Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Jurnal de mobilare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#73
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postsuperm, on 29 ianuarie 2018 - 14:40, said:

Nu neaparat ca dai cu mopul ci ergonomic, ca dai cu picioarele; pozitia fireasca a omului este cu degetele de la picioare in fata nu in lateral

Da, suna foarte logic ce zice superm, si eu am experiente la un anumit frigider cu usa foarte aproape de gresie sa imi dau cu usa peste unghiile de la picioare Posted Image

#74
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Uh, da, scuze. Sigur e vorba de mobilierul din living, holuri, camere.
In bucatarie sigur e nevoie de plinta la mobilier. Acolo voi pune si in spatele mobilei, plinta pentru parchet.

#75
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 29 ianuarie 2018 - 14:39, said:

Astazi merg sa il comand si sa achit un avans. Evident, datorita cresterii pretului la lemn, se va scumpi si parchetul. Si tare as vrea sa imi ramana pretul ce il am acum.

Succes!! Si te astept pe la mine pe thread sa ma ajuti cu sfaturi la o baie Posted Image

#76
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Macar bumbi din aia de 10mm tot iti trebuie la mobila. Podeaua se construieste in mod normal cu abateri <5mm la m ca sa poti pune parchetul, dar palul e mult mai plan de atat.
Mai e si aspectul ce tine de circulatia aerului. Daca o data in viata speli parchetul si intra apa sub mobilierul fara picioare prin capilaritate nu va avea circulatie de aer sa se usuce inainte sa putrezeasca.

#77
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 27 ianuarie 2018 - 21:02, said:

In general as vrea mobilier fara picioare sau daca e cu picioare, atunci usa sa fie pana jos. Sa nu mai am acea plinta.
[...]

Cam asa?! Ma refer la prima casa prezentata.
La a doua nu ai voie sa te uiti fiindca e, acolo, o chestie cu continuarea si potrivirea rosturilor materialelor ... care te va enerva tare Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QZwz3IgD84M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdana84, on 27 ianuarie 2018 - 21:02, said:

Deasemenea in zonele cu mobilier pana jos, vreau ca acesta sa fie lipit de perete. Ca urmare ma gandeam sa nu mai pun plinta la parchet in aceste zone, ca sa nu am probleme apoi cu apropierea mobilierului de perete. O fi o idee buna ?
Sau mai bine sa pun picioare, plinta la parchet si doar sa fac usile mobilierului pana jos?

Nu cred ca e posibil sa ai mobila care sa fie si pana-n perete si, in acelasi timp, cu usi pana jos. Poate, doar situatia in care, desi mobila este lipita de perete, usile nu merg pana-n perete Posted Image. Am luat in calcul faptul ca plinta parchetului se opreste, oricum, in dreptul dulapului.

Eu ti-as sugera doua variante alternative.
Una este cea (cam ca in poza) in care tot dulapul este incastrat intr-o "plinta", de exact aceeasi grosime (in cazul tau, cat mai mica; probabil 2-3cm sau cat anume dicteaza deschierea usii de langa perete), montata pe tot perimetrul. Un distantier, de fapt.
A doua varianta care, de fapt, ar fi preferata mea: floating wardrobe. Adica lasi, pe tot perimetrul, aceeasi distanta. Numai ca in cazul acesta, distantierul perimetral este tras spre interior, macar 10-15 cm. Peretele dintre dulap (care, in acest caz este indepartat de perete cu grosimea distantierului) vopsit in culoarea din camera; la fel si distantierul. Dulapul se ancoreaza suplimentar de peretele din spate. Ideea este ca, l ao distanta de 2-3 cm de pereti, de tavan si de pardoseala, distantierele nu se mai vad iar dulapul pare ca pluteste.
In aceasta varianta, poti merge cu plinta parchetului sub dulap.
N-am gasit poze pt propunerea asta.

Spor!

Attached Files


Edited by DIY, 30 January 2018 - 23:49.


#78
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In final, in mare, decizia e ca voi pune pinte sau voi face un mobilier cu picioare. Pun ceva poze cand o sa il desenez.
Intr-adevar nu prea are sens sa ma complic cu mobilierul fara plinte. La cel lipit de perete intr-adevar e faina solutia cu incastrarea intr-o plinta de aceeasi grosime. Asa ca, daca va fi nevoie o voi folosi pe asta.

Si acuma intrebare:
Se da urmatorul blat de 4.89 m. O placa de compozit are 3 x 1.4 m. Blatul are 0.62 m latime, mai putin pe zona geamului unde se continua cu glaful si ar avea 0.85 .
Ca urmare prima concluzie a fost ca nicium nu ma incadrez cu o placa de compozit. Deci trebuie doua. Si ca sa nu dau banii pe a doua si sa folosesc doar o parte din ea, ma gandeam sa fac din ea si blaturile pentru baie. Singura problema e ca in baie ma gandisem la blaturi albe, simple. La bucatarie am oscilat intre gri sau alb cu bucatele de sticla, cel mai probabil raman la al doilea pentru ca arata foarte fain pe placa mare. Multumesc @DYI, nu m-as fi uitat veci la ceva cu "picatele" daca nu scriai.
Asa ca prima dilema e: merge un blat de genul acesta in bai? Sau se preteaza mai mult la bucatarii ?
Attached File  DSC_1376.JPG   100.74K   59 downloadsAttached File  DSC_1375.JPG   106.52K   74 downloads
Si a doua dilema e unde sa fac imbinarea la blatul de bucatarie: fie pe linia rosie, fie pe cea albastra, fie il fac din 3 bucati - cu imbinari pe marginile geamului ? Oare cum sa fac?
Attached File  blat.png   1.23MB   68 downloads

#79
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Nu exista regula daca e de bucatarie sau baie, e subiectiv, daca iti place e ok. Doar ca l-as vedea mai degraba cu o chiuveta peste blat decat cu una sub blat.
Bejul ala e pentru culoarea dulapurilor? Ai luat o faianta cu tine sa o pui langa mdf sa verifici nuantele?
Cred ca as imbina blatul cat mai departe de chiuveta.
Ce fel de compozit ai ales? Cam cat costa?

#80
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In primele doua poze ambele sunt blaturi. Unul gri (kensho), celalalt alb cu picatele (bianco maple).
La mdf inca nu am ales nuanta, mai intai vreau sa aleg blatul pentru ca aici sunt mai limitata la paletar decat la NCS-ul pentru mdf.
Pentru blat inca nu am pret. Astept. Ce am pus in poza e Silestone.

Edited by dana84, 02 February 2018 - 01:25.


#81
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 02 februarie 2018 - 00:45, said:

[...]Multumesc @DYI

Cu mare placere!

View Postdana84, on 02 februarie 2018 - 00:45, said:

[...] merge un blat de genul acesta in bai?

E chestie de gust personal. De ce sa nu mearga?

View Postdana84, on 02 februarie 2018 - 00:45, said:

[...] fie il fac din 3 bucati - cu imbinari pe marginile geamului [...]

Posted Image  Imbinarea se va vedea. Discret, dar se va vedea. Oricum, din punctul asta de vedere, blatul cu picatele este mai ... acoperitor. In concluzie, eu as merge pe simetrie.
Spor.

View Postdeliacrin, on 02 februarie 2018 - 01:10, said:

[...]Doar ca l-as vedea mai degraba cu o chiuveta peste blat decat cu una sub blat.[...]

Posted Image Asa am avut eu. Intr-adevar, daca pui cu chiuveta dintr-aia, sub blat, s-ar putea sa te duca gandul la bucatarie. E o linie de demarcatie mai periculoasa.

Edited by DIY, 02 February 2018 - 01:36.


#82
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Cel mai natural ar fi sa spargi blatul in bucati undeva pe linia rosturilor de la faianta, simetric fata de chiuveta. Eventual, poti folosi diferenta de adancime si sa il spargi la colturile ferestrei. Scapa si doreii de prelucrat colturi intrande, scapi si tu de bataia de cap asociata potrivitului peretelui la blat. Alta optiune ar fi pe liniile fronturilor de jos.

#83
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, cel mai probabil o sa le cer sa il faca din trei bucati, cu taieturi pe marginea geamului. Asa mi se pare ca ar arata cel mai bine si nicio imbinare nu e prea aproape de chiuveta sau de aragaz. Si sunt si simetrice.

Cat despre lavoar pe blat ... uf :D Am baterii pe perete, iar sub pipa am 12 sau maxim 15 cm in unele bai pana la blat.
Asta din cauza ca pana nu demult voiam blat Kuma cu lavoarul turnat impreuna cu acesta. Inca ma mai gandesc daca totusi sa raman la varianta asta, chiar daca blaturile de la Silestone imi par mai rezistente.

#84
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si tot din dilemele/trilemele de design:
Am un living tip vagon - adica mult mai lung decat lat.
Oare de cat sa iau lamelele de parchet si cum sa le dispun astfel incat sa mai atenuez din problema?
Initial voiam sa iau lamele de 70-150 cm si 14-15 cm latime si sa le pun pe lungime. Asta ar fi facut sa fie fibra lemnului pe aceeasi directie cu fibra lemnului de la blatul de langa scara (un avantaj), dar penpendicular pe fibra de la trepte (un dezavantaj).
Attached File  living3.png   820.28K   79 downloads

Insa acum parca mi-e teama sa nu intensifice problema asta cu lungimea mai mare decat latimea a livingului.

Asa ca a aparut ideea de a cumpara doar lamele de 70 si 14 cm latime si sa le pun invers, adica ceva de genul acesta ar arata
Attached File  70x14.jpg   231.92K   91 downloads
(ce se vede in poza e si finisajul pe care vreau sa il obtin in final, acela cu lacul asa zis invizibil)

#85
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
categoric le-as pune in lungul livingului, nu cred ca va accentua lungimea lui, ci doar va arata foarte cool pardoseala.
Vad ca ai si o fereastra in stanga, lumina iarasi ar fi bine sa bata in lungul placilor, va ajuta si lumina sa arate mai cool fata de a bate perpendicular pe placi.

Dimensiunea lunguiata trebuie abordata prin intermediul mobilierului. Nu stiu ce mai vrei sa adaugi in living fata de canapeaua care apare in desen. Conteaza cum grupezi mobila, ce zone delimitezi cu mobila, e ideal sa nu ai toate obiectele lipite de pereti si mijlocul gol.

Ce este acolo in stanga canapelei? iesirea pe terasa?

Daca pui chiuveta sub blat atunci nu prea imi surade blatul cu picatele in baie :)

ceva subiectiv: nu as lua o canapea cu fotoliu de dama intr-un living asa de ingust (decat poate daca ai fi asezat-o invers), mi se pare ca ocupa prea mult spatiu. Canapeaua as vedea-o nitel mai aproape de tv, cu spatiu de trecut prin spatele ei.
Fotoliul de dama il poti avea si cumparand un taburet care se poate lipi la nevoie de canapea oferind acel loc de tinut picioarele.
In fine, mai astept sa ne spui ce mobila trebuie sa mai incapa in living.

Intrebare: zona aia de ~45cm de langa scara cu acel blat ai creat-o tu de la scara pana la usa sau mai erai limitata de vreo structura de beton?

#86
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, e usa de iesire pe terasa.

In living mai pun doar o masa in stanga canapelei, la vreo 70-80 cm de acel geam din stanga.
Si probabil o masuta de cafea la canapea.
Cam atat. ( probabil o bucatarie de copii de la ikea sau un banc de lucru tot de jucarie; dar astea nu tin de mobilare definitiva si de design :D k

#87
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
masa de dining cu scaune, banuiesc.
Si pe langa semineu mai e ceva pe-acolo?
Ce sunt spatiile alea de 1,1m in stanga-dreapta semineului?

Edited by deliacrin, 02 February 2018 - 15:17.


#88
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuie sa incerci sa il pui cu latura lunga perpendicular pe sursa principala de lumina (fereastra dominanta), altfel va accentua foarte mult rosturile si orice eventuala neplaneitate a podelei.

#89
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cam asa ceva va fi mobila din living
Attached File  living1.png   846.28K   42 downloadsAttached File  living2.png   962.46K   49 downloadsAttached File  living3.png   918.45K   51 downloads

Daca as pune o canapea in mijlocul livingului, as avea cate un culoar prin fata siprin spatele ei. Si s-ar putea sa fie apoi si prea aproape de tv.

View Postsebulbus, on 02 februarie 2018 - 15:49, said:

Trebuie sa incerci sa il pui cu latura lunga perpendicular pe sursa principala de lumina (fereastra dominanta), altfel va accentua foarte mult rosturile si orice eventuala neplaneitate a podelei.
Drept e ca nu prea stiu care ar fi fereastra dominanta. Usa de iesire pe terasa sau cealalta fereastra. Usa e mai mare, dar fiind o terasa acoperita, nu as sti sa spun daca intra mai mult lumina pe usa decat pe fereastra. As zice ca pe fereastra intra mai multa.

#90
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
A venit si pretul pentru blaturi. Daca nu merg pe aceeasi culoare in bai si bucatarie, ar fi o diferenta de 600 de euro.
Asta pentru ca blaturile se fac din placi de 1.4 x 3 m, iar cu blatul de la bucatarie nu ma incadrez intr-o singura placa, dar toate blaturile, bucatarie + bai, s-ar incadra in doua placi si ar fi 2000 eur cu totul, inclusiv montaj.
Sa vad ce se mai poate discuta ...

Si ar cam trebui sa cumpar obiectele sanitare.
Data fiind problema mea cu bateria de pe perete, care e centrata pe scurgere si blat (in loc sa fie pipa bateriei centrata :D), aceasta pipa e mai in stanga cu 7 cm de unde ar trebui sa fie.
Bateria fiind aceasta
Attached File  baterie_lavoar.jpg   34.94K   31 downloads

Asa ca am desenat eu asa, in paint, cam unde ar cadea apa in ambele variante de lavoar care imi plac.
Attached File  lavoare.png   52.31K   36 downloads

Iar lavoarele acestea
Attached File  lavoar_v1.jpg   87.19K   37 downloadsAttached File  lavoar_v2.jpg   100.78K   27 downloads
Estetic imi place mai mult al doilea, insa e si mai scump si nici nu imi dau seama daca din cauza formei si a problemei cu bateria nu s-ar stropi prea tare.
Sau imi fac probleme inutil? Sa il iau pe care imi place, fiind aceeasi Marie cu alta palarie ?

Si despre toalete: doua dintre bai au 180 cm latime, s-au mai ingustat dupa ce am facut masca wc-urilor si au ajuns la 160 cm.
Wc-ul si lavoarul sunt fata in fata. Lavoar + blat are minim 42 cm. Un wc standard are 56 cm. Deci sa zicem ca ar ramane vreo 62 cm intre cele doua.
Sa iau un wc mai mic ? De 48 cm ? Ca sa imi ramana 70 cm intre wc si blat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate