Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Casuta mica P+M 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...stai linistita ca "iti gasim" Diriginte de Santier...
Am sa iti scriu PM cu datele de contact ale Doamnei diriginta cu care o sa colaborez eu

#74
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostaditzaC, on 17 februarie 2017 - 14:11, said:


Am inteles ideea dar mai greu de realizat pt ca : nu cunosc nici un diriginte de santier ( daca iau unul nu voi stii cat de bun sau slab este in ce priveste experienta ) . Tu spui ca a ridica o casa la rosu nu e asa complicat fata de a face niste finisaje bune si ok ? Noua ne a spus arhitectul ca : daca fierul nu e bine pus la fundatie nu e ok , daca exista multe lucrari gresite nu  e ok , poate sa crape casa sau se pot intampla diverse . De aceea ne am si speriat , gandind ca nu vom reusi sa facem ceea ce trebuie si e musai sa angajam o firma .
Nu am zis ca nu e complicat sau neimportant, ma refeream ca este mai greu sa fie subiectiv in ceea ce inseamna calitate a lucrarii in faza de rosu. Cu mic ajutor iti vei da seama singur daca un stalp este corect turnat sau daca armatura este corect executata.
Daca urmaresti proiectul si cumperi materiale personal nu au cum sa se intample mari grozavii. Sau cel putin eu nu am auzit de echipe care sa uite sa puna fierul in armatura sau sa cofreze placa...

#75
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View PostBylly00, on 17 februarie 2017 - 12:44, said:

Iata cum planuiesc eu sa fac. Ca sa nu apara discutii ca nu am stiut ca vreti asa si de-aia acum o sa cerem mai multi bani le spun decat lucrati strict dupa proiect si dupa normative (ca sunt unele lucruri legate de zidarie care asa se fac, dar nu o sa fie cel mai mic detaliu trecut in proiect acolo). Le dau proiectul sa se uite pe el  si sa isi faca o idee despre ce inseamna ca timp ca volum de munca si apoi negociem. Evident ca daca ma trezec pe parcurs ca mai vreau o fereastra nu stiu unde sau ca vreau sa modific nu stiu ce, mai discutam de alti bani, daca nu aia sunt si cel mai important impartiti pe etape.

Contractul cu o echipa nu face mare lucru dar daca sunt oameni de omenie le arati acolo uite domne ai spus ca faci lucrul asta si eu am spus ca iti dau banul asta, nu mai incape discutie ca nu am zis nu stiu ce de la inceput. Oricum nici  cu o firma nu valoreaza prea mult contractul, sa te judeci cu o firma inseamna sa intarzii cativa ani de zile si nu stiu cine isi permite luxul asta, timpul e foarte pretios in ziua de azi.

In general oamenii cheama dirigintele de santier la fazele determinante, inainte de turnari, la decofrari poate, etc. Asta nu inseamna ca pentru un pret potrivit nu te poti intelege cu un diriginte sa fie zi de zi pe santier.

Lucrul cu o echipa in regie proprie nu e chiar asa rocket science cum crezi. Atata timp cat ai proiectul bine pus la punct si are cine sa il citeasca (pentru ca exista sefi de echipe care se comporta de parca i-ai injurat in momentul in care le pui o plansa in fata, pe astia trebuie sa ii eviti din start) si pe de alta parte mai ai si diriginte bun nu prea are ce sa se intample. Ii pui sa urmeze proiectul intocmai si orice nelamuriri ai poti sa ceri de la proiectant sau de la diriginte, el oricum este obligat in mod legal sa fie raspunzator pentru buna executie a proiectului.

Deci asa o rezolvi cu manopera. Am uitat sa spun ca inainte sa alegi echipa vizitezi si tu niste santiere, niste beneficiari, faci niste poze pui pe aici isi mai dau oamenii cu parerea despre executia lor. Apoi mai ai materialele. Pt partea la rosu nu e chiar asa de complicat daca ai devizul bine intocmit si separat pe faze (adica sa stii cat beton sa comanzi pt placa spre exemplu). Te plimbi pe la furnizori negociezi pe baza listei de necesar materiale si cel mai probabil gasesti sa iei cea mai mare parte din ele de la un singur furnizor, care se ocupa si de transport. Dai telefoane bagi banul prin banca si treaba e rezolvata. Desigur ca implica si ceva alergatura, dar nu e chiar asa de speriat cum ai putea crede. Maruntisurile gen cuie, sarma de dulgher, etc etc le aduci chiar tu in functie de ce necesitati sunt pe santier. Desigur ca baietii vor mai fura cate ceva din materiale, dar daca e in limita bunului simt tot vei iesi mult mai acceptabil ca pret decat cu o firma.

Firma in general are aceiasi Dorei angajati si care pot lucra chiar mai prost decat o echipa independenta. Eu am lucrat cu firma si pt casa asta o sa spun nu multumesc, o sa merg pe regie proprie.

A, si in incheiere, am vazut ca ai scris pe undeva ca la casa e greu pana o construiesti Posted Image). Sa vezi si dupa aia cate sunt de facut, in functie de ce fel de om esti si ce iti place sa faci, s-ar putea sa nu termini niciodata lucrul pe langa/la casa.
Multumesc frumos pt sfaturi .

Dirigintele de santier este obligatoriu acum . Am discutat cu cineva si mi a cerut 1500 ron/luna  cu 1-2 vizite pe saptamana sau 300 ron sa vina la fazele determinate . Eu ma gandesc ca , daca dirigintele vine si spune ' aici nu e bine facem iar ' eu suport din buzunar cheltuiala , de aceea nu stiu unde gasesc eu seful ala de echipa care e experimentat si stie ce are de facut ca sa nu ajungem aici .

Vezi ca legile in constructii s au inasprit si acum nu mai ai voie sa mai adaugi sau sa inlaturi o fereastra doar cu dispozitie de santier , depusa apoi si la ISC , bla bla . Cum ziceam am tot auzit chestii de genul care ne au dezamagit . Realitatea poate ca e alta , nu stiu .

View PostAdrianradu, on 17 februarie 2017 - 14:16, said:

...stai linistita ca "iti gasim" Diriginte de Santier...
Am sa iti scriu PM cu datele de contact ale Doamnei diriginta cu care o sa colaborez eu
ok multumesc

#76
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostaditzaC, on 17 februarie 2017 - 14:22, said:


Dirigintele de santier este obligatoriu acum . Am discutat cu cineva si mi a cerut 1500 ron/luna  cu 1-2 vizite pe saptamana sau 300 ron sa vina la fazele determinate . Eu ma gandesc ca , daca dirigintele vine si spune ' aici nu e bine facem iar ' eu suport din buzunar cheltuiala , de aceea nu stiu unde gasesc eu seful ala de echipa care e experimentat si stie ce are de facut ca sa nu ajungem aici .
daca nu e bine..reface constructorul pe banu lui..insa pe timpul tau..

#77
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
E important sa alegeti cu grija oamenii cu care veti lucra.
Cititi si voi cat mai multe jurnale, la inceput numai constructia la rosu. Asa o sa stiti ce intrebari sa puneti si o sa puteti aprecia ce gresesc daca vedeti alte lucrari.

#78
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Ar fi bine sa fie asa , dar in practica e altfel.

#79
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pai cum vine asta?..Sa repare ce-a gresit..(pt ca nu stie sa citeasca o plansa..sau poate nici n-a citit-o deloc)...pe banii mei? Daca-i scapi din mana o data..o sa te jegmaneasca de bani..

Fii tare..si tine-le piept..

#80
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Atasez si cateva poze cum va arata casuta in mare la exterior . Am pozat aiurea , scuze

Attached Files


Edited by aditzaC, 17 February 2017 - 15:06.


#81
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,659
  • Înscris: 11.03.2006
In principiu constructorul leaga fierul, apoi vine dirigintele inainte de turnare si vede daca e bine. Daca nu e bine, constructorul modifica pe acolo, nu e chiar asa de complicat. Lucrurile se complica de-abea la finisaje.

#82
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Treaba asta cu modificarile in timpul executiei nu e chiar asa, cel putin la noi in zona faci cum te taie capul si nu iti spune nimeni nimic pe urma. Ba chiar nu e vorba numai de ferestre, poti sa te apuci sa tai din stalpi si nu se supara nimeni. Teoria e una, practica e alta :)). Bine, nu spun ca o sa fac eu asa, dar pot sa iti spun sigur ca daca fac o fereastra unde nu era in proiect sau daca o fac mai mare nu se intampla nimic.

#83
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostaditzaC, on 17 februarie 2017 - 15:00, said:

Ar fi bine sa fie asa , dar in practica e altfel.
La cat e de simpla casuta ta ..si daca ar vrea muncitorii sa greseasca la ceva ..nu prea ar avea la ce :) Asta e lucrare de muncitori incepatori ..asa ca nu ti mai fa atatea probleme ..ca nu ai motiv.
Daca postezi poze la zi aici pe forum ..nici nu iti mai trebuie diriginte sau sef de santier.

Il chemi pe diriginte la inceput si la sfarsit ..ca sa.ti completeze actele pentru carte si receptie

Edited by doarUNom, 17 February 2017 - 16:39.


#84
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostaditzaC, on 17 februarie 2017 - 15:05, said:

Atasez si cateva poze cum va arata casuta in mare la exterior . Am pozat aiurea , scuze
Dpmdv lucarna aia e tare prost gandita ( sper sa ma insel ) . Degustibus !

#85
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
La ce zona te referi ? Sa stii ca asa am crezut si eu initial , apoi cand am auzit ca la receptie vin si cei de la ISC am zis ca nu e de joaca . Am intrebat arhitectul si mi a zis ca pt orice modificare tb dispozitie de santier , chestie ce mi a confirmat si un diriginte .

View Postcobi1, on 17 februarie 2017 - 16:43, said:

Dpmdv lucarna aia e tare prost gandita ( sper sa ma insel ) . Degustibus !
:)))  dc nu iti place ?  noi vroiam casa simpla fara balcon si el a venit cu ideea asta ca sa ii dam alta nota la aspect ( gen )

#86
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Peretii laterali ai lucarnei trebuie f bine termoizolati si hidroizolati ( nu multi se pricep sa faca asta si bine ...) la fel si la baza geamurilor iar la interior va fi un spatiu inutilizabil . Nu sporeste aportul de lumina vis a vis de un geam Velux sau Schindler sau alta firma care face ferestre de mansarda . Dpmdv e o complicatie doar pt design dar asa cum am zis e degustibus .

Edited by cobi1, 17 February 2017 - 17:47.


#87
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Pai si alta varianta care ar fi?  Geamuri de mansarda ? Pai nu merge orice tip de geam ?

#88
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

View Postcobi1, on 17 februarie 2017 - 17:45, said:

Peretii laterali ai lucarnei trebuie f bine termoizolati si hidroizolati ( nu multi se pricep sa faca asta si bine ...) la fel si la baza geamurilor iar la interior va fi un spatiu inutilizabil . Nu sporeste aportul de lumina vis a vis de un geam Velux sau Schindler sau alta firma care face ferestre de mansarda . Dpmdv e o complicatie doar pt design dar asa cum am zis e degustibus .
acum am citit mai bine , tu zici ca ar fi mai ok ca geamul sa fie ' pe acoperis ' . ideea este ca nu pica bine fatada casei , este adevarat ca nici arhitectul nu s a chinuit tare sa gaseasca solutii si din pacate nici eu nu am insistat . In interior ne gandim sa intoarcem scara si sa facem bucataria pe fata ( sa schimbam cu locul baii ) dar nu stiu daca pica bine scara

#89
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Mai atasez cateva poze din proiect .

Attached Files



#90
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostaditzaC, on 17 februarie 2017 - 18:50, said:

acum am citit mai bine , tu zici ca ar fi mai ok ca geamul sa fie ' pe acoperis ' . ideea este ca nu pica bine fatada casei ,.
Ca nu " pica " bine e doar un punct de vedere individual . E chestie de gusturi dar e si chestie de practicitate , acoperisul neavand intreruperi vine frumos aliniat ( la streasina ) , mai usor de facut acoperisul , mai putin marial la invelitoare , irosit etc . Un geam ( sau chiar 2 ) velux sau alta firma de geamuri mansarda dpmdv ar arata mai bine .
Nu vreau sa insist pe treburile altora , daca dvs va place , asa sa fie ca dvs veti locui acolo , nu ?

Edited by cobi1, 17 February 2017 - 20:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate