Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Merita sa fii ateu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3350 replies to this topic

#2323
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 TOPCATBV, on 28 martie 2017 - 09:23, said:

Poate fi, daca e folosit pe post de concordanta intre obiectele din mintea noastra si realitate, adica este aplicabil numai obiectelor din mintea noastra.

Citeste argumentatia lui Kant pentru a vedea cat de redundanta este afirmatia ta.

#2324
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Sfantul Jakob, on 28 martie 2017 - 09:31, said:

Mi se pare ca nu poti sesiza cat de apropiat pun problema adeptii Broastei:  

" - Evolutia a existat si chiar exista si vremurile noastre, insa ca sa o poti observa, trebuie sa traiesti un miliard de ani!" Posted Image

Dar observãm evoluția tot timpul, bacterii devin rezistente la antibiotice, insectele devin rezistente la insecticide, etc.

Uite evoluția:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/plVk4NVIUh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2325
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2017 - 08:42, said:

Filozofia e frumoasa si interesanta dar e un simpu exercitiu mental serabad. Nu exista rationament prin care sa suplinesti lipsa faptelor concrete.

Cum zice un personaj important din opera lu' Heinlein: Given time and plenty of paper, a philosopher can prove anything.

#2326
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016

 christinne69, on 28 martie 2017 - 09:28, said:

E, nu. Aceste platitudini ma fac sa cred ca n-ai deschis in viata ta o carte de filosofie. Inferenta ce-i? Ca doar n-ai vazut cu ochii tai procesul de evolutie de la pakicetus la porc si totusi poti infera existenta lui.


Din contra le-am deschis dar eram adolescent. Mi-am dat seama ca-s un fel de biblii Posted Image.
Inferenta nu suplineste faptele, doar uneste punctele dupa niste reguli. Filozofia nu are puncte, e desen cu mina libera.

PS: exista cazuri in care filozofia produce valoare, dar nu in cazul asta, al religiei.

 maxxmedia1999, on 28 martie 2017 - 09:19, said:


Pai cum sa vezi legatura,69 ala vine de la anul nasterii sau vine de la ...Posted Image


Galant, ca intotdeauna :D

Edited by vrajitoruldinoz, 28 March 2017 - 09:54.


#2327
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 26.01.2007

 a3e6u9, on 28 martie 2017 - 09:39, said:

Dar observăm evoluția tot timpul, bacterii devin rezistente la antibiotice, insectele devin rezistente la insecticide, etc.
Uite evoluția:
Evrika!
Evolutia exista! Daca as fi stiut la timp de existenta acestui scurt clip Posted Image
Share masiv, please!

Ca sa nu mai vorbim despre evolutia fatului in copil si a copilului in om mare. E la scara mica evolutia care a decurs in zeci de milioane de ani...

Edited by Sfantul Jakob, 28 March 2017 - 09:59.


#2328
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 vrajitoruldinoz, on 28 martie 2017 - 09:56, said:

Inferenta nu suplineste faptele, doar uneste punctele dupa niste reguli. Filozofia nu are puncte, e desen cu mina libera.

Pai nu suplineste faptele, dar te ajuta, pe baza faptelor concrete, sa acorzi o anumita valoare de adevar propozitiilor care se refera la posibile fapte aflate in afara ariei tale de control. Cum spunea Sir Arthur Conan Doyle, un logician poate infera existenta unei cascade doar privind o picatura de apa.

Chiar in cazul religiei ajuta foarte mult, tocmai pentru ca faptele presupuse adevarate de catre religie se afla in afara posibilitatii noastre de control. Iar filosofia nu prea acorda sanse mari existentei unui creator personal atotputernic.

Quote

Galant, ca intotdeauna Posted Image

Si foarte redundant. Nu inteleg ce-ar fi avut el de castigat daca i-as fi spus ca-mi place pozitia respectiva. :)

#2329
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 christinne69, on 28 martie 2017 - 09:35, said:


Citeste argumentatia lui Kant pentru a vedea cat de redundanta este afirmatia ta.
Daca e redundanta, e ok ;)

#2330
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 christinne69, on 28 martie 2017 - 10:03, said:

Cum spunea Sir Arthur Conan Doyle, un logician poate infera existenta unei cascade doar privind o picatura de apa.
Logicienii se ocupa cu teoria inferarii, cu inferarea cascadei din picatura de apa se ocupa fizicienii :)

#2331
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 TOPCATBV, on 28 martie 2017 - 10:23, said:

Logicienii se ocupa cu teoria inferarii, cu inferarea cascadei din picatura de apa se ocupa fizicienii Posted Image

Iti las placerea ultimului cuvant  :D

#2332
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 christinne69, on 28 martie 2017 - 09:28, said:

E, nu. Aceste platitudini ma fac sa cred ca n-ai deschis in viata ta o carte de filosofie. Inferenta ce-i? Ca doar n-ai vazut cu ochii tai procesul de evolutie de la pakicetus la porc si totusi poti infera existenta lui.
Cateodata ma enervezi rau de tot.Posted Image
De unde sa rezulte sclipirile astea, ca ateii, in genere, is prosti de bubuie? Cand vorbesc cu ei imi amintesc momentele din armata cand bibanii dadeau raportul la stalp. "Domnule colonel (stalpul) , sunt soldatul cutare, permiteti sa raportez.... si incepi sa-i povestesti cum ti-ai indeplinit cu succes misiunea de a spala ciorapii aia care se lipeau de tavan.

Stii de unde? Din rugaciunile mamei tale. Astea o sa te urmareasca .... cu semnificatia lor particulara, pana in fata gropii care se va deschide pentru tine. Dar argumentatia ti-o spun in privat  cu alta ocazie, ca daca o fac aici le crapa neuronii astora care citesc de-a latul.

 Sfantul Jakob, on 28 martie 2017 - 09:31, said:

Mi se pare ca nu poti sesiza cat de apropiat pun problema adeptii Broastei:  
" - Evolutia a existat si chiar exista si vremurile noastre, insa ca sa o poti observa, trebuie sa traiesti un miliard de ani!" Posted Image
Posted Image Posted Image

Edited by Stokkton, 28 March 2017 - 11:48.


#2333
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 christinne69, on 28 martie 2017 - 09:28, said:

n-ai vazut cu ochii tai procesul de evolutie de la pakicetus la porc si totusi poti infera existenta lui.
Abia acum am sesizat fraza asta. Deci pakicetus a evoluat în porc? :lol:

 Stokkton, on 28 martie 2017 - 11:29, said:

ateii, in genere, is prosti de bubuie
De ce sunt proști ateii, că nu se închină la ființe inexistente? :rolleyes:

#2334
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 a3e6u9, on 28 martie 2017 - 12:09, said:


Abia acum am sesizat fraza asta. Deci pakicetus a evoluat în porc? :lol:

Am dat un exemplu, evident :) Eu stiam ca pakicetus este stramosul balenei, dar am scris porc pt impresie artistica.

Edited by christinne69, 28 March 2017 - 12:41.


#2335
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 a3e6u9, on 28 martie 2017 - 12:09, said:

De ce sunt proști ateii, că nu se închină la ființe inexistente? Posted Image
Numai cei ce se inchina intr-un mod sofisticat sunt destepti, ceilalti sunt prosti (ateii - pentru ca nu se inchina, teistii - pentru ca o fac intr-un mod barbar) Posted Image

Edited by TOPCATBV, 28 March 2017 - 12:48.


#2336
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 pacopaco1967, on 28 martie 2017 - 09:10, said:

Nu ai inteles ce inseamna credinta religioasa. E ceva care se bazeaza pe niste supozitii carora le acord credibilitate din prisma unor convingeri si experiente personale. Biblia e scrisa de oameni care la fel au avut parte de experiente supranaturale sau au o nazuinta, speranta ca viata nu e doar ce observi cu ochii .
Propriile experiente si corelarile cu cele scrise ma determina sa cred ca dincolo de simturile mele e o existenta ideala.
Atata o dai pe dupa cires, spune ba odata calumea, ma mint pe mine insumi. Ca asta e tot, asta inseamna credinta.

 pacopaco1967, on 28 martie 2017 - 09:10, said:

Vezi tu, eu am nevoie de convingeri dincolo de simple afirmatii ale unor savanti .Si daca analizez ce afirma si iese cu pete apoi rejectez ideile lor ca stiinta .
Inteleg, deci fata de religie inghiti galuste cu nemiluita fara sa le mesteci macar, ba chiar parese ca nu te mai poti satura de ele, insa atunci cand vine vorba despre stiinta, dom'le, trebuie mai mult decat doar niste afirmatii. Fain dublu standard.

#2337
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 TheEverlastingShadow, on 28 martie 2017 - 12:48, said:

Inteleg, deci fata de religie inghiti galuste cu nemiluita fara sa le mesteci macar, ba chiar parese ca nu te mai poti satura de ele, insa atunci cand vine vorba despre stiinta, dom'le, trebuie mai mult decat doar niste afirmatii. Fain dublu standard.
E normal, știința nu îți oferă viață veșnică în paradis, cel puțin nu încă. El e ca baba care votează pe cei care promit că măresc pensiile, nu știe dacă se vor ține de promisiune, dar are o speranță.

 christinne69, on 28 martie 2017 - 12:40, said:

Am dat un exemplu, evident Posted Image Eu stiam ca pakicetus este stramosul balenei, dar am scris porc pt impresie artistica.
Înțeleg, a evoluat în porcul acvatic. :)

#2338
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 a3e6u9, on 28 martie 2017 - 12:59, said:

E normal, știința nu îți oferă viață veșnică în paradis, cel puțin nu încă. El e ca baba care votează pe cei care promit că măresc pensiile, nu știe dacă se vor ține de promisiune, dar are o speranță.
Sa tot astepte el ca Harap Alb (pardon, Iisus Hristos) sa-i ofere vreo viata vesnica.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 March 2017 - 13:05.


#2339
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Argumentul lui este singurul argument teist care merita luat in discutie: semnificatia nu o gasesti nicaieri si deocamdata nu putem demonstra ca isi are originea in creier. Putem cuantifica undele cerebrale, putem determina corelarea dintre un gand si dinamica unei anume parti a creierului, putem chiar citi gandurile folosind caracteristicile undelor cerebrale unice pentru fiecare gand in parte, putem face multe. Dar nu putem localiza semnificatia. Asa cum putem spune multe despre durere, dar nu putem localiza durerea in sine.

Am senzatia ca asta e o falsa problema, adica semnificatia nu e nimic altceva decat qualia, poate un anumit tip de qualia, iar qualia in sine nu poate fi deosebita de un indentificator unic. Echivalentul unui pointer catre "ceva".
"Ceva"-ul in sine e lipsit de semnificatie, semnificatia "apare" doar in aparitia unui patern rezultat din relatiil reciproce repetabile intre mai multe qualii/identificatori si generarea unui nou identificatori pentru noul tipar.

Astfel e posibil de ex. ca vizual sa nu fi existat la inceput decat qualii de verde/rosu/albastru si celelalte culori sa fi fost inventate ca identificatori perceptivi pentru combinatii ale acestor culori primordiale.

Senzatia ca ar fi o semnificatie de oranj in campul perceptiv e data de evocarea noii qualii asignate combinatiei de culori primare.

PS are sens sa suspectam ca mintea/creierul nu are functie doar de a procesa informatia, ci si de a comprima informatia in scopul utilizarii eficiente a resurselor limitate, iar cea mai simpla forma de compresie este asignarea de etichete unice unui ansamblu complex de alte etichete care formeaza un tipar repetitiv si care reprezinta relatiile dintre ele.

Edited by blimpyway, 28 March 2017 - 13:12.


#2340
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 26.01.2007

 a3e6u9, on 28 martie 2017 - 12:09, said:

Deci pakicetus a evoluat în porc? Posted Image

 christinne69, on 28 martie 2017 - 12:40, said:

Am dat un exemplu, evident :) Eu stiam ca pakicetus este stramosul balenei.

Sunt chestiuni conventionale, nu-i nicio problema. Putem spune porc sau balena. Nu neaparat una e gresita si cealalta corecta.
Cu adevarat important este principiul. Aka faptul ca Pakicetus, ruda noastra, mai intai a existat acum 50 de milioane de ani, si apoi, cu siguranta, a evoluat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate