Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recuperare taxa auto, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,964
  • Înscris: 11.07.2016
Si dovada:
https://www.timponli...-dovada-platii/

#20
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Salutare,

Eu am cumparat masina second hand inmatriculata in RO si taxa a fost platita de fostul proprietar. Cine este indreptatit sa ceara taxa in aceasta situaie? Practic este nevoie de dovada plati si de cartea de identitate si certificatul de inmatriculare pentru autoturismul respectiv. Bun... eu am cartea de identitate si certificatul de inmatriculare dar nu am dovada platii... Fostul proprietar probabil are dovada platii dar nu mai are cartea de identitate si certificatul de inmatriculare. Pot solicita dovada ca taxa a fost platita si nerestituita pentru a o folosi ca dovada a platii? Aveti alte recomandari?

citat de pe site de stiri:
"Restituirea taxei se face ca urmare a unei cereri depuse de contribuabilul interesat la organul fiscal. Cererea trebuie insotita de dovada de achitare a taxei, cum ar fi chitanta fiscala sau extrasul de cont, in original sau in copie, precum si cartea de identitate si certificatul de inmatriculare pentru autoturismul respectiv din care sa rezulte calitatea de actual sau fost proprietar al autoturismului."

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreid2010, on 04 ianuarie 2018 - 18:42, said:

Eu am cumparat masina second hand inmatriculata in RO si taxa a fost platita de fostul proprietar. Cine este indreptatit sa ceara taxa in aceasta situaie?  
Fostul proprietar. Cu asta începe textul ordonanței:
Art. 1
(1) Contribuabilii care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, ...........  taxa pe poluare pentru autovehicule,  ......... taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, ............ și timbrul de mediu pentru autovehicule și care nu au beneficiat de restituire până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență pot solicita restituirea acestora, precum și a dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsă între data perceperii și data restituirii, prin cerere adresată organului fiscal central competent.

Deci cei care au plătit-o, nu cei care-s proprietari acum.

Asta înseamnă și ce ai găsit tu pe acel site:

View Postandreid2010, on 04 ianuarie 2018 - 18:42, said:

"Cererea trebuie insotita de .........  cartea de identitate si certificatul de inmatriculare pentru autoturismul respectiv din care sa rezulte calitatea de actual (cel care a plătit taxa mai are mașina respectivă) sau fost proprietar al autoturismului. (a vândut-o)"


#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,

Este posibila Recuperarea Taxei auto platita pentru: - o Masina benzina euro 4 fabricata in 2006 care era deja inmatriculata in Romania la data achizitiei,
cumparata din Romania de la DiBas la Data de 03.06.2013 ?
dar legea abuziva de la acea data impunea sa platesc Taxa de timbru de mediu desi masina era deja inmatriculata in Romania (la data achizitionarii masinii)

PS: - Masina nu a fost cumparata de primul proprietar direct din Romania de la Reprezentata si nu a fost cumparata din strainatate masina de proprietar
(imi pare destul de abuziv sa platesti Taxa de timbru de mediu pentru o masina euro 4 care deja rula in Romania )

Multumesc

Edited by July02, 05 January 2018 - 17:17.


#23
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postalthea, on 05 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Fostul proprietar. Cu asta începe textul ordonanței:
Art. 1
(1) Contribuabilii care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, ...........  taxa pe poluare pentru autovehicule,  ......... taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, ............ și timbrul de mediu pentru autovehicule și care nu au beneficiat de restituire până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență pot solicita restituirea acestora, precum și a dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsă între data perceperii și data restituirii, prin cerere adresată organului fiscal central competent.

Deci cei care au plătit-o, nu cei care-s proprietari acum.

Asta înseamnă și ce ai găsit tu pe acel site:
Nu e prea corecta procedura aceasta. Masina cumpara de al doilea proprietar nu a fost niciodata mai ieftina cu valoarea taxei ci chiar mai scumpa cu valoarea taxei... ar trebui ca proprietarul actual sa o poata primi.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sunt de aceeași părere,  taxă plătită și nerecuperată i-a ajutat pe mulți să-și vândă mașinile. S-ar putea rezolva între plătitor și actualul proprietar dar nu cred c-ai să vezi așa ceva :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate