Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

numarul 1.98

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Observ din ce in ce mai mult ca weekendul este prea lung pentru unii si o iau razna.
Maine voi descoperi eu frumusetea impartirii cu numarul 2,97. Va rog sa nu mi-o luati inainte.

#56
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 07.06.2014
1 / 2.97 = 0.3367003367
2 / 2.97 = 0.6734006734
3 / 2.97 = 1.0101010101
5 / 2.97 = 1.6835016835

prea tarziu, poate macar acum vede si lory cum lucreaza matematica. ar fi ceva sa facem capitol in matematica pt orice nr se imparte si da un rezultat cu perioada.

dar il las pe lory sa-si faca o teza de doctorat pe tema asta.

poate vede si rationamentul

#57
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
vedeti matematica cls 5
zice acolo ce si cum.

#58
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 18 iunie 2017 - 15:55, said:

.11 : 1,98 = 5,5555555.. = 5,5 si perioada este de o singura cifra, nu de doua. ...

coincidenta !
prima cifra este 5
a doua cifra este 5
se respecta regula ca, dupa virgula, o secventa de doua numere sa se repete la infinit

oricum, te felicit pentru straduinta de a crea o formula !
mai ales ca 1.98 n-a trecut prin mintea multora !

View PostDany_Darke, on 18 iunie 2017 - 16:21, said:

1 / 2.97 = 0.3367003367
2 / 2.97 = 0.6734006734
3 / 2.97 = 1.0101010101
5 / 2.97 = 1.6835016835

prea tarziu, poate macar acum vede si lory cum lucreaza matematica. ar fi ceva sa facem capitol in matematica pt orice nr se imparte si da un rezultat cu perioada.

dar il las pe lory sa-si faca o teza de doctorat pe tema asta.

poate vede si rationamentul

consider ca am deschis apetitul !

Edited by LORELYAN, 18 June 2017 - 16:48.


#59
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 07.06.2014
nu l-a deschis deloc, ideea era sa vezi ca nu ai descoperit ceva epocal, e doar o matematica ceva mai veche, pe care o stiu destul de multi, dar care nu s-au impiedicat de acest nr sau de oricare altul pt a iesi in fata sa se afirme.

daca descopereai formule matematice pt descifrarea relatiei spatiu timp, cum se indoaie spatiul in timp, daca descopereai formule matematice ce pot explica si demonstra gaurile de vierme, mai ziceam, dar sa ne impiedicam de impartirea a 2 numere si sa iesim la interval cu asta ca si cum ai descifrat inceputurile universului, mi se pare cel putin copilaresc.

#60
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 18 iunie 2017 - 16:47, said:

coincidenta !
prima cifra este 5
a doua cifra este 5
se respecta regula ca, dupa virgula, o secventa de doua numere sa se repete la infinit

Nu prea e in regula cu rigoarea de exprimare insa inteleg ca nu e vorba de unul din punctele dumitale de forta.

Quote

oricum, te felicit pentru straduinta de a crea o formula !
mai ales ca 1.98 n-a trecut prin mintea multora !

1,98 este un numar ca toate celelalte. Daca dai diferite valori tripletei gasesti o infinitate de numere care fac exact acelasi lucru; limitandu-ne la cele ce se scriu cu virgula ai sa gasesti de exemplu: 2,2; 1,32; 3,96; 11,88; 0,88; 0,264; 0,792; 2,376; 0,0176; 0,1584; 0,4752; 0,352; 3,168; 1,1; 29,7; 5,94 etc. Nu are nimic special in acest sens fata de celelalte in afara faptului ca este cel care ti-a trecut dumitale prin minte.

Quote

consider ca am deschis apetitul !

Senzatia nu e de pofta de mancare ci invers. E ca si cum ai anunta pe forum ca ai descoperit ca 88 este un numar special fiindca se divide cu 22 si vrei recunoasterea nu stiu carei prioritati in acest sens printr-o medalie. Nu exista nimic stimulant in ceea ce ai produs aici. Propun inchiderea topicului fiindca nu mai este nimic decent de scos din acest subiect.

#61
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Ca sa nu inhibam omului dragostea fata de aritmetica as putea sa-i sugerez sa transforme aceste "descoperiri" in probleme.
De exemplu in acest caz, problema poate suna asa: Aratati ca impartirea unui nr natural la 1,98 este un nr natural sau o fractie zecimala cu perioada de 2 cifre si fara alte zecimale in afara perioadei. Sau mai pe scurt de firma a, (bc). Mai exista astfel de numere? Dar un nr care in enuntul initial sa dea un nr natural sau fractie zecimala de forma a,(bcd)?
Atentie, eu nici nu stiu daca afirmatia este adevarata, nu credeti ca m-am apucat sa dem asa ceva. Autorul "descoperirii" sa o faca.
Cat priveste aplicatiile proprietatii, eu astept sa imi spuna concret, exemplificat, la ce s-a gandit.
Sa va dau un exemplu simplu. Am un prieten care pe vremuri avea un pc fara acces la bios, cu win 95, si care nu dorea ca sora lui sa intre pe el. I-am facut un ff mic programel care "cripta si decripta" win.com, la inchiderea pc si la deschiderea lui. Evident la deschidere il rula din autoexec.bat, pt ca sora lui habar nu avea cum sa poata opri executia acelui bat.
Pentru asta m-am folosit de proprietatea lui "sau exclusiv" accea ca a|b|b=a. Prin urmare, acelasi programel, rulat o data cripta cu sau excusiv bitii lui win.com si rulat din nou cripta din nou (care de fapt era decriptare). Evident, asta dupa introducerea unei parole. Prin urmare, cand faci "descoperiri" de genul asta, vii cu exemplu concret de ce se poate facr. Altfel e doar aritmetica diatractiva pentru cel de clasa a cincea. Pentru ceilalti care stiu ca impartirea a doua nr rationale este tot un nr rational, nu va fi nimic distractiv.

Edited by The_Cult, 19 June 2017 - 15:35.


#62
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016

View PostDany_Darke, on 18 iunie 2017 - 16:57, said:

nu l-a deschis deloc, ideea era sa vezi ca nu ai descoperit ceva epocal, e doar o matematica ceva mai veche, pe care o stiu destul de multi, dar care nu s-au impiedicat de acest nr sau de oricare altul pt a iesi in fata sa se afirme.

daca descopereai formule matematice pt descifrarea relatiei spatiu timp, cum se indoaie spatiul in timp, daca descopereai formule matematice ce pot explica si demonstra gaurile de vierme, mai ziceam, dar sa ne impiedicam de impartirea a 2 numere si sa iesim la interval cu asta ca si cum ai descifrat inceputurile universului, mi se pare cel putin copilaresc.

sau macar sa fi venit sa zica:

bai baieti, daca impartim pe 388 659 la 123 714, il obtinem pe Pi la a 6-a zecimala corecta.
bai, ajutati-ma sa il obtin pe Pi corect la a zecea zecimala, si dati-mi deimpartitul si impartitorul ce sa ne ofere a n-a zecimala corecta a lui Pi, din calcule simple aritmetice.

pai se poate asa ceva?

Edited by ei8ht, 19 June 2017 - 16:15.


#63
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,247
  • Înscris: 24.02.2007
Attached File  pi.png   5.76K   3 downloads

#64
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
dar este foarte tare, bro!
buahuahua!

Edited by ei8ht, 19 June 2017 - 19:14.


#65
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,247
  • Înscris: 24.02.2007
Asa intrebare, asa raspuns :P

#66
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostThe_Cult, on 19 iunie 2017 - 15:23, said:

Ca sa nu inhibam omului dragostea fata de aritmetica .....

multumesc !

foarte multi trag la o anume tema, denaturand sensul unui raport special !
invocand rigoarea matematica, nu stiintifica ( ! ), exista numere ce pot fi considerate diferite de alte numere !

View PostUser107, on 18 iunie 2017 - 16:13, said:

Observ din ce in ce mai mult ca weekendul este prea lung pentru unii si o iau razna.
Maine voi descoperi eu frumusetea impartirii cu numarul 2,97. Va rog sa nu mi-o luati inainte.

pastrand raportul, se poate urmari impartirea la 3.96
apoi la 4.95
apoi la 5.94

View Postmdionis, on 18 iunie 2017 - 17:11, said:

... Propun inchiderea topicului fiindca nu mai este nimic decent de scos din acest subiect.

asta fac oamenii de stiinta...stopeaza inclusiv rigoarea matematica observabila !

#67
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLORELYAN, on 19 iunie 2017 - 20:07, said:

asta fac oamenii de stiinta...stopeaza inclusiv rigoarea matematica observabila !

Cumpara-ti o harta, ca incepi sa te pierzi in termeni. Ceea ce ai "descoperit" tu nu are nicio valoare si nu ai facut decat sa cersesti atentie si sa utilizezi fara rost timpul colegilor care au incercat sa-ti explice ceva.

#68
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Omule, ce rigoare matemarica visezi? Ai "descoperit" o simpla observatie, nimic interesant. Ti-am dat si tema sa demonstrezi ca impartirea unui nr nat la acel nr "special" pt tine, da ori un nr nat ori o perioada de 2 cifre. Ti-am mai spus sa vii si cu exemplu concret de utilitate. Tu nimic, continui sa bati campii. Asta pentru ca matematica iti este straina total. Altfel ai sti ca absolut orice nr poate fi "special" in felul lui gasindu-i niste proprietati. Esti exact genul impostorilor care se dau mari numerologi si "descifreaza" ei ce o sa se intample. Orice idiot stie ca din orice nr poti obtine orice alt numar sau orice combinatie de numere, facand anumite calcule. Un mare rahat de prostit lumea.
Apropos, inainte de acel 1,98 poate te uit la banalul 3. Ca sa vezi, orice nr impartit la acel 3 da perioada de o cifra sau nr nat. Si stai! Incredibil! Acea cifra nu este una orecare, e chiar 3 sau dublul lui 3! Wow, asta ne arata ca o sa fie o vara secetoasa ca 3 e nr lunilor de vara si coincide cu acest fatidic si nenorocit de 3.
Tot nu iti dai seama de penibil?
Inchideti naibii topicul.

Edited by The_Cult, 19 June 2017 - 23:43.


#69
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View PostLORELYAN, on 18 iunie 2017 - 10:40, said:

la fel de adevarat este ca nu toata lumea a stiut ca prin impartirea la 1.98 se poate obtine, dupa virgula, o secventa de doua numere care se repeta la infinit

mai adevărat e că (nepermis de) multă lume nu știe aritmetică.

Edited by DaculScoril0, 20 June 2017 - 03:15.


#70
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmdionis, on 18 iunie 2017 - 13:29, said:

Ehm. E vorba de sistemul decimal pozitional de scriere. In aceasta reprezentare, un numar are parte intreaga (cifrele de la stanga virgulei in numar finit care inseamna in ordine unitati, zeci, sute, mii, zeci de mii etc.) si parte fractionara (cifrele de la stanga virgulei in numar finit sau infinit, care inseamna in ordine zecimi 1/10, sutimi 1/100, miimi 1/1000 etc.). Numarul 0,99 are partea intreaga nula si doua cifre dincolo de virgula care inseamna 9 zecimi si 9 sutimi, adica 0,99 = 9/10 + 9/100 = (amplificam prima fractie cu 10 ca sa o aducem la acelasi numitor cu a doua) = 90/100 + 9/100 = (aplicam regula de sumare a fractiilor cu acelasi numitor) = (90+9)/100 = 99/100.
Apoi putem inmulti cu 2 egalitatea: 2* 0,99 = 2*(99/100).



Ce aplicatii crezi ca ar putea sa aiba o astfel de proprietate?! Poate ocupa o casuta la rubrica divertismente matematice intr-o revista fara pretentii. Daca cineva vrea sa genereze un numar periodic (sa zicem 0,2525252525...) este suficient sa il scrie ca 25/99 si a incheiat discutia in numere intregi, fara a trece prin etapa inutila 1,98 (care este doar unul dintre numerele zecimale cu aceasta proprietate): calculul cu numere intregi si fractii este aproape intotdeauna preferabil scrierii zecimale.



Astazi nimeni nu mai "cauta" valoarea lui pi. Pi are prin definitie valoarea fix pi . In scriere zecimala, pi se poate reprezenta printr-o succesiune infinita si neperiodica de cifre (este demonstrat matematic ca e asa) pe care nu o vom cunoaste niciodata complet, dar putem obtine in principiu oricate cifre zecimale dorim (in practica exista dificultati dincolo de anumite valori greu de reprezentat pe masinile de calcul actuale); pentru orice necesitate practica ajung aproximatiile cu pana la 12-13 cifre zecimale, pi ~ 3,1415926535898 . Cautarea cifrelor zecimale ale lui pi dincolo de primele zeci este un exercitiu pur academic si strict inutil in sine (poate servi ca motivatie pentru dezvoltarea tehnicilor de calcul de acest gen).

Așa, ca fapt divers, încă sunt calculatoare care nu fac altceva decât să genereze zecimalele lui pi. Au trecut de mult de un milion de cifre și e un exercițiu pur academic. Primele o sută de cifre sunt suficiente pentru calcule oricât de precise în practică, De exemplu traiectoriile sondelor spațiale care au depășit deja sistemul solar au fost calculate cu precizie de centimetri folosind numai primele zeci de cifre ale numărului pi. Vorbim de o eroare de centimetri raportată la distanța între Soare și Pluto

#71
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Au trecut de mult de un milion de cifre și e un exercițiu pur academic

poate ai vrut sa zici ca au trecut de:

un miliard de cifre               https://stuff.mit.ed.../pi-billion.txt
o mie de miliarde de cifre  https://stuff.mit.ed...ipb/contrib/pi/

Edited by ei8ht, 20 June 2017 - 06:52.


#72
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostDaculScoril0, on 20 iunie 2017 - 03:32, said:

Așa, ca fapt divers, încă sunt calculatoare care nu fac altceva decât să genereze zecimalele lui pi. Au trecut de mult de un milion de cifre și e un exercițiu pur academic. Primele o sută de cifre sunt suficiente pentru calcule oricât de precise în practică, De exemplu traiectoriile sondelor spațiale care au depășit deja sistemul solar au fost calculate cu precizie de centimetri folosind numai primele zeci de cifre ale numărului pi. Vorbim de o eroare de centimetri raportată la distanța între Soare și Pluto

Eu imi aminteam de 12-13 zecimale, insa cel mai bine este sa ne informam direct de la sursa. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate