Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Politica anti privati din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
84 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
E greu sa faci afaceri in Romania. E greu sa te extinzi, sa razbesti in hatisul birocratic. Dar, exista intotdeauna un "dar", care sunt firmele mici si mijlocii care au rezistat acestui hatis si care chiar s-au dezvoltat si extins? Va spun eu, alea care au evitat munca si vanzarea la negru. Oare de ce? Simplu, daca nu lucrezi la negru deloc ai o evidenta clara a ce intra si ce iese din firma si poti sa tragi niste concluzii dupa o perioada, sa faci calcule, sa vezi ce si unde nu merge si sa cauti solutii. Cand lucrezi la negru ca sa fentezi statul nu o sa stii niciodata ce cifra de afaceri ai, cat sunt cheltuielile reale care sunt veniturile reale, daca ai profit in mod real sau ai doar adaos comercial, cat produce un angajat in raport cu salariul pe care il ia etc.
  Vorbesc din experienta. Am incercat si-si. De 3 ani refuz efectiv orice nu e insotit in proportie de 100% de documente si am avut o surpriza placuta.  Refuz clientii care vor mai ieftin dar fara factura, refuz furnizorii care imi ofera un pret mai mic dar fara factura, refuz sa trec un salariu pe cartea de munca si sa platesc mai mult. Daca acel angajat merita mai mult o sa ii maresc si pe cartea de munca leafa ca sa ia mai mult in mana. Refuz sa incarc firma cu cheltuieli fictive ca sa nu platesc taxe.
  Si uite ca incet incet firma incepe sa mearga mai bine decat atunci cand incercam sa fentez statul. A fost o lectie clara pentru mine. Nu iti convine legislatia si taxele din Romania? Deschide-ti afacerea intr-o tara unde iti convin.

Edited by PoeOvidiu, 28 April 2017 - 06:34.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 PoeOvidiu, on 28 aprilie 2017 - 06:32, said:

E greu sa faci afaceri in Romania.

E greu sa faci afaceri.
Punct.

#21
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Daca tot fentezi in permanenta statul asta devine o meserie si este posibil sa devii santajabil in timp.

#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Reveniți la subiectul topicului!
Am șters ce era offtopic.

Edited by catalina1, 28 April 2017 - 07:30.


#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mentalitatea functionarilor statului, cei care au treaba cu economia privata, este aceea ca ei sunt in opozitie, ca privatul este dusmanul  de clasa.
Le iese prin pori si musteste din ei ostilitatea.

Am discutat recent cu un fabricant din occident despre controale.
Mi-a spus ca in intreaga lor activitate de circa 50 de ani,  niciodata nu le-a venit un control inopinant.  Si ca, in general,  asa ceva nu exista la ei.

Romanilor care nu au afaceri le plac controalele si tin cu organele.
Cand se apuca de afaceri, nu le mai plac.
Au trecut si ei la celalalt capat al lupei.

Edited by tomaso, 28 April 2017 - 08:30.


#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 PoeOvidiu, on 28 aprilie 2017 - 06:32, said:

Refuz clientii care vor mai ieftin dar fara factura, refuz furnizorii care imi ofera un pret mai mic dar fara factura,

Este normal sa faci asta, pentru ca nu ai niciun castig sa vinzi fara TVA.  Pentru ca tu oricum trebuie sa-l platesti, odata ce ai luat marfa cu acte si ai inregistrat-o in conta.
Chestiile acestea cu "fara acte",  "fara TVA"  sunt istorie.  Poate mai baga asa doar micile afaceri de supravietuire, unde miza este sa-si scoata un salariu din care sa traiasca.
Dar restul afacerilor nu mai practica chestiile astea, pt. ca nu-i profitabil, iar riscul e mult prea mare raportat la eventualele castiguri.

Referitor la clientii ca vor fara tva, te invat trei smecherii, pentru a nu-i pierde.

1. Daca vezi ca nu vor si nu vor cu TVA, le spui ca le poti vinde, dar ca tot trebuie sa le tai factura si ca nu poti sa le vinzi fara "tot TVA-ul" .
Le faci un discount de 15%, le vinzi, iar ei pleaca fericiti ca au "castigat" ceva.

2. Never ever sa nu le spui pretul fara TVA, sau spui ca pretul este cu TVA.  Le spui pretul direct, ca intreg.  Nu pomenesti de tva, pentru ca vor intreba automata daca nu merge fara. In clipa cand ii refuzi, se vor simti ofensati.  

3. Daca ai de a face cu unul botos si increzut, atunci cand iti zice de tva  ii pui 20% in plus, ca sa-l linistesti.   Insa treaba asta merge doar la aia care asculta manele in masina. De regula, este mai bine sa-i flitui pe oamenii de acest tip.

Edited by tomaso, 28 April 2017 - 08:29.


#25
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,589
  • Înscris: 30.01.2008

 tomaso, on 28 aprilie 2017 - 08:02, said:

Mentalitatea functionarilor statului, cei care au treaba cu economia privata, este aceea ca ei sunt in opozitie, ca privatul este dusmanul  de clasa.
Le iese prin pori si musteste din ei ostilitatea.

Am discutat recent cu un fabricant din occident despre controale.
Mi-a spus ca in intreaga lor activitate de circa 50 de ani,  niciodata nu le-a venit un control inopinant.  Si ca, in general,  asa ceva nu exista la ei.

Romanilor care nu au afaceri le plac controalele si tin cu organele.
Cand se apuca de afaceri, nu le mai plac.
Au trecut si ei la celalalt capat al lupei.

Citeodata ai dreptate . Asta este una din acele dati ,rarisime .

Controalele nu trebuie sa fie pentru a pedepsi privatul .
Controalele sunt pentru a invata privatul sa intre in legalitate daca greseste .
Trebuie indrumat,sprijinit ajutat sa produca plus valoare ca sa poata plati taxe statului .
Trebuie creat un spatiu decent legal in care privatul sa poata sa evolueze,sa investeasca si sa reinvesteasca  ca  sa creasca afacerea !

#26
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Politica anti-privați, e după felul și comportamentul privatului român, probabil.

Privatul român, mai ales cel de IM cu puțini angajați, e cea mai periculoasă entitate a mediului de afaceri. Tipul ăsta de „afacerist”, fiind bineînțeles român, nu se poate comporta decât ca un țepar sau hoț de ultima speță.

În anul de grație 2017, încă există mulți bișnițari de genul ăsta care angajează sclavi fără să plătească un leu la contribuțiile de stat, plătind în realitate  chiar și salarii sub minimul pe economie. Prin orașele mici ăștia fac legea, se îmbogățesc rapid pe cârca fraierilor, profitând de relațiile de cârdășie cu cei care ar trebui să vegheze la respectarea legii.

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 09:37.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,709
  • Înscris: 07.02.2003

 terratec, on 28 aprilie 2017 - 01:54, said:

Este clar ca in Romania nu este dorita aparitia unei clase medii bazate pe un mediu privat autohton sanatos.
Privatii mici doar se faulteaza singuri, isi imagineaza planuri de afaceri care sa le aduca venituri mari cu plati minime.

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Daco_Get, on 28 aprilie 2017 - 08:51, said:

Citeodata ai dreptate . Asta este una din acele dati ,rarisime .
Bogdaproste!
Sa fie primit!

#29
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

 tomaso, on 28 aprilie 2017 - 08:21, said:



Este normal sa faci asta, pentru ca nu ai niciun castig sa vinzi fara TVA.  Pentru ca tu oricum trebuie sa-l platesti, odata ce ai luat marfa cu acte si ai inregistrat-o in conta.
Chestiile acestea cu "fara acte",  "fara TVA"  sunt istorie.  Poate mai baga asa doar micile afaceri de supravietuire, unde miza este sa-si scoata un salariu din care sa traiasca.
Dar restul afacerilor nu mai practica chestiile astea, pt. ca nu-i profitabil, iar riscul e mult prea mare raportat la eventualele castiguri.

Referitor la clientii ca vor fara tva, te invat trei smecherii, pentru a nu-i pierde.

1. Daca vezi ca nu vor si nu vor cu TVA, le spui ca le poti vinde, dar ca tot trebuie sa le tai factura si ca nu poti sa le vinzi fara "tot TVA-ul" .
Le faci un discount de 15%, le vinzi, iar ei pleaca fericiti ca au "castigat" ceva.

2. Never ever sa nu le spui pretul fara TVA, sau spui ca pretul este cu TVA.  Le spui pretul direct, ca intreg.  Nu pomenesti de tva, pentru ca vor intreba automata daca nu merge fara. In clipa cand ii refuzi, se vor simti ofensati.  

3. Daca ai de a face cu unul botos si increzut, atunci cand iti zice de tva  ii pui 20% in plus, ca sa-l linistesti.   Insa treaba asta merge doar la aia care asculta manele in masina. De regula, este mai bine sa-i flitui pe oamenii de acest tip.

Factura nu inseamna doar cu sau fara TVA, mai sunt nists imozite pe acolo in functid de incadrarea juridica si regimul de impozitare.

#30
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Daco_Get, on 28 aprilie 2017 - 08:51, said:

Controalele nu trebuie sa fie pentru a pedepsi privatul .
Controalele sunt pentru a invata privatul sa intre in legalitate daca greseste .
Trebuie indrumat,sprijinit ajutat sa produca plus valoare ca sa poata plati taxe statului .
Trebuie creat un spatiu decent legal in care privatul sa poata sa evolueze,sa investeasca si sa reinvesteasca  ca  sa creasca afacerea !

Economia privata, mica, medie sau mare,  reprezinta cel mai importat lucru din aceasta tara, fiind singura garantie a existentei acestui popor.
Fara economie privata cu actionari nationali,   un popor moare dpdv economic.  Va deveni sluga altora.  

Statul trebuie sa fie suport al afacerilor,  sa le faca servicii si sa-i ajute cu tot ce poate, asa cum fac toate tarile civilizate si prospere.

 ionutzitaly, on 28 aprilie 2017 - 09:51, said:

Factura nu inseamna doar cu sau fara TVA, mai sunt nists imozite pe acolo in functid de incadrarea juridica si regimul de impozitare.

1% ?
Sa fim seriosi!

#31
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
A ok, daca te referi la ca romaniei si 1% pe incasari ai dreptate.

#32
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 fflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 09:19, said:

profitând de relațiile de cârdășie cu cei care ar trebui să vegheze la respectarea legii.

Deci tot la bugetari ajungem.

#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,380
  • Înscris: 29.07.2013
In anii 90, cand am facut prima excursie la Stambul, am ramas uimit de modul in care faceau comert aia.

Nu tu bon, factura ... iti dadea produsul, iti lua banul, il baga in buzunar si afacerea era incheiata.

De curiozitate, l-am intrebat pe unul care avea pravalia in zona bazarului, cum naiba de nu-l supravegeheaza nimeni, ca nu-l ia nimeni cu evaziune, mai ales ca preturile nu erau afisate, totul era negociabil ...

Simplu, mi-a zis omul. Primaria a venit, i-a masurat spatiul si i-a spus ce taxa plateste pe an pe metru patrat. Omu' stia exact ce bani are de dat la stat, la chirie, utilitati.
In rest, nu-l durea pe nimeni nici in cur despre ce cifra de afaceri are, TVA de platit, de returnat, impozite  de 16% si alte cacatisuri. Iar Statul la randul lui stia exact si sigur ce bani are de incasat de la el.

Problema mare era daca nu achita redeventa statului. Automat venea functionarul si-i punea lacatul pe usa, anulata autorizatia, out din afacere !

#34
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Referitor la ce spune Argo.

In anii 90 s-a pus problema pe ce sistem capitalist sa ne ducem.
Iliescu a zis ca sa ne ducem pe tip suedez.   Dar au ras toti, pentru ca eram faliti si nu aveam ce imparti.
Atunci erau la putere gastile scolite prin Franta.   Si asa ne-am ales cu un sistem copiat dupa cel frantuzesc.  La gramada.

Puteam opta pentru un sistem simplu, asa cum era cel turcesc.
Dar atunci nu mai era nevoie de armate de functionari si controlori.

In Romania orice afacere are nevoie sa angajeze consultant pentru protectia muncii.   Daca ai o firma de contabilitate, cu tine ca unic actionar si angajat, iti trebuie consultant care sa iti tina evindetele pentru protectia muncii.    Dai 100-250 lei lunar pentru nimic.  

Asta ar trebuie facut.   Separate afacerile mici de cele mari si schimbate regulile.  Abandonat sistemul francez.

#35
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 argonaut, on 28 aprilie 2017 - 09:59, said:

In anii 90, cand am facut prima excursie la Stambul, am ramas uimit de modul in care faceau comert aia.

Nu tu bon, factura ... iti dadea produsul, iti lua banul, il baga in buzunar si afacerea era incheiata.

De curiozitate, l-am intrebat pe unul care avea pravalia in zona bazarului, cum naiba de nu-l supravegeheaza nimeni, ca nu-l ia nimeni cu evaziune, mai ales ca preturile nu erau afisate, totul era negociabil ...

Simplu, mi-a zis omul. Primaria a venit, i-a masurat spatiul si i-a spus ce taxa plateste pe an pe metru patrat. Omu' stia exact ce bani are de dat la stat, la chirie, utilitati.
In rest, nu-l durea pe nimeni nici in cur despre ce cifra de afaceri are, TVA de platit, de returnat, impozite  de 16% si alte cacatisuri. Iar Statul la randul lui stia exact si sigur ce bani are de incasat de la el.
Si cu ce e diferit fara de Romania... chiar si Romania in 2017?

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

 tomaso, on 28 aprilie 2017 - 10:06, said:


In Romania orice afacere are nevoie sa angajeze consultant pentru protectia muncii.   Daca ai o firma de contabilitate, cu tine ca unic actionar si angajat, iti trebuie consultant care sa iti tina evindetele pentru protectia muncii.    Dai 100-250 lei lunar pentru nimic.  


Absurd!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate