Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Focul bacterian la par

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Oricum la toate porcariile astea bacteriene prima masura de urgenta e indepartarea tuturor ramurilor afectate pana la lemnul sanatos si distrugerea ramurilor si frunzelor bolnave

Edited by subway_guru, 19 August 2017 - 15:11.


#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Traditional focurile bacteriene se tratau cu streptomicina...in ziua de azi doar cu 'derivate' de streptomices...cuprul e bun doar ca preventiv nu curativ...

View Postluciadevis, on 01 martie 2017 - 08:20, said:

La inceputul infloririi stropiti cu Aliette, dupa caz repetati la scuturarea florilor, 2-3 saptamani distanta intre stropiri.
Bineinteles lastarii afectati trebuie taiati chiar mai de jos decat zona necrozata, iar in aceasta perioada stropire cu cupru metalic 50%.

Edited by subway_guru, 19 August 2017 - 17:29.


#21
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View Postarab, on 19 august 2017 - 11:39, said:

O fi acest foc al parului si la mine? A aparut foarte recent, de 1-2 saptamani doar.
NU este foc bacterian. Tratament cu fungicid, insectoacaricid si potasiu

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci ce e?

#23
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Este Arsura bacteriana.

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ziceti voi va cred desi din poza nu e asa clar...
O seara placuta!

#25
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu sunt pozele elocvente sau ce?

Am taiat tot ce era uscat-maro, crengi si frunze si le-am dat foc.

#26
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Este foarte bine ce ati facut. Cum spuneam si intr-un post anterior, dupa ce veti culege rodul, mai faceti ceva taieri de coroana si stropiti cu o solutie pe baza de cupru (Champ, Funguran, Alcupral, Kocide, Cupertine, etc - unul din ele), concentratie 0,2% (adica 20g/10 litri apa).
PS. Focul bacterian (produs de bacteria Erwinia) ataca varful lastarilor, coborand pe lungimea ramurii si usuca frunze, lastari, mumifiaza fructele - mergand pana la distrugerea pomului. Varfurile lastarilor odata cu uscarea se incovoaie in jos.
Arsura bacteriana (produsa de bacteria Pseudomonas syringae) , brunifica frunzele, iar lastarii se brunifica doar in zonele atacate si pe fructe pot apare mici pete negricioase fara ca acesta sa fie afectate major.
Conform pozelor prezentate, raman la parerea ca dvs. aveti Arsura bacteriana.

Edited by luciadevis, 21 August 2017 - 10:06.


#27
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
daca lastarii, ca lemn si muguri nu sunt afectati, NU este erwinia. Dupa aparenta, cred ca este un atac puternic de paianjen. Posibil si monilia...

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Fruza la par este extrem de sensibila/ raspunde extrem de " urat" la orice agresiune. Acest raspuns inseamna o brunificare/ uscare/ inegrire, partiala sau totala.



#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am cumparat 4 meri de la o pepiniera de pe DN1, cea din Otopeni, pana in aeroport. Trei dintre pomi au semnele unui foc bacterian.
Am stropit ieri cu un combo de oxytetracicilina si streptomicina. Din cate am inteles se da intensiv , vreme de 7 zile cu acest cocktail, oare pomii vor scapa?
Nu cred ca imi voi recupera paguba -a fost 120 ron pomisorul si imi e teama pentru ceilalti copaci din livada...

#30
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ai luat cu 120 lei pomul? Dar cat de mari i-ai luat? Erau deja pe rod, la ghiveci?

Edited by Vincentiu_1981, 03 July 2019 - 09:22.


#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pana una alta poza cu "focul" se poate? Ca e poaibil sa nu fie asa ceva.
In al doilea rand, prezumand ca diagnosticul e corect, niciun tratament nu este eficient fara a elimina zonele infectate. Adica intai elimini si dupa aia vezi tu ce si cum tratezi.
In al treiea rand, tratamentul cu antibiotice are o eficienta relativa, nu 3 cazul sa discutam acum, iarasi sa spunem ca in aceasta situatie ar fi util. Adiminsitrarea insa nu se face 7 zile la rand si amestecand tot ce gasim prin farmacii.


Pana una alta, ceva poze ar fi utile sa vedem in ce masura ipoteza e corecta.


#32
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Atasez pozele.

Acum nu mai sunt frunze, le-am toate ramurile afectate si le-am inchis ermetic. Nu le pot arde din pacate, imi e foarte teama de incendii.
Le-am prezentat la farmacie veterinara pozele  si  mi-au dat si solutie cu cupru, dar a zis ca este mai mult preventiva decat curativa.
Asa ca am cautat si am vazut pe acest thread la cineva solutia cu streptomicina si oxytetraciclina. Intrebarea este cat anume sa dau cu antibiotice daca ziceti ca 7 zile e foarte mult?

View PostVincentiu_1981, on 03 iulie 2019 - 09:21, said:

Ai luat cu 120 lei pomul? Dar cat de mari i-ai luat? Erau deja pe rod, la ghiveci?

Da, atat a fost. Am bonul fiscal.

Attached Files


Edited by thalia, 03 July 2019 - 11:10.


#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asa cum ma asteptam, de aia am si vrut sa vad.
E bou ala care ti-a zie ca e foc bacterian.
In primul rand ca exista si alte afectiuni care pot semanan cu unele manifestari ale erwinia amylovora si in al doilea rand parul ca si specie se. Manifesta la nivelul lastarilor verzi si mai ales al frunzei intrgum mod extrem de "urat" la multe tipuri de agresiuni.
Practic pe frumza mai ales, dar si pe lastar uneori, apar manifestari gen innegrire, n3crozare samd.
Si unn stres hidric sever, si o ploaie cu vant foarte rece, si o burnita pe o vreme cu insolatie extrem de puternica, fitotoxicitate de la diverse stropiriz, multe pot face pomul sa arate de zici ca ai dat cu apa fiart pe el.


Erwinia produce doar o mumifiere a lastarului crud, o uscare completa dinspre varf spre insertie, lastarul aratand ca un carlig, sunt afectate varfurile nu tot pomul, adesea doar cateva inconjurate de alti lastari sanatosi, daca e ceva sever si sunt multi oricum pe baza acestora, l3mnul multianual cu frunza cu tot are in continuare aspect perfect normal, abia cu inaintarea in jos a infectiei apar belelele.

Cealalta manifestare e direct pe lemn, aspect infundat si brunificare a scoartei, se vede practic unde a murit tesutul.


Sunt si altele insa deja sunt alte povesti.


Pomii tai cu cu totul altceva din ce se vede.

Ca fapt divers, daca a4nfi sa dai strepto, dai o data, eventual repetat dupa x zile insa repet, doza depinde de produs, daca ai iculete de la veterinar era parca 1 plic la 5l apa. Concentratiile nu le mai stiu pe dinafara, oricum nu sunt adeptul antibioticelor.




Ps. La cum s3 vad pozele, prost, as banui intai ori o transplantare proasta si pomul practic nu a avut apa, ori ceva problema cu radacina sau ceva similar... Pare ca a ramas fara apa cat3va zile pe caldurile astea...

O alta posibilitate de verificat e un tratament foarte aiurea aplicat in ultimele 7-10 zile max

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu i-am data nici-un tratament pana la strepto.
Si cu ce sa le dau ca sa isi revina?

#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Zi-minexact cumnerau cand i-ai luat, balot sau radacina goala, cum igai plantat samd...
Par neudati suficient. Fac pariu ca daca scoti unul iese din pamant ca din ghiveci si ca substratul e ceva gen turba..

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postthalia, on 03 iulie 2019 - 08:49, said:

Nu cred ca imi voi recupera paguba -a fost 120 ron pomisorul

Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate