Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Merita sa fii ateu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3350 replies to this topic

#2359
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Io nu am inteles niciodata de ce cred unii ca toti ar trebui sa gandim la fel. Unii se multumesc sa constate ca exista munti, paduri, sosele, autoturisme si mancare, altii presupun ca s-ar putea sa existe si alte civilizatii prin alte constelatii sau universuri paralele, altii aud voci in cap iar altii considera ca nu e exclus sa existe Dumnezeu.
Care e problema ca suntem oameni?

Edited by Ayami, 28 March 2017 - 21:42.


#2360
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostStokkton, on 28 martie 2017 - 11:29, said:

Cateodata ma enervezi rau de tot.Posted Image
De unde sa rezulte sclipirile astea, ca ateii, in genere, is prosti de bubuie?

Asta-i o prejudecata. Posted Image Oamenii in general sunt prosti de bubuie, atei sau teisti deopotriva. Vei gasi insa atei inteligenti, si teisti inteligenti, chiar aici, pe acest topic.

Quote

Stii de unde? Din rugaciunile mamei tale. Astea o sa te urmareasca .... cu semnificatia lor particulara, pana in fata gropii care se va deschide pentru tine. Dar argumentatia ti-o spun in privat  cu alta ocazie, ca daca o fac aici le crapa neuronii astora care citesc de-a latul.

Mai..nu stiu daca ale mamei, dar ale tatalui sigur. Ii cam placea dansului bautura, dar era un logician excelent, el mi-a educat gandirea de mica, si pentru asta ii sunt recunoscatoare, chiar daca la vremea respectiva faceam misto de el ca-i teist. Pe vremea aceea credeam si eu ca toti teistii sunt cretini. Mi-a luat ceva vreme sa inteleg de ce era tata teist, ca doar nu dadea doi bani pe mitul crestin. Pe el nu-l interesa nici povestea, nici formele, ci doar sacrul adus de ea.

Iar sacrul, nu are nimic a face cu valoarea de adevar, ci cu experienta intensa care ti-o provoaca. Sublimul unei cascade nu este adevarat sau fals. El doar este.

Edited by christinne69, 28 March 2017 - 21:58.


#2361
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

View Postpacopaco1967, on 28 martie 2017 - 16:05, said:

Deci nici macar niste celule sau mecanisme biologice simple ? Pai e cale cam lunga de la niste molecule care sunt si componente in celule pana maca la o simpla celula.
De evolutie nici nu mai intreb ca iar o luati pe aratura .

Ce vrei defapt?

https://www.ted.com/..._synthetic_life

#2362
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postblimpyway, on 28 martie 2017 - 21:34, said:

Argumentul asta cu "X nu a fost reprodus in laborator deci  argumentele voastre referitoare la X sunt bazaconii", daca e valid, ar trebui aplicat si la:
- X = soare : Nu ati reusit sa faceti un soare in laborator, deci ce ziceti voi despre soare - condensarea gravitationala a hidrogenului + fuziune este bazaconie.
- X = stele: Nu ati reusit sa faceti in laborator sori si sa-i puneti, tot in laborator, la distanta de 10-10000000000 ani-lumina in laborator deci argumentul ca stelele sunt sori foarte indepartati e bazaconie
- Nu ati reusit sa faceti munti si oceane in laborator, deci argumentul ca muntii si oceanele au o cauza naturala e bazaconie.
- Nu ati reusit macar sa faceti o planeta in laborator care sa se invarta in jurul soarelui din laborator deci parerea ca pamantul s-ar putea invarti in jurul soarelui e doar o parere.
- viata, animale, plante,barbati si apoi femei in laborator?- evident bazaconii

Avand in vedere ca laboratoarele voastre au esuat sa reproduca aceste acte ale creatiei, e evident ca toate au fost create de Dumnezeu in 6 zile, cum se stia deja de pe vremea lu Abraham

Stai putin,pai nu a aparut totul din nimic si la intamplare?? daca Universul la inceputuri a fost atat de mic cat cea mai mica parte dintr-un atom nu poti sa faci si tu unu? cum vine asta el nu a fost creat de nimeni si a aparut la intamplare dar tu nu poti sa-l faci in laborator.
La fel si cu animalele,faci o supa promordiala cu conditiile necesare si sa intervina profesorul sa nu mai asteptam miliarde de ani.
Daca teoria evolutiei era adevarata trebuia sa ai evolutie la tot pasul si in trepte pentru ca elemente care au stat la baza formarii vietii exista si acum conditiile de pe pamant sunt la fel,deci trebuia sa ai un fel de ciclu care se repeta la o anumita perioada de timp,sa vezi cum din pesti apar broaste apoi animale pasari etc,asa daca imi spui "acum miliarde de ani" pai ce a fost mai special atunci decat acum?? conditiile necesare sunt aceleasi

#2363
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Termina cu repetatul timpeniilor. Am explicat mai sus ca teoria evolutiei nu e cum credeti voi, la nivel de clasa a 2a. Da, evolutia e continua dar daca fiecare animal e in nisa lui ecologica nu are motive sa se schimbe (vezi rechinii sau nautilus). Schimbarea e cu atit mai rapida cu cit e presiune  selectiva mai mare.

Si daca viata urmatoare e facuta de om? prin sinteza genetica sau creiere artificiale?

Edited by vrajitoruldinoz, 29 March 2017 - 02:00.


#2364
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 29 martie 2017 - 01:59, said:

Termina cu repetatul timpeniilor. Am explicat mai sus ca teoria evolutiei nu e cum credeti voi, la nivel de clasa a 2a. Da, evolutia e continua dar daca fiecare animal e in nisa lui ecologica nu are motive sa se schimbe (vezi rechinii sau nautilus). Schimbarea e cu atit mai rapida cu cit e presiune  selectiva mai mare.

Extraordinar acum au avut si motive,ce motive sa aibe pe pamant sunt aceleasi conditii ca si atunci.Lasa animalele care deja au aparut,sa se reia ciclul de la inceput,de ce nu s-a mai reluat?? pana si rama din pamant o forma simpla de viata e datata ca a aparut acum 500 de milioane de ani,mai batrana ca dinozaurii,a mai vazut cineva sa apara rame de atunci,sau sa evolueze in altceva?? trebuia sa fie un ciclu permanent daca exista evolutie,asa sa-mi spui ca a fost doar atunci mi-e greu sa cred
Daca spuneati ca au venit niste extraterestrii cu animale si le-au pus aici parea mai credibil.

View Postvrajitoruldinoz, on 29 martie 2017 - 01:59, said:

Si daca viata urmatoare e facuta de om? prin sinteza genetica sau creiere artificiale?

Ceri mult,mie sa-mi faca un vierme,un paduche,sa-l evolueze ei in laborator sa traiasca sa se inmulteasca singur,sa vad cum dintr-un burete se fac specii de animale,iti dai seama in laborator poti sa faci ce vrei,pisica sa latre,porcii sa zboare

Edited by maxxmedia1999, 29 March 2017 - 03:54.


#2365
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostSfantul Jakob, on 28 martie 2017 - 21:25, said:

Stau in dubiu, sa cred in Povestea Magica a lu' Tiktalica sau in magia unui Creator Inteligent. Posted Image
Eu zic să rămâi la religie, pare să ți se potrivească mai bine, știința e cam complicată.

View Postmaxxmedia1999, on 29 martie 2017 - 01:32, said:

daca Universul la inceputuri a fost atat de mic cat cea mai mica parte dintr-un atom nu poti sa faci si tu unu?
Dacă vor crea un univers în laborator, nu vei ști asta fiindcă vei fi dezintegrat instant. :)

View Postmaxxmedia1999, on 29 martie 2017 - 01:32, said:

La fel si cu animalele,faci o supa promordiala cu conditiile necesare si sa intervina profesorul sa nu mai asteptam miliarde de ani.
Probabil că se va întâmpla și asta în cele din urmă, deși nu cred că va schimba părerile teiștilor. Dacă e observată evoluția în laborator, nu e de ajuns, fiindcă nu se transformă broasca în brontozaur. Dacă e observată speciația în natură, nu e de ajuns fiindcă schimbarea nu e suficient de dramatică. Nimic nu e vreodată suficient, dar când vine vorba de religie vă mulțumiți cu cele mai ridicole dovezi.

View Postmaxxmedia1999, on 29 martie 2017 - 01:32, said:

ce a fost mai special atunci decat acum?? conditiile necesare sunt aceleasi
Atunci a fost mai special fiindcă au existat alte oportunități decât acum, nenumărate nișe ecologice care așteptau să fie ocupate. După fiecare cataclism ecologic a existat evoluție rapidă. Omul e un cataclism ecologic, după extincția omului va exista evoluție rapidă din nou, fiindcă vor fi multe nișe ecologice libere.

#2366
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posta3e6u9, on 29 martie 2017 - 06:47, said:

Omul e un cataclism ecologic, după extincția omului va exista evoluție rapidă din nou, fiindcă vor fi multe nișe ecologice libere.

Schrodinger spunea ca, scopul constiintei este sa restabileasca entropia. Intr-adevar, omul este un cataclism ecologic, mai mult decat atat, odata cu evolutia constiintei umane au aparut si armele de distrugere in masa, iar riscul unei extinctii totale a vietii pe Terra este enorm.

Edited by christinne69, 29 March 2017 - 06:57.


#2367
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postchristinne69, on 28 martie 2017 - 21:55, said:

Iar sacrul, nu are nimic a face cu valoarea de adevar, ci cu experienta intensa care ti-o provoaca. Sublimul unei cascade nu este adevarat sau fals. El doar este.
Spune asta, te rog frumos, tuturor ateilor.
Și bisericoșilor, deopotrivă.
Mă tem, însă, că nu vor pricepe nimic, deoarece sunt goi pe dinăuntru: doar o adunătură de organe umblătoare.

#2368
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 28 martie 2017 - 09:56, said:




Din contra le-am deschis dar eram adolescent. Mi-am dat seama ca-s un fel de biblii Posted Image.
Inferenta nu suplineste faptele, doar uneste punctele dupa niste reguli. Filozofia nu are puncte, e desen cu mina libera.

PS: exista cazuri in care filozofia produce valoare, dar nu in cazul asta, al religiei.
Și îți bazezi preconcepțiile pe părerea unui adolescent, despre filosofie? Nu consideri ca ar fi util deschiderii tale spre cunoaștere (măcar așa ca Exercițiu) sa ii mai dai o șansa?
Sunt convins ca și Biblia, dacă ai deschis-o vreodată, ai făcut-o tot in adolescenta....și nicidecum cu mintea deschisă.

#2369
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Cred ca am avut o vedenie: MariusRo scrisese o postare gen "trasniti in NATO", care a disparut :habarnam:

#2370
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
De-aia a dispărut ;)

#2371
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postblimpyway, on 28 martie 2017 - 21:34, said:

Argumentul asta cu "X nu a fost reprodus in laborator deci  argumentele voastre referitoare la X sunt bazaconii", daca e valid, ar trebui aplicat si la:
- X = soare : Nu ati reusit sa faceti un soare in laborator, deci ce ziceti voi despre soare - condensarea gravitationala a hidrogenului + fuziune este bazaconie.
- X = stele: Nu ati reusit sa faceti in laborator sori si sa-i puneti, tot in laborator, la distanta de 10-10000000000 ani-lumina in laborator deci argumentul ca stelele sunt sori foarte indepartati e bazaconie
- Nu ati reusit sa faceti munti si oceane in laborator, deci argumentul ca muntii si oceanele au o cauza naturala e bazaconie.
- Nu ati reusit macar sa faceti o planeta in laborator care sa se invarta in jurul soarelui din laborator deci parerea ca pamantul s-ar putea invarti in jurul soarelui e doar o parere.
- viata, animale, plante,barbati si apoi femei in laborator?- evident bazaconii

Avand in vedere ca laboratoarele voastre au esuat sa reproduca aceste acte ale creatiei, e evident ca toate au fost create de Dumnezeu in 6 zile, cum se stia deja de pe vremea lu Abraham
Takumi, iote ce o impulaie si asta, si eu care credeam ca are ceva la bagaje.
Dumnezeule,
cand ma gandesc ca si eu am fost la fel, ma ia cu frisoane.

View Postchristinne69, on 28 martie 2017 - 21:55, said:

Asta-i o prejudecata. Posted Image Oamenii in general sunt prosti de bubuie, atei sau teisti deopotriva. Vei gasi insa atei inteligenti, si teisti inteligenti, chiar aici, pe acest topic.



Mai..nu stiu daca ale mamei, dar ale tatalui sigur. Ii cam placea dansului bautura, dar era un logician excelent, el mi-a educat gandirea de mica, si pentru asta ii sunt recunoscatoare, chiar daca la vremea respectiva faceam misto de el ca-i teist. Pe vremea aceea credeam si eu ca toti teistii sunt cretini. Mi-a luat ceva vreme sa inteleg de ce era tata teist, ca doar nu dadea doi bani pe mitul crestin. Pe el nu-l interesa nici povestea, nici formele, ci doar sacrul adus de ea.

Iar sacrul, nu are nimic a face cu valoarea de adevar, ci cu experienta intensa care ti-o provoaca. Sublimul unei cascade nu este adevarat sau fals. El doar este.
Scriu de zece ani pe forumul asta dar, cu exceptia ta, inca nu am intalnit niciun ateu inteligent. Doar papagali care repeta de-a-mpulea niste teorii elaborate de altii. Nicio diferenta intre ei si teisti. Niciuna. Fiecare crede - dar din directii diferite. Vrajitoru ala tocmai s-a scremut in cateva posturi sa dovedeasca exact amanuntul asta. Daca o mai tinea mult in directia aia, se scapa in pantaloni dovedind cat e de prost si cum cunoaste el implantandu-si capul in curul doctorilor. In urma cu doua sute de ani erai "inteligent" daca erai teist - ca asa era propaganda vremii. Cativa insi cantau prin biserici si oamenii le tineau isonul. Astazi esti "inteligent" daca esti ateu - ca asa e propaganda vremii. Adica un fel de cacat pansat. Cativa insi scromonesc printre particule, nu reusesc sa-l prinda pe Dumnezeu de coada, fac anuntul si apoi sleahta de ateuti canta in cor marile descoperiri.

Lumea nu a inceput din a doua jumatate a sec 20. Nu puteti arunca la gunoi tot bagajul cultural al omenitatii, doar pentru ca voi sunteti incapabili sa ganditi cu mintea voastra. De fapt puteti. Tocmai din cauza asta. Iata, e un fapt. Daca deveniti majoritari s-a terminat.
Probabil ca tocmai asta e scopul.

Sacrul are de-a face cu valoarea de adevar. Un adevar al unei perceptii particulare. E ca si cum in tot universul asta nu exista nimc altceva decat tu si sacrul. Pentru ca, nu-i asa, tu care esti mai educata decat babuinii astia, stii ca perceptia sacrului e unilaterala.  Pana si aia de la ONU si-au dat seama si au reglementat in directia asta. Nu stiu cat ii va mai tine.

Edited by Stokkton, 29 March 2017 - 09:53.


#2372
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostStokkton, on 28 martie 2017 - 18:41, said:

daca tu esti un papagal - care nu pricepe ce citeste -  de aici nu rezulta ca-s fi si eu.
Nici nu am zis ca esti papagal, eu nu am zis despre tine decat ca esti un iliterat stiintific, care tine cu dintii sa se limiteze la cunostintele unor ciobani de acum 2000 de ani.
In acest context, ma intrebam care e ratiunea in care iei in serios sintagma "in pofida oricarei logici".
Poate vroiai sa spui "in pofida oricarei logici pe care o detine un iliterat stiintific", dar atunci nu mai e la fel de misterios si sofisticat citatul dat de tine, nu?

#2373
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrichelieu, on 29 martie 2017 - 08:40, said:

Și îți bazezi preconcepțiile pe părerea unui adolescent, despre filosofie? Nu consideri ca ar fi util deschiderii tale spre cunoaștere (măcar așa ca Exercițiu) sa ii mai dai o șansa?
Sunt convins ca și Biblia, dacă ai deschis-o vreodată, ai făcut-o tot in adolescenta....și nicidecum cu mintea deschisă.

Asta e ca si cum m-ai intreba daca mai dau o sansa povestilor nemuritoare si lui Slavici. Am lecturi mai bune acum.

Quote

Vrajitoru ala tocmai sa scremut in cateva posturi sa dovedeasca exact amanuntul asta. Daca o mai tinea mult in directia aia, se scapa in pantaloni dovedind cat e de prost si cum cunoaste el implantandu-si capul in curul doctorilor.

Iep, asa cunosc eu. Nu ca voi din carti de povesti si stari toxice ale mintii.
Ca sa-ti spun drept, stiu cum sint si alea, dar nu amagesc ca fumul de iarba e cunoastere.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 March 2017 - 09:33.


#2374
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View PostTOPCATBV, on 29 martie 2017 - 09:28, said:

Nici nu am zis ca esti papagal, eu nu am zis despre tine decat ca esti un iliterat stiintific, care tine cu dintii sa se limiteze la cunostintele unor ciobani de acum 2000 de ani.
In acest context, ma intrebam care e ratiunea in care iei in serios sintagma "in pofida oricarei logici".
Poate vroiai sa spui "in pofida oricarei logici pe care o detine un iliterat stiintific", dar atunci nu mai e la fel de misterios si sofisticat citatul dat de tine, nu?
magarul cand s-a vazut intre oi a crezut ca-i oaie

intreaba-te, date-n plm.

View Postvrajitoruldinoz, on 29 martie 2017 - 09:32, said:

Iep, asa cunosc eu. Nu ca voi din carti de povesti si stari toxice ale mintii.
esti foarte destept.

#2375
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostAyami, on 28 martie 2017 - 21:42, said:

Io nu am inteles niciodata de ce cred unii ca toti ar trebui sa gandim la fel. Unii se multumesc sa constate ca exista munti, paduri, sosele, autoturisme si mancare, altii presupun ca s-ar putea sa existe si alte civilizatii prin alte constelatii sau universuri paralele, altii aud voci in cap iar altii considera ca nu e exclus sa existe Dumnezeu.
Care e problema ca suntem oameni?
Tocmai faptul ca suntem oameni ne face sa ne pese intr-o anumita masura ceea ce gandesc altii.

View PostStokkton, on 29 martie 2017 - 09:35, said:

intreaba-te, date-n plm.
M-am intrebat deja, urmeaza acum sa experimentez sacrul plt?

#2376
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postrichelieu, on 29 martie 2017 - 08:40, said:

Și îți bazezi preconcepțiile pe părerea unui adolescent, despre filosofie? Nu consideri ca ar fi util deschiderii tale spre cunoaștere (măcar așa ca Exercițiu) sa ii mai dai o șansa?
Sunt convins ca și Biblia, dacă ai deschis-o vreodată, ai făcut-o tot in adolescenta....și nicidecum cu mintea deschisă.
El e conditionat deja sa creada ca e destept.
Isi este suficient siesi.
A pus un capac pe curul doctorilor, dupa ce si-a implantat capul acolo. Si vietuieste intru cunoastere si deteptaciune.
N-are nevoie de nimic altceva.

ps. Oamenii care privesc lucrurile de sus, nu vor vedea niciodata ce este deasupra lor. E dovada cea mai exacta a prostiei si a incremenirii in proiect.  De aia prostia e infinita

Edited by Stokkton, 29 March 2017 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate