Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cafeneaua Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#253
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Haideti sa discutam despre font-uri. Ce fonturi folositi? In cazul meu

Pentru sistem: DejaVu Sans Condensed
Pentru Terminal si cod sursa: DejaVu Sans Mono

Edited by danzi23, 30 June 2017 - 17:57.


#254
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Kde: Noto Sans
Konsole: Monospace

#255
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Sistem: Roboto Regular.
Terminal: Terminus Regular.

#256
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postshiva, on 30 iunie 2017 - 11:21, said:

LibreOffice arata ca naiba in Plasma5 cu tema Breeze. Iconite si fonturi prea mici.
Tema e de vină, iconițele-s plate și stilizate, fonturile observ că-s totuși la fel, ai putea să le mărești puțin. Eu am setat stilul, temele, decorațiile, iconițele să arate cât mai mult a Kde4.

#257
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am observat ca nu exista Breath pentru Ubuntu. Oare se poate instala din tar.gz-ul de aici?

#258
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Poți încerca, eventual fă pachetul .deb cu alien. http://manpages.ubun...1/alien.1p.html

#259
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postlucifer76, on 01 iulie 2017 - 05:38, said:

Am observat ca nu exista Breath pentru Ubuntu. Oare se poate instala din tar.gz-ul de aici?

Le copii si tu unde trebuie Posted Image

LE. Iconitele ar exista si pentru Ubuntu

https://launchpad.ne...athe-icon-theme

Edited by xxvirusxx, 01 July 2017 - 08:07.


#260
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postduca_razvan, on 29 iunie 2017 - 19:03, said:

...
3. Am schimbat tema in Breze Dark dar unele aplicatii mi-ai ramas cu tema deschisa la culoare. In cele din urma am rezolvat, era in alta parte o setare pentru temele la aplicatii GTK. Acolo nu s-a produs schimbarea pe Breze Dark automat
Uneori chiar devine iritantă chestia asta cu multitudinea de setări în Kde. Schimbi cursorul la mouse, nu se schimbă și-n Firefox sau alte aplicații gtk. Îl schimbi și pentru gtk, pe bara cu butoane a ferestrelor cursorul e diferit, abia după logout- login se schimbă... Valabil totuși doar pentru unele teme de cursor.

#261
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
Eu visez la o zi intr-un viitor oarecare in care aplicatiile sa fie scrise doar in QT, sa se renunte odata la gtk ca o aplicatie scrisa in gtk e urata cu spume.

#262
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e cazul si nici sanatos. Ai vazut urat pentru ca n-ai pus o tema frumoasa. Dar ia pune una!
Pana una alta, GTK+ e inclusa in GNU pe cand QT nu (istoria si comercialul isi spun cuvantul).

#263
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@GhostWolf: schimbă-le tema și arată bine, eu folosesc QtCurve și pe qt și pe gtk pentru uniformitate.

#264
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
@neagu_laurentiu: Visele pot ramane ca sunt vise. Asta e. Nu mi-a placut niciodata ceva scris in gtk si nu cred ca imi va place cum arata, widget-puri, butoane, icoane, etc. E ceva acolo care ma deranjeaza la o interfata gtk. De asta nu as folosi nici un DE bazat pe gtk.
@shogun1: Nici nu ma chinui la cele cateva aplicatii gtk pe care le folosesc. Si asta destul de rar.

#265
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003
De ce nu vrei sa intelegi ca nici GTK+ si nici QT nu au un fel de a arata. Ambele suporta teme/skin-uri pentru modul vizual. Sigur, default, fiecare implementeaza 2~3 dar pe langa acestea mai sunt 1001 facute de terti si mult mai frumoase.
Spre deosebire de Windows unde n-ai flexibilitatea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2017 - 11:14.


#266
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
Okay, m-am exprimat eu gresit, faptul ramane, gtk cu toate temele lor = zero. Pentru mine. QT + teme + zeul QT (C, C++, orice zeu care guverneaza dezvoltarea de aplicatii) se combina si dau ceva care fac ochiul sa se simnta bine cand priveste ceva, o aplicatie, o fereastra oarecare, un widget, orice. In cazul meu.

#267
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003
Gustul nu ti-l schimb eu. Insa vezi ca GTK+ e scris in C Posted Image

#268
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
Ma bucur ca e scris in C. Adevarul ca C e un limbaj frumos.

#269
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Adevărul e că KDE arăta mult mai bine decât Gnome într-o vreme, aș zice că încă arată mai bine, dar eu folosesc în principal programe GTK fiindcă sunt mai bune în general. Din ce văd, singurul program Qt pe care-l am pe Debian e Stellarium. Am impresia că și VLC e Qt, dar nu prea îl folosesc.

#270
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, și VLC și altele:  smplayer, acetoneiso2, Skype, VirtualBox, stellarium, vokoscreen, wiresharks, dnetstats, masterpdfeditor, fbreader, avidemux-qt, audacious, amarok, clementine, minitube, smtube, clipgrab, Filezilla, ktorrent, qBittorrent șamd.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate