Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaţi: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recuperare taxa auto, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Care sunt pasii ce trebuie facuti pentru a da in judecata statul pentru recuperarea taxei auro/timbru mediu. Se poate face fara avocat? Daca da, cum?

#2
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Timbrul de mediu, care a apărut în 2013, a fost declarat ilegal/discriminatoriu de CEDO în iunie 2016. Asta înseamnă că avem de ales (și eu am dat 2600lei) între a ne judeca și a aștepta procedurile de restituire. Eu prefer să aștept, pentru că procesul durează cam 1 an, plus că m-ar costa peste 1.500 lei, cred.(taxa avocat, timbre, taxe, etc).
Dacă zici de taxele anterioare lui 2013, știu că se plăteau, dar decizia CEDO a suspendat plățile.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cum adica CEDO a suspendat platile?...Eu credeam invers,ca ei au declarat-o ilegala si ca trebuie restituita.
Eu am platit-o in 2010 si anul asta,m-am trezit tarziu,dupa 1 februarie sa depun cererea de restituire, "ghinion".Intrebasem la fisc si mi-au dat sperante,au spus sa fac cererea.Dupa 1 luna,mi-au trimis prin posta raspunsul: cererea mea va fi luata in considerare dupa ce vor fi emise noile norme de restituire,caci cele vechi au fost valabile pana la 1 februarie...
Am citit insa pe net,cum ca acea taxa din 2010 s-ar fi prescris...Atatea informatii contradictorii...unele false,de ni mai stii care e adevarul Posted Image
Vreau sa vand masina si nu stiu daca mai pot recupera taxa,odata ce am cererea depusa si inregistrata...Ar trebui sa intreb un avocat,dar nici in astia nu mai am incredere...

Edited by danpet, 15 May 2017 - 06:54.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
În principiu, sunt cam 3 procese de făcut, 2 pentru taxă, că ANAF cam face recurs și încă unul pentru a intra efectiv în posesia banilor. Deși, e drept, durează ceva, avocatul face toată traba, tu doar trebuie să îi duci hotărârile în original. Oricum primești când câștigi și banii de avocat. Încă mă gândesc serios că taxele astea au fost făcute fix pentru avocați.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De unde stii ca primesti si banii de avocat inapoi ? Legea nu cred ca prevede.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
totusi ma poate lamuri cineva care sunt pasii?

#7
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Nu te chinui cu pasii, daca ai platit-o in 2010 e prescrisa si daca ii dai in judecata o sa reusesti doar sa platesti avocatul si taxa de timbru, inutil.

@Ion de la raion: onorariul avocatial intra la cheltuieli de judecata si sunt suportate de cel care pierde procesul. Deci ii recuperezi.

Edited by warchilde, 15 May 2017 - 12:49.


#8
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postwarchilde, on 15 mai 2017 - 12:48, said:

Nu te chinui cu pasii, daca ai platit-o in 2010 e prescrisa si daca ii dai in judecata o sa reusesti doar sa platesti avocatul si taxa de timbru, inutil.
Am scris undeva ca am platit-o n 2010? Ar fi bine totusi sa ne referim strict la subiect. Nu vorbim despre prescrieri aici, ma intereseaza unde depun hartiile si ce e de facut, am dat destul la avocati ce nu s-au prezentat la procese, nu e prima taxa ce vreau sa o recuperez(ar fi prima pe care incerc s-o fac fara avocat), dar nu vreau sa umblu bezmetic pe la diferite institutii. Daca nu se poate, scrieti ca nu se poate fara plata avocatilor si gata, nu am nevoie de discutii de alt fel, am cerut DOAR PASII ce trebuie facuti.

#9
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Taxele auto de pĂ®nă la introducerea timbrului de mediu din 2013 știu că se recuperau ( OG prin care s-a introdus timbrul stabilea și plata acelor taxe).  ĂŽn vara lui 2016 CJUE a zis că timbrul e ilegal, iar taxele anterioare lui trebuie plătite integral, nu eșalonat, cum făcea statul nostru.
Statul român a continuat să Ă®ncaseze timbrul pĂ®nă in 2017 (incredibil, nu?). El a fost anulat odată cu celelalte 101 taxe, dar OG care introdusese timbrul stabilea și recuperarea taxelor anterioare. Anulând acea OG, dispare și metodologia de recuperare a taxelor auto de dinaintea timbrului.
De aceea ziceam că momentan cred că toate plățile sunt suspendate. (Spre bucuria aceluiași stat român...).
Deci pentru a recupera taxele auto, inclusiv timbrul, singură șansă acum e să ne judecăm cu ei. Altă opțiune e să așteptăm normele noi de retrocedare a taxelor (e inevitabil, deoarece Ă®n caz contrar UE va aplica sancțiuni)

http://m.mediafax.ro...2-taxe-16055530
Partyman, teoretic poți încerca recuperarea fără avocat, dar practic e destul de greu. Pașii, cred că ar fi: faci cerere la Finanțe (acolo unde ai platit-o) să ți-o returneze. Ei au termen legal de 45 zile, parcă, să răspundă. Răspunsul va fi că nu. Tu trebuie din ce știu să mai ceri o dată și să aștepți iar răspunsul; abia apoi ai dreptul să îi dai în judecată. (Nu sunt sigur că e chiar așa cum zic eu, dar dacă e sub incidența contenciosului administrativ ăștia ar fi pașii). Apoi urmează termenele de judecată, nervi, bani aruncați, etc. Fără un avocat riști oricând să ți de respingă acțiunea pentru un nimic.

Edited by Sabinatu, 15 May 2017 - 13:21.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
TE DUCI LA ANAF CU COPII DUPA
buletin, cartea masinii, traduceri actul masinii si contract, decizia de plata anaf, chitanta de plata.
DEPUI CERERE SA ITI DEA BANII INAPOI, ei te refuza in 30 de zile, pe baza refuzului te duci in instanta.

momentan toate platile sunt suspendate de cand a intrat psd, si pentru cei ce au decizie administrativa de recuperare in 5 ani, si pentru cei care castiga in instanta. bugetul e subtire, in cel mai bun caz prin toamna daca se vor fa ceva bani, prin anaf se zice ca sunt slabe sperante sa fie totusi bani anul asta.
.

#11
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
In ce temei sunt suspendate platile pentru cei ce castiga in instanta? Hotararile judecatoresti sunt executorii, deci ii executi (ca oricum nu platesc ei de bunavoie).

@partyman: da, ai dreptate, faza cu 2010 o zisese un alt utilizator, deci a lui e prescrisa. Pasii ar fi cei expusi mai sus de catre slai.

Edited by warchilde, 15 May 2017 - 15:17.


#12
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postslai, on 15 mai 2017 - 13:23, said:

TE DUCI LA ANAF CU COPII DUPA
buletin, cartea masinii, traduceri actul masinii si contract, decizia de plata anaf, chitanta de plata.
DEPUI CERERE SA ITI DEA BANII INAPOI, ei te refuza in 30 de zile, pe baza refuzului te duci in instanta.

momentan toate platile sunt suspendate de cand a intrat psd, si pentru cei ce au decizie administrativa de recuperare in 5 ani, si pentru cei care castiga in instanta. bugetul e subtire, in cel mai bun caz prin toamna daca se vor fa ceva bani, prin anaf se zice ca sunt slabe sperante sa fie totusi bani anul asta.
.
unde ma duc la instanta? nu e clar, la judecatorie, la tribunal, pot sa pun la posta pe o anumita adresa(judecatorie/tribunal)? nu stiu mersul asta, repet nu vreau sa umblu bezmetic pe drumuri. ce depun la instanta(e un termen nu foarte precis), ce taxe am de platit...teoretic stiu, ma intereseaza efectiv la ce usi merg si cu ce anume la mine.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
dar daca am platit in 2008 si am si factura pe acea taxa?

#14
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postgushpi, on 16 mai 2017 - 11:15, said:

dar daca am platit in 2008 si am si factura pe acea taxa?
5 ani termen prescriere

#15
sergiurus

sergiurus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru cei care au castigat in instanta recuperarea taxei,cand vor primi banii?
Am primit 2 transe pana in momentul de fata,in aprilie trebuia sa primesc a -3-a transa,dar nu s-au mai virat banii.Promisiunile sunt ca cel tarziu in luna mai(luna curenta) vom primi toti banii integral.
A primit careva aflat in aceasi situatie banii?

#16
dan1080

dan1080

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 25.09.2012
As vrea sa stiu si eu daca am cumparat o masina pentru care s-a platit taxa in 2011 de catre fostul proprietar si nu a fost returnata catre acesta iar, intre timp, am cumparat eu masina de la el, pot sa solicit eu returnarea acestei taxe?

#17
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Cine a platit taxa, acela si doar acela o poate recupera.
(sau avocatul lui)

Edited by Malus_Dacus, 19 October 2017 - 14:33.


#18
mariusica2012

mariusica2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.07.2012
Doar cel care a platit taxa o poate recupera, e taxa platita de el si doar lui ii revine inapoi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate