Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

[CUM] scapam de cartite?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Anul asta pare mai rau ca niciodata...
Si curtea e cam mare (vreo 4000mp) dar totusi, exista vreo solutie?

Stiu unele aparate la vanzare, dar le-a testat cineva cu success?

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cred ca tot pe aici am citit , ca pastilele de naftalina , fac minuni . Bagi cateva in galeriile lor , si cica o sterg . Nu stiu cat de eficient este , dar nu te costa nimic sa incerci .

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1033040.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acest dispozitiv este super ok:https://www.dedeman....s-339/p/1033040

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgladiatore, on 16 aprilie 2017 - 18:38, said:

Cred ca tot pe aici am citit , ca pastilele de naftalina , fac minuni . Bagi cateva in galeriile lor , si cica o sterg . Nu stiu cat de eficient este , dar nu te costa nimic sa incerci .
M-as mira, mai ales ca nu par sa umble prin aceleasi galerii de mai multe ori. Si la cate gauri sint, imi trebuie kilograme de naftalina... poate confirma cineva ca a incercat.
Unde o sterg? La vecini?

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 16.08.2010
Comentariul din josul paginii e genial...

on: Unii au incercat cu ceasuri quartz. Tic-tac.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postxmanyacs77, on 16 aprilie 2017 - 18:43, said:



Eu am pus un asa aparat si in saptamana urmatoare montari, musuroaile sau redus la 10%..... acum vedem ce are sa urmeze.

Alta solutie ar fi 2 catei Teckel...... aia fac minuni.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postunbrutus, on 16 aprilie 2017 - 18:52, said:

M-as mira, mai ales ca nu par sa umble prin aceleasi galerii de mai multe ori. Si la cate gauri sint, imi trebuie kilograme de naftalina... poate confirma cineva ca a incercat.
Unde o sterg? La vecini?
Unde so-r duce , duca-se , ideea e sa nu mai ai tu mosuroaie .
Pe cand eram copil , am cunoscut un mos , un batran , statea toata ziua pe campul lui , cu o ...sulita , facuta din fier ascutit , si un batator , o cioata de lemn cu 2 manere .
Pandea pe unde sapau , infingea sulita , si mai  arenja cate una , iar cu batatorul , batea musuroaiele , el avea cel mai curat camp . Nu zic sa faci asa , dar e o idee .

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBodCasa, on 16 aprilie 2017 - 19:00, said:



Eu am pus un asa aparat si in saptamana urmatoare montari, musuroaile sau redus la 10%..... acum vedem ce are sa urmeze.

Alta solutie ar fi 2 catei Teckel...... aia fac minuni.
Poti detalia pe ce raza a actionat aparatul? Daca s-au redus cu 90% este senzational de-a dreptul, cumpar 10

Nu stiu cu cateii... simt trepidatiile si fug cand calci pe pamant. Am mai omorat cate unul o data la 2-3 luni totusi... panditi cu sapa :)

View Postgladiatore, on 16 aprilie 2017 - 19:10, said:

Unde so-r duce , duca-se , ideea e sa nu mai ai tu mosuroaie .
Pe cand eram copil , am cunoscut un mos , un batran , statea toata ziua pe campul lui , cu o ...sulita , facuta din fier ascutit , si un batator , o cioata de lemn cu 2 manere .
Pandea pe unde sapau , infingea sulita , si mai  arenja cate una , iar cu batatorul , batea musuroaiele , el avea cel mai curat camp . Nu zic sa faci asa , dar e o idee .
Da, insa e de stat chiar toata ziua... :)

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stai linistit.... Catei sunt destul de rabdatori.... si te ajuta sa scapi....

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am probat io cu naftalina. Nu mai am picior de cartita..

Dai pamantul la o parte usor cauti gauricea si introduci o pastila/doua de naftalina. Da la fiecare musuroi!

Daca ma crezi bine, daca nu succes cu celelalte metode neortodoxe. Si caini de talie mica daca ai, au acelasi efect.

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
In cea ce privește aparatul respectiv.... dacă înainte scotea 10 mușuroaie pe zi, acum scoate un mușuroi la 3 zile..... deci este satisfăcător pentru mine..... ma gândesc ca are sa se mute altundeva. Nu mai pui ca mușuroiul nu mai este la fel de mare ca înainte.
De fapt aparatul respectiv asta face.... nu le omoară ci le stresează, si pleacă de buna voie. Eu simnt ca sunt pe drumul bun.

#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cu cainii , ar merge , dar cred ca o sa ai tot campul in loc de musuroaie , doar gropi . Deci nu ma inselasem cu naftalina .

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostBodCasa, on 16 aprilie 2017 - 19:24, said:

In cea ce privește aparatul respectiv.... dacă înainte scotea 10 mușuroaie pe zi, acum scoate un mușuroi la 3 zile..... deci este satisfăcător pentru mine..... ma gândesc ca are sa se mute altundeva. Nu mai pui ca mușuroiul nu mai este la fel de mare ca înainte.
De fapt aparatul respectiv asta face.... nu le omoară ci le stresează, si pleacă de buna voie. Eu simnt ca sunt pe drumul bun.

Am probat varianta ta. Se obisnuiesc cu vibratorul :)...poate le place...

O sa scoata musuroi la 2 cm de el. Tot d-ala am avut si eu.  Naftalina le fugareste nu le omoara. N-as putea sa omor un animalut nevinovat.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu te obosi cu aparate "ultraperformante" cu ultrasunete, cartitelor li se kk de ele. Am incercat pe putin 7 variante constructive, rezultate 0 barat. Exista niste "bombe" fumigene, toxice, care se baga in gauri, cu asa ceva am rezolvat. E adevarat, in Germania, nu stiu daca aici se gasesc.

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Super.... hai ca am sa incerc si eu naftalina.
De unde se poate achizitiona???
Si in fiecare musuroi??? adica nu poti pune intr-o gaura mai multe de ex?

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Naftalina pastile gasesti la orice ''metalo chimice'' sau menaj. Cam 3-4 lei punguta cu 10 pastile.
Pui cate o pastila minim in fiecare musuroi. Mai mult de 2..iar nu are rost, ca miros destul de puternic saraciile alea..

Dai pamantul usor la o parte, pana identifici gaura si dai drumul la pastila. O sa mai fie musuroaie la care nu gasesti gaura, ca se infunda cu pamant.

Galeriile comunica intre ele. Mirosul o sa se raspandeasca peste tot si o sa fuga..la vecinul.

#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
m-am batut si eu de problema asta.
singura solutie care a eliminat problema a fost un furtun de 1" racordat la reteaua de apa, introdus in reteaua de galerii a cartitei. Spre surprinderea mea, pana sa se umple a durat aproape o jumatate de zi, dar cu efectul scontat: a disparut mascariciul. Cel mai probabil s-a inecat in galerie.

#18
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View Postxmanyacs77, on 16 aprilie 2017 - 18:43, said:

L-ai testat tu la tine in gradina vibratorul asta de il recomanzi? sau faci reclama la dedeman?

Ceva de mancare ca sa faca indigestie nu i se poate administra?

Edited by 5w30, 16 April 2017 - 20:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate