Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Banda dublu-adeziva cu scai (arici)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@ adisz...la mercerie ai incercat?!...Eu am luat cu 5lei /1m  cu 50mm latime...Este suficient de solida sa tina 2kg/25cmp...

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 corinadaniela, on 25 aprilie 2017 - 13:20, said:


cred ca s-a referit la cealalta fata a fiecarei benzi care alcatuieste "ansamblul" arici. o parte arici/puf, cealalta autoadeziva.
Adica am pozat in idiot?Posted Image Posted Image

 adisz, on 25 aprilie 2017 - 14:28, said:

Sa te pup.
Intrebarea mea se refera la recomandari.
Trebuia sa zici asa:

pentru suprafata grunjoasa iti recomnad asta xxxxxx
pentru suprafata neteda iti recomand asta yyyyyyy
pentru temperatura mare iti recomnad asta zzzzzz
etc.

Si pana la urma mi-ai recomandat si tu exact ceea ce nu am cerut,adica fixarea pe suporti cu dibluri si suruburi.Exact ce nu doresc.



Uita-te,cine se pricepe stie raspunsul:
Ok, am incercat sa-ti explic de ce nu e recomandata banda dublu adeziva in situatuia ta. Eu lucrez in design publicitar si am experimentat tot felul de benzi adezive, pe tot felul de pereti, Cele expuse erau rezultatul experimentarilor proprii si recomandarea cea mai viabila, din punctul meu de vedere. Daca insisti totusi in a folosi banda autoadeziva, cauta in magazine Banda autoadeziva pe suport buretos, are grosimea cam de 1mm, sunt de latimi diferite, avantajul folosirii acesteia fiind ca se muleaza dupa forma peretelui sau a asperitatilor, asigurand o suprafata cat mai mare de contact. Nu am la indemana momentan vreo bucata pentru a ti-o arata, dar daca vrei, maine iti pot pune o poza cu asa ceva.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 myshyk, on 25 aprilie 2017 - 18:32, said:

Ok, am incercat sa-ti explic de ce nu e recomandata banda dublu adeziva in situatuia ta. Eu lucrez in design publicitar si am experimentat tot felul de benzi adezive, pe tot felul de pereti, Cele expuse erau rezultatul experimentarilor proprii si recomandarea cea mai viabila, din punctul meu de vedere. Daca insisti totusi in a folosi banda autoadeziva, cauta in magazine Banda autoadeziva pe suport buretos, are grosimea cam de 1mm, sunt de latimi diferite, avantajul folosirii acesteia fiind ca se muleaza dupa forma peretelui sau a asperitatilor, asigurand o suprafata cat mai mare de contact. Nu am la indemana momentan vreo bucata pentru a ti-o arata, dar daca vrei, maine iti pot pune o poza cu asa ceva.

Vezi,asta-i "muzica" ce-mi place.
Cu asta trebuia sa incepi.
Unde doresc eu sa montez,peretele este drept.De fapt in mod surprinzator toti peretii mei sunt drepti,pe toata suprafata lor.
Greutatea unui senzor este cam 150-200 de grame.Lungimea lui este ~120 mm si latimea ~ 60 mm.Intre timp am cumparat banda scai adeziva cu latimea de 20 mm.Senzorul va fi "smuls" din scai maximum o data pe an,la schimbarea bateriei/acumulatorului.Caldura excesiva,aburi,atmosfera toxica,etc.,nu va fi,asa ca eu cred ca nu vor fi probleme.

ps.
Iti dai seama.toata aceasta tevatura pentru trei senzori parliti Posted ImageEfectiv n-am chef sa dau sase gauri.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Adi - e neaparat nevoie sa lipesti pe perete? Ceva suprafete lucioase, gen sticla/faianta nu ai pe acolo?
Te intreb pentru ca daca vei lipi orice fel de banda adeziva pe perete/zugraveala - daca prin minune o sa tina fara sa cada, se va dezlipi cu tot cu var/tapet/zugraveala cand vei incerca sa schimbi bateriile.

Sugestia mea era sa folosesti niste ventuze mecanice - asemanatoare cu cele de la suporturile de telefon pentru parbrizul masinii. Ca si solutie ultra ieftina si super rezistenta - gasesti la PEPCO suporti pentru hartie igienica din plastic prevazute cu o ventuza extrem de puternica - care sunt foarte pretabile la ce vrei tu sa faci, necesita doar 1-2 surubele prin care sa fixezi senzorul de manerul din plastic. Manerul se separa cu o singura miscare de ventuza - adica ventuza ramane lipita, iar manerul(+senzorul) pot fi date jos pentru inlocuire baterii.
Pret - 10 lei/suport

Attached Files


Edited by florinel, 26 April 2017 - 21:12.


#23
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Folosesti scai de la mercerie, orice fel de scai.
Ambele straturi ale scaiului le liopesti pe dispozitiv si pe suport cu:
-superglue gen picatura pentru sticla,
- prenadez pentru plastic sau suprafata cauciucata;
- poxilina pentru orice altceva.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Va multumesc mult tuturor care ati postat pe acest topic (trebuia sa-l intitulez lenea de a da sase gauri), pentru sfaturi.
Pentru moment,consider incheiata discutia,avand in vedere faptul ca am deja tot ce-mi trebuie pentru a ma apuca de lucru.
Daca-mi cad in cap senzorii,o sa va anunt.
Daca nu-mi cad in cap,de asemenea o sa va anunt,dar mai tarziu.

Pana atunci,toate cele bune.
Si adaug eu,citandu-l pe Marius Ancuta ca tot e la moda snooker-ul,sa auzim de vreme buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate