Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
922 replies to this topic

#775
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
3 ani 6 luni si 88500km impreuna pana acum.
Mai am 1 an jum de leasing si daca bugetul va permite, ne vom desparti la final (intr-un fel, masina ramane in familie, dar nu la mine) Posted Image
Cred ca asta este cel mai mare range pe care l-am avut pana acum Posted Image)

Attached Files


Edited by alliNdanuTz, 05 October 2020 - 07:51.


#776
NorbertTulbure

NorbertTulbure

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2020
Salut,
Am citit tot forumul pana acum. Foarte frumoasa masina si foarte util tot jurnalul.
Astept sa imi ajunga si mie acum la jumatatea lui noiembrie Mazda 3 sedan MT G122. Am vazut ca este o problema cu zgarieturile la geamul de la ceasurile de bord si tot ce este Piano Black prin masina (Mai ales la consola/schimbator). Am gasit pe net foliile acestea de protectie: https://smartprotect...-3-model-2019/. Stiti ceva de ele? Sunt bune? Aveti alte sugestii pentru a proteja suprafetele acelea sensibile?

Asta si orice alta sugestie aveti de preventie/ingrijire sunt super bine venite.

Va multumesc aticipat!

#777
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostalliNdanuTz, on 13 iulie 2020 - 18:21, said:

Salut, updates:
- Aprox 82.000KM
- Am comandat un set de anvelope de vara Pirelli P7 215/45 R18 89V
- Semne de rugina la aripa stanga (unde a fost sudat dupa accident), vopseaua este umflata in cateva puncte.
Am fost la un tinichigiu recomandat de un prieten, a desfacut pe sub aripa, a dat cu mastic si ceva spray, vedem cum evolueaza.
Recomandari pentru un atelier/laborator de vopsea auto? Nu am gasit inca pe nimeni sa-mi poata face culoarea si am nevoie la o eventuala revopsire a aripii.
Las si cateva poze, nu am reusit sa fac in zona afectata de rugina, nu focalizeaza telefonul suficient zona..
Protectia pe interior se face aproape exceptional cu ceara de cavitati. Aia efectiv etanseaza tabla de orice contact cu oxigenul atmosferic si intra prin locuri prin care tu nu poti baga pensula sau da cu spray niciodata. Numai sa fii atent si sa dai "tintit" si nu in exces. Asta daca vorbim despre aripile spate, unde avem cel putin doua bucati de tabla imbinate una peste cealalta si inchise cu banda aia mastic ala de-o simti cand dai cu mana pe interiorul aripii. Pe exterior, se da inainte cu ceva solutie pe baza acid fosforic (se gaseste in comert), se spala bine apoi se "zincuieste"/grunduieste/vopseste. Se poate reface si banda aia de mastic, ca sa nu stea sarea acolo si sa corodeze in continuare.

Nu trebuie lasata asa. Am practicat sportul asta si, pana am vandut (vorba vine, instrainat) masina, nu am mai avut probleme.Tot dupa un incident.

View Postpetman, on 09 septembrie 2020 - 11:43, said:

Ce ulei ti-au pus astia pe la revizii?
Ca deja ma fac cu nervii astia din reteaua Mazda. Prima revizie 0w20 (la irmex), a doua 0w20 (la asko). La a treia am cerut oferte si unii mi-au dat 5w30 si unii 0w20. Cica 0w20 e mai pentru skyactiv x.
0w20 all the way, la toate benzinarele lor de 2 litri aspirate de vreo 7 ani incoace. Si sa fie prima optiune, in cazul in care ai de ales.

Edited by curentelectric, 13 October 2020 - 11:01.


#778
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
@petman: cum ti s-a parut Asko ca service?

#779
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@closchkutza - In regula. S-au miscat bine si cu revizia dar si cu schimbarea in garantie a volanului. Scumpi la manopera dar din ce am vazut astea sunt preturile de Bucuresti. Dar eu am fost anul trecut in septembrie pe la ei...cine stie cum sunt acum?

#780
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Nu cred ca a fost o idee buna sa testez asa ceva..
Posted Image Posted Image

Attached Files



#781
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Cumperi?🤔

#782
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Nu, e mult peste bugetul meu, mai ales noua. Cum am zis intr-o postare anterioara, mai am 1 an jum de leasing la Mazda, apoi decid ce si cum.
Dar cum mi s-a oferit ocazia sa ma plimb putin cu seria 5-ul (540i), am zis sa profit :)
Masina care imi sta pe creier de cateva luni este E Coupe, 1-2 ani vechime, benzina, max 50k km etc.
Vedem ce o mai fi, pana atunci ma bucur in continuare de Mazda Posted Image

#783
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostalliNdanuTz, on 15 octombrie 2020 - 11:08, said:

Nu, e mult peste bugetul meu, mai ales noua. Cum am zis intr-o postare anterioara, mai am 1 an jum de leasing la Mazda, apoi decid ce si cum.
Dar cum mi s-a oferit ocazia sa ma plimb putin cu seria 5-ul (540i), am zis sa profit Posted Image
Masina care imi sta pe creier de cateva luni este E Coupe, 1-2 ani vechime, benzina, max 50k km etc.
Vedem ce o mai fi, pana atunci ma bucur in continuare de Mazda Posted Image
și acum îmi aduc aminte de discuțiile tale cu cristimate cu mașină nouă vs premium sh cu puțini km :))))

#784
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postbobalex18, on 15 octombrie 2020 - 13:52, said:

și acum îmi aduc aminte de discuțiile tale cu cristimate cu mașină nouă vs premium sh cu puțini km Posted Image)))
"cough" Toyota "cough"
Posted Image

#785
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Long story short: sens giratoriu cu doua benzi, eu de pe banda 1 am facut stanga, cel de pe 2 mergea inainte, nu s-a asigurat si a intrat in mine.
Initial am zis (mai mult moral) ca eu sunt vinovat, se pare ca atat cei de la casco, rca dar si politia spun ca nu e vina mea, puteam sa ma invart toata ziua pe banda 1, el trebuia sa se opreasca in mijlocul sensului, sa ma lase sa trec si abia apoi sa iasa din sens Posted Image
O sa repar/inlocuiesc/vopsesc bara fata, aripa fata, ambele portiere, pragul si un alt dosar pentru aripa spate si bara spate Posted Image

Attached Files


Edited by alliNdanuTz, 04 November 2020 - 14:26.


#786
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Din păcate multi nu stiu cum sa conduca in giratoriu. Cum de ai ajuns la politie?

#787
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 23.07.2007
Am citit 2 interpretari diferite de la doi politisti diferiti si culmea e ca ambele au logica.
Asa ca sunt f precaut in giratoriu pt ca depinde de cel ce judeca speta.

Eu fac asa:
- daca ies pe prima sau a doua iesire, ma incadrez pe prima banda
- daca ies pe a 3 sau a 4 iesire, atunci ma incadrez pe a doua banda si dau semnal de schimbat banda imediat ce am ajuns la penultima iesire pt ca cel ce intra trebuie sa se opreasca (deci banda e libera).

In felul asta nu am avut niciodata probleme.

Edited by igor06, 04 November 2020 - 22:00.


#788
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Man, imi pare rau ca tot ai parte de chestii de genul! Reparatie usoara, sa zic asa.
Despre giratoriu, eu aplic si alta chestie in plus: incerc sa nu fiu niciodata in paralel cu alta masina pentru a le putea vedea reactiile si a-i putea feri.

#789
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postpetman, on 04 noiembrie 2020 - 20:33, said:

Din păcate multi nu stiu cum sa conduca in giratoriu. Cum de ai ajuns la politie?
Am ajuns neoficial la politie, mai mult pentru a le cere si lor parerea ca el o tinea tare pe a lui ca e nevinovat desi cei de la asigurari s-au chinuit sa ii explice.
Desi prima mea reactie la accident a fost ca sunt nevinovat, din cine stie ce motiv m-am gandit ca intr-un fel i-am taiat calea plus ca am depasit si o coada de masini de pe banda 2 si i-am dat RCA-ul. Dupa accident am mai intrebat in jurul meu si aveam toate parerile posibile: si ca sunt vinovat, ca sunt nevinovat, ca e culpa comuna etc asa ca am zis ca-mi fac masina pe Casco, el pe RCA-ul meu si aia e.
Cand am mers pt constatare, insp de daune mi-a explicat ca sunt nevinovat si vom face masina pe casco cu regres si daca vreau sa ii sun si pe cei de la Generali (unde am RCA-ul) sa le explic situatia si sa vad si parerea lor. Am sunat la Generali iar domnul de acolo stia deja despre ce este vorba, mi-a zis ca a incercat sa ii explice celui care m-a lovit ca eu sunt nevinovat dar nu a reusit si ca oricum dosarul lui o sa fie respins.

View Postigor06, on 04 noiembrie 2020 - 21:55, said:

Am citit 2 interpretari diferite de la doi politisti diferiti si culmea e ca ambele au logica.
Asa ca sunt f precaut in giratoriu pt ca depinde de cel ce judeca speta.

Eu fac asa:
- daca ies pe prima sau a doua iesire, ma incadrez pe prima banda
- daca ies pe a 3 sau a 4 iesire, atunci ma incadrez pe a doua banda si dau semnal de schimbat banda imediat ce am ajuns la penultima iesire pt ca cel ce intra trebuie sa se opreasca (deci banda e libera).

In felul asta nu am avut niciodata probleme.

View Postcloschkutza, on 04 noiembrie 2020 - 23:14, said:

Man, imi pare rau ca tot ai parte de chestii de genul! Reparatie usoara, sa zic asa.
Despre giratoriu, eu aplic si alta chestie in plus: incerc sa nu fiu niciodata in paralel cu alta masina pentru a le putea vedea reactiile si a-i putea feri.

Cred ca e prima data cand fac sensul de pe banda 1, stiu ca e destul de aiurea pentru cei din sens, care vor sa mearga inainte. (adica majoritatea).
Dar sincer sa fiu, pe banda 2 stateau vreo 10 sau chiar mai multe masini, prima banda era libera.
E aceeasi "problema" cu statul pe banda 1 la semafor cand e verde intermitent. Hai sa facem coada de masini pe banda 2 si lasam libera prima banda ca poate face vreo unu' dreapta pe intermitent.
Asa si aici, stam toti pe banda 2 si pe prima nu circula nimeni, sa nu cumva sa "incurcam" cum am facut-o eu Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 05 November 2020 - 07:27.


#790
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostalliNdanuTz, on 04 noiembrie 2020 - 14:19, said:

Long story short: sens giratoriu cu doua benzi, eu de pe banda 1 am facut stanga, cel de pe 2 mergea inainte, nu s-a asigurat si a intrat in mine.
Initial am zis (mai mult moral) ca eu sunt vinovat, se pare ca atat cei de la casco, rca dar si politia spun ca nu e vina mea, puteam sa ma invart toata ziua pe banda 1, el trebuia sa se opreasca in mijlocul sensului, sa ma lase sa trec si abia apoi sa iasa din sens Posted Image
O sa repar/inlocuiesc/vopsesc bara fata, aripa fata, ambele portiere, pragul si un alt dosar pentru aripa spate si bara spate Posted Image
ai formulat greșit. TU pe banda exterioară ai păstrat circulația în giratoriu iar cel de pe banda itnerioară a părăsit banda și a dorit să părăsească giratoriul fără să se asigure. nu ai nicio vină tu.

#791
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 23.07.2007
@bobalex18
Sa nu te bazezi pe chestia asta.
Uite o explicatie a lui Tavi Pertea  IPJ Bihor-poliția rutieră

https://www.facebook...532697240237105

Buna sau rea, aceast politist (si altii ca el) aplica acest lucru din videoclip in viata de zi cu zi.
Nu ai vrea sa ajungi la politie convins ca ai dreptate si sa pleci pagubit.

De aceea am zis mai sus ca EVIT pe cat posibil incidentele in giratoriu pentru ca vina se judeca DIFERIT de cel ce judeca speta.

#792
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postigor06, on 05 noiembrie 2020 - 13:49, said:

@bobalex18
Sa nu te bazezi pe chestia asta.
Uite o explicatie a lui Tavi Pertea  IPJ Bihor-poliția rutieră

https://www.facebook...532697240237105

Buna sau rea, aceast politist (si altii ca el) aplica acest lucru din videoclip in viata de zi cu zi.
Nu ai vrea sa ajungi la politie convins ca ai dreptate si sa pleci pagubit.

De aceea am zis mai sus ca EVIT pe cat posibil incidentele in giratoriu pentru ca vina se judeca DIFERIT de cel ce judeca speta.
la minutul 3:40 e un idiot. se contrazice singur.
la final la fel
omul e pe langa, sper să nu il ia cineva în serios
logica lui și modul de interpretare e specific conspirațiilor. 95% adevăr dar concluzii proaste

Edited by bobalex18, 05 November 2020 - 14:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate