Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Tesla S si X dati in judecata pentru autopilot.

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#109
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Parca patronul Romstal avea o Tesla acum câțiva ani.

#110
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 27 aprilie 2017 - 08:02, said:

eGolf si altele, sunt masini electrice, care merg prin oras si nu numai, fara consum de carburant clasic. Nu le ridica nimeni in slavi ca se conduc singure, ca autopilotul e Dumnezeu, nu se lauda prin presa, ca apoi sa spuna oamenilor sa aiba asteptari mai mici
Nu cred ca stii, dar Tesla nu isi face reclama prin nici o presa. Ii fac destula reclama haterii, jurnalistii pro sau contra, TU, proprietarii si fanii. Banii pe care nu ii cheltuie pe reclame ii baga in cercetare si dezvoltare.

Si culmea, nefacand toate astea, se vand chiar bine. Cand ridici in slavi asa mult o masina, e clar ca ceva nu e in regula. Toate problemele au iesit la iveala, incep procese, iar oamenii reclama f.multe defectiuni.


"Omul ecologist" Stalin Mao Musk, nu iubeste oamenii si nu are nimic cu ecologia. Mincinos, nepasator la accidente si moartea celui ce a folosit autopilotul, continua cu acest trend deosebit de periculos si persista in ineptia si indilenta sa.
In nici un caz nu este mai mare inventator de autopilot, decat totate celelalte firme auto, luate si singure si separat.
La fiecare accident Tesla se implica proactiv, dar nu stii tu. Ma intreb daca tu faci accident cu VW te suna cineva imediat sa te intrebe daca esti ok.

Cat de ruda cu Ana Pauker sa fie musca, daca isi uraste angajatii asa de tare, incat sa le refuze un sindicat? Doar un om ce se teme de esec si se considera perdant, sau cel care are ceva de ascuns.
Vezi ca nu ti-ai facut temele, in medie tesla plateste mai bine decat ceilalti constructori auto, iar muncitorii au dreptul si pot decide daca se afiliaza vreunui sindicat. Prea putini au facut-o, deci sunt multumiti.

View PostTorquemada-666, on 27 aprilie 2017 - 11:32, said:

Cert este ca sa murit, ca au existat accidente si autopilotul nu functioneaza.

Chiar musk recunoaste asta, prin cererea de domolire a asteptarilor. Parca afirma ca autopilotul evita si un OZN. Asta s.a uitat deja? Si cand a afirmat asa ceva sa gandit ca nu functioneaza bine?
Ti-am mai zis, dar tu dai ca surdu in doba, ti se repeta placa. Nu a fost nici o cerere de domolire a asteptarilor, e o strategie de marketing ca sa vanda produsele actuale, ca pt Model 3 sunt suprasaturati.

View PostTorquemada-666, on 27 aprilie 2017 - 16:42, said:

Cand toate comentariile de pe aici si citate sunt comunicate oficiale, pun si eu. Oricum iar nu ai inteles nimic. Poti cauta si tu. Muska nu a negat acea stire, care e spusa de el. Este comentariul lui.
Nu o sa poti pune niciodata ceva concret si credibil, pentru ca doar minti, dezinformezi si imprastii FUD (fear uncertanty doubt). Grow a spine.
Oricum autopilotul a omorat si a facut accidente grave. Nu se pricep teasla.

Se apropie cu pasi repezi lansarea in producti a Modelului 3, vezi ca deja au primit robotii zilele trecute. Actiunile TSLA ating noi maxime zilnic. Vanzarile se dubleaza de la an la an. Tremura chilotii pe sefii tai?

Chiar sunt curios daca tu chiar crezi tot ce spui cu atata indarjire. si daca vine din proprie initiativa. Astept un raspuns direct.

#111
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu am avut niciodata sef, nu stiu cum e sentimentul.

Dar musk dc da in judecata pe cel cu care impreuna au facut autopilotul?

E o recunoastere ca nu e bun si a creat accidente.

https://www.bloomber...-formed-startup

Daca evita ozn.uri mai deschidea muscă proces? Oricum e si el complice.

Deci?

#112
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Cine e muscă?

Pe fostul director al programului Autopilot l-a dat in judecata ca a furat date si documente confidentiale cand a plecat de la Tesla ca sa isi faca propria firma cu datele si documentele respective. Mai ai prostii de spus?

Edited by inuendo0, 27 April 2017 - 17:42.


#113
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
https://www.google.r...lot/?source=dam

"Tesla owners filed a class-action lawsuit against the automaker for allegedly mischaracterizing the capabilities of its Autopilot 2 feature to consumers.

The lawsuit, filed by law firm Hagens Berman on Wednesday in California’s Northern district court, said Tesla’s partial autopilot technology was advertised as safe and “stress-free,” but instead “is essentially unusable and demonstrably dangerous.”

https://www.google.r...oors-stuck/amp/

"Tesla is currently investigating an accident that happened in February in Guangzhou where a Model X crashed on the highway and caught on fire. The owner of the vehicle and her boyfriend were sitting in the second-row seat and they claim that the Falcon Wing doors were not opening after the crash resulting in them being stuck in the backseat while the car was starting to catch on fire.

They managed to exit through the front door just as the vehicle went up in flames, but not without injuries and now they are asking Tesla for 8 million Chinese yuan (~$1 million) in compensation."

Edited by Torquemada-666, 27 April 2017 - 17:55.


#114
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 27 aprilie 2017 - 17:36, said:


Dar musk dc da in judecata pe cel cu care impreuna au facut autopilotul?

Tu chiar nu stii sa citesti link-ul pus de tine?

"Tesla sued Anderson in January, alleging he breached his contract by forming a competing self-driving car startup with Chris Urmson, the former head of Google’s self-driving car program, and recruiting engineers away from the company led by Elon Musk."

Deci? Posted Image

#115
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai mai baieti, de cand datele concrete ne-au impiedicat sa continuam cu jucaria preferata? Tesla e corporatie si se stie ca in Romania corporatiile ie baubau....

#116
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 27 aprilie 2017 - 18:09, said:


Tu chiar nu stii sa citesti link-ul pus de tine?

"Tesla sued Anderson in January, alleging he breached his contract by forming a competing self-driving car startup with Chris Urmson, the former head of Google’s self-driving car program, and recruiting engineers away from the company led by Elon Musk."

Deci? Posted Image

E o jalnica incercare de a lui muscă, de a acoperi problemele autopilotului. Dovada ca nu a fost asa furat, daca a inchis procesul.

https://www.google.r...-dropped-2017-4

Au aranjat un teatru, dar nu cred ca tine.
100.000 dolari pt.furt de la o companie. Circul si distragerea atentiei nu tine.

#117
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 27 aprilie 2017 - 18:29, said:

Circul si distragerea atentiei nu tine.

Aia incerci tu sa faci, dar peste vreo 2 luni o sa vezi ca nu tine.
De ce depui atata efort sa minti si sa arunci cu dejectii? Nu cred ca iti pasa ca iti pierzi credibilitatea pe aici. Oricum multa nu ai. Sau crezi ca influentezi vreo decizie de cumparare? Ti-am mai spus ca tocmai prin atitudinea ta starnesti curiozitatea cititorilor sa caute ei insisi adevarul despre Tesla.
Ce ai de castigat din atitudinea asta de copil la pubertate? Serios.

#118
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postinuendo0, on 27 aprilie 2017 - 18:43, said:



Aia incerci tu sa faci, dar peste vreo 2 luni o sa vezi ca nu tine.
De ce depui atata efort sa minti si sa arunci cu dejectii? Nu cred ca iti pasa ca iti pierzi credibilitatea pe aici. Oricum multa nu ai. Sau crezi ca influentezi vreo decizie de cumparare? Ti-am mai spus ca tocmai prin atitudinea ta starnesti curiozitatea cititorilor sa caute ei insisi adevarul despre Tesla.
Ce ai de castigat din atitudinea asta de copil la pubertate? Serios.

La care link.uri ma pun "cititorii" sa le dau, nu prea au curiozitatea sa citeasca despre tesla.😉

Edited by Torquemada-666, 27 April 2017 - 18:47.


#119
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BvsdH3JbGT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum sa nu te roada invidia?Posted Image

#120
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://blogs.findlaw...on-lawsuit.html

"Owners of the newest luxurious, all electric, Tesla automobiles have filed a class action lawsuit against the automaker over the allegedly "half-baked" autopilot software. The class action case alleges that the software not only doesn't work, but is dangerous to use. Despite the hefty, often six-figure price tags, Tesla has a history of poor quality control.

The autopilot feature, which costs an additional $5,000, began going on sale in late 2016. Since the public release, owners have found that the system regularly fails to work as stated, which has led to dangerous situations and accidents. The allegations include Tesla vehicles on autopilot failing to stay in their lanes, inexplicably lurching, braking, and accelerating, as well as failing to slow down or stop for other vehicles. Owners have described the autopilot as worse than a drunk driver."

Multe defecte sunt reclamate in legatura cu autopilotul, nu doar legate de durectie si evitare obstacole.

Cam multe.

E reclamat, prostul si saracul control al calitatii de la teasla.

http://www.thedrive....l-still-so-poor

"Fast forward to a new Model X purchased in April 2016: paint issues are still regularly popping up. This time, deep imperfections under the clear coat can be seen, as well as orange peeling that can be seen in the photo below. Tesla did step up and fix the issues, which should be expected in a car of that price point; however, some owners feel that having the paint fixed would only cause more issues and recommend rejecting delivery of the car instead."

Cei care au dat in judecata pt.autopilotul prea periculos pt.a fi folosit, daca se citea atent, se observa ca nu era din cauza ca nu conduce singur, cand soferul doarme pe bancheta.

Sunt o pluralitate de alte probleme f.periculoase.

https://arstechnica....ous-to-be-used/

Edited by Torquemada-666, 28 April 2017 - 07:35.


#121
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Începi sa o dai in penibilitate😊

#122
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostMicroEdge, on 28 aprilie 2017 - 10:36, said:

Începi sa o dai in penibilitate😊

Vb.cu cei care au scris articolele. Am luat la cunostinta, ca tot nu ai inteles 😉😂😂😂. Nu e problema.

Edited by Torquemada-666, 28 April 2017 - 10:53.


#123
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am vazut la tv o stire cu o baba care a dat in judecata Biserica Ortodoxa Romana ca o deranjeaza clopotele, iar o alta a dat in judecata primaria ca o deranjeaza iluminatul stradat noaptea.
Ce sa faci, sunt tot felul de oameni pe lumea asta.

Astia dau in judecata Tesla ca nu isi pot termina goblenul/filmul/cartea cat sunt la volan.
Sunt curios ce instanta din lumea asta le va da dreptate.Posted Image

#124
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postinuendo0, on 27 aprilie 2017 - 16:55, said:

Daca citeai articolul la care am pus link vedeai ca NHTSA a facut un studiu detaliat, pe parcursul a 6 luni cu privire la Autopilot. In articol ai si link catre acel studiu daca vrei sa arunci o privire.
Dar e mai simplu sa nu crezi si sa arunci cu noroi.

Prietene, eu am citit raportul NHTSA inainte de a aduce tu vorba despre el aici, stiam ca nu se gasesc asemenea prostii in el precum le-ai adus tu in discutie pe forum.
It repet: sa spui ca AutoPilot este mai sigur decat condusul conventional cu 40% este o prostie extrem de periculoasa, neregasita in raportul NHTSA.
NHTSA a spus ca nr. accidentelor a scazut cu 40% la masinile echipate cu AutoPilot, indiferent daca il aveau sau nu in functiune, activat.
Este o mare diferenta intre aceasta statistica absolut inutila (pentru mine) publicata de NHTSA si afirmatia complet eronata si periculoasa facuta de tine si placuta de Hansolo si de altii.
Daca nu vezi diferenta dintre ele, ei bine, eu zica sa incheiem discutia aici... E o chestiune de logica elementara.
Dar tu si ceilalti, care faceti asemenea afirmatii sunteti niste necunoscuti nebagati in seama de aproape nimeni, la fel ca noi toti de pe aici. Mult mai grav este atunci cand persoane publice de nivelul lui Elon Musk fac afirmatii mult mai prostesti si mai periculoase, cum ca sistemul AutoPilot este deja mai sigur de vreo 2 ori decat omul. Pai cand auzi astfel de afirmatii si esti absolut strain de tehnica (eu cred ca si ceva mai ingramadit), oare nu te poti gandi ca este mai sigur sa lasi masina sa conduca singura in locul tau, din moment ce insusi geniul Musk a spus ca este de 2x mai sigura?
De mai multe ori a facut aceasta afirmatie, sau genul asta de afirmatii, ceea ce nu prea poate fi ignorat de un om decent.

Pentru mine nu este decat un businessman lipsit complet de scrupule. Se foloseste de aceasta reclama mincinoasa pentru a mentine atentia la Tesla pentru o cota ridicata pe bursa. Companii precum Volvo, Merc, Toyota sau BMW au sisteme similare AutoPilot insa n-am vazut niciodata astfel de afirmatii de la persoane importante din companiile respective. Asta pentru ca ele n-au nevoie de un asemenea circ pentru a supravietui...

Statistica NHTSA o consider irelevanta in sensul discutiei noastre pentru ca acolose compara mere cu pere, dar asta nu inseamna ca arunc cu noroi in ei sau ca ii consider mincinosi.
Comparatia intre siguranta oferita de condusul autonom vs cel uman este mult mai serioasa de atat, si nu poate fi facuta de oricine neavenit, mai ales unul cu interese evidente, cum este Musk.

Uite un exemplu de comparatie stiintifica, bazata pe formule, statistica, etc. Concluzia s-ar putea sa te inspaimante...

Quote

The results also show in parentheses the number of years it would take to drive those miles with a fleet of 100 autonomous vehicles driving 24 hours a day, 365 days a year, at an average speed of 25 miles per hour. For example, one can ask,“How many miles (years) would autonomous vehicles have to be driven (row 2) to demonstrate with 95% confidence their failure rate to within 20% of the true rate of (column A) 1.09 fatalities per 100 million miles?The answer is 8.8 billion miles, which would take 400 years with such a fleet.

Asadar, de cate mile (ani) avem nevoie pentru a demonstra cu o probabilitate de 95% ca masinile autonome sunt cu pana la 20% mai sigure decat condusul uman? Raspuns: de 8,8 miliarde de km, ceea ce inseamna cam 400 de ani pentru o flota de 100 de masini care merg 24h/365 zile.

Compara asta cu prostiile debitate de Musk.

Raportul complet il gasesti AICI.


View Postinuendo0, on 27 aprilie 2017 - 16:55, said:

Da, ai dreptate ca am zis ca Autopilotul e mai sigur decat omul, trebuia sa formulez altfel poate. Dar cred ca s-a inteles ce vreau sa zic. Iar daca vrei sa fii cainele de paza al exprimarii perfecte, nu am nimic impotriva, dar in cazul asta am asteptari ca si exprimarea ta sa fie perfecta si sa fii impartial. Sau vrei sa vezi doar erorile mele?
Bun, asadar aici admiti ca ceea ce ai spus a fost FALS si inexistent in raportul NHTSA, insa mai sus ai inceput acuzandu-ma ca arunc cu noroi. Iar esti inconsecvent si partial lipsit de logica.
Eu nu am "atacat" nici raportul NHTSA si nici Tesla, eu am atacat concluzia ta cu privire la AP > human driver. Concluzie pe care, probabil, o credea viabila si amaratul care a murit. Eu nu vanez greseli gramaticale precum ai facut-o tu chiar in privinta mea, insa semantica este mult mai importanta decat gramatica. Daca ai vrut sa spui altceva decat ai spus, well... ghinion. Tot la fel isi motiveaza si Musk afirmatiile anterioare

P.S. Te rog, nu-mi mai spune ca-l urasc pe Musk sau tesla, sau masinile non VAG, etc. Nu cred ca-ti face cinste o astfel de argumentatie...

Edited by valitudor, 28 April 2017 - 23:08.


#125
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostQuickSpeed, on 27 aprilie 2017 - 17:03, said:

Parca patronul Romstal avea o Tesla acum câțiva ani.
poate printre alte zeci de masini, inclusiv de epoca. Altfel, indiferent ce job are, nu are ce sa faca cu ea in ro, mai ales acum cativa ani

#126
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postvalitudor, on 28 aprilie 2017 - 23:04, said:

Uite un exemplu de comparatie stiintifica, bazata pe formule, statistica, etc. Concluzia s-ar putea sa te inspaimante...



Asadar, de cate mile (ani) avem nevoie pentru a demonstra cu o probabilitate de 95% ca masinile autonome sunt cu pana la 20% mai sigure decat condusul uman? Raspuns: de 8,8 miliarde de km, ceea ce inseamna cam 400 de ani pentru o flota de 100 de masini care merg 24h/365 zile.

Compara asta cu prostiile debitate de Musk.

Raportul complet il gasesti AICI.



Masinile Tesla au hardul necesar conducerii autonome, si softul ruleaza in background, acumuland miliarde de mile de date.

"Tesla has now accumulated 1.3 billion miles of Autopilot data from its first generation sensor suite and “nearly all of it” is useful to the second generation Autopilot, according to the company."

Tesla nu are o mana de masini autonome...toate masinile Tesla acumuleaza date.

Si despre Autopilot, daca as spune ca om+ Autopilot = 40% mai putine accidente?

Edited by inuendo0, 28 April 2017 - 23:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate