Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Focul bacterian la par

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
Am o plantatie de peri de doi ani iar anul trecut am fost lovit de celebra boala erwinia amylovora sau focul bacterian care aproape mi-a injumatatit livada.
Am aplicat ce sa recomandat dar tot nu am reusit sa fac mare lucru. Acum incerc sa gasesc soiuri de par rezistente sau macar tolerante la acceasta boala.
Am aplicat tratamente cu cuprice si chiar si cu streptomicina dar nu am reusit inca sa rezolv mare lucru.
Sa mai confruntat cineva dintre voi cu aceasta boala la par, gutui, mar, sau zmeur...?

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Da, la par si mar; am taiat crengile afectate si cu greu am salvat o parte din pomi.

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu de 5-6 ani.ma confrunt cu aceeasi problema la un par  si cativa pruni.Parul,am reusit cumva sa il mentin in vegetatie,insa scoarta este partial uscata si crapata.Ca si tratamente...sulfatul de cupru este pe primul loc,insa din pacate nu este f eficient...

#4
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
La inceputul infloririi stropiti cu Aliette, dupa caz repetati la scuturarea florilor, 2-3 saptamani distanta intre stropiri.
Bineinteles lastarii afectati trebuie taiati chiar mai de jos decat zona necrozata, iar in aceasta perioada stropire cu cupru metalic 50%.

#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Eu in doi ani la rand am avut probleme la trei soiuri de par (unul de vara si doua de toamna) , la piersic si gutui. Si indiferent de solutia data ,a trebuit sa curat in totalitate partile afectate.
Al treilea an ,fiind patit, nu am mai asteptat sa.mi fie atacati pomii respectivi, si am dat dinainte(preventiv) cu solutie pentru o astfel de boala. Iar rezultatul a fost cel asteptat ..adica nu s.au mai imbolnavit.


#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,084
  • Înscris: 24.02.2011
Nu prea mai ai ce sa le faci. La mine s-au uscat aproape totii perii si din ei erau pomi maturi de 30 si de ani. I-am stropit cu aliette, champ, chiar si cu oxitetraciclina, penstrep si le-am taiat si ars ramurile afectate dar degeaba ca nici nu s-a cunoscut. Singurul tratament eficient a fost cu drujba, de la radacina. Boala ataca in mai multe valuri intr-un an, si nu doar la sapte ani cum scria pe undeva. Anul trecut s-au infectat si restul perilor (cei de vara parca-s cei mai sensibili) dar de data asta nu le-am mai facut nimic. Ma astept sa se usuce total anul asta, (ca mai aveau cateva crengi bune), sa ma scap de ei. Sunt soiuri rustice care fac pere mici, aia-s imuni la boala asta.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Taiati capul , puneti sare . Celebra replica a lui Tanase . Este foarte riscant sa incercati tratament . Asta inseamna ca lasati pericolul in livada. Trebuie indepartata si arsa orice urma . Si aruncati un ochi si la vecini . Trebuie acordata o mare atentie la toaletare . Atunci creste riscul raspandirii bolii , desi eu presupun ca pasarile sunt responsabilele principale . Se da atentie prea mica la ranirile accidentale ale scoartei . La fel ,  se da atentie prea mica peroadei propice pentru taiere .  Daca taietura sta prea mult uscata , riscul de contaminare este si mai mare . Asta ar insemna ca multi se apuca de taieri prea devreme . Lasa doar frigul sa pazeasca taieturile . Imbalsamati cu generozitate orice taiere , chiar daca este mica.

#8
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View Postgcom61, on 01 martie 2017 - 07:52, said:

Eu de 5-6 ani.ma confrunt cu aceeasi problema la un par  si cativa pruni.Parul,am reusit cumva sa il mentin in vegetatie,insa scoarta este partial uscata si crapata.Ca si tratamente...sulfatul de cupru este pe primul loc,insa din pacate nu este f eficient...

Nu ai cum sa ai la prun asa ceva.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
O chestiune pe care cei care nu sunt in domeniu nu o stiu, este curatarea temenca si dezinfectarea sculelor cu care se executa taierile. Daca ai curatat un pom afectat si ai trecut la unul neafectat, sunt sanse foarte mari sa il imbolnavesti cu mana ta .

#10
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Dupa taiere sub ce e afectata  ca si tratament puteti  incerca  fungicidul Copac dar ...e f scump . In alta ordine de idei ai spus ca ai incercat streptomicina dar cum ai tratat cu ea? Am avut la tara un par in situatia asta dar, am aplicat un molotov din amestec de streptomicina  veterinara cu  oxytetraciclina si stropiri zilnice timp de o saptamana.In SUA am  vazut pe net ca folosesc in lupta cu erwinia fie diverse antibiotice, Oxysilver,Agri-strep, Agri-Mycin si KleenGrow, Fertilome.

Edited by muscleman, 01 March 2017 - 22:10.


#11
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Asa cum a spus sandel1 mai sus boala a atacat anul trecut in trei valuri poate a fost si din cauza umiditatii foarte mari din lunile de primavara si a lunii iunie combinata cu caldura si vant...
Primele sau dus soiurile de vara, apoi toamna se pare ca cele mai rezistente sunt cele de iarna pe moment..
Boala ataca in special exemplarele altoite pe par salbatic cele altoite pe gutui vad ca o duc mai bine culmea ironiei pentru ca ar trebui sa fie invers...
Problema e ca la inceput nu le-am aplicat nici un fel de stropire preventiv asa cum scria luciadevis...iar in zona este foarte multa padure inclusiv peri padureti care aproape anual sunt atacati de focul bacterian.
muscleman ca fungicide am aplicat zeama bordeleaza si champ iar in perioada de inflorire aliette. Streptomicina abia am obtinut-o de la veterinar si am aplicat-o prin imbaierea totala a pomisorilor dar am aplicat-o doar o data ca nu am vazut schimbari substantiale.
La mine in zona exista asa cum spunea sandel1 pe linga perii care produc pere mici imuni la erwinia si peri antici foarte mari printre care o untoasa de bosc din care am mancat mereu si care nu prea are treaba cu boala plus alte vreo doua trei soiuri de peri de toamna iarna de peste 50 de ani foarte uriasi si neingrijiti dar care produc constant cam o caruta de pere...fara sa le pese prea mult de focul bacterian.....

Edited by EternalPain, 01 March 2017 - 23:54.


#12
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cele 2 antibiotice le gasesti la farmacia veterinara incearca pe unu afectat sa stropesti  zilnic, ca si doza un plic de streptomicina (e mic si scris cu verde pe el)la 5l apa amestecat cu o lingura mare de oxytetraciclina in aceeasi  volum de in care ai dizolvat  streptomicina...tratamentul e curativ nu combativ ca si  fungicidele. La noi in ue nu se folosesc  antibioticile la pomi da eu nu produc pentru consumul altora asa ca nu imi dicteza ce sa fac la mine in batatura, asa ca prefer sa le folosesc la nevoie decat sa pierd un pom.

Edited by muscleman, 03 March 2017 - 23:16.


#13
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmuscleman, on 03 martie 2017 - 23:16, said:

...tratamentul e curativ nu combativ ca si  fungicidele.

Ai incurcat putin borcanele? ... tratamentele preventive isi au locul pe aici?

#14
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Se pare ca si primavara aceasta debuteaza la fel ca si cea de anul trecut cu multe ploi, vant si aer cald..iarasi vor fi conditii propice atacului focului bacterian...am dat un Champ  dar sa vad cand mai prind timp liber si frumos afara pentru o noua stropire preventiva.
Cine stie cat este intervalul de timp permis dintre doua stropiri cuprice?

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Focul bacterian este generat de o bacterie (Erwinia) .... nu se trateaza cu antifungice ... se trateaza
cu antibiotice! Stiu ca unii considera cuprul ca fiind un panaceu universal care are si proprietati
antibiotice ... sunt cam vorbe in vant ...
@EternalPain: dupa 7 zile poti repeta.

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
O fi acest foc al parului si la mine? A aparut foarte recent, de 1-2 saptamani doar.

Attached Files



#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Nu sunt expert dar asa pare

#18
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Nu este foc bacterian, este arsura bacteriana. Sunt afectiuni diferite, produse de bacterii diferite. Arsura nu este asa grava ca "focul'. Indepartati frunzele uscate de pe pom cat si cele cazute langa. Dupa ce veti culege rodul faceti taierile de coroana si stropiti cu solutie pe baza de cupru 0,2%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate