Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Legiferarea parteneriatului civil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

Poll: Referitor la parteneriatul civil (158 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu legiferarea parteneriatului civil in Romania?

  1. Voted Da (101 votes [63.92%] - View)

    Percentage of vote: 63.92%

  2. Nu (42 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  3. Nu ma intereseaza / nu stiu daca este util (15 votes [9.49%] - View)

    Percentage of vote: 9.49%

Vote Guests cannot vote

#307
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,313
  • Înscris: 24.06.2006

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 19:12, said:

Familie poate fii foarte bine o cumunitate/colectiv stabila in forma unui parteneriat si copiib adoptati de acestia
familia e marca inregistrata deja, pentru comnitati si colective inventeaza o denumire potrivit si fuguta la inregistrat cu ea sa nu o foloseasca altii, ca sunt multe categorii si toti vor drepturi

#308
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Atentie la titlul topicului, este vorba de parteneriatul civil, nu de casatorie sau familie per se.
In Romania casatoria intre indivizi de acelasi sex nu este permisa si cele valabile in alte state nu sunt recunoscute in Romania.
Deci partea constitutionala si legala este foarte clara. De ce sa mai discutam tema asta daca inca nu este necesar? Poate peste vreo 200 de ani va fi necesar
si in Romania, cand aceasta se va emancipa indeajuns.

In rest;

Așa cum am arătat și cu alt prilej, există mai multe tipuri de familie: familia nucleară (alcătuită din bărbat, femeie și copil) care poate fi legitimă (având la bază căsătoria dintre
bărbat și femeie) sau nelegitimă (concubinajul dintre bărbat și femeie), familia monoparentală (un părinte cu un copil), familia adoptatoare (un părinte/doi părinți care adoptă
un copil ce nu este al lor), familia extinsă (care cuprinde rudele până la verișori), familia substitutivă (persoane care nu sunt rude apropiate și cresc un copil fără a deține acte
pentru aceasta), familia separată (persoane căsătorite sau nu care nu locuiesc împreună, dar îi leagă un copil), familia homosexuală (persoane de același sex care locuiesc și
gospodăresc împreună fără a fi căsătorite, întrucât legislația interzice aceasta).

http://www.cristidan...vind-casatoria/

Edited by WestPoint, 30 April 2019 - 21:44.


#309
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 21:43, said:

(...)familia homosexuală (persoane de același sex care locuiesc și
gospodăresc împreună fără a fi căsătorite, întrucât legislația interzice aceasta).
http://www.cristidan...vind-casatoria/
În România, pe lângă constituția și legile în vigoare, avem un referendum cu prezență de peste 20%, la care marea majoritate, adică milioane de români au votat din principiu și ca principiu împotriva opiniei personale a lui Dănileț.

#310
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 03.03.2007

 Iochanan, on 30 aprilie 2019 - 21:56, said:

În România, pe lângă constituția și legile în vigoare, avem un referendum cu prezență de peste 20%, la care marea majoritate, adică milioane de români au votat din principiu și ca principiu împotriva opiniei personale a lui Dănileț.

Eu zic ca 80% dintre romani i-au dat dreptate lui Danilet prin refuzul de a se prezenta la un referendum mizerabil.

#311
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Se pare ca unii nu prea sunt familiari cu matematica si considera ca daca 30% din Romania i-a votat pe PSD, toata tara i-a votat.
Dar pe cei 70% din populatie care nu i-a votat?

Pe linga asta, 20% din 20 Mil. sunt doar 400.000, nu "milioane de romani".

Edited by WestPoint, 30 April 2019 - 22:10.


#312
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 22:07, said:

Pe linga asta, 20% din 20 Mil. sunt doar 400.000, nu "milioane de romani".


Erm......poate vrei sa te mai gandesti? Matematica asta...de clasa a doua..

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 21:04, said:

Fals. In lumea civilizata se accepta casatoriile intre homosexuali si in statele ramase in urma, nu.

Hm, Japonia e de mana a doua?

Chestia e ca eu nu sunt insurat. Deci nu primesc reduceri la taxe (daca ar fi) Dupa logica voastra, ar trebui, ca sunt si eu cetatean si platesc taxe.
Am mai trecut prin asta - beneficiile casatoriei sunt ceva care se acorda unor cupluri pentru ca aduc ceva societatii. Asta-i singurul motiv, iar cei care nu aduc aceasta valorea nu primesc nimic.

Edited by vlad1102, 30 April 2019 - 22:21.


#313
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Asiaticii nu se pun, ei au tradiții și obiceiuri ciudate, japonezii de exemplu muncesc în exces

#314
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Alexandru H., on 30 aprilie 2019 - 22:02, said:

Eu zic ca 80% dintre romani i-au dat dreptate lui Danilet prin refuzul de a se prezenta la un referendum mizerabil.
În democrație, fotbalul se joacă pe goluri, iar politica pe voturi.
Deocamdată Dănileț cu opiniile lui personale nu are niciun vot în spate, referendumul ăla are milioane.
La referendum au venit, ca să îl parafrazez pe Băsescu, cetățenii politic activi.
Avînd în vedere constituția și legile țării, precum și votul masiv al cetățenilor activi, este clar care este voința democratică a poporului român, anume să nu existe pe teritoriul României așa-zise „familii” homosexuale sub nici o formă și inclusiv să nu aibă niciun fel de drept de adopție asupra unor copii pe care să-i influențeze dezastruos prin însăși natura existenței unei relații homosexuale, care este încadrată în general de tratatele de teologie morală, de psihologie și de psihiatrie.

#315
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Cum anume te influențează dezastruos? Un copil poate fi influențat sa devină homosexual?

#316
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 Epdm, on 30 aprilie 2019 - 17:21, said:

Pentru ca platesc taxe si impozite la fel ca mine si ca tine, nu sunt scutiti.
Taxe și impozite plătesc și pedofilii, și acolo limita de vârstă fiind una discutabilă.


Pentru clarificări, sunt pentru parteneriat civil, ba chiar pentru unul între două sau mai multe persoane, familia trebuind să rămână ceea ce a fost.

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:26, said:

Cum anume te influențează dezastruos? Un copil poate fi influențat sa devină homosexual?
Un copil poate fi influențat să devină violent/criminal?

Edited by fum, 30 April 2019 - 22:38.


#317
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,313
  • Înscris: 24.06.2006

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 22:07, said:

Dar pe cei 70% din populatie care nu i-a votat?
ai date concrete sau doar o parere personala?

 WestPoint, on 30 aprilie 2019 - 22:07, said:

Pe linga asta, 20% din 20 Mil. sunt doar 400.000, nu "milioane de romani".
cred c-ar trebui sa recalculezi

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:26, said:

Un copil poate fi influențat sa devină homosexual?
inocentule Posted Image

#318
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu știu întreb
Vouă, când ați devenit adolescenți, v-au plăcut femeile pentru că v-au influențat părinții sau pentru că așa ați simțit?

#319
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 03.03.2007

 Iochanan, on 30 aprilie 2019 - 22:25, said:

În democrație, fotbalul se joacă pe goluri, iar politica pe voturi.
Deocamdată Dănileț cu opiniile lui personale nu are niciun vot în spate, referendumul ăla are milioane.
La referendum au venit, ca să îl parafrazez pe Băsescu, cetățenii politic activi.
Avînd în vedere constituția și legile țării, precum și votul masiv al cetățenilor activi, este clar care este voința democratică a poporului român, anume să nu existe pe teritoriul României așa-zise „familii” homosexuale sub nici o formă și inclusiv să nu aibă niciun fel de drept de adopție asupra unor copii pe care să-i influențeze dezastruos prin însăși natura existenței unei relații homosexuale, care este încadrată în general de tratatele de teologie morală, de psihologie și de psihiatrie.

La referendum au venit aia usor de manipulat: mosnegi, analfabeti, zeloti.

#320
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,313
  • Înscris: 24.06.2006

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 22:55, said:

Nu știu întreb
Vouă, când ați devenit adolescenți, v-au plăcut femeile pentru că v-au influențat părinții sau pentru că așa ați simțit?
copii sau adolescenti? intreb si eu pentru un prieten

 Alexandru H., on 30 aprilie 2019 - 23:00, said:


La referendum au venit aia usor de manipulat: mosnegi, analfabeti, zeloti.
acasa au stat aia pe care-i doare-n paispe, celor ce le-a fost lene, aia care-s nehotarati ... printre altii ...

#321
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 fum, on 30 aprilie 2019 - 22:41, said:

Un copil poate fi influențat să devină violent/criminal?

Probabil că da.
Dar homosexual nu
Putea să-mi arate taica-miu numai stromeleaguri, eu tot la femei as casca ochii. Ce să-i faci.

Deci argumentul cu copiii influențabili nu tine, nu cred că poți convinge un om, oricât de tânăr, să-și schimbe orientarea sexuala, e sau nu e atras în mod natural.

 dan210, on 30 aprilie 2019 - 23:14, said:

copii sau adolescenti? intreb si eu pentru un prieten

Adolescenți
Copiii nu sunt interesați de sex.

Eu am cumpărat primul meu ziar "infractoarea" pe la 12 ani. Pe fete le tachinam printr-a 5a sau a 6a.

Deci cum ar fi putut să mă influențeze cineva?

#322
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 vlad1102, on 30 aprilie 2019 - 22:17, said:

Am mai trecut prin asta - beneficiile casatoriei sunt ceva care se acorda unor cupluri pentru ca aduc ceva societatii. Asta-i singurul motiv, iar cei care nu aduc aceasta valorea nu primesc nimic.
Dacă te referi la faptul că deocamdată doar cuplurile heterosexule pot produce copii și prin urmare beneficiile căsătoriei ar trebui să fie o răsplată doar pentru aceste cupluri cred că nu vezi pădurea din cauza copaciilor. În primul rând, parcă 30% din copiii care se nasc în România se nasc în afara căsătoriei, deci părinții lor nu beneficieză de beneficiile căătoriei. În al doilea rând 10% dintre cuplurile căsătorite nu fac nici măcar un copil, deci ei nu aduc ceva societății. În al treilea rând, educația gratuită pentru copii, asigurarea de sănătate gratuită pentru copii, alocația pentru copii, concediul pentru creșterea copiilor, etc sunt beneficii acordate cuplurilor care aduc ceva societății fără să fie nevoie de căsătorie.

Nu este nici o contradicție să acordăm și cuplurilor homosexuale dreptul la parteneriat civil sau căsătorie. Cuplurile heterosexuale nu aduc nici un beneficiu societății doar pentru că sunt căsătorite.

#323
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 tavitu, on 30 aprilie 2019 - 23:21, said:

Nu este nici o contradicție să acordăm și cuplurilor homosexuale dreptul la parteneriat civil sau căsătorie. Cuplurile heterosexuale nu aduc nici un beneficiu societății doar pentru că sunt căsătorite.


Care-i procentajul de copii adusi de cuplurile same -sex? Nu neaparat  in RO
Cand vor fi smilare poate voi fi de acrod cu tine - pana atunci, exercitiul e similar cu a acorda titlul de "mama eroina"  melcului meu din curte. Sigur, nu indeplineste nici o conditie, dar dc nu?

Edited by vlad1102, 30 April 2019 - 23:30.


#324
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,771
  • Înscris: 11.03.2007

 Flat, on 30 aprilie 2019 - 23:19, said:

Probabil că da.
Dar homosexual nu
Putea să-mi arate taica-miu numai stromeleaguri, eu tot la femei as casca ochii. Ce să-i faci.

Deci argumentul cu copiii influențabili nu tine, nu cred că poți convinge un om, oricât de tânăr, să-și schimbe orientarea sexuala, e sau nu e atras în mod natural.



Adolescenți
Copiii nu sunt interesați de sex.

Eu am cumpărat primul meu ziar "infractoarea" pe la 12 ani. Pe fete le tachinam printr-a 5a sau a 6a.
Putei renunța la remarca aia cu ștromeleagurile, una deplasată, o forțare care n-are nimic de-a face cu realul. Doar, în balans gândind, nu ți-a arătat mama ”zestrea”, ca să-ți hotărăști viitorul sexual. Influențarea are loc și voit și fără intenție, aia voită fiind de obicei excepție.
12 ani este același lucru cu a 5-a sau a 6-a, deci copil, deci influențabil, nu musai de ce avei în pantaloni la acea vârstă, cât cultural. Ca să ajungem la un compromis, accepți că, în urma unor influențe externe, copiii ar putea deveni bisexuali, că ar putea fi pervertiți? Nu uia un lucru: copiii sunt curioși. A nu se înțelege de aici că are vreo legătură cu curul.

Repet, sunt pentru parteneriat civil, definit așa cum se aude, nu căsătorie. Asta deoarece legiuitorul a pus noțiunile ”familie” și ”căsătorie” ca decurgând una din alta, una în legea organică, alta chiar în Constituție, ori nemodificarea unor articole, din uitare sau neaducere aminte, ar duce automat la căpătarea dreptului pe care îl are orice familie, acela de a adopta copii. Modificarea unor articole, după acordarea dreptului de căsătorie, ar fi citită ca și restrângere de drepturi, nu-i așa? Știu tehnica pașilor mici de zeci de ani și știu unde se poate ajunge cu răbdare și planificat. Așa că, deși în principiu aș fi de acord ca două partenere să poată adopta copiii, știind tehnica pașilor mici, spun că este mai bine ca partenerii să nu poată face adopții decât în cadru familial.

Întrebarea mea rămâne: și astăzi înțelegi din ”întemeierea familiei = căsătoria dintre un bărbat și o femeie” ca fiind restrângere de drepturi?

Edited by fum, 01 May 2019 - 07:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate