Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Furt Placuta masina

Online Radio comutare statii din ...

returnare bani card

Grade la un AMD Athlon II X2 240
 P+3E in zona l1a

Instalare playlist pe receptor MA...

Blender - unde gasesc meniurile p...

Studii la medicina pentru cei HIV+
 Plata in rate

Mi-a furat contul google!

Sfat pentru achizitia unui nou te...

X-Men Dark Phoenix (2 Noiembrie 2...
 Raspberry PI

Problema touchscreen S6

Pot lua asa ceva in bagajul de ca...

puteti sa ma ajutati ?

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Casa P+1 Pantelimon Ilfov 2017

• Please log in to reply
78 replies to this topic

d_dutca

d_dutca

Junior

• Grup: Junior Members
  • ID membru: 970,769
Buna ziua

Startez si eu jurnalul casei pe care as dorio sa o construesc in urmatorii doi ani.

Terenul are o dimensiune de 17.5(deschiderea) pe 43.4.
Terenul are deschiderea orientata spre nord-nord-est.
Casa va fi pozitionata la 11-12 metri de la drum.

Atasat aveti planurile care leam schitat iar arhitectul lea pus pe hirtie in primul draft.
Mult din aceste planuri este imprumutat de aici - model_casa.
Eventual cred ca ajungeam si eu la aceasi impartire a camerelor dar modelul dat a accelerat gasirea solutiei dorite.
Casa va fi pe cadre, caramida de 30 pentru peretii externi, 15 interni, invelitoarea tigla metalica, 15cm de polisteren izolatie.
Budget - sper sa intru in 120k.

La parter eu sunt satisfacut cu separarea camerilor.
La etaj - dormitorul de 26.7 e cam mare.
Am o intrebare - daca fac baia de la etaj deasupra biroului de jos pot cumva sa trag scurjerea de apa prin dresing si ulterior prin baia de jos sau trebuie sa fac scurgerea prin birou ?

Am luat Certificatul de Urbanizm. Saptamina viitoare cred ca ma apuc de avize. Deasemeana saptamina viitoare ar trebuie sa fie gata si studiu geotehnic.

Multumesc pentru comentarii.

Attached Files

inevitabil

inevitabil

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 377,100
  • Locație: -B-
Succes! Tine o evidenta clara si minutioasa a cheltuielilor, chiar sunt curios la cat te duce proiectul tau, vis a vis de cei 120k previzionati!

brawnie

brawnie

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 373,638
  • Locație: Ardeal
planurile din sursa de inspiratie sunt foarte ok, contin tot ce ai nevoie....intrebarea este de ce nu le-ai pastrat pe alea si le-ai schimonosit in halul asta :(
Oare nu mai stiu arhitectii astia sa proiecteze? Doar sa traga linii si sa ia banii :(
La dormitorul ala de sus se poate face un dresing si de la 26 mp ajungi pe la 18-20 ceea ce e mai ok, referitor la baia poti trage scurgerea prin dresing si coborarea in baia de jos :).

Adrianradu

Adrianradu

Junior

• ID membru: 967,476
  • Locație: Bucuresti
Bine ai venit...
...se vede ca a iesit soarele in Ilfov...
In legatura cu Proiectul tau...la o prima vedere pot sa iti spun cu siguranta...avand in vedere ca construim in aceiasi localiatea/Birou Urbanism ca iti va trebui conform CU Aviz de la Sanatatea Populatiei Ilfov si Baia nu poate fi aplasata deasupara unei Camere ci numai peste o alta Baie sau un Hol...
...iti pot oferii detalii despre toate Avizele care iti vor trebui + Studiu Geotehnic daca nu ai facut...

d_dutca

d_dutca

Junior

View Postbrawnie, on 17 februarie 2017 - 09:25, said:

planurile din sursa de inspiratie sunt foarte ok, contin tot ce ai nevoie....intrebarea este de ce nu le-ai pastrat pe alea si le-ai schimonosit in halul asta Posted Image
Oare nu mai stiu arhitectii astia sa proiecteze? Doar sa traga linii si sa ia banii Posted Image
La dormitorul ala de sus se poate face un dresing si de la 26 mp ajungi pe la 18-20 ceea ce e mai ok, referitor la baia poti trage scurgerea prin dresing si coborarea in baia de jos Posted Image.

Proiectul original e prea mare pentru mine. In momentul de fata sunt singur - respectiv doar o persoana va trai in casa.
Am facut modificari la el deoarece vreau sa iau masa in bucatarie si nu vreau o zona special destinata pentru dining.
Deasemenea nu vreau balcon pe spate - dar o terasa pe care sa beau bere seara.
Solutia pentru dormitor ar fi - transformarea in matrimonial cu baia si dresing separat.
Dar in acest caz voi avea 2 bai sus si nu vreau 3 bai in toata casa.

Eu ma gindeam sa amenajez dormitorul mare altfel - cum intre pe usa patul pe partea singa, in coltul dreapta sus 2 fotolii si o masa mica si un televizor perete laterar vizavi de fotolii.

La arhitect eu am venit cu planurile - ceai ce mea propus nu era acceptabil.
Eu nu vreau o casa cu multe colturi - vreau ceva mai cubica si compacta.

Multumesc de info pentru scurgere.

View PostAdrianradu, on 17 februarie 2017 - 09:28, said:

Bine ai venit...
...se vede ca a iesit soarele in Ilfov...
In legatura cu Proiectul tau...la o prima vedere pot sa iti spun cu siguranta...avand in vedere ca construim in aceiasi localiatea/Birou Urbanism ca iti va trebui conform CU Aviz de la Sanatatea Populatiei Ilfov si Baia nu poate fi aplasata deasupara unei Camere ci numai peste o alta Baie sau un Hol...
...iti pot oferii detalii despre toate Avizele care iti vor trebui + Studiu Geotehnic daca nu ai facut...

In C.U. nu nimic scris despre Sanatatea populatie.
Am doar alimentare cu apa, energie electrica, gaze, salubritate , canalizare si mediu + tot cei legat de documentatia tehnica proiect.
Poti sami tranmiti pe un pm info despre cum eau avizele si de unde (daca ai aceasta informatie). Mie meau explicat la primarie dar asa in general - te duci cam acolo si ei. Nu meau dat adresa finala.

Scuze daca se pare limba rea romina un pic nu chear buna - sunt original moldovean de peste Prut.

Edited by d_dutca, 17 February 2017 - 09:54.

brawnie

brawnie

Active Member

pai...daca va locui o singura persoana in casa...atunci pentru ce 3 dormitoare??
Fa-ti o casa mai mica...cu doua dormitoare...eu as merge pe parter in 110-120 mp o rezolvi...parerea mea :)  diferenta de bani (de la bugetul de 120k) o impartim :)

d_dutca

d_dutca

Junior

brawnie - la parter am nevoie de biroul ala care va fi convertit untrun dormitor pentru parinti. Sunt deja in virsta si stau la vreo 600km de Bucuresti. Daca se intimpla ceva numai drumul pina acolo imi ea vreo 10 ore. Din aceasta cauza nu prea vad cum as putea micsora amprenta.
Pe viitor cine stie poate ma insor si eu asa ca mai bine sa o fac cu rezerva.

brawnie

brawnie

Active Member

zici ca esti deha in varsta....poate te insori...(doamne ajuta)..te gandesti si la copii ? intreb numai...
Cum vei reusi sa intretii aceasta casa cand vei fi la pensie in conditiile in care va fi ocupat un singur dormitor din 3? De ce sa platesti intretinere la asemenea casoi?  
Parerea mea eu as face cum am zis o casa parter cu un pod mansardabil in viitor daca apare sotie si copii..daca nu...nu...nu intretii mp degeaba...

cumparator

cumparator

Active Member

• ID membru: 69,374
Parintii lui sunt in varsta...

d_dutca

d_dutca

Junior

Initial ma gindt la mansarda - dar am renuntat. Prefer sa nu pierd din spatiu. Plus nu cred ca ma va costa cu mult mai mult casa P+1 decit P+M.
La intretinere cred ca ai in vedere caldura. Daca da atunci asa o casa din ceam citit pe forum la o iarna ca aceasta ar consuma gaze de vreo 1500-2000 lei poate mai mult.
E destul de putin - eu acum pe o garsoniera foarte prost izolata dau peste 1000 lei pe iarna.
Pina la pensie mai am si analizind situatia de acum imi dau seama ca deacuma deja trebuie sa ma gindesc din ce o sa traiesc la pensie. Peste vreo 30 de ani cind voi ajunge la pensie poate nici nu va fi pensie.
In  privinta copiilor - prefer intii sa trec de primul obstacol numic cu cine sai fac iar pe urma mai vedem

brawnie

brawnie

Active Member

ai zis ca esti  in varsta :) nu  ma gandeam ca mai ai 30 ani pana la pensie :) si da...trebuie sa ne gandim ce vom face la pensie...altfel riscam sa fim o povara pentru copii.

Adrianradu

Adrianradu

Junior

View Postd_dutca, on 17 februarie 2017 - 09:53, said:

In C.U. nu nimic scris despre Sanatatea populatie.
Am doar alimentare cu apa, energie electrica, gaze, salubritate , canalizare si mediu + tot cei legat de documentatia tehnica proiect.
Poti sami tranmiti pe un pm info despre cum eau avizele si de unde (daca ai aceasta informatie). Mie meau explicat la primarie dar asa in general - te duci cam acolo si ei. Nu meau dat adresa finala.

Scuze daca se pare limba rea romina un pic nu chear buna - sunt original moldovean de peste Prut.
Poti sa postezi,te rog,din Certificatul de Urbanism partea cu Avizele?!

d_dutca

d_dutca

Junior

Avizele de pe C.U.

Attached Files

brawnie

brawnie

Active Member

PAC, PAD, POE...nu se mai numesc asa de cativa ani...au fost inlocuite de DTAC, DTAD respectiv DTOE...o fi Pantelimonul mai in urma? :)

Adrianradu

Adrianradu

Junior

View Postd_dutca, on 17 februarie 2017 - 11:13, said:

Avizele de pe C.U.
Multumesc...ai dreptate...chiar credeam ca trebuie sa fie la fel...macar la aceiasi Primarie...
...ma semi-oftic ca dupa acel Aviz am "alergat" cel mai mult

View Postbrawnie, on 17 februarie 2017 - 11:25, said:

PAC, PAD, POE...nu se mai numesc asa de cativa ani...au fost inlocuite de DTAC, DTAD respectiv DTOE...o fi Pantelimonul mai in urma? Posted Image
Uite-te si tu Brawnie CU eliberate de acelasi Birou de Urbanism...ce diferenta...
Oricum vad ca are ceva in plus...Studiu privind posibilitatea utilizarii....Trasare...Declaratie Notariala...

Attached Files

brawnie

brawnie

Active Member

ia...mai uitati-va odata amandoi...are trecut sanatate si colegul dutca :)

d_dutca

d_dutca

Junior

Pai la mine sanatatea nu e cu X si nici nu e bolduita ?! Deci inteleg ca nu trebuie sa iau aviz pentru ea

Edited by d_dutca, 17 February 2017 - 11:41.

brawnie

brawnie

Active Member

sau...daca nu e cu x ca la tine si numai cu - (liniuta) alea nu se fac?

Anunturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users