Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

[CUM] scapam de cartite?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am citit pe undeva pe net o metoda nu tocmai de om sanatos....O boxa de nu's cati wati ingropata si conectata la un radio...-absolut original si cu efecte garantate 100%   ....

#20
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 17.05.2014
Va rog sa faceti deosebirea dintre cartite si orbeti, cei din urma produc pagube importante prin consumul de morcovi, cartofi, ceapa, usturoi tuberculi de flori, etc.facandu-si depozite pentru iarna. Cartitele sunt negre si se hranesc cu viermi si insecte  iar orbetii  sunt suri, consuma pana si radacini de volbura daca nu au altceva mai bun si sunt foarte greu de prins ,extrem de abili.  Lucerna mi-au rarit-o, lalelele, zambilele, leusteanul au disparut, doar narcisele au ramas. Cartitele doar deranjeaza straturile fara sa consume plante .
Ca sa am totusi macar un strat de patrunjel si de cartofi in  gradina am introdus plasa rabitz in straturi si asa voi avea  satisfactia ca sunt gospodar si ca pot consuma din productia proprie, oricum cu un cost mai mic decat daca as mai fi cumparat dispozitivele de mai sus pe care am dat degeaba, acum patru ani, 300 roni. Apropo ,am incercat si cu boxa si mi-au umplut palnia cu pamant.
Attached File  IMG_20170328_185132.jpg   440.43K   121 downloads132.jpg

Edited by escher, 16 April 2017 - 21:11.


#21
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 gcom61, on 16 aprilie 2017 - 20:33, said:

Am citit pe undeva pe net o metoda nu tocmai de om sanatos....O boxa de nu's cati wati ingropata si conectata la un radio...-absolut original si cu efecte garantate 100%   ....
Daca le pui manele , la radio , pleaca mancand pamantul . :D

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Capcanele merg, am incercat eu si altii.
O bagi in tunel, preferabil sa gasesti unul de trafic nu de hranire. Trebuie sa te speli bine pe miini sau si mai bine cu manusi.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 BodCasa, on 16 aprilie 2017 - 19:24, said:

In cea ce privește aparatul respectiv.... dacă înainte scotea 10 mușuroaie pe zi, acum scoate un mușuroi la 3 zile..... deci este satisfăcător pentru mine..... ma gândesc ca are sa se mute altundeva. Nu mai pui ca mușuroiul nu mai este la fel de mare ca înainte.
De fapt aparatul respectiv asta face.... nu le omoară ci le stresează, si pleacă de buna voie. Eu simnt ca sunt pe drumul bun.
Tot nu mi-ai spus totusi pe ce raza e activ aparatul... nu cred ca daca pun un aparat in fata casei, nu o sa mai fie in spatele casei... sper ca nu produce vibratii asa puternice sa poata trece prin fundatie :)

#24
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu,cred ca,cu cheltuieli minime,se poate face un aparat care sa bata intr-un tarus infipt in pamant.Cum vad eu sistemul...
Intr-o teava de pvc,cu diametrul de 40mm+ (sa incapa baterii R20),se face un varf din metal la partea de jos.Se confectioneaza un electromagnet,folosind o teava de pvc de 16mm peste care se bobineaza cateva zeci de spire.In interiorul tevii cu bobinajul se adauga o bara din otel,care sa fie atrasa de campul bobinei.Se face un montaj electronic,care sa dea impulsuri aleatorii ce alimenteaz electromagnetul.Toata astea ,+ bateriile se baga in teava groasa  si se infige in pamant.Dat ca ciocanelile nu vor fi ritmice ci aleatorii,cred ca va fi mai eficienta decat cele cumparate...

Astept un coleg electronist sa dea un circuit care sa indeplineasca aceste conditii cu alimentare la 2-4 baterii R20 ...preferabil folosind mosfet pt actionare...

#25
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 mariovrs, on 16 aprilie 2017 - 19:40, said:

Galeriile comunica intre ele. Mirosul o sa se raspandeasca peste tot si o sa fuga..la vecinul.
Daca are si vecinul cont aici si baga pe urma naftalina? :D

#26
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Va rog sa aveti grija ce recomandati! Feriti-va de otravuri, daca aveti alte animale prin zona! Deci faceti tot posibilul sa nu sufere alte animale! Poate ar fi bune niste capcane???

Edited by IcecreamAlex, 16 April 2017 - 23:48.


#27
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Naftalina nu e toxica? Deci voi sugerati sa puna otrava in gradina unde creste legume pe care le mananca?

Interesant concept.

Sunt 3 metode mari si late:

-fumigene->le gazati cum ar veni

-curse speciale pentru cartite/orbeti or whatever

-prin plantarea de vegetale care resping cartitele (preventie)

Si mai e metoda aia cu pradatorii gen teckeli si tigri siberieni, dar nu stiu cat de eficienta e. Daca e sa judeca dupa un documentar cu porky pig, e imposibil sa prinzi cartitele.

#28
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 02.02.2007
Am un vecin cu vreo 4000mp de gazon+ inca vreo 2000mp de gradina!
a folosit capcane de genul asta:
cea nau eficienta a fost cea din ultima imagine! cartitele sunt omorate, din pacate!
zilnic prindea 2-3 animale!
mai stiu ca in Franta folosesc sticla pisata bagata in galerii, dar tot in ideea de a le rani!
ideea este ca in in urma capcanelor lui, am scapat si eu de cartite! aveam acum un an un musuroi din care am carat 2 roabe de pamant! :(

Attached Files



#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am o plantă de vreo 5 ani care se numește științific ” Euphorbia lathyris ” ,sau popular i se mai zice ” Laptele cucului ”  și nu mai am treabă cu aceste cârtițe care au dispărut după ce am plantat-o, practic această plantă s-a înmulțit singură pe tot terenul și mai sunt nevoit să mai extermin din ea, dar este chiar frumoasă și poate fi folosită și ca plantă ornamentală.Cred că la toamnă o să colectez semințele pentru că la 4 lei, 5 semințe nu-i rău să profit de ceva bănuți pentru munca mea de colectare ! Posted Image

Edited by althea, 17 April 2017 - 18:30.
eliminare link


#30
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Bravo patratel: Chemical characteristics[edit]
All parts of the plant, including the seeds and roots are poisonous. Handling may cause skin irritation as the plant produces latex. While poisonous to humans and most livestock, goats sometimes eat it and are immune to the toxin. However, the toxin can be passed through the goat's milk.[5]

#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu nu consum această plantă și nici n-am capre prin grădina de legume care oricum sunt imune la consumul acestei plante, iar dacă vii cu toate bazaconiile găsite pe net îți garantez că nimic nu este bun de cultivat pe pământul ăsta și la toate se pot găsi noduri în papură !!! .Eu am smuls plantă asta la greu cu mâinile goale pentru că se înmulțise excesiv și după cum vezi încă mai stau în fața tastaturii, n-am nici pe dracu,deci nu este nici pe departe bau-baul de care citesc în documentul tău preluat aiurea de pe surse radio șanț !!! Posted Image

Edited by althea, 17 April 2017 - 18:31.
limbaj


#32
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Wikipedia. Treci la colt.

https://en.wikipedia...horbia_lathyris

#33
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 5w30, on 17 aprilie 2017 - 12:44, said:

Wikipedia. Treci la colt.

https://en.wikipedia...horbia_lathyris

Du-te bă cu wikipedia ta cu tot !, eu am scăpat de cârtițe cu această plantă și nu s-a intoxicat nimeni nicăieri în lume, chiar crezi că lumea pune botul la bazaconiile care le scriu marii ”specialiști” prin wikipedia, și eu pot scrie pe wiki, ce-am descoperit când dormeam ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 April 2017 - 13:05.


#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 escher, on 16 aprilie 2017 - 20:49, said:

Va rog sa faceti deosebirea dintre cartite si orbeti, cei din urma produc pagube importante prin consumul de morcovi, cartofi, ceapa, usturoi tuberculi de flori, etc.facandu-si depozite pentru iarna. Cartitele sunt negre si se hranesc cu viermi si insecte  iar orbetii  sunt suri, consuma pana si radacini de volbura daca nu au altceva mai bun si sunt foarte greu de prins ,extrem de abili.  Lucerna mi-au rarit-o, lalelele, zambilele, leusteanul au disparut, doar narcisele au ramas. Cartitele doar deranjeaza straturile fara sa consume plante .
Ca sa am totusi macar un strat de patrunjel si de cartofi in  gradina am introdus plasa rabitz in straturi si asa voi avea  satisfactia ca sunt gospodar si ca pot consuma din productia proprie, oricum cu un cost mai mic decat daca as mai fi cumparat dispozitivele de mai sus pe care am dat degeaba, acum patru ani, 300 roni. Apropo ,am incercat si cu boxa si mi-au umplut palnia cu pamant.
IMG_20170328_185132.jpg
Se pare ca aici e problema mea, e vorba de din astia consumatori de radacini

 vrajitoruldinoz, on 16 aprilie 2017 - 22:20, said:

Capcanele merg, am incercat eu si altii.
O bagi in tunel, preferabil sa gasesti unul de trafic nu de hranire. Trebuie sa te speli bine pe miini sau si mai bine cu manusi.
De ce sa te speli pe maini bine? Sint toxice animalele astea sau ce?

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 Viorelsolar, on 17 aprilie 2017 - 13:00, said:

Du-te bă cu wikipedia ta cu tot !, eu am scăpat de cârtițe cu această plantă și nu s-a intoxicat nimeni nicăieri în lume, chiar crezi că lumea pune botul la bazaconiile care le scriu marii ”specialiști” prin wikipedia, și eu pot scrie pe wiki, ce-am descoperit când dormeam ! Posted Image
Hai sa nu spunem acum ca si wikipedia e rau... Wikipedia e una din cele mai mari realizari ale umanitatii.
Daca tu crezi ca poti contribui pe wikipedia, te rog posteaza aici articolele scrise de tine.

Totusi, informatia ca este otravitoare apare si in linkul vanzatorului:
"Euphorbia lathyris are toate partile otravitoare,inclusiv semintele, planta produce latex ce poate provoca iritarea pielii doar prin simpla atingere."

Pare si logic sa fie asa, de aceea este eficienta. Nu cred ca e periculoasa pt om totusi, nu spune nimeni clar asta, poate in doze mari, dar nu o mananca nimeni

Edited by unbrutus, 17 April 2017 - 13:52.


#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Se pare ca si altii se chinuie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P7k0VbeG_2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate