Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Casuta mica P+M 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcobi1, on 16 februarie 2017 - 16:49, said:

casa fa-o cat mai simpla astfel scutesti din banii cheltuiti si poti compensa
cu cheltuirea altor bani mai tarziu :) scuze ,dar nu ma pot abtine sa nu povestesc o patanie (sa.i zic asa) a unei persoane ce s.a apucat sa.si renoveze casa (tot asa simplititatea tineretii) cu motivul ca ..atentie - isi marita fata si trebuie sa arate cuscrilor ca nu sunt neam de sarantoci :))
Si a cheltuit omul cu renovarea cred ca peste 50 % fata de cat a dat pe ea la inceput ..s.a imprumutat in stanga si in dreapta ..ca deh ..omul trebuie sa.si marite fata :D A dat acoperisul jos ..l.a facut sub alta forma ,din alte materiale , termopane ..tot tacamul..ca sa dea o alta fata casei
Scuze de offtopic

Edited by doarUNom, 16 February 2017 - 17:00.


#38
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Banii oricum ii va cheltui pe casa insa nu e totuna daca ii va baga in betoane si fier pt design sau in termoizolatie pt  economie la facturile viitoare ..

#39
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Cat timp poti planta in fata casei (oricat de simpla ar fi ea) o magnolie, 2 tuie columnare, un brad sau plante cataratoare pe fatada, simplitatea constructiei mi se pare irelevanta.
Daca ai bugetul limitat, normal ca faci lucrurile cat mai simple.

Edited by cumparator, 16 February 2017 - 17:04.


#40
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca ma gandesc doar la termoizolatie ..atunci aia nu mai e casa . O putem denumi altfel ..

#41
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

View PostdoarUNom, on 16 februarie 2017 - 16:57, said:

cu cheltuirea altor bani mai tarziu Posted Image scuze ,dar nu ma pot abtine sa nu povestesc o patanie (sa.i zic asa) a unei persoane ce s.a apucat sa.si renoveze casa (tot asa simplititatea tineretii) cu motivul ca ..atentie - isi marita fata si trebuie sa arate cuscrilor ca nu sunt neam de sarantoci Posted Image)
Si a cheltuit omul cu renovarea cred ca peste 50 % fata de cat a dat pe ea la inceput ..s.a imprumutat in stanga si in dreapta ..ca deh ..omul trebuie sa.si marite fata Posted Image A dat acoperisul jos ..l.a facut sub alta forma ,din alte materiale , termopane ..tot tacamul..ca sa dea o alta fata casei
Scuze de offtopic

Ala chiar era un dobitoc.Posted Image Nu ca si-a renovat casa, ci pentru motivul pe care l-a avut.

Edited by cumparator, 16 February 2017 - 17:15.


#42
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcumparator, on 16 februarie 2017 - 17:04, said:

simplitatea constructiei mi se pare irelevanta.
Ca tot e legat de nickul tau ..daca o sa ai curiozitatea sa urmaresti anunturile de imobiliare ..sa vezi cat timp stau simplitatile la vanzare si nu le cumpara nimeni ..sau foarte greu.
Stiu ..o sa spuneti ca nu le faceti pentru vanzare ..asta e o idee generala .dar s.a constat ca intr.o proportie destul de interesanta :) .in ultimii ani multi si.au vandut casele din diverse motive(lucru care se i se poate intampla oricui) ..fapt ce demontreaza ca o casa trebuie trecuta si sub semnul unei valori.adica ai bagat niste bani in ceva ce ii poti recupera ..sau castiga ..la nevoie. Si inca ceva ..nu asemanati cu o masina sau o bicicleta ..ca acolo se devalorizeaza si pierzi din valoare. Nu..in cazul constructiilor oricand poti sa.ti recuperezi banii ..dar trebuie sa vezi si cum

#43
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Casele de care vorbesti ori sunt facute pt vanzare si aici intervine indoiala lucrului bine facut ori is ocazii si acolo e cu cantec pentru ca fiecare proprietar si-a construit-o pt el cu particularitatile specifice si atunci e clar ca viitorul cumparator trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda , altfel, pretul nu are prea mare importanta ..
In cazul de fata nu cred ca va fi facuta sa fie vanduta .

Edited by cobi1, 16 February 2017 - 17:24.


#44
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu tin minte numele userului ce avea jurnal pe aici ..care si.a vandut casa (draguta) chiar dupa ce a terminat.o de finisat. Omul a primit o oferta ..evident buna ..si de banii luati probabil a inceput alta si a ramas si cu bani.
Pe cand la simplitati nimeni nu iti bate in poarta sa.ti faca astfel de oferte ..


#45
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Ideea este ca poti sa faci o casa complicata care sa arate ca naiba si poti face una simpla cu mult farmec.
Fiecare casa are povestea si infatisarea ei, nu putem sa generalizam. Nu stim noi de ce s-a cumparat o casa sau nu s-a cumparat alta.
Daca mergi prin Europa, putine case sunt complicate, asa cum se intelege la noi. La ei nu prea vezi lei de ipsos vopsiti cu auriu la poarta.Posted Image

Oricum, initiatorul topicului vrea o casa simpla.

#46
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Multumesc de sfaturi , total de acord cu Cobi :)

Cumparator : asa este , imi doresc o casa simpla ca sa o pot finaliza. Categoric am visat si eu la diverse chestii , balcoane si terase insa din pacate nu mi le pot permite . Vreau ceva realizabil pt bugetul meu .  Nu vad rostul balconului daca am curte. Eu cred ca nu conteaza mult aspectul ei ( simpla sau sofisticata ) cat conteaza confortul pe care il ofera.

#47
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016



View PostdoarUNom, on 16 februarie 2017 - 17:26, said:

Nu tin minte numele userului ce avea jurnal pe aici ..care si.a vandut casa (draguta) chiar dupa ce a terminat.o de finisat. Omul a primit o oferta ..evident buna ..si de banii luati probabil a inceput alta si a ramas si cu bani.
Pe cand la simplitati nimeni nu iti bate in poarta sa.ti faca astfel de oferte ..
robert84

Edited by Adrianradu, 16 February 2017 - 18:33.


#48
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostaditzaC, on 16 februarie 2017 - 18:22, said:

Multumesc de sfaturi , total de acord cu Cobi Posted Image

Cumparator : asa este , imi doresc o casa simpla ca sa o pot finaliza. Categoric am visat si eu la diverse chestii , balcoane si terase insa din pacate nu mi le pot permite . Vreau ceva realizabil pt bugetul meu .  Nu vad rostul balconului daca am curte. Eu cred ca nu conteaza mult aspectul ei ( simpla sau sofisticata ) cat conteaza confortul pe care il ofera.
Daca doresti un design aparte / sic , poti face balcoane frantuzesti , asta nu-ti ridica costurile prea mult daca vrei sa ai mai multa lumina in camerele de la etaj https://www.google.r...coan frantuzesc

#49
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Nu mai inteleg: pe de o parte sunt blamate blocurile comuniste, pe de alta parte preferam formele blocurilor comuniste.... Asa cum spunea cobi, un balcon frantuzesc creste f putin costurile (usa termopan, nu fereastra si o balustrada din fier forjat). Comunistii au facut blocurile cutii de chibrit pentru reducurea costurilor, economie maxima (alaturi de manerele cremoanelor de plastic, robinetii din plastic si altele...). Acum nu suntem toti oieri sa aruncam cu banii in stg si in dr, dar nici chiar asa...

#50
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Unele decizii tin de gusturi sau mai bine zis de lipsa lor. Altele, de bani. Din cauza banilor cei mai multi prefera utilitatea in detrimentul aspectului. Unii prefera simplitatea fara sa devina sclavii bancilor, altii fac fite doar cu bani din banca.

Edited by ionut27, 16 February 2017 - 20:21.


#51
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Bine punctat Ionut

Cobi - nu vreau balcon :) , mie imi place asa simpla . Nu dorm in balcon si nici nu o scot la licitatie , iar de vandut nici nu se pune problema .

#52
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si uite asa sunt case gen ''Logan'', adica fara balcon, fara terasa, fara...nimic. Adica...sa nu te ploua.
Casa fara un balcon mare, o lucarna..o ceva..e nasoala rau..  Nu mai speriati omu' degeaba. ce dracu..o costa balconu' ala cat juma de casa?
Sau pierzi toata caldura prin balcon iarna ?  Iaca, eu am balcon mare si terasa la fel si nu m-a omorat la gaze iarna asta.

Initiator, mai gandeste-te la forma casei. Mici detalii schimba total imaginea.
O casa trebuie sa fie FRUMOASA. Ca asa,,stai la bloc. Ca nici acolo nu te ploua.  Curtea e mica rau, 500 de metri..mai raman vreo 400.  Daca asa-s loturile pe acolo e nasol. Stati ''cur in cur''.
Prefer mai la tara si sa simt ca stau la curte( gen 1500 de metri ) si nu se uita nimeni in gura mea cand mananc..

#53
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postmariovrs, on 16 februarie 2017 - 21:24, said:

Si uite asa sunt case gen ''Logan'', adica fara balcon, fara terasa, fara...nimic. Adica...sa nu te ploua.
Casa fara un balcon mare, o lucarna..o ceva..e nasoala rau..  Nu mai speriati omu' degeaba. ce dracu..o costa balconu' ala cat juma de casa?
Sau pierzi toata caldura prin balcon iarna ?  Iaca, eu am balcon mare si terasa la fel si nu m-a omorat la gaze iarna asta.

Initiator, mai gandeste-te la forma casei. Mici detalii schimba total imaginea.
O casa trebuie sa fie FRUMOASA. Ca asa,,stai la bloc. Ca nici acolo nu te ploua.  Curtea e mica rau, 500 de metri..mai raman vreo 400.  Daca asa-s loturile pe acolo e nasol. Stati ''cur in cur''.
Prefer mai la tara si sa simt ca stau la curte( gen 1500 de metri ) si nu se uita nimeni in gura mea cand mananc..
...nu ne permitem toti sa ne luam 1500 mp sa stii

Edited by Adrianradu, 16 February 2017 - 21:44.


#54
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008
Are lucarna si o terasa mica in fata, pun maine poze . Ideea e ca eu vreau sa imi spuneti wow ce casa misto! Sau  ce naspa e ! Cum ziceam aspectul exterior nu ma intereseaza decat 30% .
E diferenta mare intre cele doua locuinte : bloc vis a vis curte 500 mp si iti spun si de ce :
1 . Am parcare cand vreau si la ce ora vreau si nu doar 1 loc de parcare
2 . Nu suport galagia vecinului de deasupra sau cel de la et inferior .
3 . Copiii mei pot sta oricand la aer curat
4 . Pot face oricand un gratar in curte
5. Pot avea musafiri pana tarziu in noapte fara sa deranjez vecinii
6. Pot tine un animal de companie fara sa fiu nevoita sa ii duc grija ( sa il scot , plimb afara )
7 . Am spatiu mult mai mare ca la bloc
8. Pot sta afara sa privesc stelele o seara intreaga fara sa fiu deranjata
9. Nu car cu liftul/ pe scari bagajele
Si exemplele pot continua .

Darrrrrr un minus din punctul meu de vedere ar fi ca e multa bataie de cap pana o construiesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate