Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

AMD pregateste de lansare noile procesoare "Whitehaven" 12-core si 16-core.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
281 replies to this topic

#73
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postneagu_laurentiu, on 15 iulie 2017 - 10:27, said:

Intel foloste pasta intre IC si capacul de deasupra (nu intre CPU si cooler) pe cand AMD cositoreste acel capac si asigura un transfer mai bun.
https://www.google.r...NOUqGghAXqNJHM:
AMD cositoreste capacul de IC?

Edited by 654321, 15 July 2017 - 10:32.


#74
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Asa am citit pe un site de profil.

#75
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017

View Postneagu_laurentiu, on 15 iulie 2017 - 10:27, said:

AMD cositoreste acel capac si asigura un transfer mai bun.
Pentru ca altfel ar lua foc la propriu.


Legat de consum, s-a facut mare tam-tam pe seama consumului lui 1900X in overclocking. Tam-tam facut de baietii mai rosii, dupa vorba, dupa port, pentru ca daca ne uitam cu atentie la overclockingul modest de care este capabil r7, situatia este tragicomica: salt de la 125W la 200W! Deci, ce sa inteleg ca o sa fie cu Theadripperul 16c/32t, adica doua ryzen 7 in capsula? Ca zici sarut-mana daca nu trece de 400W la doar 4GH?

Alta chestiune importanta. Este recunoscut, dovedit si legiferat ca problemele de comunicare intre cele doua CCX-uri nu vor fi eliminate, ci doar diminuate. Oamenii cinstiti, posesori de ryzen, au recunoscut ca mai au parte de stuttering in jocuri, altii chiar le-au returnat. Theadripper o sa aibe 4 CCX-uri si beleaua nu se rezuma doar la comunicarea intre nuclee, ci si la partajarea memoriei L3 si a memoriei RAM. Cand esti mai rosu, declari ca ai latenta L3 doar xx, luand-o pe cea mai mica, cand un anumit nucleu acceseaza memoria cea mai apropiata de el, dar bagi sub pres problemele de comunicare ale aceluiasi nucleu cu memoria aflata in alt cartier, pardon, CCX. Nici nu imi pot imagina experienta... unica a unui amedist, celebru pe aici, cand da el drumul la HandBrake, iutuburi, muzici si alte aleea (ca are nuclee multe, more cores!) in timp ce se joaca. Pai, ryzenul se balbaie doar cu jocul, cum spanac sa suporte si alte aplicatii grele, care ii gatuie mortal canalele de comunicatii? Are nuclee multe, e drept, dar o parte din ele trebuie puse la naftalina pana spre anii 2025, cand, probabil, jocurile nu vor mai sta in 1-4 nuclee. Pana atunci, in lipsa de ocupatie, jucam ocazional cate un CineBench.

Edited by Daddyishere, 15 July 2017 - 10:52.


#76
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postneagu_laurentiu, on 15 iulie 2017 - 10:42, said:

Asa am citit pe un site de profil.
Pai IC-ul este metalic?

#77
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Rotofel sau Termic nu te-ai plictisit sa tot faci pe clone?

#78
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017

View PostStickyFingaz, on 15 iulie 2017 - 10:52, said:

Rotofel sau Termic nu te-ai plictisit sa tot faci pe clone?
Vezi ca lu' coana mare de la AMD (captura pusa de tine e dintr-un material video difuzat de ei) i-a iesit cel mai mic scor, obtinut de1900X in CineBench. Nici chiar in review-urile facute mai cu fond rosu acel procesor nu a coborat sub 2200? Probabil ca procesorul testat de sefii AMD bause inainte de test, altfel nu-mi explic.
Nu ca ar sta aceste procesoare intr-un test pentru amatori. Il poti prosti pe Gheorghe cu astfel de teste insa nu si pe barosanii din zona profi. Sau, ca sa nu fiu rau, nu ii poti prosti la infinit.

Edited by Daddyishere, 15 July 2017 - 11:12.


#79
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lOZbK3tP7EU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDaddyishere, on 15 iulie 2017 - 10:47, said:

Pentru ca altfel ar lua foc la propriu.
Neah, dar ar face ca la intel.

Quote

In our scenario, we occasionally hit the 270W mark, which probably represents this specific motherboard’s limit. In other words, MSI’s X299 Gaming Pro Carbon AC stays approximately 30W below the maximum wattage allowed by Intel’s technical specifications. The problem is that most custom water-cooling setups aren't able to keep the die and package cool enough to prevent throttling. Even with a water temperature of 30°C, it wasn't possible to run under load for more than 10 to 15 minutes without thermal issues.


#81
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsuper8, on 14 iulie 2017 - 07:53, said:

Îu, AMD Whitehaven e procesor pt. Servere ?
Ca eu am crezut ca e procesor pt. PC-urile "de casa" !

Vad ca AMD Whitehaven are TDP-ul de 180w, iar concurenta de 112w si 140w.
Asta e un lucru ingrijorator pt. AMD caci se stie ca un TDP mare are impact negativ la performanta procesorului.
Un citat de pe tomshardware.

Quote

It's interesting that Intel did not focus on AMD's comparatively higher TDPs during its workshop. That is one of the most important concerns in the data center, as greater efficiency reduces total cost of ownership. Early testing indicates EPYC processors may have competitive power attributes, despite their higher TDP ratings, likely due to fine-grained power optimizations.
Intel is usually nonplussed in the face of competition. But its reaction to EPYC speaks volumes. In the end, absolute performance isn't nearly as important as the price-to-performance ratio, and initial signs indicate that AMD is off to a good start. AMD has scrapped its way through the last several years selling mostly budget parts, so any market gains are a win. Significant data center penetration could be a watershed moment for the company and fuel more investment in future products.

Interesant cum la cat de mult sau legat de AMD si au criticat platforma Epyc cei de la Intel(lucru care nu l-am facut de foarte multi ani in care pur si simplu s-au prefacut ca AMD nu exista) la lansarea procesoarelor Xeon Skylake fix de TDP, temperaturi si consum nu au spus nimic.
Oare de ce?
Din cate am citit pe Reddit multi spun ca TDP-ul mai mare al procesoarelor Threadripper poate fi explicat prin suportul pentru 64 PCIE Lanes si este oarecum un worse case scenario.
Vom vedea oricum cum sta treaba dar daca procesoarele AMD chiar ar fi in dezavantaj din punctul de vedere al consumului si temperaturilor fata de procesoarele Skylake Xeon poti sa fii sigur ca detaliul asta aparea pe slideurile celor de la Intel.

Edited by OriOn20, 18 July 2017 - 11:36.


#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Pana una-alta, trebuie sa devenim si instalatori:
https://www.neowin.n...ding-to-sources

#83
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ma indoiesc sa vina cu un loop custome de watercooling.
va veni cu ceva preamsamblat gen corsair hydro series.

#84
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Asa-i. Precis va fi o solutie AiO, care in cele mai multe cazuri e relativ simplu de instalat.

Edited by Hider141, 18 July 2017 - 12:31.


#85
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Au mai vandut si FX9370 SI FX9590 cu racire pe lichid si unele placi video erau stock cu racire pe lichid.
http://www.pcgarage....liquid-cooling/
http://www.pcgarage....liquid-cooling/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DRR0bBUsPEU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Nu prea ai altcumva sanse cu cooler pe aer sa disipezi 200W.

Deci 799$ si 999$ sunt preturi cu coolere AiO incluse?

#87
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
1080-ul meu disipa si 300W in regim de utilizare 100% si overclock (asa cum il am eu acum). Il racesc cu un AIO cu radiator de 280x140x27mm (racit cu 2 coolere de 140mm in push) si reuseste sa tina GPU-ul in 45-50 de grade cu ventilatoarele la 70% utilizare si in 60 de grade la 30-35%. Asta in vocabularul meu arata ca poti raci lejer 300W disipati pe o capsula folosind un AIO. Daca pui un radiator de 140x140x50mm si coolere in push-pull ai cam aceeasi eficienta.

#88
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017

View PostAMETHIST, on 17 iulie 2017 - 16:12, said:

Neah, dar ar face ca la intel.
Neah, daca nu ai avea filtrul pe rosu la ochelari ai fi observat ca ryzenul intra in throttling la 4.1 GHz. Necositorit, probabil ca incepea dansul pe la 3.9 GHz.
Dupa cum bine vezi, toata seria este limitata la maxim 3.9, 4.0 Ghz daca esti norocos. Nu conteaza ca e 1800X sau prapaditul ala de r5, cel mai ieftin.

View PostOriOn20, on 18 iulie 2017 - 11:36, said:

Interesant cum la cat de mult sau legat de AMD si au criticat platforma Epyc cei de la Intel
S-au legat de multe, dar aici (vezi printul) au cea mai mare dreptate.

Attached File  Clipboard01.jpg   253.3K   20 downloads

Te dau programatorii pe mana judecatorilor daca le ceri sa optimizeze softul pentru threadripper, sa nu mai spun de Epyc. :samui: Daca in stanga e clar si totul limpede, in dreapta e harababura curata.
Sa numim cele 4 Ryzen: Vasile, Ion, Gheorghe si Mitica.
Ion: - Ba Gheorge, elibereaza autostrada pentru ca am comandat un tir cu date din cache-ul din cartierul tau.
Gheorghe: Nu pot, ba Ioane, ca-l puse dracu pe Vasile sa duca oile la iernat pe aici si am si eu de trimis o caruta de date lui Mitica. Stai la coada!

Hai, ca nu degeaba is outsideri amedeii, desi vand ieftin de decenii. Foarte rare au fost momentele in care au vandut ieftin si bun. Daca nu era legea monopolului, erau demult istorie cu toate eforturile disperate ale fanilor.

Edited by Daddyishere, 18 July 2017 - 21:15.


#89
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Adica in dreapta e harababura cam cum era pe vrema Core 2 la intel?
N-am vazut pe nimeni sa se planga de performanta lor.
Nici vasile, nici ion, nici gheorghe, nici mitica.

P.S.

Quote

To illustrate our point, we plotted the temperature for all of the Core i9-7900X’s cores at stock settings running Prime95 or LuxRender. A good custom water-cooling loop does fairly well, which shouldn't come as a surprise. However, no other thermal solution will be able to keep up. Even the motherboard manufacturers we spoke to agree, telling us about their all-in-one liquid coolers running out of headroom as soon as they ran Prime95 without limiting AVX.

Edited by AMETHIST, 18 July 2017 - 21:30.


#90
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017

View PostAMETHIST, on 18 iulie 2017 - 21:21, said:

Adica in dreapta e harababura cam cum era pe vrema Core 2 la intel?
N-am vazut pe nimeni sa se planga de performanta lor.
E harababura pentru ca ai patru procesoare, 8 CCX-uri, iar realitatea ne-a demostrat ca ryzenul sughita chiar si cu 2 CCX-uri.
Vor avea o cota de piata pentru ca sunt ieftine, dar nu le compara cu xeoanele. Uita-te numai cum este dispusa memoria RAM si L3.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate