Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#2107
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cumperi lazura la nuanta care o vrei si bitumul si le spui unde s-o dea pe fiecare.
Zici ca sunt in stare sa le incurce ? :)

#2108
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postporumbelul_alb, on 16 mai 2020 - 07:01, said:

Pare interesanta ceea ce face in filmuleț, la fel de grosi vrei sa pui si tu dulapii aia? Pare cam scumpa lucrarea, acum depinde pe ce lungime vrei sa il faci. Ar arata f frumos.
Si eu as vrea sa pun cat mai putin beton, ma gandeam si la o varianta cu zid de piatra.

150x150mm, am spus. Lungimea ... cat iese si cat e nevoie. Unul e de vreo 10m lungime, dar cu diferenta de nivel de numai 50cm. Celalat nu-i calculat, inca.

Am si niste ziduri din piatra moarta, daca la asta te-ai referit; pe langa drum. Nu-s, nici astea, prea ieftine. Piatra a fost aleasa si incarcata manual. La fel, si montajul a fost migalos.

View PostHunor_66, on 16 mai 2020 - 09:48, said:

Cumperi lazura la nuanta care o vrei si bitumul si le spui unde s-o dea pe fiecare.
Zici ca sunt in stare sa le incurce ? Posted Image

Ce sa zic ... mi-s tare, tare dragi oamenii astia, doi, cu care lucrez. Cand terminam casa tre' sa-i infiem, ceva. Cu toate astea, zilele trecute, cand vorbeam despre plasele impotriva tantarilor ... eu aveam, pe lista, mai putine; cu patru. Asa am gandit eu. La ferestrele fixe nu-mi trebuie plase Posted Image

Attached Files



#2109
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Indraznesc sa dau si eu un sfat, ca stan patitul nu stie nimeni...
In fata biroului am facut niste jardiniere lungi de 600x45x50cm H, ei bine deoarece mi se paruse inestetic sa plachez cu membrana bituminoasa ma tratat interiorul cutiei acolo unde este contactul cu pamantul cu 3 maini de bitum lichid, mno dupa 5 ani jardiniera se prezinta asa :Attached File  IMG_5282.JPEG   904.46K   68 downloads Attached File  IMG_5281.JPEG   1.06MB   87 downloads
In solar unde am mers pe varianta protejarii cu membrana bituminoasa dupa 6 ani cu udari abundenta, conditii de umiditate uneori excesiva etc scandura arata asa : Attached File  IMG_5283.JPEG   389.96K   84 downloads
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa montezi o membrana bituminoasa spre partea de contact cu pamantul iar elementele de lemn sa le uleiezi cu Tikurila sau alt ulei ori lazur ( care de fapt este o combinatie de ulei cu putin lac). Ca esenta de lemn daca ai posibilitatea pune douglas sau larice. O sa imi multumesti peste vreo 10 ani .

Edit; Niste traverse de CFR nu ti-ar place ? Ar fi si in trendul ecologiei, refolosind un lucru care altfel prin ardere...

Edited by danwd, 16 May 2020 - 10:11.


#2110
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostDIY, on 16 mai 2020 - 09:29, said:

Ia uite, ca exemplu, cum clipocesc drenurile mele, care strang apa de pe langa casa:
Ma intereaza cum le-ai realizat dar nu am gasit pe jurnal, ma ajuti cu detalii sau pagina?

#2111
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanciusergiu84, on 18 mai 2020 - 01:54, said:

Ma intereaza cum le-ai realizat dar nu am gasit pe jurnal, ma ajuti cu detalii sau pagina?

https://forum.softpe...a/page__st__342
https://forum.softpe...a/page__st__360

#2112
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Din nou, despre gard.

Am terminat aprovizionarea pentru approx. 100 m de gard.

Avem lemn sub forma de stalpi (100 x 100 x 2000 mm) si scanduri (120 x 40 x 4000 mm). Lemnul a fost tratat cu o mana de grund si doua maini de vopsea pitura, neagra. Dupa montaj, capetele stalpilor vor mai primi o mana de vopsea si niste "capace". Cu ghilimele, fiindca vor fi, practic, niste bucati de scandura, de 120 x 120 x 40 mm (din resturi) care vor acoperi stalpul. Este o solutie provizorie (sper sa tina vreo doi, trei ani) pana ce gasesc niste capete de stalp sa-mi convina si ca aspect, si ca $$.
https://www.hornbach...403/produs.html
https://www.hornbach...918/produs.html

Avem si suportii, tip tarus, pentru stalpi, si unealta pentru batut suportii.
https://www.hornbach...540/produs.html
https://www.hornbach...560/produs.html
Da, avem si baros Posted Image  achizitionat anul trecut
https://www.leroymer...-kg-topex/39730

Am achizitionat si 4 suluri de plasa (din cele cinci, pe care le doream, caci ... atat s-a putut livra Posted Image ... ).
Mai grav este ca Dedeman nu mai are in oferta Posted Image plasa dintr-asta, ca mai jos, dar la latime de 1.7 m, asa cum imi trebuie mie. Aveti idee unde pot gasi produsul? Multam!
https://www.dedeman....-25-m/p/6016484

Mai avem:
300 buc - surub montaj suport de stalp pe lemn
100 buc - surub autoforant lemn, cap plat, 6 x 120 mm
1100 buc - surub autoforant lemn, cap plat, 6 x 100 mm
3 cutii cu scoabe 2 x 20 mm

Lipseste ceva?! In afara sarmei ghimpate, careia o sa-i vina randul mai incolo (pentru partea de jos, a gardului)?

LE: Si a mai aparut, pe santier, si o dintr-asta Posted Image , nou-nouta:
https://www.husqvarn...k-ii/967861826/

Attached Files


Edited by DIY, 21 May 2020 - 00:49.


#2113
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsacos, on 28 aprilie 2020 - 23:24, said:

�������� Ori torni beton, ori ii lasi sa circule liber. Restul gardurilor le creste adrenalina. Le place s㠠le rupa.
La fir electric se ranesc? Sau il vor rupe si pe ala?��������
Posibil sa se incarce... la pisici cica functioneaza.
Attached File  cat charging.jpg   303.74K   42 downloads
Attached File  cat charged.jpg   7.55K   40 downloads

View PostDIY, on 21 mai 2020 - 00:40, said:

. Aveti idee unde pot gasi produsul? Multam!
https://www.dedeman....-25-m/p/6016484
Da, am idee.
Opreste la farmacia sau dispensarul din LPP si intreaba de Florin. Are un depozit la intrare in Buzau pe stanga, undeva. Intrare dinspre LPP. Hmmm... cred ca tre sa faci stanga la pod.
Aaaa... e doar o idee.

View PostDIY, on 21 mai 2020 - 00:40, said:

. Aveti idee unde pot gasi produsul? Multam!
https://www.dedeman....-25-m/p/6016484
Auzi, fara suparare, stiu ca te documentezi bine. Am cochetat si eu cu ideea acestui tip de plasa. Dupa ce am vazut in cateva locuri m-am razgandit. Are darul sa arate foarte urat cand se deformeaza.
Am pus plasa normala, e mult mai flexibila. Eu as zice sa verifici si tu in cateva locuri inainte sa cumperi.

Edited by viotl, 21 May 2020 - 09:58.


#2114
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
===========
Ai pm.

#2115
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postviotl, on 21 mai 2020 - 09:51, said:

Auzi, fara suparare, stiu ca te documentezi bine. Am cochetat si eu cu ideea acestui tip de plasa. Dupa ce am vazut in cateva locuri m-am razgandit. Are darul sa arate foarte urat cand se deformeaza.
100% de acord, am folosit din asta ptniste tarcuri temporare la catei dupa care am aruncat-o la fier vechi..ca nu prea mai ai ce face cu ea. In plus fata de ce a zis Vio mai si rugineste f repede.
Recomand plasa bordurata zincata de 4.2mm grosime sau macar 3.5 mm! E cu totul altceva, o gasesti cam la ce inaltime vrei tu (am luat chiar eu la 170 cm pentru imprejmuirea actuala a padocului) la plase de 2 sau 2,5ml- e ceva mai scumpa dar e alta...treaba.

"Drujba" aia e legendara, tot cu lama de 40 are taica-miu,model cumparat acum 18 ani, inca o mai foloseste deci e ce trebuie..

PS: barosul nostru e mai mare, are vreo 7-8 kg plus coada de fibra de sticla, doar ca sa se stie.. :)))))))))))

Edited by catalijns, 21 May 2020 - 10:42.


#2116
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si eu am o husqvarna cu lama de 40 cm din 2004 inca merge super. Cele din ziua de azi nu mai sunt la fel de fiabile. Firmele de exploatere forestiera cauta SH-ul din acea perioada.

#2117
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Eu nu cred ca o sa se indoaie asa tare plasa aia, ca nu e plasa impletita. E destul de rigida, si conform schitei va fi sustinuta de 3 stinghii. Cea bordurata e ideala, dar e totusi de 5 ori mai scumpa

#2118
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
V-am termenat!...🤣🤣🤣🤣
Nu mai functioneaza botonu de STOP. Dar se opreste din "șoclu".
In fiecare an spun ca e prea mica pt nevoile mele. Mereu imprumut o sora mai mare, de 65 de cm3, de la un preten. Zau ca in bustean de de 30-40 se gatuie rau! Pana in 20 de cm merge.

Si eu am vazut plasa d-aia sudata facuta ca naiba!... Se vede f urat. Aia impletita e mai elastica, se deformeaza destul de greu.

Attached Files



#2119
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View PostDIY, on 16 mai 2020 - 09:57, said:


Am si niste ziduri din piatra moarta, daca la asta te-ai referit; pe langa drum. Nu-s, nici astea, prea ieftine. Piatra a fost aleasa si incarcata manual. La fel, si montajul a fost migalos.


Imi place foarte mult zidul vostru „din piatra moarta”.

Vreau sa fac o terasare a terenului in panta cu un astfel de zid dar singura sursa de piatra din zona, carierele de granit, nu se complica cu sortarea de pietre potrivite pt zidire fara mortar si nici nu te lasa sa le alegi tu.

A voastra pare piatra de rau. De unde ati cumparat-o?

#2120
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postviotl, on 21 mai 2020 - 09:51, said:

Da, am idee.[...]

Cand ajung, in zona, opresc.

View Postviotl, on 21 mai 2020 - 09:51, said:

Auzi, fara suparare, stiu ca te documentezi bine. Am cochetat si eu cu ideea acestui tip de plasa. Dupa ce am vazut in cateva locuri m-am razgandit. Are darul sa arate foarte urat cand se deformeaza.
Am pus plasa normala, e mult mai flexibila. Eu as zice sa verifici si tu in cateva locuri inainte sa cumperi.

Am cumparat-o, deja. Baietii mei au spus ca se descurca mai greu cu plasa impletita, asa ca am ales-o p-asta. De deformat ... ramane sa vedem. Pana la urma, vom avea approx 2 m intre stalpi si mai avem si scandurile orizontale.
Daca, totusi, se deformeaza ... asta e. E gardul din padure; vezi poza. Am zis sa incepem cu bucata asta. Daca e sa nu iasa bine, macar nu-i la vedere. Dupa care invatam, din greseli Posted Image
Oricum, pentru partea din fata, de la vedere, inca n-am hotarat ce si cum.

P.S. Cum te-ai descurcat cu plasa impletita (daca am inteles eu bine)? ... Mie mi s-a parut o mare incurcatura faza cu sufa de otel care trebuie trecuta, sus si jos, prin ochiurile plasei si - mai ales! -  cu intarirea si prinderea ei ...

Attached Files



#2121
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 21 mai 2020 - 10:41, said:

100% de acord, am folosit din asta ptniste tarcuri temporare la catei dupa care am aruncat-o la fier vechi..ca nu prea mai ai ce face cu ea. In plus fata de ce a zis Vio mai si rugineste f repede.

Cool! Eu, de fapt, am propus Posted Image un gard din stalpi si plasa sudata, dintr-aia, pentru betoane. Mi-am dorit asta in ideea ca plasa ruginea si capata exact aspectul pe care-l doream. Din pacate, propunerea asta a primit veto. Asa ca rugina e veste buna pentru mine Posted Image

View Postcatalijns, on 21 mai 2020 - 10:41, said:

Recomand plasa bordurata zincata de 4.2mm grosime sau macar 3.5 mm! E cu totul altceva, o gasesti cam la ce inaltime vrei tu (am luat chiar eu la 170 cm pentru imprejmuirea actuala a padocului) la plase de 2 sau 2,5ml- e ceva mai scumpa dar e alta...treaba.

Dintr-aia am folosit, si noi, pentru tarcul catelei. Nu-i pot spune padoc fiindca ... nu e.
Normal ca primul gand a fost s-o folosim si la gard. P-asta am fi folosit-o fara atat de mult lemn (deci compensa pentru $$), pe orizontala, caci e mai rigida si mai rezistenta. Doar ca e mult mai greu sa se lucreze cu asa ceva, data fiind configuratia terenului. Scandurile de lemn, de la baza gardului, sunt gandite sa preia din neregularitatile terenului. Dupa ce am lasat balta plasa bordurata, am trecut - mental - la plasa impletita; a cazut si varianta asta. Dupa care am ajuns la varianta actuala.
Oricum, plasa este prinsa pe exterior, cu scoabe, asa ca putem, la o adica, s-o scoatem, s-o dublam sau cine stie ce idee ne mai vine.

View Postcatalijns, on 21 mai 2020 - 10:41, said:

"Drujba" aia e legendara, tot cu lama de 40 are taica-miu,model cumparat acum 18 ani, inca o mai foloseste deci e ce trebuie..

Asa sa fie! Deocamdata, a tatalui tau e legedara. A mea e de pe emag Posted Image

View Postcatalijns, on 21 mai 2020 - 10:41, said:

PS: barosul nostru e mai mare, are vreo 7-8 kg plus coada de fibra de sticla, doar ca sa se stie.. Posted Image))))))))))

Degeaba e mai mare... daca nu ai hotarat sa astepti, in pace, cu barosul la picioare, in fata unui ATM. Nu stiam eu de ce venisera vreo trei dintr-aia, de la paza, sa-mi faca conversatie Posted Image

Attached Files



#2122
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanwd, on 21 mai 2020 - 11:03, said:

Si eu am o husqvarna cu lama de 40 cm din 2004 inca merge super. Cele din ziua de azi nu mai sunt la fel de fiabile. Firmele de exploatere forestiera cauta SH-ul din acea perioada.

Super Posted Image
Chiar daca e mai slabuta, calitativ, pentru ce-mi trebuie mie, sper sa fie ok. Nu avem de gand sa taiem copaci. E vorba doar de crengi si lastarisuri (de carpen, in special). E ca si cum as vana comori. Acum doi ani m-am apucat sa tai, cu un fierastrau de mana, un lastaris care ma enerva. In mijlocul lui am gasit un .. tei care, intre timp, mi-a rasplatit efortul. A luat-o, din loc, cu o vitezaaaa ...
De fapt, nici n-am luat-o pentru noi asa alegerea am lasat-o ... viitorului proprietar.

Edited by DIY, 21 May 2020 - 22:07.


#2123
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postandbozo, on 21 mai 2020 - 14:11, said:

Eu nu cred ca o sa se indoaie asa tare plasa aia, ca nu e plasa impletita. E destul de rigida, si conform schitei va fi sustinuta de 3 stinghii. [...]

Asa zic si eu. Mai ales ca stinghiile Posted Image alea sunt de 125 x 40 mm
Acum, daca stinghiile tin, dar se deformeaza plasa dupa cum baga mistretu' botu' ... ii iau "amprenta", din plasa, si stiu, exact, care-i vinovatu' Posted Image Posted Image

View Postsacos, on 21 mai 2020 - 14:18, said:

[...]Si eu am vazut plasa d-aia sudata facuta ca naiba!... Se vede f urat. Aia impletita e mai elastica, se deformeaza destul de greu.

O sa va tin, la curent, cu felul in care se comporta; acum si in viitor.

#2124
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postblue_marlin, on 21 mai 2020 - 14:34, said:


Imi place foarte mult zidul vostru „din piatra moarta”.

Vreau sa fac o terasare a terenului in panta cu un astfel de zid dar singura sursa de piatra din zona, carierele de granit, nu se complica cu sortarea de pietre potrivite pt zidire fara mortar si nici nu te lasa sa le alegi tu.

A voastra pare piatra de rau. De unde ati cumparat-o?

Multam! Da, e piatra de rau. De zid s-a ocupat (aprovizioanare, manopera, etc) acelasi tip cu care am facut toate lucrarile de infrastructura. Sortarea pietrei a durat o zi! Nu stiu, insa, de unde a adus-o. Tipul e foarte ocupat. Lucreaza cu primariile din zona, taie drumuri prin munti, face lucari de infrastructura iar ... in timpul ramas, se ocupa si de nevoile noastre. Cum are drumuri si lucari peste tot, chiar nu stiu de unde a adus-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate