Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Ce sa inveti pentru a castiga bine in viitor - analiza date

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,791
  • Înscris: 21.06.2016

 mayte_22, on 24 iunie 2017 - 13:13, said:



Ei, pentru toate exemplele de mai sus nu este nevoie de scoala, 8 clase sunt arhi-suficiente.
La ce sa ne mai batem capul in zadar?
Personal am 2 facultati (informatica si matematica), plus un master in IT si pot sa va spun, fara emotii ca as gresi, ca nu a meritat efortul...In prezent nu fac bani din aceste scoli si diplome, ci din afaceri.

Am prieteni care au făcut bine studiile si fac 500k$/an ca manager mic/ project lead. Mai sus se fac milioane.
Din tot ce am văzut eu in viața pentru majoritatea oamenilor afacerile proprii aduc mai putini bani (in general dar mai ales pe ora muncita) decit salariul de angajat. Cu condiția unei calificări corecte si a unei companii potrivite.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,014
  • Înscris: 25.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 27 iunie 2017 - 08:43, said:

....
Tinand cont ca in SUA salariul mediu anual e pe la 59-60 k usd/ an, s-ar deduce ca doar un procent foarte mic de persoane lucreaza, cu calificarea corecta, la compania potrivita. Deci cazurile relatate de tine sunt exceptia, nu regula.

Edited by Karhu, 27 June 2017 - 09:29.


#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,791
  • Înscris: 21.06.2016
Contextul era facultate de matematica + facultate de info + master. Adică vreo 10 ani de școala in domeniile astea. Cu timpul asta investit in școala si cu timpul adițional investit in meserie (ca si afacerile îți iau tot timpul liber) se pot face bani serioși ca angajat. De obicei mult mai mulți decit in vreo găinărie proprie.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Se zice ca matematica deschide mintile, o antreneaza.
Din ce am vazut eu,  multi ajung bine terminand facultatea de chimie. Si chimia are "matematica"  ei, intr-o oarecare masura.

 PoeOvidiu, on 24 iunie 2017 - 21:17, said:

Mergi in hypermarketuri. E plin de scoliti care aranjeaza marfa pe rafturi.
Stiu un caz despre un tip care a inceput de jos sinrapid a promovat pana la functia de manager. Are facultatea de chimie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate