Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Casuta mica P+M 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

 brawnie, on 16 februarie 2017 - 13:52, said:

Proiectul nu este cel mai grozav...dar asta este...Mie mi-ar fi placut sa vad un colt, o tesitura, un perete in unghi, un balcon..habar n-am...ceva acolo...prea "comunist" mi se pare..se vede o lipsa acuta de spatii de depozitare...unde o sa puneti hainele? camerele sunt deja micute ca sa mai ingramadesti si cate un dulap pe acolo...oare nu ar fi mai rational sa faci 2 dormitoare sus? unul matrimonial cu dressing & stuff si unul pentru copil? (habar n-am cati sunteti in familie)
PS: sub 12 mp nu poate fi numit dormitor ...va respinge proiectul..alti colegi au patit-o....slabut arhitectul
Ziceti ca aveti gazele la 150 m...v-ati interesat cat costa sa trageti gazul sau pui CT pe lemne? daca optezi pentru incalzire pe lemne iti trebuie spatiu tehnic pentru centrala...
La cum este conformata casa o sa ai structura de rezistenta pe cadre din beton....zidarie este de umplutura deci poti sa mergi pe ce caramida vrei... ai zis ca vrei caramida de 30...pai la tine tot zidul e cotat 35 cm ...asta inseamna doar 5 cm de termoizolant??? Mai gandeste-te...pe aici pe forum se tot discuta de un minim 15 cm ..ideal 20 cm.
cum izolezi placa de pe sol? dar placa de peste ultimul nivel?
incalzire in pardoseala sau radiatoare?
Sunt foarte foarte multe intrebari....va sfatuiesc cu mare drag sa va apucati de citit alte jurnale...

Proiectul nu este grozav , asa este , insa este ok pt bugetul nostru . Nu vreau balcon pt ca nu am pt ce sa il folosesc . Stiu ca influenteaza designul casei dar e ok si fara . Stiu de faza cu dormitorul sub 12mp , insa nu cred ca vom avea probleme sa ne fie respins proiectul . Hainele le voi pune in sifonier:) . Suntem 4 membrii deci avem nevoie de 3 dormitoare . Cum ziceam nu avem toti banutii asadar anul acesta o vom ridica la rosu . Stiu ca bransarea la reteaua de gaze costa mult insa nu ne grabim , avem unde locui deci putem strange bani sa ne bransam . Incalzire cu radiatoare , peretele va fi de 40 asa am inteles caramida +10 polistiren din cate am inteles de la arhitect . Nu ma pricep sa spun cum vom izola placile , din ce am inteles la fundatie o sa punem si polistiren .
Apreciez spiritul de gluma , sincer si eu visez la o casa wow insa ma limitez la ce stiu ca pot realiza . Unde merg vad case ridicate la rosu si lasate asa , pt ca multi se arunca la o casa mare si cu ' de toate ' si nu mai au bani sa o finalizeze . Cum spuneam este mica si ok pt noi .

 Oxigen1234, on 16 februarie 2017 - 14:37, said:

La casa asta mica ai stalpi de 30x30 ??? O sa te doara rau la fier. Nu cauti mai bine un structurist sa ti-o recalculeze?
Caramida 30 + polistiren 5 izoleaza R=2.75 MULT mai prost decat caramida 25 si polistiren 10 R=3.85. Costuri similare, perete aceeasi grosime, pierderi reduse cu 40%.
posibil sa fie de 25 perete si 10 izolatia , cum am zis nu sunt sigura .

 cumparator, on 16 februarie 2017 - 14:36, said:

E mare lucru ca ai gazele la poarta in Pantelimon. E o firma super cretina acolo la care esti obligat sa apelezi, aceeasi ca la mine in Gulia.

AditzaC, unde e nordul? Aveti vecini? Trebuie sa va interesati inainte sa incepeti ce se intampla cu gazele, poate fi foarte greu sa ajunga la voi.
Nordul este in spatele casei . Avem vecini , zona este populata :)

 Adrianradu, on 16 februarie 2017 - 13:58, said:

...am vrut sa o avertizez cu acest aspect dar:
...a scris ca a obtinut Avizele...
...am vazut pe alte Jurnale ca nu toate Primariile cer acel Aviz de la Sanatatea Populatiei...
asa este nici noua nu ni l a cerut :)
am avut aviz enel , mediu , salubritate , proiect , declaratie notariala si extras carte funciara , studiu geo

#20
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
AC-ul are 24 de luni + prelungire 1 an (scoasa in septembrie 2016)
Termoizolatie cat mai groasa.
Dpmdv simplu = frumos:
Attached File  danhaus-des-monats-2014-11-ohnePreis.jpg   167.78K   105 downloads
Gazul e cam departe, te va costa ceva.

#21
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

 Kendo, on 16 februarie 2017 - 14:51, said:

AC-ul are 24 de luni + prelungire 1 an (scoasa in septembrie 2016)
Termoizolatie cat mai groasa.
Dpmdv simplu = frumos:
danhaus-des-monats-2014-11-ohnePreis.jpg
Gazul e cam departe, te va costa ceva.
acesta este proiectul tau ?
asa este , sunt cam departe eu sper ca vor dori si alti vecini sa traga gaze si atunci sa se imparta investitia . Oricum in 2 ani de zile  preconizez sa ne mutam .

#22
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 brawnie, on 16 februarie 2017 - 13:52, said:

PS: sub 12 mp nu poate fi numit dormitor ...va respinge proiectul..alti colegi au patit-o....slabut arhitectul

Cei 12 mp cum se calculeaza? Interax sau spatiul ramas dupa finisaje? Eu am la dormitoarele copiilor 11.88 mp interax (3,30 x 3,60 m). Am gandit ca fiecare copil sa aiba propriul dormitor decat unul mare unde sa stea impreuna.

Edited by ionut27, 16 February 2017 - 15:02.


#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Este proiectul de la care am plecat: https://forum.softpe...2#entry18328523
La parter am mutat doar scara si am lucrat la volumetrie.
La etaj nu prea a mai puscat Posted Image

#24
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

 ionut27, on 16 februarie 2017 - 14:57, said:

Cei 12 mp cum se calculeaza? Interax sau spatiul ramas dupa finisaje? Eu am la dormitoarele copiilor 11.88 mp interax (3,30 x 3,60 mp). Am gandit ca fiecare copil sa aiba propriul dormitor decat unul mare unde sa stea impreuna.

Asa am gandit si eu . Din pacate nu stam mult timp in dormitor . Noi suntem activi , ajungem seara acasa , mancam ne relaxam si dormim . Nu am gandit dormitorul ca un spatiu de joaca , ci strict pt odihna si lectura ( pt copii )

#25
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 ionut27, on 16 februarie 2017 - 14:57, said:

Cei 12 mp cum se calculeaza? Interax sau spatiul ramas dupa finisaje? Eu am la dormitoarele copiilor 11.88 mp interax (3,30 x 3,60 m). Am gandit ca fiecare copil sa aiba propriul dormitor decat unul mare unde sa stea impreuna.
Spatiu ramas dupa finisaje (spatiul util).

 aditzaC, on 16 februarie 2017 - 15:02, said:


Asa am gandit si eu . Din pacate nu stam mult timp in dormitor . Noi suntem activi , ajungem seara acasa , mancam ne relaxam si dormim . Nu am gandit dormitorul ca un spatiu de joaca , ci strict pt odihna si lectura ( pt copii )
Dupa o vreme copiii se vor retrage in spatiul lor si nu vor vrea sa interactioneze cu ai batrani. Din aceasta cauza eu am facut dormitorul fetei mele mai mare.

#26
aditzaC

aditzaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 22.08.2008

 Kendo, on 16 februarie 2017 - 15:18, said:

Spatiu ramas dupa finisaje (spatiul util).

Dupa o vreme copiii se vor retrage in spatiul lor si nu vor vrea sa interactioneze cu ai batrani. Din aceasta cauza eu am facut dormitorul fetei mele mai mare.
sunt sigura de asta dar 12 mp mi se par suficienti :) .

#27
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 Kendo, on 16 februarie 2017 - 14:51, said:

Dpmdv simplu = frumos:
Asa zic multi la inceput. Dar dupa ce se muta (implicit o finalizeaza)..si intra de cateva ori pe poarta ..se cam plictisesc de aceasta simplitate. Iar in urmatorul an ii vezi cu bidineaua in mana cum spoiesc tot felul de modele pe casa sau lipesc materiale (unele foarte scumpe !) ..ca doar doar ar mai indulci din simplitatea aceasta plictisitoare-monotona.
Sau cazuri concrete ..care la fel au preferat simplitatea ..iar cand au dorit sa vanda si sa se mute(din varii motive)  ,au cam ramas cu buza umflata cand au vazut ca nu li se oferea nici 75 % din cat vroiau ei pentru casa. De ce oare ?



#28
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Corect, omul se mai schimba, unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc urat..... Asta-i viata, nu am cum sa fac acum pe ceea ce o sa-mi placa peste 10 ani.

Parerea mea Posted Image

#29
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
PS. Exista si modele simple care arata frumos..dar nu e cazul de fata cu o structura zvelta si o caciula in doua ape.



 Kendo, on 16 februarie 2017 - 16:06, said:

Asta-i viata, nu am cum sa fac acum pe ceea ce o sa-mi placa peste 10 ani
:) gasesti pe multe drumuri constructii vechi care sunt de o mie de ori mai deosebite fata de "frumusetile astea contemporane in doua ape" ..si care au depasit cu mult acea varsta estimata de tine


#30
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 doarUNom, on 16 februarie 2017 - 16:10, said:


Posted Image gasesti pe multe drumuri constructii vechi care sunt de o mie de ori mai deosebite fata de "frumusetile astea contemporane in doua ape" ..si care au depasit cu mult acea varsta estimata de tine
Din punctul tau de vedere ...... Posted Image

#31
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Din punctul meu de vedere ..mi.as lua o rulota si as prevede niste panouri termoizolante de inchidere pe timp de iarna ..decat sa stau intr.o simplitate din asta.


#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 brawnie, on 16 februarie 2017 - 13:52, said:

Proiectul nu este cel mai grozav...dar asta este...Mie mi-ar fi placut sa vad un colt, o tesitura, un perete in unghi, un balcon...
La ce ii trebuie balcon daca sta la curte ?! Aaa sa aiba ce ridica costurile inutil , la casa ca de folosit nu-l va folosi in veci .
P.S. Asta e de departe gandire de comunist ...

Casa trebuie sa fie simpla si utila nu cu fitosenii de design fara valoare !

#33
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
@Cobi ..un balcon nu inseamna 1 m in afara si nu stiu cat pe lungime ..nu .poate avea si dimensiuni micsorate de genul 30 -40 cm pe 1-2 m..doar pentru design sau ca platforma pentru verdeata. E un mic efort financiar care poate aduce un plus de valoare casutei tale.

 cobi1, on 16 februarie 2017 - 16:18, said:

Casa trebuie sa fie simpla si utila nu cu fitosenii de design fara valoare !
Pot paria (ca si in cazul Kendo)..ca nu ai mai mult de 30-35 ..adica varsta la care multe lucruri sunt trecute cu indiferenta ..doar pe principiul sa.mi fac ceva deasupra capului sa nu ma ploua :)
Cand o sa mai cresteti putin..peste 10 ani :D ..as putea paria ca v.as gasi cu casa in renovare :))) Motivul vi l.am mai spus - o sa va plictiseasca simplitatea aia din tinerete :)

Edited by doarUNom, 16 February 2017 - 16:42.


#34
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 doarUNom, on 16 februarie 2017 - 16:32, said:

@Ciobi ..un balcon nu inseamna 1 m in afara si nu stiu cat pe lungime ..nu .poate avea si dimensiuni micsorate de genul 30 -40 cm pe 1-2 m..doar pentru design sau ca platforma pentru verdeata. E un mic efort financiar care poate aduce un plus de valoare casutei tale.


Pot paria (ca si in cazul Kendo)..ca nu ai mai mult de 30-35 ..adica varsta la care multe lucruri sunt trecute cu indiferenta ..doar pe principiul sa.mi fac ceva deasupra capului sa nu ma ploua Posted Image
Cand o sa mai cresteti putin..peste 10 ani Posted Image ..as putea paria ca v.as gasi cu casa in renovare Posted Image)) Motivul vi l.am mai spus - o sa va plictiseasca simplitatea aia din tinerete Posted Image
Gata ma opresc aici. Spor la construit simplitati
COBI nu ciobi ca nu-s ungur ...
Gresesti , orice balcon/logie , colturi mai ciudate , intranduri etc ridica costul constructiei . Dpmdv pe langa faptul ca sunt inutile , au doar o functie , sa " incante privirea trecatorului " chestie care pe mine ma lasa rece . Ai curte , poti sa-ti faci un foisor etc .
P.S. Ar fi fost minunat sa am acuma 30-35 de ani ..
P.S. 2 Io am casa cu balcoane , am construit-o acum vo 12 ani ( dracu o stiut ca nu e bine cu balcoane ) si am bagat la bani in ele de-mi vine sa urlu => prostia si nestiinta se plateste !
De aia nu recomand la nimeni sa faca asta , e o greseala foarte costisitoare pt nimic .

Edited by cobi1, 16 February 2017 - 16:41.


#35
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Scuze- Cobi ..am modificat

"PS. 2 Io am casa cu balcoane "
Probabil ca ai prea multe ..sau sunt prea mari (ca ale lui Dragusanca :D ) si de aia efortul financiar a fost mai mare


#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asa e , is mari :(

Pt initiator , casa fa-o cat mai simpla astfel scutesti din banii cheltuiti si poti compensa la termoizolatie . 5 cm e ca si cum n-ar fi si 10 cm sunt putini iar in mansarda sper ca ai loc sa pui un strat de vata de minim 30 cm altfel vara o sa fie sauna si iarna o sa fie pivnita .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate