Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13283 replies to this topic

#8461
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013

 d0ct0ru, on 06 august 2018 - 18:32, said:

Pe s8+ dupa ultimul update la apel volte vad ca nu se mai aude cand suna. Nu imi dau seama de la ce o fi de la update sau de la retea. A rezolvat cineva?
Am observat ca problema se manifesta doar cand suni in reteaua Orange. Confirma cineva treaba asta?

Edited by liviudami13, 07 August 2018 - 14:03.


#8462
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Funcționează și apel video HD intre Xiaomi Redmi Note3Pro și Note4X in 4G. In ambele sensuri. Digi e conștient de asta???
SethNY - activezi și pe Samsung? 😎👍👍👍

Edited by m3rishor, 07 August 2018 - 15:56.


#8463
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cat de tare! Activez imediat. Da mi un nr in privat sa te sun:)))) . Trebuie să văd mesajele.

Repede până nu se prinde digi :))

#8464
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cum activezi apel video HD? vorbiti de Duo ?

#8465
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
100% Video over LTE la Digi ! Unii ii spun ViLTE.  Premiera in Romania :) . Tocmai am facut un apel intre Samsung S8 modificat si Xiaomi Redmi Note 3 Pro modificat la greu, multumesc colegului @m3rishor.  Au lasat teava deschisa din greseala.
Calitatea e acceptabila, ma uit la codecurile video si mai investigam ce fel de viteza se aloca.

Attached Files



#8466
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Eu am activat VoLTE Digi pe Xiaomi (vezi mai sus care) cu ajutorul a niste profile. Apărea opțiunea de la început și mai devreme nu aveam ce face și am făcut apel video intre telefoane așa, de probă. Apelul merge prin 4G, activarea/dezactivarea wifi nu are importanță în timpul apelului (Xiaomi nu are VoWiFi). Observ și ceva lag uneori, posibil din cauza lățimii de bandă disponibila in timpul apelului. Mai săpăm...
Pt Samsung a activat deja SethNY, o sa vina cu precizări probabil, cât de curând.

Attached Files


Edited by m3rishor, 07 August 2018 - 18:10.


#8467
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Codecul folosit pentru Video, suportat atat de Samsung cat si de Xiaomi este H.264. Cred ca se aloca vreo 700kbps ptr teava video, mai studiem.
Codecul pentru audio ramane cel HD, AMR-WB 23.85, ptr teava audio se dau 44kbps, corect.

"H.264, MPEG-4 Part 10, sau AVC (de la Codare Video Avansată), este un standard de codec video care se remarcă printr-o rată de compresie ridicată. Un encoder H.264 poate, fără a compromite calitatea imaginii, să reducă dimensiunea unui fișier video digital cu mai mult de 80% în comparație cu formatul Motion JPEG și cu 50% mai mult decât cu standardul MPEG-4. Acest lucru înseamnă că banda de transmisie devine mai încăpătoare, iar spațiul de stocare se reduce în mod semnificativ. Este de așteptat ca în următorii ani, H.264 să devină principalul standard de compresie video."

Edited by SethNY, 07 August 2018 - 18:09.


#8468
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 m3rishor, on 07 august 2018 - 17:56, said:

Observ și ceva lag uneori, posibil din cauza lățimii de bandă disponibila in timpul apelului. Mai săpăm...
Telefonul cere cam 720kbps, sa vedem in NSGuru cat ii ofera reteaua.

#8469
ovidiug4

ovidiug4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2009
Posted Image Posted Image @cezarvrabie, ce facem? Ramanem in urma cu OP5t-ul? Nu facem si noi ViLTE ?

Edited by ovidiug4, 07 August 2018 - 19:07.


#8470
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Vedeti daca aveti butonul de ViLTE deja in meniu, poate o fi cu profilul ce l-ati activat. De pe Xiaomi Mi6 nu merge direct, isi ia un reject cat casa.

#8471
ovidiug4

ovidiug4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2009
Nu este in meniu...

#8472
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 SethNY, on 07 august 2018 - 18:04, said:

Codecul folosit pentru Video, suportat atat de Samsung cat si de Xiaomi este H.264. Cred ca se aloca vreo 700kbps ptr teava video, mai studiem.
Codecul pentru audio ramane cel HD, AMR-WB 23.85, ptr teava audio se dau 44kbps, corect.


Revenim cu un screenshot din NSGuru, telefonul cere vreo 720kbps  pentru Video,  reteaua ii ofera 408kbps deci cam putintel, asta o fi si cauza calitatii mai praf.

Cine vrea sa testeze pe Samsung: astept PM sau urmariti blogul :)

Attached Files



#8473
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013

 SethNY, on 07 august 2018 - 17:53, said:

100% Video over LTE la Digi ! Unii ii spun ViLTE.  Premiera in Romania Posted Image . Tocmai am facut un apel intre Samsung S8 modificat si Xiaomi Redmi Note 3 Pro modificat la greu, multumesc colegului @m3rishor.  Au lasat teava deschisa din greseala.
Calitatea e acceptabila, ma uit la codecurile video si mai investigam ce fel de viteza se aloca.

Quote

As our most cost-effective R.9 Cat-4 LTE solution, MT6737 matches the value-driven market by minimizing BOM, GMO and Memory costs in addition to delivering category-leading performance and power-efficiency. MediaTek MT6737 also supports IMS which allows for rich network features such as VoLTE, ViLTE, VoWiFi and RCS, wherever in the world thanks to its all-band 4G modem.
https://www.mediatek...rtphones/mt6737

Salut!
Am si eu o intrebare: daca pe pagina oficiala a producatorului de chipseturi Mediatek apare mesajul de mai sus pentru MT6737, inseamna ca smartfonul meu are setarile VoLTE, ViLTE, WoWiFi si RCS activate default de producator?
Multumesc!Posted Image

#8474
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu, doar chipsetul suporta, peste el pui softul + setarile. Daca ai Mediatek poti incerca procedura de aici : https://forum.softpe...4#entry22104203

#8475
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
În privința Video over LTE Digi cu Xiaomi - trebuie să încărcați un profil care accepta ViLTE asta, foarte probabil cel încărcat default (fara șmecherii gen PDC) nu are în profil așa ceva. Eu am încărcat (prin teste) un profil de la China, CMCC cu VoLTE (este și fără). Mă refer la posesorii Redmi5, RedmiNote5, mă rog, toți care au minim android 7.1.2

Attached Files


Edited by m3rishor, 07 August 2018 - 19:39.


#8476
presada

presada

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.11.2015
Salut!
Am si eu o problema, sunt posesor de MI6 si de cateva saptamani am in timpul apelului HD
(si chiar cand nu vorbesc volte-volte,dar cu el activat) mesajul:
"server inaccesibil" + incheiere convorbire. A mai patit cineva asa ceva?
Nu am avut probleme de cand am activat acum ceva vreme serviciul, si am trecut si prin
mai multe versiuni de firmware, pare ceva care nu e legat de telefon..
Daca dezactivez din meniu, gata probleme, gata hd, a mai patit cineva asa ceva?

#8477
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
E vorba de convorbiri mai lungi de 15 minute? La fiecare 15 minute, in timpul apelului, telefonul trimit eun mesaj de semnalizare catre retea sa ii spuna ca mai traieste si sa vada daca si reteaua mai e acolo, cu toate ca pachetele de voce curg garla.

#8478
presada

presada

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.11.2015

 SethNY, on 07 august 2018 - 19:37, said:

E vorba de convorbiri mai lungi de 15 minute? La fiecare 15 minute, in timpul apelului, telefonul trimit eun mesaj de semnalizare catre retea sa ii spuna ca mai traieste si sa vada daca si reteaua mai e acolo, cu toate ca pachetele de voce curg garla.
E vorba de cateva minute, uneori secunde, cam de cateva saptamani a inceput chestia asta..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate