Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

"Mandru ca sunt roman" - Sloganul de campanie al PSD in 2014. Putin a durat mandria !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
390 replies to this topic

#55
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 19 iunie 2017 - 19:12, said:

Fals.
Valonii NU sunt constituiti ca stat, catalanii NU sunt constituiti ca stat, bascii NU sunt constituiti ca stat.
Germanii se afla in mai multe state, italienii la fel.

Valonii,catalanii,bascii nu au o tara mama in care sa se poata regasi . Nu este cazul maghiarilor care au Ungaria .

Exemplele tale sunt false si manipulatoare  . Dar sunt obisnuit cu propaganda maghiara .

Germanii si italienii si romanii si englezii,etc   care se afla in mai multe state nu sunt natiuni in acele state .

Edited by Daco_Get, 19 June 2017 - 19:19.


#56
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 19 iunie 2017 - 19:18, said:

Valonii,catalanii,bascii nu au o tara mama in care sa se poata regasi . Nu este cazul maghiarilor care au Ungaria .
N-are nici o legatura cu definitia natiunii.

#57
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 19 iunie 2017 - 19:23, said:

N-are nici o legatura cu definitia natiunii.
Are foarte mare !
Ca la orice regula exista exceptii . Exceptiile sunt natiunile ramase  fara tara .
Cum am spus nici o legatura cu minoritatea maghiara, din Romania ,care nu e natiune ci o doar o minoritate nationala ca oricare alta minoritate nationala .

Edited by Daco_Get, 19 June 2017 - 19:26.


#58
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 19 iunie 2017 - 19:25, said:

Ca la orice regula exista exceptii . Exceptiile sunt natiunile ramase  fara tara .
Ori natiunile imprastiate prin mai multe tari. Exact ce spuneam.

#59
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
off topic

Edited by argonaut, 19 June 2017 - 19:31.
sters off topic


#60
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 19 iunie 2017 - 19:27, said:

Ori natiunile imprastiate prin mai multe tari. Exact ce spuneam.
Nu . Spuneai si spui prostii . Propaganda maghiara care vrea sa insinueze ca in Romania ar fi vreo 25 de natiuni . Ca de fapt in orice alta tara .

O natiune este intr-un singur loc .
Minoritati nationale sunt imprastiate prin mai multe tari .

Edited by Daco_Get, 19 June 2017 - 19:32.


#61
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
al doilea off topic, sanctionat ca atare

Edited by argonaut, 19 June 2017 - 19:35.


#62
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,378
  • Înscris: 29.07.2013

View PostLenevo, on 19 iunie 2017 - 19:29, said:

off topic

Mestere, daca esti hater si simti nevoia sa arati asta, fa-o-n alta parte, unde poate fi on topic, aici nu-i !

Nu ne itereseaza mandriile tale si nici frustrarile tale. Aici discutam despre altceva.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mno ce s-au activat toți conaționalii :)))))))

On topic : nivelul de mârșăvie arătat de PSD e maxim. Sper ca toți votanții lor și p0stacii de pe forum sa apară pe aici sa declare cu patos ca sunt de acord cu vânzarea pe 30 de arginți, când acum un an urlau din toți rărunchii de Cioloș francezul și Johanez neamțul și Clotilde etcetcetc...

Fi-mi-ar scârbă...

#64
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 06.11.2005

View Postradumiki, on 19 iunie 2017 - 18:00, said:

Io cred ca Grindeanu se cara daca era luat cu frumosul, ptr. binele Partidului, tarii, etc insa nu, Dragnea a fost marlan ca de obicei, mandru ca e roman si seful partidului iubit.
Asa ca acum, o data cu compromisurile pe care le face UDMR-ului da cu batul in balta milioanelor de pesedsti ,,mandri ca sunt romani'''care l-au votat.
Sincer, io ma amuz copios, nu inteleg de ce unii colegi sunt nervosi. Posted Image

si eu cred la fel. in loc sa-l fi luat la ranga pe grindeanu + cotite, trebuia sa-i explice ca nu-l vrea, ca are nevoie de o meduza fara coloana vertebrala care sa se sacrifice pentru el.

in ipoteza ca pica motiunea (vorba aia, daca si numai daca) grindeanu ar trebui sa faca un gest prin care sa-i arate lui dracnea ca e un gentleman si anume sa-si dea demisia. sa-i spuna ca sa priceapa "mai buza-rece acum imi dau demisia ca vreau eu, nu ca vrei tu."
parerea mea.

#65
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 19 iunie 2017 - 19:31, said:

O natiune este intr-un singur loc .
Minoritati nationale sunt imprastiate prin mai multe tari .
Adica, in functie de modificarile arbitrare ale statelor, care-si schimba frontierele, o natiune azi, NU mai e maine tot natiune ? Asta e absurd.
Natiunile nu depind de modificarile frontierelor...

#66
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postargonaut, on 19 iunie 2017 - 17:16, said:

Attachment psd.jpg
Ce-ar mai fi de comentat ?
Eu recunosc public ca trebuie sa-i multumesc lui Hunor! :rolleyes:
In campanie, cand dracnea declara ritos ca nu se va alia in veci cu udemereul am fost la un pas sa votez pedeseul!
Ma gandeam ca au descoperit nationalismul deci e de bine.
Doar ca Hunor mi-a zis atunci ca dracnea se va alia cu ei oricand!
Trebuie sa-i dau dreptate, dracnea era gata sa-si vanda si mama iar udemereul (topicul despre "aceasta curva a politicii" si-a gasit raspunsul!) a fost primul care sa-i ofere un pret!

View PostAlecsandru010, on 19 iunie 2017 - 18:41, said:

Gud. PNL-ul ia pozitia care trebuie luata:
Prea putin, din pacate! Noua ne trebuie in momentul asta un partid nationalist adevarat, nu unul de conjunctura!
Din pacate, nu suntem polonezi sa putem avea politicienii lor patrioti!

#67
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 19 iunie 2017 - 20:00, said:

Adica, in functie de modificarile arbitrare ale statelor, care-si schimba frontierele, o natiune azi, NU mai e maine tot natiune ? Asta e absurd.
Natiunile nu depind de modificarile frontierelor...

Nu se modifica niciodata arbitrar granitele . Banuiesc, ca iarasi bagi putina propaganda cu Trianonul ,crezi tu ca esti  subtil  Posted Image

Din pacate la Trianon, Romania a pierdut teritorii si populatie ...dar nu se stie niciodata ....Posted Image

Maghiarii care se aflau pe teritoriile romanilor erau doar niste ocupatori ai natiunii romane , asa cum au ocupat si tin ocupate si acum teritoriile si altor natiuni/popoare .

Si acum romanii au teritorii care sub stapinire ungara dar romanii aflati in ungaria nu sunt o natiune acolo . Sunt o minoritate nationala care in momentul cind teritoriul romanesc aflata momentan sub stapinire ungara va reveni Romaniei vor face parte din Romania



Unele popoare reusesc sa isi dobindeasca independenta chiar  daca au fost sub stapinire . Asa cum a fost cazul si la romani si la multe alte popoare aflate sub stapinire straina.

Edited by Daco_Get, 19 June 2017 - 20:11.


#68
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu-i da ma nimeni otrava lu' Dragnea si alora de l-au votat ?

#69
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDaco_Get, on 19 iunie 2017 - 20:05, said:

Nu se modifica niciodata arbitrar granitele . Banuiesc, ca iarasi bagi putina propaganda cu Trianonul ,crezi tu ca esti  subtil  Posted Image
Te epuizezi degeaba. Nici n-aveam de gand sa vorbesc de Trianon.
Ma gandeam la Tirol si la invazia engleza asupra Irlandei.
Vrei sa spui ca, brusc, tirolezii n-or mai fost austrieci a doua zi de dimineata, si nici irlandezii irlandezi ?

#70
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2017 - 19:40, said:

On topic : nivelul de mârșăvie arătat de PSD e maxim. Sper ca toți votanții lor și p0stacii de pe forum sa apară pe aici sa declare cu patos ca sunt de acord cu vânzarea pe 30 de arginți,,
Fi-mi-ar scârbă...

Mare agitatie in sud iarasi.La urma urmei ce-a vandut PSD pe 30 de arginti.Niste placute bilingve si cativa functionari in plus care mai stiu limba maghiara.E una din punctele declaratiei de la Alba-Iulia pe care m...cii l-au promis acum 99 de ani si-l dau la liber acum.Cum am spus si pe alt thread,in tarile cu apa calda e normalitate.

Edited by Kean, 19 June 2017 - 20:16.


#71
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDaco_Get, on 19 iunie 2017 - 20:05, said:

Din pacate la Trianon, Romania a pierdut teritorii si populatie ...dar nu se stie niciodata ....Posted Image
Cu halul de puliticieni pe care ii avem tre' sa avem grija sa nu pierdem ce avem, ce sa ne mai gandim sa le recuperam pe altele?
dracnea e in stare sa se declare vasalul Budapestei si maine!

#72
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 19 iunie 2017 - 20:13, said:

Te epuizezi degeaba. Nici n-aveam de gand sa vorbesc de Trianon.

Lasati textele ca stiu ce inseamna in "viziunea extremista maghiara" -modificarea arbitrara a granitelor .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate