Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa P+1 Pantelimon Ilfov 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
666 replies to this topic

#145
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 d_dutca, on 07 iunie 2017 - 13:50, said:

@Adrianradu - nu cred ca o sa pun paratrasnet pe casa - turnul de comunicatii atrage toate fulgere.


Nu la tunete ma refeream...Posted Image ...alea sunt cea mai mica "problema" a ta...

Edited by Adrianradu, 07 June 2017 - 14:06.


#146
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
A fost si geoloaga. Arata prea bine pentru lucrator in domeniu tehnic. Toti dorei trageau cu coada ochiului la ea. Desi erau vreo 32 de grade la soare cred ca temperatura pe santier a crescut cu.vreo 2,3 grade.

Asteptam de vreo 3 ore betonul de egalizare si tot nu vine.

#147
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Mama...asa iubesc fragmentarile astea! :) Sa torni beton de egalizare pe fundul santurilor, pai pana ajungi sa montezi armaturile in fundatie, tot pamantul pica pe egalizare. Nu ii mai bine sa le spui la oameni: sa monteze carcasele cu armarea fundatiei, sa sapi santurile, sa pui pe fundul santurilor niste piscoturi cu grosime de 6 cm si pe ele sa pui armaturile. Si torni direct talpa fundatiei.

Am vazut in plansa R2, o fundatie izolata...sa il chemi pe proiectant sa puna armaturile cu marca 11...adia sa le tina el pe pozitie!

#148
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Betonul a intirziat din cauza constructorului - a dat comanda dimineata in ziua turnarii.
Am asteptat pina sa eliberat prima cifa care a si adus betonul. Pe la 21.20 sa terminat turnarea.

In privinta fundatiilor izolate - una sa primit destul de bine. Sta singura pe pozitia.
A doua a trebuie un pic "aliniata" cu niste scinduri. Putea si ea sa fie aliniata mai bine daca doreii dadeau mai vioi din lopeti "vibrind" un pic betonul.

@sebip_sebip initiativa se pedepseste. Constructorul nu vrea sasi asume modificari si face ca in proiect. E vine proiectantului ca ofera niste solutii care care in realitate is cam naspa de aplicat.

P.S. Ce supersitiosi sunt constructorii astea cu banii in fundatie ?! A trebuit sa bag si eu un leu in fundatiePosted Image. Pe linga leul ala cei drept a intrat si o broasca care a avut nefericita ocazie sa se afle in fundatie in momentul turnarii betonului Posted Image

Attached Files


Edited by d_dutca, 08 June 2017 - 07:11.


#149
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Macar ai putea vorbi cu proiectantul sa modifice armarea stalpilor. Sa nu iti dea stalpii continui din talpa fundatiei pe un nivel. Vor fi extrem de greu de montat si mentinut pe pozitie. Sa iti dea din fundatii mustati la armarea stalpilor.

In pod nu ai acces?

#150
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Sper ca n-ai zidit si pisu acolo in fundatii.. Posted Image .

#151
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

 sebip_sebip, on 08 iunie 2017 - 07:22, said:

Macar ai putea vorbi cu proiectantul sa modifice armarea stalpilor. Sa nu iti dea stalpii continui din talpa fundatiei pe un nivel. Vor fi extrem de greu de montat si mentinut pe pozitie. Sa iti dea din fundatii mustati la armarea stalpilor.

In pod nu ai acces?

Am vorbit cu constructorul - a zis ca poate arma stilpii chear daca pleaca de la fundatie si ajung la parter. A mai avut proiecte cu asa tip de armare.

Proiectantul a uitat sami puna intrarea in pod. Incerc astazi sa remediez problema cu el.

#152
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Si inca o intrebare (invat si eu :D ): ati avut vreun motiv/rationament pentru care placa pe sol, placa peste parter si etaj sunt armate continuu sus si jos?

#153
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

 sebip_sebip, on 08 iunie 2017 - 07:42, said:

Si inca o intrebare (invat si eu Posted Image ): ati avut vreun motiv/rationament pentru care placa pe sol, placa peste parter si etaj sunt armate continuu sus si jos?
Eu nu am cerut ca placa sa fie armata intrun anumit fel - structuristul a decis cum o va arma.
Pot sal intreb de ce a ales anume aceasta metoda de armare la urmatoarea intilnire.

 manghels, on 08 iunie 2017 - 07:33, said:

Sper ca n-ai zidit si pisu acolo in fundatii.. Posted Image .
Cind am incercat sa ma apropii de pisoi sai fac o foto mai calitativa a inteles el ca ceva nui bine si a parasit locul racoros pe care il gasise asa ca am ramas doar cu broasca pe post de Ana.

Edited by d_dutca, 08 June 2017 - 07:50.


#154
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Merge modul asta de armare doar daca vrei sa sustii economia locala! Si daca ramane asa armarea (eu nu ii vad rostul), sa comandati capre care sa tina barele sus pe pozitii. Nu stiu daca apar, dar ar trebui sa apara pe cofrajul/armarea ultimei placi ancorele pentru fixarea cosoroabelor!
Si scuze...promit ca numai intervin! :D

#155
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sebi...nu te opri,,vad ca ai revenit in forta :) Ce ai facut in timpul asta cat ai lipsit?
@dragos pentru ditantierii de la placa iti recomand acesti distantieri liniari de tip rigla iar in locul caprelor de care bine pomenea sebi poti folosi distantierii astia din otel....

#156
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

 sebip_sebip, on 08 iunie 2017 - 07:51, said:

Merge modul asta de armare doar daca vrei sa sustii economia locala! Si daca ramane asa armarea (eu nu ii vad rostul), sa comandati capre care sa tina barele sus pe pozitii. Nu stiu daca apar, dar ar trebui sa apara pe cofrajul/armarea ultimei placi ancorele pentru fixarea cosoroabelor!
Si scuze...promit ca numai intervin! Posted Image

Atasat e planul de cofrare placa etaj. Nu prea stiu cum s-al citesc. Daca la structura mai inteleg ceva din plan la cofrare n-am udee ce reprezinta T-urile colorate total negru.
O sa-mi notez s-a intreb despre ancorele de fixare cosoroabe.
Intervina cit doresti - orice input-ul e benefic.

Attached Files

  • Attached File  7.pdf   1.38MB   22 downloads


#157
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
@brawnie: ploua afara, asa ca fac munca de birou. In rest ma omoara santierele, proiectele...
Distantierii aia pe post de capre ii gasesti la orice dimensiune? Sau care ii pasul la intaltime?

Edited by sebip_sebip, 08 June 2017 - 08:18.


#158
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@sebip "Dista este de 2 metri iar inaltime incepand de la 3cm - 40cm in functie de necesitatea dumneavoastra" - in cluj nu am gasit nicaieri..am discutat cu cei din link si trimit comanda direct pe santier...
@dragos  T-urile alea sunt o sectiune prin placa si grinda...
Attached File  Capture.JPG   101.59K   30 downloads

#159
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cati tarusi ai batut pt impamantare si de cat?

#160
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016

 kondas, on 08 iunie 2017 - 15:03, said:

Cati tarusi ai batut pt impamantare si de cat?
6 tarusi de 1.5m si o rola de platbanda zincata de 40x4x0.80 m/kg
Nu sa masurat rezistenta.

#161
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 d_dutca, on 08 iunie 2017 - 15:16, said:

6 tarusi de 1.5m si o rola de platbanda zincata de 40x4x0.80 m/kg
Nu sa masurat rezistenta.

Ce fel de tarusi ai cumparat si de unde? la ce inaltime ai lasat platbanda care se va "lega" la panou?

#162
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Tarusii sunt cumparati de la Doraly de pe soseaua Bucuresti Urziceni. Ea cumparat constructorul - nu am intrebat cinei producatorul.
Au lasat peste 2 metri de platbanda de la impamintare pe 2 laturi ale casei. Au lasat asa de mult deoarece nu au folosit toata platbanda la impamintare si neavind ce face cu ea au sudat resturile de impamintare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate