Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

lant rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Initiator...,cumpara lant,il pui pe pinioane(inconjurand pinionul)si tii lantul strans cu mana; in partea opusa,incerci sa tragi de lant cu cealalta mana.
Daca atunci cand tragi cu mana de lantul tinut strans pe pinion,reusesti sa departezi cateva zale de pinion,atunci pinionul este uzat si ar trebuii inlocuit.
Totusi,se poate merge cu lant nou si pinion vechi pana la [ tunderea] (uzura totala ) a dintilor.fara sa patesti nimic,ca doar nu este motor de cateva mii de rotatii.In acest caz este posibil sa apara diverse zgomote ciudate de la angrenarea lantului cu pinionul(pinioanele).

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un lanț nou pe pinioane/foi uzate va avea o viață foarte scurtă. Tot viață scurtă au și piesele de calitate îndoielnică. Totuși, dacă ai grup de pinioane cu prindere pe filet, nu ai ce piese de calitate să pui. Cel mai bine e să mergi cu ea la un atelier de reparații și găsiți acolo soluția optimă.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce intelegi prin"lubrifiant"? Ca daca e ulei mineral, poti sa-l uiti. Ala in amestec cu praful de pe drumuri, se face o extraordinara pasta de slefuit. Exista spray-uri anume pentru gresarea lanturilor, pe baza de seu. Alea nu se fac pasta de slefuit.

#22
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostZebulon, on 01 martie 2017 - 22:36, said:

pai ma zgarcesc totusi
ma costa ~70 lei pinioane plus lant.Daca e sa bag si 1 milion in foi...
eu fac 2000-3000 km pe an
Cu masina personala fac sub 3k km/an si acum 1 saptamana am schimbat toata aprinderea plus bujii 1500 m-a costat si asta nu pentru ca era defect ceva , am vrut mai bun/mai sigur.
Daca vrei calitate pune piese peste mediu indiferent de ce utilaj ai !

Edited by xilo, 02 March 2017 - 09:33.


#23
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Zebulon,
Eu as face si am facut la fel cum a spus ionutz_joe2009 la o bicicleta ieftina.

#24
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Mda,am folosit lubrifiant muc off,am dat 25 lei pe el

View Postpg-soare, on 02 martie 2017 - 10:05, said:

Zebulon,
Eu as face si am facut la fel cum a spus ionutz_joe2009 la o bicicleta ieftina.
si nu e chiar asa ieftina,a costat 13 milioane totusi

#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
lasa-i pe astia cu 'calitatea', piesele de baza shimano/ sram sunt foarte bune, doar sa nu pui piese de 5lei din targ Posted Image

Dar fara poze cum vrei sa-ti zicem ce sa faci ?
Nu ca alea arata precis situatia, dar macar se vede daca sunt terminate sau poate mai merg..
Pune lant nou, daca zdrangane/ scapa la caseta trebuie si caseta noua.

Edited by sirgoofy, 02 March 2017 - 14:03.


#26
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostZebulon, on 01 martie 2017 - 23:00, said:

...
am totusi o intrebare cam idioata
daca din lantul rupt scot o bucata cu ajutorul unei prese si apoi il unesc inapoi?
da,lantul ar fi mai scurt cu o za,dar ar afecta asta performanta in mod semnificativ?
Dacă te-ai fi uitat vreodată cum trebuie la lanţ ai fi văzut că nu poţi înlătura/adăuga  o singură za (sau un număr impar) ci numai zale pereche(anume câte două).

Edited by jobist, 02 March 2017 - 14:32.


#27
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Dacă arată aşa, la pinioanele din spate sau la foaie, respectiv cu dinţii înclinaţi şi ascuţiţi, trebuie schimbate împreună cu lanţul:

[ https://i.stack.imgur.com/B7Rkx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
5000 de km mi se pare o viata excelenta pentru un lant de MTB. Oricum l-ai fi schimbat in curand. Cumpara unul nou si vezi cum merge cu vechea caseta, daca schimba bine, fara ezitari inseamna ca pinioanele inca mai sunt bune. Daca sare atunci schimbi si caseta. N-o sa ti se injumatateasca durata de viata a noului lant daca mergi 50-100 de km de test cu o caseta uzata.

#29
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
din moment ce s-a rupt doar o za,ma tenteaza sa cumpar doar o za pentru lant,sa refac zaua rupta
o sa incerc sa fac rost de o za de calitate de la alte lanturi si sa vad daca gasesc pe cineva sa mi-o faca

sau am gasit za quicklink,ar merge sa fac o d-asta?

#30
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
nu ai 30 de lei pt lanț nou ?
O za quick link e aproximativ 10lei, + inca 5-10 lei manopera
Dacă foile și caseta mai sunt bune cu siguranță le faci praf cu lanțul tău de 5000 de km.... merită ?

Sunt unii care tot aruncă bani în biciclete, și alții care nu vor să bage nici un leu, ambele variante sunt păguboase... eu fiind în prima categorie dar mă tratez Posted Image
Iar apoi sunt băieții deștepți care schimbă la timp ce trebuie schimbat.

Oricum se pare că e greu sa pui niste poze să vedem stare transmisiei, deci fă cum crezi.

Edited by sirgoofy, 03 March 2017 - 06:59.


#31
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 01 martie 2017 - 22:39, said:


Tu mergi cu bicicleta ?
Bineanteles ca circul cu bicicleta. Ca nu am masina si nici nu ma pasioneaza condusul !!!

#32
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Reînviem un topic pentru a nu deschide unul nou cu același subiect.
Zilele trecute, profitând de începutul de primăvară, am zis să văd dacă mai știu să merg pe bicicletă și cum cea de oraș e încă montată pe trainer, am scos mtb-ul pe care nu prea l-am folosit din 2020 încoace. Surpriza a fost că mi s-a rupt lanțul după primele pedale date. Surpriza și mai mare a fost că am descoperit o mulțime de zale crăpate.
În 2018 mă pregăteam pentru concurs când am căzut destul de serios iar la acel moment, transmisia era în perfectă stare. În 2019 am ieșit de mai multe ori dar am renunțat la a mai participa la concursuri pentru că nu mai aveam condiția fizică necesară. În 2020 am ieșit o singură dată și de atunci bicicleta a stat în suport pe perete. Atât lanțul cât și restul transmisiei nu au uzură (sub 0,75 pe leră) așa că nu îmi explic cum de s-au crăpat atâtea zale.

#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Foto ?
Ciudată situație... Mai ales la nivel slx ..
mtb-ul meu sta pe balcon adică la temperatura de afară si iarna și vara și n-am pățit așa ceva.

Evident trebuie lanț nou !!

Edited by sirgoofy, 06 March 2023 - 17:01.


#34
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Din păcate nu am făcut poze fiind focusat doar pe montarea noului lanț pentru a ajunge unde plecasem - aveam unul nou de rezervă din vremea concursurilor. Am văzut crăpăturile când am numărat zalele de la cel vechi.
Și al meu e tot pe balcon, la umbră și cu temperaturi pozitive indiferent de ce e afară.

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Da, evident trebuie acoperita bicicleta, tinuta in soare nu e bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate