Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata
 Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd
 Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 

Jurnal de mobilare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#109
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ambele sunt cu reglaje 3D.
Cea de la Simonswerk suporta 40 kg/balama, cea de la AGB 20.
Foaia de usa ce o vreau eu are undeva la 30-35 kg.

#110
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,080
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt preturi foarte bune fata de noul continent, din amintiri.

#111
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
hello,

e prima oara cand iti scriu, ti-am citit ambele topicuri si vreau sea te felicit in primul rand ptr cei 3 copii(si noi tot 3 avem :D daca te incalzeste cu ceva), pentru rabdare, pentru modul calculat in care ai facut treburile(probabil ca astia aplecati spre IT  asa suntem facuti, sa ne calculam fiecare miscare, si de multe ori nu iese din cauza oamenilor, nu a noastra :) ).

si acum sa revin la ceea ce venisem sa-ti scriu. eu pe langa pasiunea ptr IT, am si pasiunea ptr DIY. in special mobila. am facut pana acum mobila pentru 5 case, si mai multi cunoscuti(pe bani evident) :)

ca sa-ti raspund la cateva dintre dileme:

daca vrei neaparat sa gasesti un model de pal/mdf apropiat de ceea ce vrei tu, poti merge la diverse depozite.cel mai important, daca se poate cu o bucata de parchet deja lacuita/ finisata(la gata cum se spune) si acolo sa le pui langa paletarul lor.

terbuie sa fii atenta la nuante iar cand proiectezi mobila, sa fii atenta la sensul fibrei. eu personal iti recomand ca fibra de pe mobila sa fie perpendiculara pe podea, pentru a nu avea problema continuitatii intre usile alaturate(sa ma explic: cand pui fibra(modelul lemnului) paralela cu podeaua, va trebui sa faci toate usile sa aiba continuitate. altfel vei avea decalaje inter 2 usi/fronturi de sertar apropiate, si nu da bine, mai ales daca ai OCD ca mine. asta e f greu de controlat, deoarece fibra este pe paralela cu lungimea placii care are 2800mm lungime la pal, drept urmare, nu ai putea sa obtii acea continuitate pe lungimea bucatariei tale, care depaseste la corpurile de jos 2800mm, parca)

eu as alege o culoare UNI pentru corpurile din bucatarie, gen iasomie.

daca totusi vrei finisaj de lemn, ai putea miza si pe  alb hacienda: https://arabesque.ro...000000010102471

in ceea ce priveste subiectul picioare sau nu, plinta sau nu.. iti recomand pentru corpurile de mobila din camere sa mergi pe mobila cu soclu, deoarece avand soclu automat prima polita de jos, va veni sprijinita pe acel soclu, care e pus acolo pentru ca ulterior, in spate sa poata fi decupati peretii laterali pantru a ocoli plinta., si usile sa coboare pana unde vrei tu, doar sa fii atenta sa le faci mai scurte cu minim 15-20mm. nu pana in podea, deoarece exista riscul sa tarsaie de podea, sau de covor din cauza greutatii ei, si presupun ca nu prea respecta multa lume recomandarile numarului de balamale raportat la inaltimea usii, va fi si cazul tau :)

in bucatarie, iti recomand sa mergi pe varianta clasica(e destul de naspa, dar aia e) cu picioare de 100mm si plinta de aluminiu prinsa cu cleme. plinta aceea, daca vrei, poate fi vopsita electrostatic, sau se poate colanta, ce culoare vrei tu. de ce recomand asta? simplu: daca vei avea vreodata probleme de inundatie and stuff, se scoate, se da cu mopul si se pune la loc.

pentru usile glisante, ti-as recomanda sa comanzi usi de la KOMANDOR. sunt lideri mondiali pe asa ceva, sunt sisteme premium, eu la mine acasa asa ceva am pus, deoarece nu m-am riscat sa fac ceva gen hettich(turcia) sau hafele sau skm-uri. usile le faci din podea pana in tavan, cu sinele de glisare fixate implicit pe podea si tavan. nu-ti face griji daca ai tavanul din rigips. asa am si eu, si de 7 ani, nicio pb. cei de la komandor, vin, masoara ei golul, si apoi vin sa monteze. garantie 2 ani parca... nu mai tin minte. eu in 7 ani nu am apelat niciodata la ei ptr diferite reglaje sau probleme. te interesezi ce profile au ptr usi, si le masori, e importanta masuratoare, pentru a vedea cat se vor suprapune la mijloc.

nu e neaparat nevoie ca tot la ei sa-ti faci interiorul dulapurilor. pe acelea poti sa le faci la cine-ti face mobila, doar sa-i precizezi marimea profiluluipe care-l vei folosi asta dupa ce in prealabil ti-ai facut calculul usilor. sa-i spui mesterului sa-ti decaleze sertarele fata de partea centrala, astfel incat sa poti totusi utiliza sertarele(am vazut intr-un sketch ca aveai sertare pe kijlocul dulapului cu usi glisante, de-asta ti-am scris asta) si sa nu-ti bata in usa deschisa.  interiorul in cazul asta, trebuie facut inainte sa vina usile.

sper ca te-am ajutat in dilemele tale. daca nu, macar am incercat. spor!

eventualele intrebari isi vor gasi raspunsul la mine, daca-l stiu. si nu uit sa mai intru pe-aici :)

#112
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 26 februarie 2018 - 17:07, said:

Astea sunt pe pal tubular placat cu mdf vopsit alb ?

Tu ai gasit ceva manere sau mai intai sa te decizi cu usile?

Pretul de 20000 era pentru 12 usi de lemn de tei stratificat cu aceste detalii: Toc din Tei Stratificat 100/120 mm, Foaie de usa de 43 mm grosime, Pervaze fata/spate din lemn masiv avand o latime de 60 mm, Balamale AGB-Italia, Broasca ingropata AGB, Maner cu rozeta metalica de la verofer.ro, cheder de etansare, captuseala

si un pret asemanator primisem pentru cele MoselTuren, insa am facut economie la acea oferta in sensul ca unele usi erau pline (cu pal) si exterior de hdf...si pentru diverse camere (camara, prin pod etc) alesesem o varianta mai ieftina, usa cu fagure sau tubulara, nu mai stiu.

Sincera sa fiu nu ma pricep deloc la feronerie si nu am cautat sa vad ce variante sunt mai bune. Oferta era cum mi-a dat-o producatorul.
Garantia de la cei care fac de lemn este de 5 ani. Ceilalti 8 ani.

Edited by deliacrin, 28 February 2018 - 20:48.


#113
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 niggaru, on 28 februarie 2018 - 15:41, said:

e prima oara cand iti scriu, ti-am citit ambele topicuri si vreau sea te felicit in primul rand ptr cei 3 copii(si noi tot 3 avem Posted Image daca te incalzeste cu ceva)
Hihi, felicitari si voua ! Ce-i drept imi plac familiile mari, majoritatea din cercul de prieteni au mai multi copii. E suficient sa chemam 2 familii la joaca si e arhi-plin apartamentul in care stam :D

si acum sa revin la ceea ce venisem sa-ti scriu. eu pe langa pasiunea ptr IT, am si pasiunea ptr DIY. in special mobila. am facut pana acum mobila pentru 5 case, si mai multi cunoscuti(pe bani evident) Posted Image

 niggaru, on 28 februarie 2018 - 15:41, said:

daca vrei neaparat sa gasesti un model de pal/mdf apropiat de ceea ce vrei tu, poti merge la diverse depozite.cel mai important, daca se poate cu o bucata de parchet deja lacuita/ finisata(la gata cum se spune) si acolo sa le pui langa paletarul lor.
Am renuntat la modelul cu imitatie de lemn. Voi merge fie pe iasomie in toata bucataria, fie iasomie, iar sub blat un gri casmir sau gri piatra.

 niggaru, on 28 februarie 2018 - 15:41, said:

daca totusi vrei finisaj de lemn, ai putea miza si pe  alb hacienda: https://arabesque.ro...000000010102471
Nope, in capul meu lemnul e lemn si albul e alb :D

 niggaru, on 28 februarie 2018 - 15:41, said:

in ceea ce priveste subiectul picioare sau nu, plinta sau nu.. iti recomand pentru corpurile de mobila din camere sa mergi pe mobila cu soclu, deoarece avand soclu automat prima polita de jos, va veni sprijinita pe acel soclu, care e pus acolo pentru ca ulterior, in spate sa poata fi decupati peretii laterali pantru a ocoli plinta., si usile sa coboare pana unde vrei tu, doar sa fii atenta sa le faci mai scurte cu minim 15-20mm. nu pana in podea, deoarece exista riscul sa tarsaie de podea, sau de covor din cauza greutatii ei, si presupun ca nu prea respecta multa lume recomandarile numarului de balamale raportat la inaltimea usii, va fi si cazul tau Posted Image
Hm, nu m-am gandit la varianta cu soclu ... Trebuie sa vad putin cum arata.
Acum, la apartamentul in care stau, mobila are niste picioare pe care s-a clipsat o plinta din acelasi material cu mobila, putin mai in interior. Arata ok-ish si in varianta asta si pot veni cu usile mai jos, pana la un 1-2 cm de podea, cum ziceai si tu. Covoare nu voi avea.

In rest, multumesc pentru sfaturi !

 deliacrin, on 28 februarie 2018 - 20:47, said:

Pretul de 20000 era pentru 12 usi de lemn de tei stratificat cu aceste detalii: Toc din Tei Stratificat 100/120 mm, Foaie de usa de 43 mm grosime, Pervaze fata/spate din lemn masiv avand o latime de 60 mm, Balamale AGB-Italia, Broasca ingropata AGB, Maner cu rozeta metalica de la verofer.ro, cheder de etansare, captuseala
AGB e o feronerie buna din cate am auzit.
Manere eu mi le-am comandat pe cele din postul anterior despre care ziceam ca ar fi putin mai scumpe.
Broasca voi pune tot de la AGB, varianta magnetica - parca Polaris XT ii spune.
Balamale o sa mi le comand pe cele Simonswerk din Germania, pentru ca sunt mult mai ieftine decat in Ro.

Economie nu am putut face decat la o singura usa, cea de la camera tehnica, pe care probabil o voi lua din Dedeman sau unde o sa gasesc o usa ieftina.

Eu inca am ceva emotii cu vopsitul. Pentru ca vreau sa iasa albe, simple, fara sa se vada fibra lemnului. Si aici depinde de vopsea. O sa sun si la Benjamin Moore sa imi trimita si ei o mostra din ce au pentru lemn, insa retin ca @innicia (daca ii stii jurnalul) vopsise niste grinzi cu ceva vopsea pentru lemn de la ei si nu avea acoperirea chiar cum ar fi vrut.
Avantajul daca le vopsesc e ca as putea sa renunt la stratul de furnir de stejar de la panelul asta si sa am doar strat de fromager pe care sa il vopsesc. Insa cred ca trebuie neaparat testata vopseaua pe fromager-ul asta, ca sa nu se vada deloc fibra.

Ce latime vei avea la plinte si la tocul usii?
Adica tocul e aceeasi latime cu plinta sau e mai ingust ?
Ma tot gandesc daca sa fac tocul de 8 cm, cat va fi si plinta ... dar parca nu as vrea sa mearga in directia rusticului, unde tocurile sunt late.

#114
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
Hello, Uite asa arata un dulap cu soclu, in loc de picioare:
http://www.naturlich...calista-2_1.jpg

#115
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 28 februarie 2018 - 21:56, said:

Ce latime vei avea la plinte si la tocul usii?
Adica tocul e aceeasi latime cu plinta sau e mai ingust ?
Ma tot gandesc daca sa fac tocul de 8 cm, cat va fi si plinta ... dar parca nu as vrea sa mearga in directia rusticului, unde tocurile sunt late.
Uof, mereu ma prinzi nepregatita cu detaliile...Eu ma gandeam la o plinta de 6 sau 8 cm. La usi nici nu ma gandisem inca ce latime de toc...
In orice caz, cu cat culorile peretilor sunt mai departe de alb cu atat acest contrast plinta-toc-usa versus perete va fi mai mare. La tine fiind acel cloud white ma gandesc ca arata ok oricum ar fi...depinde cum iti place

#116
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu plinta am ales-o in functie de suprafata si inaltimea camerelor. Am gasit pe undeva pe net ceva hartiuta unde scria recomandarile pentru plinta dpdv al designului. Atat e tot ce am retinut ca la mine se potriveste de 8 cm si nici nu mai gasesc unde am citit ca sa vad daca nu cumva era vreo recomandare si legata de toc :D Poate totusi merg pe toc de 7, asa, ca sa nu fie nici 6 nici 8 :))

#117
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,771
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 28 februarie 2018 - 21:56, said:

[...] Eu inca am ceva emotii cu vopsitul. Pentru ca vreau sa iasa albe, simple, fara sa se vada fibra lemnului. Si aici depinde de vopsea. O sa sun si la Benjamin Moore sa imi trimita si ei o mostra din ce au pentru lemn, insa retin ca @innicia (daca ii stii jurnalul) vopsise niste grinzi cu ceva vopsea pentru lemn de la ei si nu avea acoperirea chiar cum ar fi vrut.
Avantajul daca le vopsesc e ca as putea sa renunt la stratul de furnir de stejar de la panelul asta si sa am doar strat de fromager pe care sa il vopsesc. Insa cred ca trebuie neaparat testata vopseaua pe fromager-ul asta, ca sa nu se vada deloc fibra.[...]

Ceea de doresti tu este un pic mai complicat decat pare. In primul rand iti trebuie o amorsa (primer) foarte buna. Dupa care vopseaua se aplica - obligatoriu - prin pulverizare; ca la MDF-ul vopsit. Daca gasesti un atelier care sa foloseasca BM e bine. Vopselele BM, chiar si cele pentru mobila nu sunt facute pentru a fi pulverizate. E mai simplu, zic eu, sa gesesti un atelier care vopsese MDF si lemn si sa vezi ce ofera ei.
Spor!

#118
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ma tot gandesc daca sa mai schimb ceva la designul bucatariei. Momentan e asa:
Attached File  bucatarie9.png   867.07K   42 downloads

M-am maio gandit la o varianta asa:
Attached File  bucatarie10.png   905.92K   61 downloads
Insa in cazul asta chiuveta nu va mai fi centrata, ar trebui sa iau o chiuveta putin mai mare astfel incat sa compensez problema si robinetul sa ramana in continuare centrat. Oare ar arata mai bine?

In ambele variante am ceva emotii cu acel cos de gunoi in sertar. Oare e o idee buna ? O sa mai pot pune un filtru de apa in acea zona / in spatele sertarului ?

Si o alta nemultumire a mea sunt profilele astea Gola care arata bine, dar cumva ma supara ca imi iau din inaltimea sertarului. Nu pot fi cu toate, drept e, insa parca ma bate un gand sa pun manere:
Attached File  maner1.jpg   168.46K   69 downloadsAttached File  maner2.jpg   175.42K   61 downloadsAttached File  maner3.jpg   224.97K   62 downloads
Stric tot designul ?
Manerul din ultima poza nu stiu unde l-as putea gasi si daca nu cumva are ceva dimensiuni standard. Asa, la o prima cautare pe google nu l-am gasit ...

#119
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,771
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 01 martie 2018 - 22:27, said:

Ma tot gandesc daca sa mai schimb ceva la designul bucatariei. Momentan e asa:[...]

Este ok, din ce vad.

 dana84, on 01 martie 2018 - 22:27, said:

M-am maio gandit la o varianta asa:[...]
Insa in cazul asta chiuveta nu va mai fi centrata, ar trebui sa iau o chiuveta putin mai mare astfel incat sa compensez problema si robinetul sa ramana in continuare centrat. Oare ar arata mai bine?

Chiuveta necentrata si robinetul centrat ... nu vad, zau, cum ar putea arata bine.

 dana84, on 01 martie 2018 - 22:27, said:

In ambele variante am ceva emotii cu acel cos de gunoi in sertar. Oare e o idee buna ? O sa mai pot pune un filtru de apa in acea zona / in spatele sertarului ?

Nu cred sa-ti incapa filtrul in spatele unui sertar obisnuit.
Nu prea inteleg ce ai tu acolo.
Daca sunt doua sertare, nu vad cum ai putea pune gunoiul in cel de sus, asa ca problema s-a simplificat. Sertarul de ses il comanzi cat mai putin adanc (si foarte scund, caci e in zona chiuvetei) si, in felul asta, faci loc filtrului; ancorat de peretele din spate. Depinde, desigur, si de tipul de filtru pe care-l ai in vedere.
In caz ca acolo ai, de fapt, un singur sertar, cu fata dubla, e si mai simplu. Alegi un sertar cu peretii laterali scunzi (implciit si cel din spate) sau chiar platforma, pui recipientul pentru gunoi pe el/ea si gata. trebuie doar sa alegi un recipient pentru gunoi care sa-ti lase spatiu in spate.

Imi dau cu parerea cam aiurea fiindca, repet, nu prea inteleg ce anume vrei tu acolo.

 dana84, on 01 martie 2018 - 22:27, said:

Si o alta nemultumire a mea sunt profilele astea Gola care arata bine, dar cumva ma supara ca imi iau din inaltimea sertarului. Nu pot fi cu toate, drept e, insa parca ma bate un gand sa pun manere:[...]
Stric tot designul ?
Manerul din ultima poza nu stiu unde l-as putea gasi si daca nu cumva are ceva dimensiuni standard. Asa, la o prima cautare pe google nu l-am gasit ...

Manerele Gola ... daca-ti plac, ce te opreste sa le iei?!? O sa traiesi cu ele in fiecare zi si trebuie sa-ti palca. Sincer, nu cred ca centimetrii acestia, de la sertare, pe care-i urmaresti cu indarjire in faza de proiectare, au chiar atat de mare impact in utilizarea bucatariei. Cu alte cuvinte ce anume nu-ti incape acolo din cauza celor doi centimetri pierduti? Odata ce ti-ai dat raspunsul la intrebarea asta, stii ce ai de facut.

Niste profile similare (dar cam flimsy) gasesti la Ikea. Daca au ei, ma gandesc ca mai au si altii ...
Da, sunt pe anumite dimensiuni si atat.
http://www.ikea.com/...ducts/30222231/

#120
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Manerele nu seamana cu: http://www.ikea.com/...ducts/30222231/ ?

Mi se pare mie sau au disparut 5cm intre prima poza si a doua? Dar tu nu vrei sa centrezi chiuveta pe corpul de dedesubt? Vrei sa o centrezi si pe blat?
Nu prea imi dau seama de ce trebuie sa iei una mai mare...
Intre acele dulapuri si sertare zic sa te gandesti practic: ce vei pune in acele sertare si daca e mai ok sa fie sertar sau dulap. Gandeste-te si ca dupa ce te muti, dupa o luna nu te mai intereseaza ce "taieturi" are mobila ta, ci cat e de practica.

Dilema cu manerele e si pe lista mea, nu te pot ajuta..

#121
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 DIY, on 01 martie 2018 - 23:21, said:

Imi dau cu parerea cam aiurea fiindca, repet, nu prea inteleg ce anume vrei tu acolo.
Acolo am doua sertare: unul jos, in care e cosul de gunoi si unul sus, de tip U (daca o sa raman la chiuveta de 50; la cea de 70 nu mai merge acest sertar tip U si voi avea doar un front).
Practic pentru cosul de gunoi am o inaltime de vreo 30-35 cm, care, nu stiu de ce, imi pare la limita.
Apoi vine problema filtrului care intr-adevar se rezolva daca fac sertarul in U mai putin adanc sau nu il mai fac deloc.
As putea pune cosul de gunoi in dreapta, in locul acelor doua sertare din corpul de 60 cm.
Sau as putea renunta de tot la sertarul tip U si sa fac pentru gunoi un sertar cu front mai inalt.
Attached File  bucatarie11.png   938.91K   30 downloads

Actuala solutie e ceva de genul acesta:
https://forum.softpe...4#entry21743890

si aici
Attached File  sertar_gunoi1.jpg   71.1K   35 downloads

 deliacrin, on 01 martie 2018 - 23:31, said:

Manerele nu seamana cu: http://www.ikea.com/...ducts/30222231/ ?

Mi se pare mie sau au disparut 5cm intre prima poza si a doua? Dar tu nu vrei sa centrezi chiuveta pe corpul de dedesubt? Vrei sa o centrezi si pe blat?
Sunt acolo in stanga, dar am uitat sa le pun cota.

 deliacrin, on 01 martie 2018 - 23:31, said:

Nu prea imi dau seama de ce trebuie sa iei una mai mare...
Ca sa imi ramana chiuveta centrata pe mobilier si bateria centrata pe geam. Dar nu cred ca e o idee tare stralucita.

 deliacrin, on 01 martie 2018 - 23:31, said:

Intre acele dulapuri si sertare zic sa te gandesti practic: ce vei pune in acele sertare si daca e mai ok sa fie sertar sau dulap. Gandeste-te si ca dupa ce te muti, dupa o luna nu te mai intereseaza ce "taieturi" are mobila ta, ci cat e de practica.
Ah nu, eu am doar sertare. Peste tot in partea de jos. Si unde nu vezi niciun sertar, acolo am sertare ascunse Posted Image Chiar si la corpul de pe colt am o chestie cu doua sertare tip polita care se trag si apoi de pe colt se trag alte doua sertare perpendicular. Greu de explicat, nu stiu daca intelegi ceva.

Edited by dana84, 02 March 2018 - 00:06.


#122
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,771
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 01 martie 2018 - 23:50, said:

[...]As putea pune cosul de gunoi in dreapta, in locul acelor doua sertare din corpul de 60 cm.

Exact asa as face eu! Imi plac atat de mult bucatariile cu sertare incat, daca s-ar putea, as pune numai sertare si in corpurile suspendatePosted Image . Revenind ... atat timp cat vrei sertare sub chiuveta nu e normal sa tii acolo gunoiul. Uneori ai nevoie sa fii la chiuveta si, in acelasi timp, sa ai acces si la galeata de gunoi.
In locul tau as muta acolo gunoiul si as placa fata acestui corp cu doua panouri + manere; sa para ca sunt tot sertare. Asta fiindca eu am ales, deja, varianta care-mi place cel mai mult. In caz ca iti trebuie, poti adauga un sertar ascuns. Cu sau fara sertar ascuns, in varianta aceasta trebuie (rar spun "trebuie"; de obicei dau sugestii dar ... daca trebuie ... ) ca galeata de gunoi sa stea intr-un sertar cat mai inalt, nu pe gratar dintr-acela pull-out. Motivul pentru care insist este acela ca, folosind un sertar, sunt doua puncte de ancorarea a fetei sertarului, pe fiecare latura. Altminteri, cu punct de ancorare numai la baza, de gratar, incepe sa joace in timp.

 dana84, on 01 martie 2018 - 23:50, said:

[...]Ca sa imi ramana chiuveta centrata pe mobilier si bateria centrata pe geam. Dar nu cred ca e o idee tare stralucita.[...]

Din punctul meu de vedere - literal! - e bine sa centrezi bateria, fata de fereastra. In primul rand, bateria o vezi in 3D ... ca sa zic asa; chiuveta ... in 2-1/2Posted Image . In al doilea rand, oricat de minimalista ai fi, pe blat vei avea macar unele chestii iar ochiul o sa "fuga" dupa ele astfel incat sa nu mai sesizeze diferenta intre o margine a corpului de bucatarie si cealalta.

Dupa aceea, faci sertarul de sub chiuveta mai scurt sau in U si ai rezolvat problema.

Spor!

Attached Files



#123
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 DIY, on 02 martie 2018 - 02:42, said:

Cu sau fara sertar ascuns, in varianta aceasta trebuie (rar spun "trebuie"; de obicei dau sugestii dar ... daca trebuie ... ) ca galeata de gunoi sa stea intr-un sertar cat mai inalt, nu pe gratar dintr-acela pull-out. Motivul pentru care insist este acela ca, folosind un sertar, sunt doua puncte de ancorarea a fetei sertarului, pe fiecare latura. Altminteri, cu punct de ancorare numai la baza, de gratar, incepe sa joace in timp.
Da, am mai avut discutia asta cu cel care imi face mobila. Pentru ca mai am corpul acela de 40 de cm si inca un corp sub cuptor unde tot asa, am vrut sertare. Si as fi vrut un sertar cu front inalt plus doua-trei sertare ascunse. Insa zicea ca e prea mic suportul pentru frontul inalt si in timp s-ar putea sa nu se mai inchida bine. Asa ca aici am ajuns la compromisul usii de dulap si sertare.
Insa aici e un alt caz, pentru ca as putea pune un lojeron sau niste laterale din pal si mai sus, neavand alte sertare.

Dar in final cred ca asta e intr-adevar cea mai buna solutie. Gunoiul in dreapta chiuvetei, mai am msv in stanga si sub chiuveta sertare.

#124
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mai am nelamuriri, cand le termin se inchide topicul Posted Image)

Ca sa terminam cu bucataria:
M-am gandit la o masa de genul acesta, de 160 lungime. Suntem 5 si parca nu as vrea sa stam inghesuiti.
Attached File  masa.png   1.15MB   26 downloads
Insa imi raman doar 80 de cm pana la "usa" camarii, in varianta actuala de mobilier. Nu e rau, dar nici chiar foarte ok. Asa ca si aici m-am tot gandit la mai multe variante:
- usa camarii cu deschidere in exterior din doua bucati de 50 cm - mi-e putin teama sa nu ma incomodeze masa; dar pana acum asta imi pare varianta cea mai ok
Attached File  camara_v1.png   613.15K   25 downloads
- usa de 60 cu deschidere pe stanga si o fasie de 40 - parca ar fi cam la limita 60 cm tinand cont ca pe aici intru si in CT unde e masina de spalat haine si uscatorul, in camara ...
Attached File  camara2.png   612.34K   19 downloads
- micsorez corpul vertical dintre cuptor si frigider la 30, inca o bucata de mdf de 30 si o usa de 80 - parca nu imi place prea mult, mi se par prea inguste acele fronturi de 30
Attached File  camara3.png   611.54K   15 downloads
- renunt la alinierea mobilierului si pun o usa simpla, de 80, cum era initial  - stric designul Posted Image
Attached File  bucatarie_1.png   377.01K   18 downloads
Si ar trebui sa aleg raul cel mai mic, cica.

Si o dilema de design a usii de la debaraua de sub scara: pana acum aveam in plan o usa simpla, de 85 sau cat o fi acel gol, cu deschidere in exterior.
Insa ieri ma gandeam ca poate mult mai bine ar fi sa fac o usa din doua bucati de pal, ca si pentru un dulap. Tot cu deschidere in exterior. Asa as putea pune si pe stanga si pe dreapta niste polite inclinate pentru pantofi, cu un gol de trecere de vreo 50 cm intre ele. Ingust, dar totusi e vorba de 2-3 ml sub o scara.
Usile aceeasi culoare cu mobilierul de pe hol si din living. Nu stiu ce manere le-as putea pune, in hol si living as merge pe push.
O fi o idee buna usa asta dubla ? Si estetic si functional ...
Attached File  usa_debara.png   882.67K   18 downloads

Edited by dana84, 02 March 2018 - 10:45.


#125
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 02 martie 2018 - 10:44, said:

- micsorez corpul vertical dintre cuptor si frigider la 30, inca o bucata de mdf de 30 si o usa de 80 - parca nu imi place prea mult, mi se par prea inguste acele fronturi de 30


in varianta asta de ce nu ai face un singur corp de 60 in loc de 2 de 30? cuptor de 60, corp de 60, corp de 60, usa de cat ramane?
compartimentarea excesiva te face sa pierzi spatiu cu pereti despartitori, sisteme etc...

si mie mi se pare micuta o usa de 60 cm daca pe acolo vrei sa iesi cu lighean de rufe...Sau nu pe acolo?
Am uitat de ce nu mergea varianta cu usa spre interior, spre camara? Ca sa nu te incurce acel spatiu intre usa si masa?

Pe langa asta, mie mi se pare ca oamenii au sacrificat prea mult din "practic" pentru "estetic" si in special in bucatarie unde deschizi si inchizi continuu dulapurile te apuca nervii daca ti le faci dificil de manevrat. Deci de ce ai face o usa in spatele careia sunt 3 sertare ascunse? mi se pare peste mana.....Si inca ceva: in bucatarie deseori ai nevoie de ceva si ai mainile murdare.....ai vrea sa poti deschide (daca se poate) chiar si cu degetul mic ceva....nu sa umbli dupa ele fiindca frontul arata continuu....
carcotesc si io...

Edited by deliacrin, 02 March 2018 - 14:34.


#126
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 deliacrin, on 02 martie 2018 - 14:30, said:

in varianta asta de ce nu ai face un singur corp de 60 in loc de 2 de 30? cuptor de 60, corp de 60, corp de 60, usa de cat ramane?
compartimentarea excesiva te face sa pierzi spatiu cu pereti despartitori, sisteme etc...
Usa ramane de aproximativ 80.
Attached File  bucatarie12.png   511.44K   17 downloads
Aici din pacate frigiderul ar intra 10 cm peste usa actuala de la camara, care are un spalet de 10 cm si apoi golul de 80. Si nu prea as mai modifica ... e perete de rigips, mai greu de modificat.

 deliacrin, on 02 martie 2018 - 14:30, said:

si mie mi se pare micuta o usa de 60 cm daca pe acolo vrei sa iesi cu lighean de rufe...Sau nu pe acolo?
Da, pe acolo

 deliacrin, on 02 martie 2018 - 14:30, said:

Am uitat de ce nu mergea varianta cu usa spre interior, spre camara? Ca sa nu te incurce acel spatiu intre usa si masa?
Daca fac usa aliniata cu mobilierul, acesta are doar 60 cm, deci nu pot deschide in interior o usa de 80.
Daca nu mai aliniez nimic, cum e in ultima poza, mi se pare cumva la neindemana sa deschid usa spre camara - pentru ca, in functie de deschidere si de unde merg - in camara sau in camera tehnica - o sa ma incomodeze aceasta deschidere pentru ca voi fi nevoita sa o inchid ca sa imi pot continua drumul.

 deliacrin, on 02 martie 2018 - 14:30, said:

Pe langa asta, mie mi se pare ca oamenii au sacrificat prea mult din "practic" pentru "estetic" si in special in bucatarie unde deschizi si inchizi continuu dulapurile te apuca nervii daca ti le faci dificil de manevrat. Deci de ce ai face o usa in spatele careia sunt 3 sertare ascunse? mi se pare peste mana.....Si inca ceva: in bucatarie deseori ai nevoie de ceva si ai mainile murdare.....ai vrea sa poti deschide (daca se poate) chiar si cu degetul mic ceva....nu sa umbli dupa ele fiindca frontul arata continuu....
carcotesc si io...
No, eu vreau si practic si estetic. Atat cat e posibil. Vreau multe sertare, dar asta ma duce la un front foarte fragmentat. Apoi vreau un corp cu un sertar mare si doua mai mici, apoi inca unul cu 3 sertare, apoi unul cu 4. Cum ar arata sa le las pe toate la vedere, asa, de inaltimi diferite? Daca le aliniez, va trebui sa gasesc o dimensiune comuna la toate. Deci sa am asa ceva (nu stiu acolo sub cuptor daca as putea avea asa sau trebuie mai intai ceva plinta sub cuptor):
Attached File  bucatarie13.png   1.08MB   19 downloads
Si asta vine si cu compromisul ca toate sertarele sunt pe doua inaltimi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate