Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2089
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
A nu se rata asta:
https://forum.softpe...4#entry26375960

#2090
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbobitzaaa, on 13 mai 2020 - 14:47, said:

A nu se rata asta:[...]

Epiiiic!

Intrasem acolo, la un moment dat, de prea mare plictiseala. Am renuntat sa mai vad ce se intampla cand am conisderat ca n-avea cum sa iasa mai rau decat era in acel moment. M-am inselat Posted Image Posted Image

Somnul ratiunii produce monstri!
... Saracu' Goya ... cata dreptate avea ...

#2091
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 23 aprilie 2020 - 21:14, said:

Revenind la Gorenje, m-am indreptat care un frigider bordo dar iau, in calcul, si varianta sigura; cea cu frigiderul negru.
Numai ca ala negru este "frostless" iar cel bordo este "no frost plus" Posted Image Cel negru are "sistem de racire static" al congelatorului, pe cand cel bordo are "no frost". Ce-o fi insemnand asta? Aveti idee?
Mai pe romaneste .. inseamna ca ma car cu oala cu apa fierbinte, prin casa, sa dezghet congelatorul? Posted Image
Gorenje are un sistem de decongelare cu incalzirea serpentinelor congelatorului.
Am o combina frigorifica Gorenje cu 2 compresoare (functionare independenta frigider / congelator) de vreo 15 ani.
Functioneaza inca perfect, doar ca i s-or ruginit usile, trebuie sa caut sa le schimb.
Nu stiu care ii principiul de lucru, dar odata oprit congelatorul, baga "ceva" cald pe serpentine si se topeste gheata, indiferent cat de multa ar fi, in cca. 20 de minute.
Are o tevushka din plastic, o infigi intr-un decupaj la baza compartimentului congelatorului, ca un mic burlan, si pui o cratita sa curga apa in ea.
In cateva minute incepe gheata sa trozneasca si curge apa in cratita.

View PostDIY, on 24 aprilie 2020 - 17:57, said:

Ouch!
Acum inteleg de ce unul este sensibil mai scump decat celalalt Posted Image Viva bordoooo! Asta, de fept, m-a ajutat sa-mi clarific optiunile. Multam!

Quote

NoFrost Plus
Congelează doar ce vreți să congeleze
Unul dintre cele mai bune sisteme de răcire de pe piață, instalat
în compartimentul congelatorului, previne acumularea de
gheață, menținând un consum scăzut de energie, în timp ce în
compartimentul frigiderului menține un microclimat ideal pentru
mâncarea proaspătă. Circulația aerului ionizat previne uscarea
alimentelor și menține vitaminele și mineralele acestora.
(https://static14.gor...atalog_2019.pdf)

Quote

NoFrost Plus
Fară dezghețare. Este magic!
Sistemul NoFrost Plus împiedică acumularea gheții pe mâncare
și pe compartimentele aparatului, permițând alimentelor să fie
în formă maximă și să vă scutească de problemele legate de
dezghețare. Ca rezultat, gradul de folosire a capacității de stocare
este maxim, iar congelatorul este curat și aranjat, pentru că
pachetele sau bucățile de alimente nu se vor lipi una de cealaltă.
(https://www.gorenje.ro/cataloage)

Edited by Hunor_66, 15 May 2020 - 07:36.


#2092
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Multam!!

Fara dezghetare - Magic! Asa sa fie!

Edited by DIY, 15 May 2020 - 21:15.


#2093
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Am luat o combina Gorenje acum si nu imi place. Legumele puse in tava aia crispy nu raman crispy prea mult timp. Se strica mult mai repede decat in frigiderul din apartament. Mult mai repede.
Gresesc eu ceva? Temperatura e suficient de scazuta, alimentele sunt reci.

#2094
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Hai sa bat un picut campii ... in necunostinta de cauza ...
Eu am constatat ca toate sistemele aste, fara gheata, au darul de a tufli legumele, de a deshidrata branza si ce mai prind ele, pe-acolo. Cuvantul magic fiind des-hi-dra-ta-re Posted Image Sa fie asta explicatia, si in cazul tau? Daca e asa, e simplu. La mine, toate stau in cutii, pungi etc, mai rar direct in "bataia" aerului din frigider; chiar si in crisper.
Nu-i vorba, ca eu oricum le tineam asa, infofolite. E mai multa ordine asa si ... cum fixatiile mele sunt de multiple feluri, macar p-asta o "linistesc" in acest fel.

#2095
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Din motive obiective (mai tineti minte ce gresie am reusit sa aleg, de la distanta, pentru baia din garaj? Posted Image ) trebuie sa ma concentrez, in continuare, pe lucrari de exerior.

Am nevoie de (cel putin) doua ziduri de taluzare, pe care doresc sa la fac din lemn.
Buuun ... acum intrebarea este: cu ce as putea trata lemnul (proaspat Posted Image , netratat, de conifere) de la gaterul local, astfel incat sa reziste cat mai mult? O parte din lemn va fi in contact cu solul si pietrisul de dren, iar restul va fi in bataia soarelui ... si-a vantului ... si-a ploii s.a.m.d.

Desi am speriat toate magazinele din zona cumparand si ultimul strop de vopsea pitura neagra, pentru toate trebuintele posibile, parca terasarile astea le-as vrea, cumva, mai aproape de aspectul de lemn; chiar daca nuanta ar iesi mult mai inchisa.
Varianta la indemana este sa le mozolesc, bine de tot, in amorsa pentru hidroizolatii, dupa care sa le vopsesc cu ... negru. Momentan ramane ca back-up.
Altminteri?! Ceva care sa mentina aspectul de lemn? Poate ceva ce se gaseste, cu usurinta, prin magazinele de profil (alea mari)?
Sau ceva de genu' ... https://www.emag.ro/...5/pd/D8ZKY0BBM/

Astept sugestii. Multam!

Ca idee, asta este ce-mi doresc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qaMPqKp6yvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DIY, 16 May 2020 - 00:21.


#2096
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 15 mai 2020 - 22:28, said:

Hai sa bat un picut campii ... in necunostinta de cauza ...
Eu am constatat ca toate sistemele aste, fara gheata, au darul de a tufli legumele, de a deshidrata branza si ce mai prind ele, pe-acolo. Cuvantul magic fiind des-hi-dra-ta-re Posted Image Sa fie asta explicatia, si in cazul tau? Daca e asa, e simplu. La mine, toate stau in cutii, pungi etc, mai rar direct in "bataia" aerului din frigider; chiar si in crisper.
Nu-i vorba, ca eu oricum le tineam asa, infofolite. E mai multa ordine asa si ... cum fixatiile mele sunt de multiple feluri, macar p-asta o "linistesc" in acest fel.
Pai, gheata se formeaza prin inghetare apei... :)

De unde apa, ca nu-i apa in frigider / congelator.
Ba da, este, in aerul din frigider / congelator, si care provine din umiditatea alimentelor care se pun acolo.

Bun, si-atunci sistemul este gandit sa elimine toata umezeala din aer, adica sa fie un aer foarte uscat in frigider / congelator.
Ceea ce deshidrateaza tot ce bagi in frigider / congelator, daca nu le pui in pungi perfect inchise, pe fiecare.

Asta e efectul secundar al "no frost".

View Postcumparator, on 15 mai 2020 - 21:48, said:

Am luat o combina Gorenje acum si nu imi place. Legumele puse in tava aia crispy nu raman crispy prea mult timp. Se strica mult mai repede decat in frigiderul din apartament. Mult mai repede.
Gresesc eu ceva? Temperatura e suficient de scazuta, alimentele sunt reci.
Cum "se strica" ?
Se mucegaiesc ?
Sau se deshidrateaza si devin uscate si stafidite ?

View PostDIY, on 16 mai 2020 - 00:13, said:

Am nevoie de (cel putin) doua ziduri de taluzare, pe care doresc sa la fac din lemn.
[...]
Astept sugestii. Multam!
Eu as zice ca, de dragul rezistentei (ca lemnul, orice i-ai face, in contact cu umezeala si pamantul, putrezeste), sa faci acele ziduri din beton si sa le plachezi cu lemn, ca sa arate cum iti place.
Un tratament ar fi cu bitum la galeata, dar nu se mai vede desenul lemnului...
Sau o lazura pentru yachturi.
Oricum, in timp tot vor putrezi.
Planeta isi ia inapoi ce-o creat...

#2097
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Sau ... revin la obiceiuri mai vechi si ard lemnul, pentru finisaj & protectie.

Nu, nu doresc sa le fac din beton. Nu este vorba numai despre aspect, ci si de dorinta mea de a evita folosirea betonului in exces.
Daca putrezesc parti din ele (ziduri, adica) ... le inlocuiesc; cand o fi sa se intample si asta. Lemnul e lemn si, folosit in exterior, necesita intretinere si / sau inlocuire. Stiu asta si nu consider ca e o problema.
Ah! Am uitat sa mentionez si ca inaltimea este de vreo 50, respectiv 80cm.

Ca idee, uite un "zid" din scandura de lemn de 50mm grosime. O fi el din lemn tratat (pressure treated) dar ... eu il stiu, asa, de vreo 15 ani ...
Sanatosi sa fim! Posted Image

Attached Files


Edited by DIY, 16 May 2020 - 01:33.


#2098
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca cele mai bune sanse le ai daca arzi puternic lemnul la baza stalpului apoi il bagi in ceva bituminoase. Si peste "cta" ii dai niste straturi sanatoase de ulei. Nu gasesti poate ceva lemn de salcam prin zona? Cu stalpi din aceia tratati cum am zis ... nu ii schimbi mai devreme de 10 ani. Fara coaja .. stiu ca e un sfat poate peiorativ pt cineva ca tine dar poate mai citesc si altii pe aici, e totusi public.

Edited by catalijns, 16 May 2020 - 06:09.


#2099
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Nu merge sa hidroizolezi partea de contact cu solul cu o folie? Ma gandesc si eu la o solutie pt taluz, deoarce voi avea nevoie.

#2100
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Man a facut ceva:
https://forum.softpe...6#entry26270847

#2101
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 16 mai 2020 - 06:08, said:

Cred ca cele mai bune sanse le ai daca arzi puternic lemnul la baza stalpului apoi il bagi in ceva bituminoase. Si peste "cta" ii dai niste straturi sanatoase de ulei. Nu gasesti poate ceva lemn de salcam prin zona? Cu stalpi din aceia tratati cum am zis ... nu ii schimbi mai devreme de 10 ani. Fara coaja .. stiu ca e un sfat poate peiorativ pt cineva ca tine dar poate mai citesc si altii pe aici, e totusi public.

Ce vreau eu, e fara stalpi Posted Image, ca in filmulet.
Am spus ca m-am gandit si la ars lemnul dar partea din pamant tot are nevoie de ceva, in plus. Asta inseamna sa dau cu solutie bituminoasa pe toate laturile in contact cu solul , ramanand ca acelea, la vedere, sa fie uleiate; si atat. Doar ca nu am cum fi pe snatier si mi-e ca iese o manjeala ...
Nu, salcam nu gasesc. Nu zic ca n-o fi, dar nu am cum da de el, de la distanta.

View Postporumbelul_alb, on 16 mai 2020 - 06:21, said:

Nu merge sa hidroizolezi partea de contact cu solul cu o folie? Ma gandesc si eu la o solutie pt taluz, deoarce voi avea nevoie.

Paaaiii ... n-am cum. Apa (de ploaie, sa zicem) se va scurge intre lemn si folie si n-am facut nimic.

View Postbobitzaaa, on 16 mai 2020 - 06:32, said:


Multumesc, dar nu e ce vreau eu. Am pus un filmulet cu felul in care se construieste un zid de taluzare din dulapi de 150x150mm. Unii vor fi in contact cu pietrisul din zona de drenare si, pentru astia, as vrea sa gaesc solutia optima; optima, pentru mine, in raport cu constrangerile mele, actuale Posted Image

Poza cu"zidul" acela, din scandura de lemn si cu stalpi de sustinere, am pus-o numai fiindca am vrut sa exemplific felul in care rezista lemnul, in timp. De construit, insa,  construiesc ca in film.

#2102
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Pare interesanta ceea ce face in filmuleț, la fel de grosi vrei sa pui si tu dulapii aia? Pare cam scumpa lucrarea, acum depinde pe ce lungime vrei sa il faci. Ar arata f frumos.
Si eu as vrea sa pun cat mai putin beton, ma gandeam si la o varianta cu zid de piatra.

Edited by porumbelul_alb, 16 May 2020 - 07:04.


#2103
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Incearca sa faci o chestie: la baza taluzului, pune un strat de piatra zidita, vreo 20-30 cm.
Lemnul sa stea in contact cu piatra, nu cu pamantul.
Pamantul tine umezeala, piatra nu.
Lemnul in contact cu piatra se zvanta dupa ploaie, cel in contact cu pamantul putrezeste.

#2104
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Sub dulapii din lemn pun un strat de drenaj, din piatra. In filmuletul pe care l-am pus se face o chestie foarte similara.
In amonte de taluzul din lemn pun, tot asa, un strat de piatra (vertical), si abia dupa el, pamantul. Apa va fi drenata foarte repede.
Cu drenuri facute cum trebuie se rezolva foarte multe.

Ia uite, ca exemplu, cum clipocesc drenurile mele, care strang apa de pe langa casa:

Attached Files


Edited by DIY, 16 May 2020 - 09:29.


#2105
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 16 mai 2020 - 09:29, said:

Sub dulapii din lemn pun un strat de drenaj, din piatra. In filmuletul pe care l-am pus se face o chestie foarte similara.
In amonte de taluzul din lemn pun, tot asa, un strat de piatra (vertical), si abia dupa el, pamantul.
Aaa, ok asa.

Pe fata lemnului catre amonte (catre piatra) si pe cantul de jos (in contact cu piatra), dai cu bitum (2-3 straturi).
Pe fata libera si cantul de sus (expus la soare si intemperii), dai cu o lazura pentru yachturi, ce culoare iti place.

#2106
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Si, uite-asa, ai ajuns la problema mea :(
Sa las chestiile astea, delicate, cu ce culoare unde anume merge ... pe mana altora? Cand eu nu pot fi acolo? Sau sa caut, in continuare, o solutie care sa nu presupuna folosirea unor solutii Posted Image diferite?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate