Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Banda dublu-adeziva cu scai (arici)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua
Doresc sa montez niste senzori wireless de prezenta pe pereti,respectiv senzori magnetici wireless pe geamuri.
Pentru asta am nevoie de banda adeziva de buna calitate,ca sa nu ma trezesc cu senzorii cazuti pe podea.
Doresc cu scai (arici) pentru ca fiind wireless,trebuie demontati periodic pentru inlocuirea bateriilor.
Am vazut niste oferte pe emag sau Dedeman,cu diferente majore de pret.Nu pretul in sine este o problema pentru ca prefer sa dau mult daca beneficiez de calitate.
Ar fi ideal sa fie adezive ambele parti ale scaiului,dar am vazut ca este adeziva doar o parte.Ma gandesc sa folosesc aici banda dublu adeziva simpla pentru a fixa scaiul.

Niste exemple:
http://www.emag.ro/b...4/pd/D5DHN3BBM/
https://www.dedeman....20-mm/p/1018938
http://www.emag.ro/b...0/pd/DVQ05BBBM/

Multumesc.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Iti tin senzorii dar trebuie sa ai grja cand desfaci scaiul ca este mai tare decat adezivul si te trezesti cu ambele parti de scai si cu senzorul in mana . Problema nu este prinderea celor doua parti intre ele ci prinderea unei parti din banda pe perete sau pe ce le montezi tu .

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,926
  • Înscris: 26.05.2007
Power-Klettband fix-o-moll

Fixare cu banda autoadeziva arici f. puternica pe ambele componente / parti fixate.

Attached Files


Edited by ChemTeacher, 25 April 2017 - 10:18.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
schimbarea bateriilor se face obligatoriu cu demontarea senzorilor ? nu e mai simplu sa-ti cumperi o scara pliabila de zugrav, cu 2-3-4 trepte, s-o folosesti atunci cand trebuie sa schimbi bateriile la senzorii montati la inaltime ?

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
hornbach

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Senzorii aia nu au suport pt perete ? E greu sa dai o gaura si sa-l fixezi mecanic ? Pune o poza cu senzorul .

Edited by Baxon, 25 April 2017 - 10:15.


#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Banda cu arici, velcro, nu e de mai multe calitati, ci mai slabe sau mai puternice, in functie de utilizare.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
cu siguranta senzorii trebuie sa aiba un suport care se poate monta pe perete, cu siguranta schimbarea bateriilor se poate face relativ usor si fara prea mari batai de cap.
plus ca banda dublu adeziva nu rezista foarte bine la caldura (montaj pe geam), risti sa-ti jupoaie si zugraveala de pe perete atunci cand umbli la senzor si tragi de el prea tare.

#9
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
diferentele intre benzile respective sunt date strict de adezivul folosit. in functie de materialul suprafetei pe care va fi lipit, se alege adezivul.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBaxon, on 25 aprilie 2017 - 10:15, said:

Senzorii aia nu au suport pt perete ? E greu sa dai o gaura si sa-l fixezi mecanic ? Pune o poza cu senzorul .

View Postcorinadaniela, on 25 aprilie 2017 - 10:31, said:

cu siguranta senzorii trebuie sa aiba un suport care se poate monta pe perete, cu siguranta schimbarea bateriilor se poate face relativ usor si fara prea mari batai de cap.
plus ca banda dublu adeziva nu rezista foarte bine la caldura (montaj pe geam), risti sa-ti jupoaie si zugraveala de pe perete atunci cand umbli la senzor si tragi de el prea tare.

Am specificat clar ce doresc:banda dublu adeziva cu scai.
Nu discutam aici de dibluri suruburi si gauri si suporti.

View Postcorinadaniela, on 25 aprilie 2017 - 10:09, said:

schimbarea bateriilor se face obligatoriu cu demontarea senzorilor ? nu e mai simplu sa-ti cumperi o scara pliabila de zugrav, cu 2-3-4 trepte, s-o folosesti atunci cand trebuie sa schimbi bateriile la senzorii montati la inaltime ?

Nu mi-e prea clar ce ai vrut sa zici.Eu nu de scara am nevoie ca sa ajung la senzor (il ajung si fara scara de altfel).Eu am nevoie sa fixez senzorul pe perete/rama geam in asa fel incat sa stea si sa nu cada.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Ar fi ideal sa fie adezive ambele parti ale scaiului,"
Adica si scai-ul sa fie "adeziv"??Posted Image Posted Image Posted Image
Cat despre banda dublu adeziva, performantele sunt legate direct de: suparafata,(cat de finisata este, la o finisare grunjoasa, scade aderenta) zugraveala, (calitatea zugravelii, pentru ca o zugraveala pe perete negrunduit corect se va desprinde cu tot cu adeziv), suprafata de contact,(cu cat e mai mare cu atat impartirea greutatii pe unitatea de suprafata e mai mica), de temperatura ambientala( la temperaturi ridicate adezivul se va usca), de greutatea senzorilor si de echilibrarea greutatii,.... si daca mai vrei teorie, pot sa mai dezvolt.
Parerea mea este ca va trebui sa apelezi la niste suporti, fixati rigid in perete, pe care fixarea senzorilor si fie demontabila, in genul suportilor auto pentru GPS-uri sau telefoane mobile.

Edited by myshyk, 25 April 2017 - 13:21.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmyshyk, on 25 aprilie 2017 - 13:13, said:

"Ar fi ideal sa fie adezive ambele parti ale scaiului,"
Adica si scai-ul sa fie "adeziv"??Posted Image Posted Image Posted Image

cred ca s-a referit la cealalta fata a fiecarei benzi care alcatuieste "ansamblul" arici. o parte arici/puf, cealalta autoadeziva.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmyshyk, on 25 aprilie 2017 - 13:13, said:

Cat despre banda dublu adeziva, performantele sunt legate direct de: suparafata,(cat de finisata este, la o finisare grunjoasa, scade aderenta) zugraveala, (calitatea zugravelii, pentru ca o zugraveala pe perete negrunduit corect se va desprinde cu tot cu adeziv), suprafata de contact,(cu cat e mai mare cu atat impartirea greutatii pe unitatea de suprafata e mai mica), de temperatura ambientala( la temperaturi ridicate adezivul se va usca), de greutatea senzorilor si de echilibrarea greutatii,.... si daca mai vrei teorie, pot sa mai dezvolt.
Parerea mea este ca va trebui sa apelezi la niste suporti, fixati rigid in perete, pe care fixarea senzorilor si fie demontabila, in genul suportilor auto pentru GPS-uri sau telefoane mobile.


Sa te pup.
Intrebarea mea se refera la recomandari.
Trebuia sa zici asa:

pentru suprafata grunjoasa iti recomnad asta xxxxxx
pentru suprafata neteda iti recomand asta yyyyyyy
pentru temperatura mare iti recomnad asta zzzzzz
etc.

Si pana la urma mi-ai recomandat si tu exact ceea ce nu am cerut,adica fixarea pe suporti cu dibluri si suruburi.Exact ce nu doresc.

View Postmyshyk, on 25 aprilie 2017 - 13:13, said:

"Ar fi ideal sa fie adezive ambele parti ale scaiului,"
Adica si scai-ul sa fie "adeziv"??Posted Image Posted Image Posted Image


Uita-te,cine se pricepe stie raspunsul:

View Postcorinadaniela, on 25 aprilie 2017 - 13:20, said:

cred ca s-a referit la cealalta fata a fiecarei benzi care alcatuieste "ansamblul" arici. o parte arici/puf, cealalta autoadeziva.

Edited by adisz, 25 April 2017 - 14:29.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Cauta "Dual Lock" de la 3M, e un fel de arici cu ambele suprafete identice (adica nu e una cu puf si una cu scaieti), e adeziva pe o parte (lipici) si arici pe partea cealalta, se ia mult mai usor cu mana decat velcro-ul obisnuit, fara sa risti sa-ti cada (adica e cu schepsis, nu e mai slab decat ariciul dar totusi se da jos usor la nevoie).

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
ca idee, ce greutate ar avea un astfel de senzor ?

acesta are ambele fete "libere" autoadezive (cel putin asa pare din poza)
http://www.3m.com.ro...2852&rt=rud

te intrebam despre greutatea unui senzor, deoarece cu foarte multi ani in urma am asistat la o prezentare, cel care ne-a vorbit lipise, pe peretii de rigips vopsit cu vopsea lavabila, niste foi de flipchart, cu ajutorul unui adeziv-pasta ce se putea rupe si modela, dupa ce a terminat cursul, a dezlipit foile (intacte), a dezlipit adezivul si peretele a ramas intact. adezivul semana cu o guma de mestecat (mestecata deja :-), atat la culoare cat si la consistenta/elasticitate.
a folosit asa ceva, dar nu am nici cea mai mica idee care ar putea fi greutatea maxima suportata de o singura "pastila" adeziva.
poate sa pui mai multe, dar care/cat va fi suprafata de contact intre suport si perete ? pana la urma poti face o incercare, undeva la o inaltime mica pe perete, in spatele unei canapele sau dupa o usa / intr-o debara/camara, sa vezi cat rezista ansamblul astfel lipit.
http://www.biromarke...deziv-detasabil
https://www.gutuie.r...-50g-kores.html

Edited by corinadaniela, 25 April 2017 - 15:24.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce vrei tu nu e practic ; mai repede se va dezlipi adezivul cu tot cu zugraveala decat vei desface scaietii .
Suportii se fixeaza mecanic iar senzorul iese din suport pt a schimba acumulatorii . Ce vrei tu sa faci e o rromeala .

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
adisz, o idee mai neobisnuita.
daca nu vrei sa gauresti peretii (ai motivele tale bine intemeiate), n-ar fi buna varianta de mai jos ? sa folosesti o astfel de sina/teava/picior reglabila pe inaltime, pozitionata in coltul camerei, pe care sa prinzi intr-un fel sau altul senzorul ? ma refer la cele doua "picioare" ale raftului. seamana, daca vrei, si cu acele tije de asigurare mobilier, pe care le folosesc japonezii pentru a-si fixa mobila mai inalta, sa nu cada in caz de cutremur.
http://www.ikea.com/...ucts/S09157261/

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postomuspan, on 25 aprilie 2017 - 10:16, said:

Banda cu arici, velcro, nu e de mai multe calitati, ci mai slabe sau mai puternice, in functie de utilizare.

View Postniggaru, on 25 aprilie 2017 - 10:43, said:

diferentele intre benzile respective sunt date strict de adezivul folosit. in functie de materialul suprafetei pe care va fi lipit, se alege adezivul.

Nu am fost destul de explicit, nu ma refeream la adeziv ci la perechea arici-puf, unele benzi sunt mai slabe, pentru inchidere buzunarelor, alte benzi sunt mai puternice, pentru incaltaminte si cele mai puternice pentru utilizari industriale sau militare. Desprinderea dintre perechea de benzi trebuie sa se faca dintr-un colt sau o margine, nu toata suprafata odata, altfel risti sa desprinzi banda cu tot cu adeziv si cu zugraveala. Nu prea e practica folosirea benzii velcro pentru suprafete rigide.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate