Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Caut informatii cu privire la emigrarea in Franta

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostHamdoulillah, on 23 iunie 2017 - 17:43, said:

Aoleu ce zic eu si ce-ntelege el. Asta spuneam si eu! Ca trebuie virament din cont in cont! Si-alalalt forumist a venit si mi-a zis de plata cu cardul.

credit/debit card.
pai eu credeam ca vorbesti de apartamente, nu de cotete/cocine.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 23 iunie 2017 - 21:00, said:

credit/debit card.
pai eu credeam ca vorbesti de apartamente, nu de cotete/cocine.
Pai tu in Helsinki, sau acum in Londra, ce modalitate de plata foloseai? Nu cumva e-banking? Iti trebuia credit card-ul la operatiunea de plata a chiriei?

Si nu prea cred ca stateai/ stai la cotet/ cocina...

#39
hreho

hreho

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.02.2016
Citez: Aha c'est joli Paris :) poate ne spui si cat e chiria in Paris intra-muros :) cred si io ca daca marci banu jos pe cateva luni te primeste... dar stai asa :) ca tranzactiile cash sunt limitate :) deci iti trebuie cont :) ca se mord la queue, n'est-ce pas? :) O chirie pentru un apartament de 1oo metri merge de obicei pe la 1500/2000 euro pe luna. In localitatile periferice  e ca peste tot in Franta -500-800 pe luna. Ca profesor cistigi 1500-2000 pe luna. Poate la Sorbona ceva mai mult.
   Si pensia aici la inca 10 ani lucrati, nu ridici  mai mult de 300 pe an. PE AN !!!

#40
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Posthreho, on 25 iunie 2017 - 11:42, said:

Citez: Aha c'est joli Paris Posted Image poate ne spui si cat e chiria in Paris intra-muros Posted Image cred si io ca daca marci banu jos pe cateva luni te primeste... dar stai asa Posted Image ca tranzactiile cash sunt limitate Posted Image deci iti trebuie cont Posted Image ca se mord la queue, n'est-ce pas? Posted Image O chirie pentru un apartament de 1oo metri merge de obicei pe la 1500/2000 euro pe luna. In localitatile periferice  e ca peste tot in Franta -500-800 pe luna. Ca profesor cistigi 1500-2000 pe luna. Poate la Sorbona ceva mai mult.
   Si pensia aici la inca 10 ani lucrati, nu ridici  mai mult de 300 pe an. PE AN !!!
Pai mai bine se duce in Franta si se face cersetor ca este mai castigat.

#41
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017
Sunt interesante părerile de aici, chiar dacă sunt pro și contra. După ce am citi cu atenție postările de aici, acum am în minte foarte multe întrebări... Dar ce să fac mă consolez cu ideea că trebuie să reușim și noi ... Ca și domnul care a deschis acest subiect suntem o fam cam învârstă (soțul are 51 ani și eu 41 ani) pentru a pleca în Franța, dar în anul acesta suntem hotărâți de marea provocare.  Noi ne ,,mutăm,, din alt motiv ...  Avem doi băieți, primul a plecat acum 4 ani la studii în Franța cu bursă, cel de al doilea la urmat pe fratele său după 2 ani. Acum cel mare este student în Franța și cel mic este elev la liceu.  Acum vine marea noastră provocare, eu și soțu am lucrat în țară ,, la birou,,  primul lucru la care ne-am gândit noi a fost ce putem să lucrăm acolo și nu limba, ne-am  gândeam că, cât de grea este o limbă tot o înveți dacă locuiești acolo, problema noastră este că la vârsta noastră este cam greu  să începem să visăm că acolo vom lucra tot la ,,birou,,. Așa că de aproximativ doi ani ne pregătim de plecare, în primul rând ne-am căutat joburi part-time în țară pe diverse posturi să vedem dacă ne descurcăm (ex. soțul meu a lucrat ca: fotograf, șofer și mecanic auto, are și diplome și experiență în domeniul IT,  dar cel mai mult a fost încântat de postul de mecanic, are diplome de calificare pentru toate aceste meserii. Acum urmez eu, m-am orientat către următoarele meserii ca să mă calific manichiură- pedichiură, aranjamente florale pentru diverse evenimente și cameristă pentru hoteluri și pensiuni)  Așa că acum putem să spunem că am reușit să trecem peste prima barieră psihologică,, munca,,. Primul obiectiv atins. Acum următorul obiectiv să știm cât de cât să ne descurcăm cu limba.  Am văzut la copii noștri că limba franceză nu este chiar așa de ușoară, ei tot mai învață gramatică cu toate că ei fac școală acolo... este destul de greu să vorbești și să scrii corect. Dar ne dorim foarte mult să locuim ca o familie și gândim că ,,sacrificiul,, nostru este minor.   Și noi ne-am făcut o strategie de plecare, dacă putem să o numim așa,  în anul acesta va pleca soțul meu. Noi ne gândim că nu putem merge amândoi deoarece trebuie să locuiești undeva (așa cum am citit și aici pentru a închiria ceva este destul de greu) așa că am hotărât să nu abuzăm de prietenul fiului nostru, care îl va găzdui pe soțul.  După ce el va reuși să se ,,instaleze,, (muncă, locuință), voi merge și eu cu cățelul nostru (da, avem și un cățel care este foarte important pentru noi). Poate nu este cea mai bună strategie pentru plecare, dar așa am gândit noi.   Poate mai târziu o să punem și noi mai multe întrebări aici. Acum deocamdată să facem următorul pas.

#42
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Mult succes. Cam care e zona unde va merge sotul?

#43
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

View PostHamdoulillah, on 09 august 2017 - 11:46, said:

Mult succes. Cam care e zona unde va merge sotul?
In Toulouse

#44
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Ok adica in sud, din pacate n-am prea mare idee despre piata muncii din zona respectiva, cum sunt oamenii etc.

#45
Nelly-Kyty-Ally

Nelly-Kyty-Ally

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.08.2017

View PostHamdoulillah, on 09 august 2017 - 13:16, said:

Ok adica in sud, din pacate n-am prea mare idee despre piata muncii din zona respectiva, cum sunt oamenii etc.
Acolo locuiesc și copii noștri, bineînțeles că stau în campus (internat).  Eu sunt cea mai panicată, dar sper ca totul să fie ok, deoarece copii nu mai doresc să se întoarcă în țară...

#46
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostNelly-Kyty-Ally, on 09 august 2017 - 13:42, said:

Acolo locuiesc și copii noștri, bineînțeles că stau în campus (internat).  Eu sunt cea mai panicată, dar sper ca totul să fie ok, deoarece copii nu mai doresc să se întoarcă în țară...
Si foarte bine fac. Cu toate ca deh, mai ales la inceput, nu e usor nicaieri. Dar am cunoscut recent tot asa niste persoane care au lasat totul balta in Romania si-au plecat... e drept ca aveau un mic avantaj, in sensul ca sunt medici, si asta se cauta.

#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 24 iunie 2017 - 08:33, said:

Pai tu in Helsinki, sau acum in Londra, ce modalitate de plata foloseai? Nu cumva e-banking? Iti trebuia credit card-ul la operatiunea de plata a chiriei?

Si nu prea cred ca stateai/ stai la cotet/ cocina...

bineinteles ca trageau chiria din cont.
stateam pe hiethalankatu sau asa ceva, chiar in fata la piata cea cu o cladire cu chestii de mancat la marginea ei, la capatul bulevardi.

eu gandeam ca daca este vorba de stat cateva luni si trebuie sa platesti alea luni in avans atunci stai la airbnb si s-a rezolvat.

numai bafta ursule.

#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Desi nu locuiesc in Franta as putea sa punctez cateva elemente care pot fi candva cuiva de ajutor:

1. Nu va ganditi la cumpararea unei case decat cand stiti exact unde, ce si pe cati bani munciti. Sunt mai multe motive pentru care spun asta si o sa spun chestii pe care le-am intalnit in Germania (psoibil ca si in Franta sa fie asa, cel putin in unele cazuri)
    - aceeasi banca poate avea filiale in mai multe "judete" (sau cum s-or numi acolo regiunile astea administrative) si asta inseamna ca s-ar putea sa fie considerate ca banci total diferite. Eu am locuit in "judetul X" si dupa ce m-am mutat in "judetul Y" a trebuit sa mi schimb contul la banca, cardul, tot.
    - in Germania daca lucrezi in landul X nu ti se da credit pt a lua o casa in landul Y, desi e la 20-30km distanta de granita dintre landuri locul unde vrei sa iti iei casa. Banii raman in landul unde ii produci.
    - conteaza varsta la care vrei sa faci un credit pe langa venit si tipul de contract. conditiile sunt dure la banci.
    - in Germania te angajezi, ti se da un card Maestro (giro card). Abia dupa 3 luni de salariu ti se permite sa faci card de credit. Pentru un credit pt o casa trebuie sa ai si mai mult timp de cand lucrezi, sa treci perioada de proba, si sa ai contract pe perioada nedeterminata neaparat.
    - pentru toate astea trebuie sa ai intai un contractz de inchiriere a unei locuinte, proces care poate dura de la cateva zile pana la 3-4-6 luni. Iti gasesti intai o locuinta mica, o camera pt o persoana, si tot cauti chirii. Nu aduci toata familia fiindca e foarte greu. Chiriile se gasesc foarte greu, in zonele bune sunt si cate 70-80 de candidati pentru o locuinta. Fiind strain si nevorbind limba la perfectie e usor sa fii respins. La mine a durat 1 luna pana am gasit o locuinta pt o persoana (mica si nu ce imi doream) si 5 luni pana cand am gasit o locuinta adecvata pt 2 persoane. Vorbeam germana decent si amandoi avem joburi bine vazute in Germania.
    - cand cauti locuinta te duci practic la un interviu, trebuie sa convingi proprietarul/agentul imobiliar de ce meriti tu sa iei acea locuinta si nu altul, de ce esti tu mai bun decat el.  


Acestea sunt cateva puncte pe care ar trebui sa le iei in vedere atunci cand te gandesti sa emigrezi. Repet, e experienta mea din Germania dar poate aceste puncte se pot regasi si in cazul tau.
Eu as face asa: as merge singur, in situatie extrema cu sotia si in niciun caz cu copilul. Nici nu mi-as pune problema de a lua un credit decat dupa cativa ani in care m-as pune extrem de bine la punct cu ceea ce inseamna asta. ( intrebat, mers la banci, vorbit cu lumea despre asta - ce scrie pe internet paote sa nu fie valabil in realitate fiindca reclama e diferita de realitate :) ). In schimb m-as concentra cel mai serios pt gasirea unei locuinte ok, de asemenea, evident gasirea unor joburi trebuie sa fie primordiala. De-asta e mai bine sa mergeti pe rand si dupa ce unul gaseste locuinta/job poate veni si sotia+copilul.
De asemenea, cum spuneau si altii mai sus, in niciun caz sa nu renunti la apartamentul din tara iar sotia sa nu-si dea demisia decat atunci cand situatia e stabila la tine.

Multa bafta!

#49
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

Desi nu locuiesc in Franta as putea sa punctez cateva elemente care pot fi candva cuiva de ajutor:

1. Nu va ganditi la cumpararea unei case decat cand stiti exact unde, ce si pe cati bani munciti. Sunt mai multe motive pentru care spun asta si o sa spun chestii pe care le-am intalnit in Germania (psoibil ca si in Franta sa fie asa, cel putin in unele cazuri)
- aceeasi banca poate avea filiale in mai multe "judete" (sau cum s-or numi acolo regiunile astea administrative) si asta inseamna ca s-ar putea sa fie considerate ca banci total diferite. Eu am locuit in "judetul X" si dupa ce m-am mutat in "judetul Y" a trebuit sa mi schimb contul la banca, cardul, tot.

Cu toata dragostea, p'asta n-o prea cred... Experienta proprie, prima firma m-a ajutat sa-mi fac cont fix la banca unde avea ea cont, nici nu locuiam in judetul respectiv... si-am banca tot acolo la tzashpe ani dupa. Experienta unui coleg si foarte bun prieten, din Sud, care si-acu' are cont la banca unde au cont parintii lui, agricultori. Acu' a explodat oferta de banci onlain, ING Bank, Boursorama, Fortuneo, Hello Bank etc. etc. pot sa nici nu aiba sedii fizice... Ca sa nu mai zic si de ceva la care nu am apelat, dar stiu ca exista, am cunostinte care au apelat la brokeri de credite, care-ti iau dosarul si se ocupa sa gaseasca ei contra un comision cea mai buna oferta pentru cazul tau... E drept insa ca daca-ti gasesc cea mai buna oferta de credit la o banca alta decat a ta, atunci da trebuie sa te muti la banca respectiva... dar mi se pare ca de anul asta s-a implementat si portabilitatea bancilor, se ocupa banca destinatie de tot.

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

- in Germania daca lucrezi in landul X nu ti se da credit pt a lua o casa in landul Y, desi e la 20-30km distanta de granita dintre landuri locul unde vrei sa iti iei casa. Banii raman in landul unde ii produci.

In Franta nu e asa, poti sa-ti iei credit ca sa-ti iei o casa unde vrei tu, rezidenta secundara sau investitie imobiliara in sud chiar daca tu stai in nord.

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

- conteaza varsta la care vrei sa faci un credit pe langa venit si tipul de contract. conditiile sunt dure la banci.

Conteaza si varsta, si tipul de contract, corect, dar cel putin in Franta dobanzile sunt extrem de mici, incredibil de mici pentru cineva care vine din Romania. Eu cand am luat in plina criza oricum era sub 10% (beat that in Romania), dar acu cred ca e undeva sub 5%, poate inspre 3 sau 2,5% (ma rog mai depinde si de suma si de perioada).

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

- in Germania te angajezi, ti se da un card Maestro (giro card). Abia dupa 3 luni de salariu ti se permite sa faci card de credit. Pentru un credit pt o casa trebuie sa ai si mai mult timp de cand lucrezi, sa treci perioada de proba, si sa ai contract pe perioada nedeterminata neaparat.

In Franta nu ti se da :) trebuie tu sa-ti faci cont, nu ii intereseaza unde, important e sa-ti poata vira banii (sau ma rog daca patronu' e de moda veche sa ai unde sa-ti incasezi cecul de salariu. Poti sa ai Visa Card, nu neaparat Maestro / MasterCard (ma rog, aici ii zice Carte Bleue). In rest de acord, trebuie sa ai oarescare vechime, sa nu fii in perioada de proba, e bine sa nu fii si concediat / sa-ti fi dat demisia... Poti sa iei credit si cu CDD (Contract pe durata determinata), sunt unii care lucreaza doar asa, CDD dupa CDD, dar clar e mai bine CDI.

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

- pentru toate astea trebuie sa ai intai un contractz de inchiriere a unei locuinte, proces care poate dura de la cateva zile pana la 3-4-6 luni. Iti gasesti intai o locuinta mica, o camera pt o persoana, si tot cauti chirii. Nu aduci toata familia fiindca e foarte greu. Chiriile se gasesc foarte greu, in zonele bune sunt si cate 70-80 de candidati pentru o locuinta. Fiind strain si nevorbind limba la perfectie e usor sa fii respins. La mine a durat 1 luna pana am gasit o locuinta pt o persoana (mica si nu ce imi doream) si 5 luni pana cand am gasit o locuinta adecvata pt 2 persoane. Vorbeam germana decent si amandoi avem joburi bine vazute in Germania.

Asta cred ca e si mai greu in Franta din cauza "treve hivernale": adica iarna, intre noiembrie si martie nu poti fi expulzat chiar daca nu mai platesti chiria, pentru ca se considera inuman. D'aia proprietarii sufla si-n iaurt si aleg chiriasii pe baza de dosar (dar clar ca daca esti roman si abia ai venit ai mici sanse). Dar na daca ai bani si platesti anticipat chiria poti gasi (am cunoscut pe cineva care-a avut chirie cum a venit). Toamna in orasele universitare e cerere mare si din cauza studentilor.

- cand cauti locuinta te duci practic la un interviu, trebuie sa convingi proprietarul/agentul imobiliar de ce meriti tu sa iei acea locuinta si nu altul, de ce esti tu mai bun decat el.  

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

Acestea sunt cateva puncte pe care ar trebui sa le iei in vedere atunci cand te gandesti sa emigrezi. Repet, e experienta mea din Germania dar poate aceste puncte se pot regasi si in cazul tau.
Eu as face asa: as merge singur, in situatie extrema cu sotia si in niciun caz cu copilul. Nici nu mi-as pune problema de a lua un credit decat dupa cativa ani in care m-as pune extrem de bine la punct cu ceea ce inseamna asta. ( intrebat, mers la banci, vorbit cu lumea despre asta - ce scrie pe internet paote sa nu fie valabil in realitate fiindca reclama e diferita de realitate Posted Image ). In schimb m-as concentra cel mai serios pt gasirea unei locuinte ok, de asemenea, evident gasirea unor joburi trebuie sa fie primordiala. De-asta e mai bine sa mergeti pe rand si dupa ce unul gaseste locuinta/job poate veni si sotia+copilul.

In Franta poate sa fie un credit ne-ipotecar, in cazul meu n-am avut ipoteca (a fost un fond de garantie, nu mai stiu exact).

View Postgiuliani, on 23 august 2017 - 16:36, said:

De asemenea, cum spuneau si altii mai sus, in niciun caz sa nu renunti la apartamentul din tara iar sotia sa nu-si dea demisia decat atunci cand situatia e stabila la tine.

Multa bafta!
Cu asta 100% de acord

#50
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostEnglishTutor, on 27 februarie 2017 - 23:36, said:

Oameni idiot de nationalisti exista peste tot. In ceea ce ii priveste pe francezii idiot de nationalisti, in cativa ani s-ar putea sa ma numar printre ei. (Sa nu uitam de romanii din State care au votat pare-se in majoritatea lor cu Trump.)
..........................................................................................................................................................................................................

E normal sa votezi cu Trump cand vezi ce vine din afara tarii...

View PostHamdoulillah, on 09 august 2017 - 13:16, said:

Ok adica in sud, din pacate n-am prea mare idee despre piata muncii din zona respectiva, cum sunt oamenii etc.

In sud sunt oameni primitori, invatati cu emigrantii, nu sunt chiar rigizi. Conteaza foarte mult sa fii o persoana de bun simt si de caracter, in timp se vad beneficii reale in toate planurile.

#51
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMicenae, on 28 august 2017 - 17:40, said:

E normal sa votezi cu Trump cand vezi ce vine din afara tarii...



In sud sunt oameni primitori, invatati cu emigrantii, nu sunt chiar rigizi. Conteaza foarte mult sa fii o persoana de bun simt si de caracter, in timp se vad beneficii reale in toate planurile.
Hahaha asta e foarte foarte tare :) Tocmai ce-am revenit dintr-o vacantza-n sud... mult mai putine femei voalate / oameni de culoare ca-n Ile de France... si ce sa vezi, plini de homeleshi francezi de la mama lor d'acasa, cu caiini, strazile miroseau a urina si plin de rahatzi de caiini, si vorbeau franceza cu-n accent mai prost ca al meu :)

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostHamdoulillah, on 28 august 2017 - 17:42, said:

....si vorbeau franceza cu-n accent mai prost ca al meu Posted Image

Sunt si in Franta o gramada de dialecte :)

#53
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostHamdoulillah, on 28 august 2017 - 17:42, said:

Hahaha asta e foarte foarte tare Posted Image Tocmai ce-am revenit dintr-o vacantza-n sud... mult mai putine femei voalate / oameni de culoare ca-n Ile de France... si ce sa vezi, plini de homeleshi francezi de la mama lor d'acasa, cu caiini, strazile miroseau a urina si plin de rahatzi de caiini, si vorbeau franceza cu-n accent mai prost ca al meu Posted Image

Superiorule...

#54
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postgiuliani, on 28 august 2017 - 22:13, said:


Sunt si in Franta o gramada de dialecte Posted Image
Te asigur ca dialectele occitan, picard, basc, breton si etc. nu le intelege nici francezul de rand, asa cum si tu ai avea dificultati cu aromana, istro-romana, meglenoromana etc.

View PostMicenae, on 29 august 2017 - 06:03, said:


Superiorule...
Ms...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate