Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

21th Iuliu Maniu15G

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#235
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
sunteti liberi sa va luati penthouse-uri la marginea Bucurestiului in sud ...

#236
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostOracolul Tragic, on 04 octombrie 2018 - 19:38, said:

Am inteles de la o cunostinta care si-a cumparat ap 2 camare in Faza 1 ca a iesit scandal mare saptamana asta cand s-au afisat cheltuielile de intretinere. Doar pentru firma de paza si pentru curatenia complexului a iesit o intretinere de 150 lei/luna.
Ca sa nu sperie si mai mult locatarii o parte din cheltuielile comune (energie electrica, apa, diverse alte cheltuieli) nu au fost afisate pentru a fi platite, urmand sa mai vina probabil cu inca vreo 50 lei/luna suplimentar... si asta doar pentru cheltuielile de intretinere ale complexului.

Cum vi se pare un cost de 200 lei/luna la un apartament cu 2 camere vara, pentru inceput? Va dati seama ca daca lumea va plati cei 200 lei, vor mai aparea si alte cheltuieli, de genul: avocati, consultanta, panselute sau alte cheltuieli care nu se pot verifica... incat factura de intretinere sa ajunga la vreo 300 lei luna.

Atentie 200 lei sunt cheltielile de intretinere pentru spatiu comun la un apartament de 54 mp cu 2 camere (suprafata include si balconul... de fapt apartamentul are vreo 50 mp).
La aceasta suma se adauga consumul individual de apa, gaze, curent electric, cablu TV, deci inca vreo 300 lei cel putin... iarna ajungand pe la 500 lei, probabil.

Merita sa stai intr-un complex rezidential in Militari cu chelt de intretinere lunare de 800 lei pe timpul iernii si 600 lei vara?

Eu acum platesc pentru un bloc vechi tot in Militari 300 lei/luna vara si aprox 500 lei/luna iarna cu tot ce inseamna chelt comune + energie electrica + gaze + apa + Cablu TV.

Am si eu amici care stau acolo cat si in alte complexuri noi si nu mi se pare nimic wow sa dai 150 lei pentru paza+curatenie.
Pentru unii 150-200 lei inseamna mult si inteleg asta - pentru altii insa nu inseamna mult si ii inteleg ca prefera niste servicii.

In orice caz nu are sens sa compari un bloc vechi cu un bloc nou cat de cat facut ok. Numai casa scarii, liftul si faptul ca probabil nu ai centrala sunt diferente majore (pentru mine cel putin). Pana la urma fiecare face compromisurile care le considera ok.

Edited by greywolfact, 06 October 2018 - 10:07.


#237
Oracolul Tragic

Oracolul Tragic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2006
Ai dreptate greywolfact ca 150-200 lei nu înseamnă mult pentru unii. Dar tocmai aceia au fost surprinși ca în acest preț nu sunt incluse toate cheltuielile și ca mai urmează sa li se umfle factura și mai mult în lunile urmatoare. Totuși e un complex cu puțin spațiu verde, nu are piscina încât sa vorbim de cheltuieli de întreținere comune peste 200 lei/luna la 2 camere. În Diamond Residence Pipera întreținerea nu trece de 300 lei și acolo e totul înconjurat de spatii verzi, plus piscin și nu exista parcări supraterane. Plus ca 21 Residence e în zona cea mai poluata din Militari (un cartier din Sect 6,nu din Baneasa) și mai au și o stație de betoane care funcționează și noaptea peste gard de complex... dacă e vorba sa discutam de confort. Care e confortul pentru cei 200 lei plătiți lunar? Lift avem și în blocurile vechi, casa scării este curata și în blocurile vechi dacă avem un administrator corect și bun gospodar... etc

#238
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009
paza + curatenie nu ar trebui sa treaca de 50 ron/ apartament. Ar fi bine sa se faca asociatie de proprietari pt administrarea complexului iar presedintele sa fie ales unul din locatari.

#239
CRISTANR_32

CRISTANR_32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2018
Un ansamblu rezidențial care merita toti banii. Am cautat 2 ani de zile si nu am gasit ceva macar la nivelul din 21.

Multumesc si forumului softpedia care m-a convins sa fac o vizita in 21 residence. Parca nici nu esti in Bucuresti

Edited by CRISTANR_32, 17 October 2018 - 17:03.


#240
Oracolul Tragic

Oracolul Tragic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2006
Aici pe forum lumea scrie despre problemele din complexele rezidențiale, mai puțin despre părțile bune. Userul CRISTANR_32 se pare ca a si scris prima postare exact despre 21 Residence. Si-a creat special user ca sa laude 21 Residence.
Sa vedeti cum o sa scadă prețurile si cum o sa înceapă se negocieze dezvoltatorul asta in primavara cand va incepe sa vanda cu adevarat. Pana acum a fost doar marketing, in realitate nu au vandut nimic ci doar s-au făcut niște rezervări pe 5% din pret... Cumpărătorii trebuie sa mai scoată 95% din buzunar. Nu va mai pierdeți timpul creandu-va useri fake... vine crizaaaaa. Cine o sa va dea 80.000 EUR cu TVA pe 2 camere cu 45 mp după ce ați diminuat din suprafețele apartamentelor cu prostia voastră de pereti rigips? Una promiteți si alta oferiți in final.
Plus costuri ascunse de felul:
- mentenanță pe 2 ani fără posibilitate de negociere a pretului,
- 1% din curs BNR pt credite la Prima Casa...

#241
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostCRISTANR_32, on 17 octombrie 2018 - 17:00, said:

Parca nici nu esti in Bucuresti
Doar ca esti in plin Bucuresti. Si nu oriunde in Bucuresti ... in cea mai aglomerata zona !

#242
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Daca ies de 45m2 ar veni -10% din suprafata..mult sub marja din contract asa ca sa nu exageram...da o sa fie mai mici dsr nu cu atat;)...lumea e interesata de termenele de livrare asa ca nu as zice ca o sa ramana doar cu avansul...o sa vedem:)

#243
CRISTANR_32

CRISTANR_32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2018
Va salut,

Referitor la afirmatiile user-ului "Oracolul Tragic" nu am creat acest user pentru a lauda 21 Residence. Pur si simplu am urmarit toate informatiile disponibile aici si am fost in vizita si am rezervat. Presupun ca sunt multi care doar citesc acest forum dar nu interactioneaza.
NU fac reclama si cred ca nici nu au nevoie de reclama. Tot aici pe forum am gasit si grupul de facebook unde (culmea Posted Image) sunt peste 600 de proprietari (desi tragedia de oracol sustine ca nu s-a vandut nimic)
Eu am optat pentru un apartament cu 3 camere 3A in 21 pentru:
- cel mai important motiv a fost compartimentarea care mi se pare perfecta ( camere de 14m, bucatarie de 10m, dressing pe hol, 2 bai mari de 4 si 5m si living de 18 (aici mergea mai mare dar e ok si pana la urma pretul e pe suprafata totala) dar nu pare ca pierzi spatiu inutil cum am vazut in alt complex la fel de mare in zona
- zona, desi nu e perfecta are metrou, Cora, Politehnica, Zona de birouri, Mall-uri cat si 3 WorldClass-uri si este destul de dezvoltata. Cine zice ca e aglomerat pe langa ca tot B este aglomerat, zona ma avantajeaza fiind relativ aproape de job.
- ansamblul (ai posibilitatea sa vezi faza 1 si blocuri terminate inainte sa iei o decizie )
- zona verde si parcul de 1.000m (si da sunt de acord sa platesc pentru asta)
- traseul Ac prin pereti in Hol si in living
- finisajele de calitate in bloc cat si apartament ( atasez si 2 foto cu tipul de termopan folosit cat si intrarea in bloc)
- pretul (unul poate prea mare dar fiecare face business pentru bani nu din caritate)
- posibilitate de a achizitiona boxa si parcare subterana cu inaltime de 5 m
- posibilitate alegere interior din 4 (erau 6 da na... s-au terminat) tipuri de finisaje
- 5 % avans in conditiile care cam toti cer minim 15%
- all in one la birou ( consultanta financiara, notar, agenti de vanzari, macheta, prezentare finisaje)

Contra:
- balconul nu poate fi inchis (dar probabil o sa-i pun o husa transparenta la iarna)
- campul din spatele blocurilor (poate face ceva Primaria si acolo)
- lipsa unui supermarket in incinta ( un Mega era frumos)
- vizitele la birou pot fi de durata deoarece este ceva aglomeratie

Din cate stiu eu nu mai sunt disponibile garsoniere deloc, 2 camere decat pe la etaje superioare si 3 camere parter si superior.
Revin cu aceeasi afirmatie ca nu fac reclama doar impartasesc experienta mea cu 21 Residence.

Va multumesc si nu o sa continui discutia pe tragediile imobiliare din Romania si fiecare face ce alegeri vrea in viata.

Attached Files


Edited by CRISTANR_32, 18 October 2018 - 09:08.


#244
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Ce suprafata utila are apartamentul si cat a costat ?
Cat costa un loc de parcare ?
Dar o boxa ?

Edited by Hamutovski, 18 October 2018 - 12:27.


#245
CRISTANR_32

CRISTANR_32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2018

View PostHamutovski, on 18 octombrie 2018 - 12:26, said:

Ce suprafata utila are apartamentul si cat a costat ?
Cat costa un loc de parcare ?
Dar o boxa ?
Multe informatii sunt disponibile pe site-ul lor
Apartamentul costa 104.500 e + TVA, aprox 82 mp utili total (cu balcon) etaj 1-5, cea mai scumpa varianta
Loc de parcare subteran  foarte mare cu culoar pentru fiecare loc de parcare 9.000 e + TVA (desi mi se pare si mie destul de scump) dar are si intrarea cu incalzire in beton pentru iarna
Boxe nu stiu exact ca nu am intrebat

#246
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostCRISTANR_32, on 18 octombrie 2018 - 12:53, said:

Loc de parcare subteran  foarte mare cu culoar pentru fiecare loc de parcare 9.000 e + TVA (desi mi se pare si mie destul de scump)

Este foarte scump nu scump si nu inteleg cum pot complexele rezidentiale noi in zona Lujerului sa ceara preturi de genul.
La ~10m2 asta inseamna cam 1000eur/m2... Un 400-500eur/m2 era mult mai corect dar de unde...

Edited by greywolfact, 18 October 2018 - 16:28.


#247
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
realizezi ce ai zis? :)) ...unde in Bucuresti gasesti pretul asta pe m2? nici macar in  sud sau Rosu

Edited by silvyu_1987, 18 October 2018 - 17:26.


#248
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsilvyu_1987, on 18 octombrie 2018 - 17:25, said:

realizezi ce ai zis? Posted Image) ...unde in Bucuresti gasesti pretul asta pe m2? nici macar in  sud sau Rosu

Prima cautare pe google, sudrezidential.ro/joygalaxy-residence-popesti/
2000 eur/loc parcare cu TVA inclus

Faptul ca au explodat preturile la parcari si 6-10k e ceva obisnuit nu inseamna ca e si corect.
Prost nu e cine cere, iar eu nu as da mai mult de 4-5k pe un loc de parcare subteran la Lujerului...

LE: cat timp primaria nu se implica sa ridice masini parcate aiurea pe trotuar sau banda 1, cu atat face mai putin sens costul parcarii - in zona Lujerului/Politehnica chiar e groaza cum sunt parcate peste tot

Edited by greywolfact, 18 October 2018 - 18:10.


#249
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
ah credeam ca te referi la apartament...da..parcarile sunt jenant de scumpe

#250
Oracolul Tragic

Oracolul Tragic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.04.2006

View Postsilvyu_1987, on 18 octombrie 2018 - 08:15, said:

Daca ies de 45m2 ar veni -10% din suprafata..mult sub marja din contract asa ca sa nu exageram...da o sa fie mai mici dsr nu cu atat;)...lumea e interesata de termenele de livrare asa ca nu as zice ca o sa ramana doar cu avansul...o sa vedem:)
Dacă nu pui în calcul suprafață balconului sigur iese sub 45 mp. Pierderea din suprafata inițială este pana în 5 mp cât sa se încadreze în contract.
Un frigider normal nu încape în locul rezervat lângă ușa de la bucararie, tocmai datorita faptului ca au pus rigips. Păcat ca au făcut măgăria asta. Oricum suprafețele erau mici pt un ap de 2 camere și prețul exagerat. Dar asa cum zicea cineva mai sus: nu e prost cine cere ci cel care plătește măgăria făcută de cel care cere.

#251
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
55m2 e cu tot cu balcon care nu are mai mult de 5m2...nu are cum sa scada sub 45m2..minul ar fi ~47m2

#252
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View Postgreywolfact, on 18 octombrie 2018 - 18:05, said:



Prima cautare pe google, sudrezidential.ro/joygalaxy-residence-popesti/
2000 eur/loc parcare cu TVA inclus

Faptul ca au explodat preturile la parcari si 6-10k e ceva obisnuit nu inseamna ca e si corect.
Prost nu e cine cere, iar eu nu as da mai mult de 4-5k pe un loc de parcare subteran la Lujerului...

LE: cat timp primaria nu se implica sa ridice masini parcate aiurea pe trotuar sau banda 1, cu atat face mai putin sens costul parcarii - in zona Lujerului/Politehnica chiar e groaza cum sunt parcate peste tot
Tocmai ai comparat prețul unei parcări supraterane din popești cu una subterana la lujerului?

PS: Eu pe boxă am dat 2700. Prinsa în credit împreună cu locul de parcare.
Locul de parcare e între 3 pereți plus tavan. Pe viitor ai putea pune rulou și ai făcut garaj... Are cca 15mp. https://m.imgur.com/T0L5UJT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate