Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Caut informatii cu privire la emigrarea in Franta

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Salut,

Am o intrebare simpla: ca sa ma pot angaja si lucra in Franta, am nevoie de ceva in plus fata de in Romania? Sau pur si simplu aplic la un job, ma duc la interviu si ma angajez (evident avand buletinul, diploma de absolvire a facultatii din Ro)?

Sunt inginer proiectant, am exp de 5 ani (din care 1 an deplasare chiar in Franta), vorbesc bine lb. Franceza.

Acum as vrea sa ma intorc acolo si sa ma angajez direct la o firma din Franta.



#56
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Am și eu o întrebare.
Din cauza minunatului ANAF (și a altora) de care mi s-a cam acrit, vreau să-mi schimb rezidenta fiscală (aka, rezidenta cu totul și pașaport CRDS).

Am de ales între Franța și Belgia (nu vreau sa ma complic cu limba).
Care e procedeul? Ma duc la evidentă persoanelor, ma înregistrez (cineva ma ia in spațiu, practic) și atât? După pot plăti taxe liniștit, online, frumos, acolo?

#57
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Lex404, on 08 august 2018 - 19:35, said:

Am și eu o întrebare.
Din cauza minunatului ANAF (și a altora) de care mi s-a cam acrit, vreau să-mi schimb rezidenta fiscală (aka, rezidenta cu totul și pașaport CRDS).

Am de ales între Franța și Belgia (nu vreau sa ma complic cu limba).
Care e procedeul? Ma duc la evidentă persoanelor, ma înregistrez (cineva ma ia in spațiu, practic) și atât? După pot plăti taxe liniștit, online, frumos, acolo?
Pentru Belgia: https://bruxelles.mae.ro/node/270
Pentru Franta: https://paris.mae.ro/node/270

#58
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Astea cu CRDS le știam.
Ce nu știu exact e cum fac acolo. Din câte am înțeles trebuie doar sa ma înregistrez (la evidentă persoanelor la ei). După cu CRDS

Franceza știu. Survival mode

#59
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
S-ar putea să nu fie de ajuns survival mode.

E foarte greu să obții chirie ca nou venit.

De la 1 ianuarie intra în vigoare impozitarea la sursă în Franța, deci impozitul il virează angajatorul, dar în primul an trebuie să faci declarația din proprie inițiativă.

Ca freelance e diferit sunt o mie și una de statuturi diferite.

#60
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

 EnglishTutor, on 27 februarie 2017 - 09:57, said:

Salutare.
Anul trecut, eu (50) si cu sotia mea (40) ne-am hotarat sa emigram in Franta. Avem o fiica (10). Avem studii superioare si apartinem (sa zicem) clasei de mijloc. Eu sunt profesor de engleza, iar sotia mea lucreaza la banca. Fiica mea este buna cunoscatoare de engleza, in vreme ce sotia mea se descurca asa si asa. In privinta francezei, eu si sotia suntem un fel de incepatori avansati. Fiica noastra este absolut incepatoare. Vrem totusi sa emigram in Franta, unde ne-am petrecut cateva concedii (cu masina) si unde ne simtim ca acasa (e vorba de un ‘acasa’ metal, evident).

Vrem sa vindem apartamentul din Romania si sa cumparam ceva mai mic intr-un orasel satelit al Parisului. Sa ne inscriem fiica la scoala acolo si sa ne gasim ceva de munca. Eu vreau sa lucrez in regimul self-employed, iar sotia s-ar bucura sa gaseasca ceva de lucru la o firma locala sau internationala, unde sa desfasoare o activitate in ‘back office’.

Din motive de logistica, plecarea noastra nu poate avea loc mai devreme de doi ani si jumatate. Sotia mea este un geniu al planificarii si bugetarii. La orice moment, ea stie aproape cu exactitate cuantumul, datele scadente etc. ale platilor ce trebuie efectuate in oricare luna de acum in doi ani. Eu nu sunt la fel de exact, dar sunt un adept al planurilor, nu al visurilor. Am inceput cu totii sa invatam franceza, iar peste un an vom avea lectii aproape zilnic. Am studiat putin piata apartamentelor si piata muncii. Nu sunt multe surse de informatii si nu am gasit vreo comunitate de romani din Franta dispusa sa impartaseasca experienta lor si sa-i ghideze pe noii veniti. Nu prea sunt romani care sa ne ajute acolo.

Bine-nteles ca noi vom face tot ce tine de noi ca sa fim bine pregatiti pentru aceasta re-locare, eufemistic vorbind. Cred ca daca avem informatiile necesare si suntem perseverenti (onesti, harnici, realisti, sanatosi etc.), ne vom putea pune planul in aplicare cu succes. Facem acest efort aproape in totalitate pentru fiica noastra, careia vrem sa-i oferim sansa unui viitor mai bun.

Ieri am avut o discutie cu sotia mea, careia i-am spus de intentia mea de a lansa o discutie in cadrul acestui forum. Din pacate, am uitat intrebarile exacte pe care am hotarat noi sa le punem. Erau legate de achizitionarea unei locuinte, de cautarea unui loc de munca, de inscrierea la scoala a fiicei noastre, de relatia noastra cu Casa de Pensii din Romania sau modul cum ne vom pensiona si altele.

Astept cu interes reactiile voastre si promit sa revin cu detalii.

Bună!   Ati reusit cu emigrarea in Franta ?   Vă doresc un an plin de realizări!

#61
gabi_psc

gabi_psc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2015

 Nelly-Kyty-Ally, on 13 ianuarie 2019 - 13:39, said:


Bună!   Ati reusit cu emigrarea in Franta ?   Vă doresc un an plin de realizări!

Buna,

Ati reusit sa plecati?

#62
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

 gabi_psc, on 09 martie 2019 - 20:22, said:

Buna,

Ati reusit sa plecati?

Bună,
In sfârșit  suntem pe ultima 100 de m,  plecarea noastră este și a fost foarte anevoioasă . Am crezut că o să fie totul mult mai ușor, dar nu a fost așa.  Copilul cel mare a terminat prima facultate și acum cu ajutorul lui Dumnezeu a intrat la a doua facultate (este ce își dorește el cel mai mult). Cel mic a terminat liceul si a reușit și el să intre la facultate. (și aici au fost foarte multe formalități si necunoscute pentru noi dar am reușit să trecem peste acest obstacol ).  O altă mare provocare a fost închirierea unei locuințe. (este foarte dificil să închiriezi ceva acolo) Trebuie să ai un girant (am avut multe promisiuni de ajutor dar când am ajuns concret cu hârtia în mână au apărut diverse motive, greu , foarte greu ) într-un final am obținut garanție de la statul Francez.  
   Am început în paralel și pregătirea în România, am pregătit mașina cu strictul necesar  pentru o locuință, de la lenjerie (ptr dormitor) până la farfurii,tacâmuri, oale etc. doar strictul necesar.
   Acum urmează plecarea la sfârșitul lui august,,, Doamne ajută!”  Suntem convinși acum că vor urma zile foarte dificile pentru adaptarea noastră dar sperăm că într-un final totul o să fie bine.  Am pregătit și un buget considerabil pentru orice eventualitate .
  Vă doresc o zi frumoasă, tuturor  membrilor din acest grup !!!!

Edited by Nelly-Kyty-Ally, 25 July 2019 - 09:25.


#63
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.07.2005
Ai cautat ceva job? In ce zonă ai reusit sa inchiriezi? Cand ajungi prima vizită o bagi la mairie (primarie). Dupa aia  cauti de munca, ei te vor îndruma. Eu locuiesc in Pau, am locuit în Paris 3 ani, nu m-aș reîntoarce nici batut

#64
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017
Pe data de 26 august 2019, a fost plecarea spre Toulouse. Prima oprire ,,cazare,, a fost două săptămâni la o pensiune (prețul destul de mare) , dar cu ajutorul lui Dumnezeu  am găsit chirie ( care a acceptat garanția de la statul Francez). Prima problemă rezolvată, acum începe căutarea unui job, sperăm că cu răbdare vom rezolva și această problemă. Băieții se pregătesc de începerea anului universitar ( festivitate de, deschidere  pe  data de 20 septembrie).
   Cu răbdare și  puțin noroc se rezolvă tot. Au făcut și vizită la primărie pentru job, acum  vedem cât de norocoși suntem...
    Marea provocare de mutare pentru noi a început ...

#65
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

 Nelly-Kyty-Ally, on 19 septembrie 2019 - 17:56, said:

Pe data de 26 august 2019, a fost plecarea spre Toulouse. Prima oprire ,,cazare,, a fost două săptămâni la o pensiune (prețul destul de mare) , dar cu ajutorul lui Dumnezeu  am găsit chirie ( care a acceptat garanția de la statul Francez). Prima problemă rezolvată, acum începe căutarea unui job, sperăm că cu răbdare vom rezolva și această problemă. Băieții se pregătesc de începerea anului universitar ( festivitate de, deschidere  pe  data de 20 septembrie).
   Cu răbdare și  puțin noroc se rezolvă tot. Au făcut și vizită la primărie pentru job, acum  vedem cât de norocoși suntem...
Marea provocare de mutare pentru noi a început ...
     Bună tuturor !!!!!    am observat că pe acest grup nu prea mai este ,, activitate”.  Sincer să fiu si eu am stat mult să mă gândesc dacă să mai scriu sau nu.  Poate totuși povestea noastră o să ajute pe ,, cineva” care dorește ca și noi să se mute...  Dar să vă povestesc soțul meu a încercat să se inscrie pe un grup de români din Toulouse, a crezut că o să mai comunice cu alti români să înțeleagă mai bine mecanismul acestei țări,  dar a avut parte de o surpriză foarte neplăcută, oameni foarte aroganți, foarte mândrii de ei și puși pe mișto, acolo ,,începătorii”  se simțeau umiliti,... a și parasit acel grup ( exemplu o doamna dorea să se mute in Toulouse și cerea ajutorul, grupul a fost agresiv la adresa doamnei) ce este drept am vizitata cam 13 tări, de locuit într-o altă țară străină nu am locuit niciodată dar nu mă așteptam ca comunitatea de români de acolo să fie așa ...
    Acum o să vă spun și partea frumoasă, a găsit si un grup de romani din întreaga Franță și mulțumim acestui grup de unde am luat multe informații utile. Ca să îți gasești un job, toate CV se depun online, trebuie să ai răbdare ca să fii chemat la interviu o medie între ( 3 săptămâni si o lună) . Această perioadă de așteptare a fost cea mai lungă si foarte stresantă, dar totul este bine când se termină cu bine.  Fără nici un ajutor doar cu CV depus  online la toate anunțurile găsite după o lună și jumătate a apărut și primul job. ( deci vârsta nu este așa de importantă dacă îți dorești o schimbare în viața ta ).
    Vă doresc toate cele bune !  Să aveți o zi frumoasă!

#66
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

 avenirv, on 01 martie 2017 - 19:30, said:


parerea mea este ca totul depinde de 2 factori:
1. noroc
2. calificare

nu am vazut imigranti veniti la 50 dar intre 40 si 50 destui.
viata lor a fost (si este) grea sau usoara functie de calificari, noroc si trainicia familiei.
bafta.

 avenirv, on 01 martie 2017 - 19:30, said:


parerea mea este ca totul depinde de 2 factori:
1. noroc
2. calificare

nu am vazut imigranti veniti la 50 dar intre 40 si 50 destui.
viata lor a fost (si este) grea sau usoara functie de calificari, noroc si trainicia familiei.
bafta.
Acuma pot sa-mi spun și eu părerea din propria noastră experiență, privind factorii de mutare:
- soțul meu are 53 ani si într-o lună și jumătate a găsit un job (si nu avem nici o cunoștință în Franța)
- surpriza,  pentru noi a fost că managerul instituției unde a găsit job-ul vorbește engleză, șeful de compartiment unde lucrează soțul vorbește engleză ( aflând tot de pe aici că lb engleză nu te ajută);
- eu cred că pentru a te muta în Franța ai nevoie de: o sumă de bani pentru a te putea întreține cam 4-5 luni să nu fii stresat;
- Chirea : la început puteți să căutați camping (căsuțe din lemn compuse din dormitoare, bucătărie echipată, baie,etc chirea ptr o lună a fost cam 590 euro fără curent, a fost ok ca si preț ), acolo puteți să locuiți câte luni doriți, ( noi am descoperit această variantă cam târziu)
- Job: în medie cam  în 2-3 luni găsiți un job; După găsirea job-ului puteți închiria un ap de la particular care vă acceptă și fără trei fluturași de salariu.
Mult succes tuturor, vă doresc o zi frumoasă!!!!
Merită să-ți îndeplinești un vis la orice vârstă, doar să îți dorești cu adevărat o schimbarea, în rest depinde de fiecare ...

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,158
  • Înscris: 19.09.2005
1. francezii sunt nationalisti
2. sunt mistocari si umilitori prin definitie... la fel ca si romanii
3. se vorbeste curent si engleza (dar nu vor).
4. loc de munca gasesti, totul e sa vrei sa muncesti.
5. suntem in ue. avem drept de munca in franta.
6. job-ul ridica fix aceleasi probleme ca si in ro.

#68
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

 arg, on 03 noiembrie 2019 - 10:29, said:

1. francezii sunt nationalisti
2. sunt mistocari si umilitori prin definitie... la fel ca si romanii
3. se vorbeste curent si engleza (dar nu vor).
4. loc de munca gasesti, totul e sa vrei sa muncesti.
5. suntem in ue. avem drept de munca in franta.
6. job-ul ridica fix aceleasi probleme ca si in ro.
La aceste aprecieri pe care le enumerați pot să vă răspund astfel:
1. francezii sunt nationalisti -  nu știu cum sunt deoarece soțul meu este de foarte putin timp în Franța, iar baietii mei au învățat într-un liceu internațional în Franța ( acolo sunt elevi din 30 de țări) iar personalul (profesorii) de acolo nu pot fi naționaliști, noi doar cu ei am intrat în contact mai mult, (am avut ocazia chiar să gazduim prof la noi în România și nu au părut naționaliști), dar nu vă pot contrazice, poate chiar așa este cum ziceți dumneavoastră;
2. sunt mistocari si umilitori prin definitie... la fel ca si romanii - nici aici nu vă pot contrazice în privința Francezilor , dar eu nu mă gândeam si nu îmi imaginam ca pe un grup de romani din străinătate să existe  atâta răutate, eu merg pe principiu dacă nu poți să ajuți de ce să fii miștocar cu ce te ajută acest lucru, cu ce te face mai fericit dacă îți bați joc de cineva (este o întrebare retorică)
3. se vorbeste curent si engleza (dar nu vor).  - chestia cu lb engleză tot aici am auzit că nu te ajută dacă știi engleză (iar soțul meu cand a ajuns la interviu a fost întrebat chiar de ei cum dorește să vorbească în engleză sau franceză, el se străduia să vorbească in franceză să nu îi ,,jignească” că așa am citit noi pe toate grupurile )
4. loc de munca gasesti, totul e sa vrei sa muncesti.- tot pe aceste grupuri am citit că dacă ai peste 50 ani nu ai nici o șansă să găsești  un job
5. suntem in ue. avem drept de munca in franta. - adevărat, cu totul de acort  cu dumneavoastră
6. job-ul ridica fix aceleasi probleme ca si in ro.

#69
tableta-ieftina

tableta-ieftina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.08.2014
Am 47 de ani si in iunie 2019 am emigrat in Franta.
Am citit cu interes tot ce s-a scris aici, mi-ar fi fost de folos sa le fi citit aceste lucruri inainte de a veni, din pacate a trebuit sa experimentez si sa incerc totul pe cont propriu.
Am stat 2 luni la Bordeaux, mi-am gasit de lucru doar joburi de genul spalator de vase, ajutor de bucatar sau distribuitor de materiale publicitare.
Locuinta mi-am gasit prin airbnb, o camera (un studio studentesc sau o camera in gazda) e vreo 200-250 de euro/luna.
Din august m-am mutat la Colomiers, langa Toulouse, mi-am schimbat jobul, lucrez la un birou de studii in domeniul fibrei optice.
Nu am nici un fel de experienta in domeniu, salariul e destul de mic - 1250 euro/net insa s-au oferit sa ma formeze la locul de munca, am fost platit din prima zi, mi-au dat masina si primesc bonuri de masa in valoare de 155 euro/luna.
Cu franceza sunt la un nivel mediu, am facut ceva progrese dar mai am multe de invatat, insa lucrand intr-un domeniu tehnic e suficient deocamdata.
In cele 6 luni de cand sunt aici nu am primit ajutorul nici unui roman, cei putini pe care ii cunosteam si mi-ar fi putut oferi niste sfaturi utile m-au evitat sistematic si nu am insistat nici eu prea mult.
In schimb mi-au sarit in ajutor in diferite situatii francezi de origini diferite (get-beget, arabi, de culoare, samd), le sunt si le voi ramane recunoscator pentru acest lucru, fara ajutorul lor nu as fi reusit sau mi-ar fi fost cu mult mai greu.
Ca o observatie de luat in seama ar fi urmatoarea: calitatea umana conteaza enorm, daca reusesti sa le castigi increderea, poti abtine un ajutor nesperat din partea celor de aici.
Exemplul de mai jos este- cred, edificator.
Au fost situatii in care vrand sa inchiriez o camera, proprietara a fost de acord insa sotul, auzind ca sunt roman, a refuzat categoric.
Norocul meu a fost ca doamna a insistat macar sa ma cunoasca si apoi sa ia o decizie amandoi in cunostinta de cauza.
Ne-am cunoscut, au fost de acord sa ma ia in "colocation" (gazda) iar dupa 2 ore de discutat, in timp ce imi aranjam bagajele in camera, proprietarul a venit si mi-a spus - "Stii ce, eu am o casa undeva la tara, are 5 camere, e utilata si mobilata si nu sta nimeni in ea. Nu vrei sa stai tu?"
Asta mi-a spus-o omul care cu 2 ore inainte nici nu vroia sa auda de romani, datorita faimei pe care o avem pe aici.
Acum pot spune ca suntem deja prieteni, iesim ocazional la restaurant, film sau pur si simplu ne invitam reciproc la masa.
Deci se intampla si miracole.
Am reusit intre timp sa imi deschid cont bancar, sa obtin numarul de asigurare sociala (fara de care nu prea existi in Franta), astept sa imi vina Carte Vitale, mi-am inchiriat locuinta direct de la proprietar, dar as fi putut si prin anumite agentii imobiliare - nu prin toate, conditiile lor sunt in general destul de stricte si nu m-as fi incadrat din mai multe puncte de vedere.
In februarie imi aduc familia, sotia isi va cauta de lucru, vom inscrie copii la scoli/licee.
Am avut la dispozitie un buget de vreo 2.000 euro care mi-a permis sa ma intretin in primele 2-3 luni si sa-mi acopar cheltuielile cu cazarea, masina, samd - da, mi-am luat cu mine masina din Romania, mi-a dat o mare mobilitate, practic am putut sa ma mut in orice moment cu un tot ce adusesem din Romania in orice punct al Frantei unde mi-as fi gasit de lucru.
Am incercat la Bordeaux - n-a fost sa fie, am ajuns in final langa Toulouse.
Am citit mai sus lucruri bine punctate insa si unele care nu a legatura cu realitatea, scrise de oameni care au scris din auzite -  presupun, altfel nu se explica, in legatura cu inchirierea, cu deschiderea contului bancar...sunt prea multe ca sa detaliez.
Va stau la dispozitie cu informatii, in masura in care pot de folos cu ceva.

Edited by tableta-ieftina, 05 January 2020 - 23:04.


#70
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Este dificil cu locurile de munca, cel putin pentru cei ca mine care nu stiu foarte bine franceza. Respectiv inteleg 80% din ce se vorbeste, insa cu vorbitul meu e buba, evident si din cauza ca mi-e rusine ca voi pune verbele la timpul gresit samd.
Am incercat sa gasesc post unde sa fie necesara engleza, insa absolut toate presupun si franceza fluent. Asa ca acum am inceput un curs TEFL si voi preda engleza online.
Maine am un interviu video si daca va merge bine, salariul e 14 euro pe ora net.
Ceea ce nu e rau deloc tinand cont ca e munca de acasa, deci nu implica alte costuri cu transport samd. Firma respectiva nu are pretentii de diplome, are sediul in Paris, am citit review-uri si sunt ok.
Am vazut o gramada de astfel de oferte, multe dintre ele urgente, insa din pacate in Paris, care e prea departe de mine. Asa ca momentan ma axez pe online. Dupa ce obtin acel certificat probabil voi lua in considerare si un astfel de post, fata in fata, dar doar dupa ce voi putea castiga suficient cat sa merite efortul.
Unde locuiesc eu (adica la tara :))) , francezii care predau in particular, cer minim 22 de euro pe ora si pana la 40.
Deocamdata as fi multumita sa prind postul asta si sa dau drumul la treaba, fiindca m-am saturat teribil de stat degeaba.
Ce mi se pare oribil este faptul ca au site-urile varza, varza, varza !! Am incercat sa imi fac cont si sa aplic atat la Manpower cat si Adecco. Ce vorbesti nene, erori peste erori, nu sunt optimizate pentru smartphone sub nici o forma, ceea ce mi se pare penibil.

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postlulutza, on 06 ianuarie 2020 - 19:39, said:

Am incercat sa imi fac cont si sa aplic atat la Manpower cat si Adecco. Ce vorbesti nene, erori peste erori, nu sunt optimizate pentru smartphone sub nici o forma, ceea ce mi se pare penibil.
Scuze ca întreb dar tu de pe smartphone îți faci conturi și aplici online în ceea ce afectează viitorul propriu?

Ai nevoie de un computer (fie el și un laptop amarat) dar sa ruleze versiuni full de browsere, nu prastiile de pe telefoane și tablete.

#72
tableta-ieftina

tableta-ieftina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.08.2014

View Postlulutza, on 06 ianuarie 2020 - 19:39, said:

Am incercat sa imi fac cont si sa aplic atat la Manpower cat si Adecco. Ce vorbesti nene, erori peste erori, nu sunt optimizate pentru smartphone sub nici o forma, ceea ce mi se pare penibil.

Asa functioneaza 99% din site-urile franceze, mai ales celor ale institutiilor publice, iti trebuie multa rabdare ca sa reusesti sa iti creezi un cont si apoi sa reusesti sa il utilizezi. Indiferent daca folosesti tableta, telefon sau laptop.
Stiu, e ciudat ca o tara renumita pentru scolile ei de inginerie este la pamant in domeniul IT.
Iar aici pe forum, cum spuneam-  majoritatea vorbesc ca sa se afle in treaba, fara sa fi avut niciodata vreo legatura cu subiectul in discutie.

Edited by tableta-ieftina, 07 January 2020 - 01:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate