Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Totul despre SPANIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1218 replies to this topic

#37
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Felicitari pentru bursa Camelia. De curiozitate, cat costa cazarea la camin acolo si ce valoare are bursa ?

#38
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
daca ajungeti in Costa Brava, vizitati neaparat Tossa de Mar. Are un aer medieval deosebit, eu am fost impresionat. De aici am facut mai multe excursii cu vaporase tip taxi spre alte localitati de pe coasta sau spre plaje mai ascunse. Preturi foarte bune 10-15 euro dus intors.

#39
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmaticd31, on Jul 6 2006, 15:11, said:

@Metalactual:

Ai fost in Santa Sussana?Cum e?
Da mai multe detalii , te rog, referitor la plaja, locuri de haleala si dixtractie....

Eu o sa merg la Caprici Verd in august....

Mersi.

R:

am fost in costa maresme si am stat in malgrat de mar.

ca sa se inteleaga:
la nord de barcelona se afla 2 zone turistice pe tarm, costa maresme si costa brava ( se trece din una in alta si pt. ca ultima este mai cunoscuta, mai veche, cele 2 se confunda si lumea spune generic "costa brava"), iar la sud de barcelona se afla costa dorada.

noi am stat la hotel cu demipensiune-bufet suedez si pt. ca mereu am fost plecati, pranzul il luam prin acele locuri.

plaja este imensa, lata, lunga, curata, nisip ok, apa ceva mai adanca la mal.

distractii - nu am apucat, oboseala mare, dar sunt disco - una la hotel cartagonova - era si un roman care te invita de pe strada sa intrii, f. dragut, potolul seara/ziua la localuri/terase destule, ai de unde alege, fel de fel de meniuri si pt. toate buzunarele, in orice caz nu e scump, cu 10 eur mananci decent si bei o bere, asta din preturile afisate pe care le vedeam peste tot , cand ne plimbam seara tarziu.

sunt multe magazinute peste tot, prin toate statiunile, daca ai rabdare gasesti lucrusoare ( in special pt. gagici ) la preturi f. bune.

oricum, santa sussana este lipita de malgrat de mar, nu bagi de seama ca treci din una in alta si turistii din amandoua sunt in general mai purii...

mai jos am pus ce am scris unui tip de pe alt forum, legat de ce poti face in zona costa brava, costa maresme:

Am stat 6 zile full + 1/2 zi, astfel incat am facut:

3 zile full barcelona - detalii aici:

http://www.barcelona...CRL94sJBt7u1Kc=


am vazut orasul cu bus turistic, aici:

http://www.barcelona...DdD94kJAtrg3aPj


sau poti lua cardul barca, daca vrei sa vizitezi mai multe zile, mie imi pare rau intr-un
fel  ca nu am facut asa, aici:

http://www.barcelona...DdD94kJAtrg3aPj


are si discount 10% pt plata pe net - superpret pt. 3 zile !
Nu ne-au ajuns 3 zile de vizitat.

Alte locatii de vizitat:

1 - Girona,
vechiul oras, catedrala, zidul cetatii de mers la pas pe el, cartierul evreiesc,
etc.
se ia trenul din malgrat, in directie inversa fata de barca, adica o iei spre
nord - directia massanet parca, se schimba acolo si direct la girona - aprox. 90
min. in total.
Merita stat 1/2 zi de dimineata pana la pranz - f. frumos si f. vechi + f. bine
conservat. Peisaj super !
detalii aici:

http://www.ajuntamen...b/eng/index.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Girona

2 - Callela,
aproape de malgrat, de facut plaja, peisaje frumoase, centrul f. cochet,
stradute super cu pravalii misto si ieftin, daca ai ceva rabdare sa cauti. Paja
pt nudisti, sun far - se vede sus pe colina - dar nimic interasnt, doar old
dudes. In schimb o superpriveliste de acolo + din parcul orasului, care este pe
o colina + biserica f. frumoasa. Plaja imensa. exista si o zona de nudisti, sub farul de pe coasta, dar nu e nimic interesant - mai multi pensionari  :cursing:

3 - Lloret de mar,

se ia trenul spre Blanes, ca si pt. Girona, se coboara la blanes si de acolo
autobus ( aprox. 1,10 eur pt un drum ), mers max. 1h in total. O statiune mai
veche, dar cu o locatie superba, cu plaje cu stanci, cu nisip, cu tot ce vrei,
mai aglomerat ce este drept. Biserica f. originala in centru, de mers pe cele 2
brate in stg. si dr. plajei centrale, pe jos, pe niste carari pe coasta,
aranjate si peisaje superbe. O statiune cu mai mult tineret. Malgrat-ul este cu
mai multi "old dudes".

4 - Exista un parc mixt ( zoo + waterpark ) daca iti place asa ceva, intre
malgrat de mar si blanes, ajungi cu autobus-ul.
detalii aici:

http://www.aspro-oci...a679ba2818bc0a6


Nu am fost in acest parc, au fost niste prieteni acum 2 ani si le-a placut, cum
crezi...daca nu ma insel exista transport gratis din malgrat de mar / santa sussana

5 - exista si PortAventura - cel mai mare parc tematic din europa, dupa
disneyland-ul de langa paris, la aprox 170 km de malgrat, la sud de bercelona,
nu ma fost - costa dorada.
detali aici:

http://www.portavent...p...&pNivelA1=4

Nu am fost in Andora, desi la un moment dat ne-a tentat. Este ceva drum de mers,
costa in jur de 45-50 eur cu autobus-ul. Nu am avut intentia de cumparat ceva si
am renuntat. Sunt cosmetice, bauturi, tigari mai ieftine. Aparatura electronica
si electrocasnica am inteles ca nu este chiar ieftina. Altceva nu ai de facut
acolo, este un orasel mic, cu un peisaj frumos, plasat intr-o vale, intre munti.
Peisajele s-ar putea sa fie frumoase pe drumul catre andora. Cum crezi...

Palma de Mallorca - nu am fost, am considerat ca este prea frumos si prea multe
de vazut, astfel incat necesita o vacanta doar acolo. Insula e maricica si cu
masina inchiriata ai ce face o saptamana intreaga. Cum crezi...daca nu ai de
gand sa mai revii in zona, s-ar putea sa merite - iti faci o idee cat de cat.

In malgrat de mar ai nevoie de 1/2 zi sa vezi vechiul oras, parcul castel ( o
imagine frumoasa peste tot orasul si marea super ), biserica din centru -
duminica dimineata e slujba, poti casca gura daca te pasioneaza sa faci
comparatie cu o slujba de la noi. Seara promenada pe strada principala dintre
hoteluri, din malgrat pana in santa susanna - f. pitoresc amestecul de gura
casca, plus discoteca daca vrei + altele. La disco nu am fost, cadeam prea
lati...

se mai poate lua din orice statiune un vapor cu care se merge de-a lungul coastei, in sus si in jos, aprox. 20-25 eur. are in general un mod f. interesant de a cobora/urca din el, pur si simplu vine direct pe plaja, ai impresia ca se urca utilajul pe tine - haios

un site util cu ce este in regiunea catalunya:

http://www.gencat.ne...ou/home_ang.htm

enjoy !
metalactual


#40
jondaniel03

jondaniel03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 09.07.2006
vreau sa plec in septembrie in spania. Prima idee a fost Mallorca, dar tinand cont ca breau sa ajung si in barcelona, am zic ca mai bine Costa Brava ca se ajunge mai lejer si sunt mai multe posibilitati.

Plec cu si sotia. Cam nasol sa mergi doar 2. Mai pleca cineva in spetembrie? cam pe 6-7. poate vb si stabilim o intalnire. id de mess: jondaniel03.

astept raspunsuri si recomandari pt hoteluri in Callela, Blanes, Tora del Mar, sau ce mai cuprinde Costa Brava.

si pt excursii si obiective turistice intre Costa Brava si Barcelona. :worthy:

#41
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postadysse, on May 9 2006, 15:58, said:

Vreau sa plec la vara intr-un circuit-sejur Europa-Spania.Sunt oferte de genul:circuit Europa si sejur SPania Costa Brava,7 zile circuit,7 zile sejur.A fost cineva intr-o excursie de acest gen?

Ce stiti despre Simpa Turism,Giulia Tour si Mondo Tours?

Mersi mult
ai plecat in circuit?

#42
Alimeca

Alimeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.06.2006

View Postjondaniel03, on Jul 24 2006, 04:06, said:

vreau sa plec in septembrie in spania. Prima idee a fost Mallorca, dar tinand cont ca breau sa ajung si in barcelona, am zic ca mai bine Costa Brava ca se ajunge mai lejer si sunt mai multe posibilitati.

Plec cu si sotia. Cam nasol sa mergi doar 2. Mai pleca cineva in spetembrie? cam pe 6-7. poate vb si stabilim o intalnire. id de mess: jondaniel03.

astept raspunsuri si recomandari pt hoteluri in Callela, Blanes, Tora del Mar, sau ce mai cuprinde Costa Brava.

si pt excursii si obiective turistice intre Costa Brava si Barcelona. :worthy:

Eu am fost anul trecut in Spania si am stat la Callela. 2 zile m-am plimbat prin Barcelona cu Sagrada, parc Guell, Gaudi, Rambla, stadionul...inclusiv gradina zoo (e unica!). Dar cel mai mult mi-au placut fantanile din Piata Spaniei. Concert de muzica, apa si luminini. Splendid!
Ca statiuni, Callela e la 40 min de Barce (ai un tren personal mai grozav decat sageata noastra si cam la 1/2 ora) e curata si gasesti de toate, plaja e lata, insa cand intri in apa e putin cam abrupta.
Ne-am plimbat si in Blanes si in Tora del Mar si cea mai frumoasa statiune cred ca e ... Pined del Mar.
Daca mai ai nevoie de mai multe info..oricand

#43
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdaiana, on Jul 26 2006, 15:51, said:

ai plecat in circuit?

Am plecat in circuit, m-am si intors, din pacate  :wallbash: .Am fost in Santa Susana pana la urma, la hotel Maritim.Este un hotel nou, foarte curat, cu o vedere atat la munte cat si la mare.Ma rog...munte mai mic. ;) Statiunea este foarte frumoasa, curata, animata, plimbarile sunt placute, seara nu e frig, se poate ajunge usor din S Susana in Malgrat de Mar.Practic doar se trece strada :D . "In statiuni acolo nu sunt chiar asa multe de facut in afara de plaja. Plaja este cu nisip, dar nu atat de fin ca la noi la plaja.Apa este sarata dar nu atat de sarata ca cea din Grecia. Singura problema este ca este destul de adanca, inca de la mal.A, si in mijlocul zilei nisipul se incinge atat de tare incat ca sa ajungi in apa trebuie ori sa fugi, ori sa te duci cu slapii si sa ii parchezi la mal. :P

Cat despre trenul care duce pana la Barcelona, acesta circula destul de des,cam din juma in juma de ora.Aer conditionat in tren, curat si se anunta electronic fiecare statie.Singurul inconvenient este ca nu prea sunt locuri, avand in vedere ca sunt multe statiuni pana la Barcelona. Dar aerul conditionat salveaza situatia.


A,inca o chestie tare, pentru cei care isi faceau griji cum ajung de la aeroport in statiunile de pe Costa Brava, pe 22 iulie cei de la RENFE[transportul lor] au introdus o linie speciala aeroport-statiuni.

Cam atat, ca ma apuca nostalgia. :death:

#44
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[quote name='adysse' date='Aug 4 2006, 12:32' post='1745826']
frumos, plec si eu cam pe 21 aug, cu masina personala; tu ai fost cu avionul?

#45
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postadysse, on Aug 4 2006, 12:32, said:

Am plecat in circuit, m-am si intors, din pacate  :wallbash: .Am fost in Santa Susana pana la urma, la hotel Maritim.Este un hotel nou, foarte curat, cu o vedere atat la munte cat si la mare.Ma rog...munte mai mic. ;) Statiunea este foarte frumoasa, curata, animata, plimbarile sunt placute, seara nu e frig, se poate ajunge usor din S Susana in Malgrat de Mar.Practic doar se trece strada :D . "In statiuni acolo nu sunt chiar asa multe de facut in afara de plaja. Plaja este cu nisip, dar nu atat de fin ca la noi la plaja.Apa este sarata dar nu atat de sarata ca cea din Grecia. Singura problema este ca este destul de adanca, inca de la mal.A, si in mijlocul zilei nisipul se incinge atat de tare incat ca sa ajungi in apa trebuie ori sa fugi, ori sa te duci cu slapii si sa ii parchezi la mal. :P

Cat despre trenul care duce pana la Barcelona, acesta circula destul de des,cam din juma in juma de ora.Aer conditionat in tren, curat si se anunta electronic fiecare statie.Singurul inconvenient este ca nu prea sunt locuri, avand in vedere ca sunt multe statiuni pana la Barcelona. Dar aerul conditionat salveaza situatia.
A,inca o chestie tare, pentru cei care isi faceau griji cum ajung de la aeroport in statiunile de pe Costa Brava, pe 22 iulie cei de la RENFE[transportul lor] au introdus o linie speciala aeroport-statiuni.

Cam atat, ca ma apuca nostalgia. :death:
Am fost si eu ,mai in sud , la Benicassim si Oropesa Del Mar.Plajele au "steag albastru" si se intind pe o lungime de 6 km, numai in Benicassim .Nisipul este foarte fin , apa limpede si deosebit de calda , precum si o panta foarte lina in mare ( cam la 50 mtr.apa ajungea aproape de piept ). Problema cu nisipul fierbinte era rezolvala in sensul ca din 50 in 50 de metri , erau punti din traverse din lemn ,care inaintau pina aproape de mare . La fel ,in spatele statiunii este muntele -superb , cu o rezervatie naturala Desert De Las Palmas.A fost cu masina si am vizitat toate localitatile din jur , si Valencia.Recomand masina pentru mobilitate , dar se iese mult mai ieftin cu avionul ,fiind curse directe la Barcelona sau Valencia.

#46
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postjondaniel03, on Jul 24 2006, 04:06, said:

vreau sa plec in septembrie in spania. Prima idee a fost Mallorca, dar tinand cont ca breau sa ajung si in barcelona, am zic ca mai bine Costa Brava ca se ajunge mai lejer si sunt mai multe posibilitati.

Plec cu si sotia. Cam nasol sa mergi doar 2. Mai pleca cineva in spetembrie? cam pe 6-7. poate vb si stabilim o intalnire. id de mess: jondaniel03.

astept raspunsuri si recomandari pt hoteluri in Callela, Blanes, Tora del Mar, sau ce mai cuprinde Costa Brava.

si pt excursii si obiective turistice intre Costa Brava si Barcelona. :worthy:


Eu am fost anul asta in Santa Susanna.
Din punctul meu de vedere e singura statiune, in adevaratul sens al cuvantului, din Costa Brava & Maresme, celelalte sunt un fel de orase statiuni.
Am fost foarte incantat de conditiile gasite, desi am fost cazat la 3* cu demipensiune.
Ce pot sa-ti recomand este sa nu cumperi excursie organizata pt Barcelona, decat daca vrei sa vezi jocul de fantani care are loc la 21.30, si nu mai ai tren de intoarcere. Altfel, iti pot spune cum este in ambele variante, niste prieteni au cumparat excursiile noi ni le-am organizat.
Sunt f multe de vazut, merita Andorra pt cumparaturi, Monserrat, etc
Ca oferte, cred ca J'info le are cele mai bune pe Spania la ora asta, insa FOARTE MARE ATENTIE !
Mi-au schimbat hotelul, nr de zile de la 7 la 6 si ora de plecare.
Daca esti interesat iti pot trimite si ceva fotografii, pe langa impresii.

#47
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postpaul06, on Aug 9 2006, 13:44, said:

Daca esti interesat iti pot trimite si ceva fotografii, pe langa impresii.
da, vrem de toate! Eu merg cu masina personala pe costa dorada, in miami platja, cam 130 km sud de barcelona; asa ca sunt independenta de transport; ma intereseaza ce e de vazut/facut in toata zona, eventual si preturi

#48
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postdaiana, on Aug 9 2006, 14:09, said:

da, vrem de toate! Eu merg cu masina personala pe costa dorada, in miami platja, cam 130 km sud de barcelona; asa ca sunt independenta de transport; ma intereseaza ce e de vazut/facut in toata zona, eventual si preturi
Am venit acum 5 zile din Spania de la aprox 300 km sud de barcelona.
sa nu ocoliti , daca vreti sa vizitati la sud de Tarragona,toate statiunile noi, Peniscola,Oropesa.
Preturi la ce?
Motorina :0,92 - 1,01 eur
Apa minerala 0,6 eur
Bere doza 0,333 : 0,2-0,24 eur
Sangria :0,66-1 eur /ltr (cea mai buna Don Simon)
Suc natural de portocale :1 - 1,7eur(Don Simon)
Piine : 0.6-1,77Eur
Conserve (scoici/kalamar,ton) a nu se ocoli!:1 eur/3 buc
Citeva spicuiri din Mercadona sau LIDL,RESTUL SUPERMARKETURI MAI SCUMPE
Restaurant:
9-11 Eur meniu constind din de ex:
paellia sau hamon cu pepene galben
peste sau carne de  pui/vitasau
apa/bere/suc
inghetata
Peste spada (Emperador):9 Eur portia :RECOMANDAT ,ESTE SUPER
Mai transmit preturi si daca vrei ceva anume si daca stiu,raspund
Vacanta placuta

#49
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
multumesc pt informatii, exact ce ma intereseaza. Intentionam sa evitam pe cat posibil autostrazile care am inteles ca au taxe destul de mari si dese, si in plus nici nu ai ce vedea

#50
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postdaiana, on Aug 10 2006, 08:04, said:

multumesc pt informatii, exact ce ma intereseaza. Intentionam sa evitam pe cat posibil autostrazile care am inteles ca au taxe destul de mari si dese, si in plus nici nu ai ce vedea
Nici pe autovia nu ai ce vedea.In schimb ai trafic din ambele sensuri, si foarte dese "rotonda" adica giratorii ,unde dai prioritate ,plus viteza maxima de 100 km/h ,multe camioane si riscul de ambuteiaj (am prins citeva spre Valencia ) .Daca o iei pe autostrada ( de fapt ele sunt paralele ) ai viteza de  130 km/h , si mergi constant.De la intrare in Spania  pina la Oropesa Del Mar ,cam 370 Km,se fac cam 4ore ,cu popas ,iar taxele de autostrada sunt de 27 Euroin total .Sa aveti grija sa alimentati la Iesire din Italia , si la intrare in Spania, evitind Franta si scutiti 25centi / ltr.

#51
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postbogda, on Aug 10 2006, 08:32, said:

Nici pe autovia nu ai ce vedea.In schimb ai trafic din ambele sensuri, si foarte dese "rotonda" adica giratorii ,unde dai prioritate ,plus viteza maxima de 100 km/h ,multe camioane si riscul de ambuteiaj (am prins citeva spre Valencia ) .Daca o iei pe autostrada ( de fapt ele sunt paralele ) ai viteza de  130 km/h , si mergi constant.De la intrare in Spania  pina la Oropesa Del Mar ,cam 370 Km,se fac cam 4ore ,cu popas ,iar taxele de autostrada sunt de 27 Euroin total .Sa aveti grija sa alimentati la Iesire din Italia , si la intrare in Spania, evitind Franta si scutiti 25centi / ltr.
aha, inteleg. Pana acolo pe unde ai mers? Noi ne gandim la urmatorul traseu: cenad (sau nadlac, dar am inteles ca e f aglomerat), budapesta, viena, venetia, coasta de azur, barcelona, tarragona, cambrils, miami platja.

#52
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Atentie la invazia de meduze in zona Costa Brava, dar si in restul Mediteranei. O stire auzita azi la TV si confirmata de ex pe  http://www.novinite....ws.php?id=67815 :

Jellyfish Raid Mediterranean Resorts

Business: 9 August 2006, Wednesday.

The tourism in Spain, Sicily and North Africa has faced a threat by a vast number of jellyfish tormenting swimmers, according to media.
Local authorities were forced to close some beaches since the invasion of the stingers, media report.
The Daily Telegraph said Wednesday that Spain's Red Cross has treated 19,000 people for stings so far this summer on the Costa Brava, almost triple the figure for last year.
Some of the country's most popular holiday destinations are affected including the Costa del Sol, Costa Blanca and the Balearic Islands.
In Italy, large groups of jellyfish have appeared at beaches in the northern region of Liguria, at resorts around the Sicilian city of Messina and in parts of the Adriatic Sea near Trieste.
Unusually hot weather is being blamed for warming up the water around the Mediterranean, leading to a glut of plankton and a decline in natural predators like dolphins and turtles.

#53
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[quote name='mirceat' date='Aug 10 2006, 08:39' post='1763999']
am vazut si eu la stiri aseara chestia cu invazia de meduze in zona Costa Brava, dar ce sa fac asta e!

#54
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdaiana, on Aug 9 2006, 14:09, said:

da, vrem de toate! Eu merg cu masina personala pe costa dorada, in miami platja, cam 130 km sud de barcelona; asa ca sunt independenta de transport; ma intereseaza ce e de vazut/facut in toata zona, eventual si preturi

Eu am fost la 60 km nord de Barcelona, iar preturile sunt la fel cu cele spuse de Bogda.
In privinta traseului nu te pot ajuta, am fost cu avionul. Am inchiriat insa o masina acolo, iar drumul pana in Andorra a fost mai ieftin de pereche decat pretul unei excursii organizate cu autocarul (48 euro/pers). Fiind cu masina merita sa vezi Barcelona, neaparat jocul de fantani pe muzica de la 21.30 (nu este in fiecare zi), bd Rambla, catedrala Sagrada Familia. Pt a vedea toata Barcelona, cel mai bine parchezi masina si-ti iei un abonament zilnic de 18 euro/pers pt turul orasului. sunt 2 rute de nord si de sud, de preferat sa iei autobuzul de la capat din pta Catalunya. Autobuzele sunt cu etaj, ca cele londoneze. ai grija ca dupa ora 10 se formeaza cozi imense, noroc ca sunt multe autobuze, eu am asteptat 30 min. Sistemul este foarte bun, in sensul ca autobuzul te duce la toate obiectivele turistice, opreste in statii si cine vrea coboara la obiectivul dorit, daca vrei cobori, vizitezi si te intorci in statie de unde iei alt autobuz. In autobuz nu uita sa ceri un ghid, ai toat ce-ti trebuie acolo si e gratuit. Ce mai merita din punctul meu de vedere este Andorra, stat fara taxe, unde preturile sunt foarte mici, nu la tigari, iar pt foto, camere si alte electonice cum ti-e norocul.
Prietenii nostrii au fost si la manastirea Monserat si au spus ca e superb. spre andorra nu am fost pe autostrada, ci am mers pe munte, am ajuns pe la 1800 m altitudine, e superb peisajul insa drumul e anevoios, ca de munte sau mai rau.
O sa pun si ceva fotografii un pic mai tarziu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate