Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

[CUM] scapam de cartite?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Gata, nu vă mai împungeți.
Mulțumesc.

#38
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Subtil...


ON
Am si eu o gramada de musuroaie in curtea cabanei, peste 100 la 1000 mp, cabana la care merg ocazional, mai mult vara, in week-end-uri.
Mi s-a parut ciudat ca vecinii din stanga si din dreapta nu au urma de cartite.
Vecinul din stanga locuieste in permanenta acolo, e trafic, are tamplarie, masini, e zgomot, vibratii etc.
Cel din dreapta are casa in constructie de vreo 10 ani, mai da pe acolo din an in Pasti, dar are animale care pasc pe acolo.
O sa descid o portiune din gard, sa pasca si pe la mine, prefer o balega-doua decat 80-100 de musuroaie.
Daca nu merge, naftalina scrie pe ele!

Edited by LouisCyphre, 17 April 2017 - 18:53.


#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

View Postunbrutus, on 17 aprilie 2017 - 13:42, said:

De ce sa te speli pe maini bine? Sint toxice animalele astea sau ce?

Au miros bun so daca dau de miros de om in galerie se intorc.
Capcanele sint simple, o sirma de otel care e deschisa ca un cleste dar cind da cirita in ea misca un opritor care o tine deschisa si o prinde.
N-am mai gasit nici o cirtia, a avut grija alt animal sa o scoata si sa o manince din capcana.

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 18 aprilie 2017 - 01:16, said:

Capcanele sint simple, o sirma de otel care e deschisa ca un cleste dar cind da cirita in ea misca un opritor care o tine deschisa si o prinde.
Am postat si eu un film de pe youtube cu capcanele, si cum youtube propune si alte filme legate de acelasi subiect, am vazut si alte modele de capcane etc.
F simple, intr-adevar, din pacate moartea e destul de lenta...
Dar la fel procedam si cu soarecii si sobolanii... abordarea trebuie sa fie practica

#41
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Noi astupem gaurile pe care le gasim in gradina si imediat dupa acest procedeu (daca lasati sa treaca o jumatate de ora fac alte gauri) printr-un orificiu asat liber le afumam. Nu stiu ce se intampla, daca mor sau fug, dar pentru o perioada dispar, Si apoi punem aparate din alea care scot un tiuit si protejeaza o gradina de 500 de metri patrati bine. Daca gradina e maimare, mariti numarul "tiuitorilor". Si, da e o diferenta intre cartite si orbeti, dar nu ai cum sa-i selectezi, asa ca ...actionezi la gramada....

#42
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmariovrs, on 16 aprilie 2017 - 19:28, said:

Am probat varianta ta. Se obisnuiesc cu vibratorul Posted Image...poate le place...

O sa scoata musuroi la 2 cm de el. Tot d-ala am avut si eu.  Naftalina le fugareste nu le omoara. N-as putea sa omor un animalut nevinovat.
Este la fel de nevinovat ca un soricel (f draguti ca aspect de altfel) sau ca un sobolan, totusi cand aflam ca avem, ii omoram imediat sau chemam exterminatorul.
Prin unele tari, chiar primaria se ocupa de asta.

View Postcarmen_p09, on 18 aprilie 2017 - 14:26, said:

Noi astupem gaurile pe care le gasim in gradina si imediat dupa acest procedeu (daca lasati sa treaca o jumatate de ora fac alte gauri) printr-un orificiu asat liber le afumam. Nu stiu ce se intampla, daca mor sau fug, dar pentru o perioada dispar, Si apoi punem aparate din alea care scot un tiuit si protejeaza o gradina de 500 de metri patrati bine. Daca gradina e maimare, mariti numarul "tiuitorilor". Si, da e o diferenta intre cartite si orbeti, dar nu ai cum sa-i selectezi, asa ca ...actionezi la gramada....
Poti sa pui o poza cu aparatul?

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Dragi colegi de forum, intr-o intorsatura de situatie neasteptata, am aflat ca aceste cartite sint protejate de lege :)
Asa ca acest topic incita la ilegalitati se pare :)
http://www.digi24.ro...mierilor-355602

#44
fcata

fcata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.12.2006
eu am incercat cu 3 feluri de aparate electrice anticartita si efectul a fost foarte bun pentru moment insa dupa un timp 7-15 zile cred ca s-au obisnuit cu zgomotul facut de aparate si au revenit deschizand noi musuroaie chiar pe langa aparate. Mai nou am gasit o solutie mult mai eficienta care deocamdata da rezultate. Se ia bere la doza de aluminiu (0.5 litri) se bea berea, se taie la rotund partea superioara a dozei (astfel incat sa ramana pe doza marginile faltuite) si doza astfel pregatita se pune in gradina pe o teava infipta in pamant (eu am pus-o pe un rest de teava henco  de 50 cm infipt in pamant). cand bate vantul doza se misca aleator producand un fel de ciocanituri neregulate (e ca un fel de clopot comandat de vant). Dupa operatia asta n-am mai vazut activitate din partea cartitelor in gradina mea. Metoda e ieftina, accesibila tuturor insa indeamna la betie. Se poate incerca simplu ca totusi nu e cine stie ce investitie si e 100% ecologica. Va rog sa postati rezultatele ca sunt si eu curios daca chiar merge si la altii sau este o intamplare ca am scapat de cartite cu dozele de bere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate