Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#667
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Trebuie protejat (lacuit), daca e expus climei.
Uite in imagine, protectia naturala a structurii de rezistenta.

Attached File  26167838_317878875396727_2834432055617001941_n.jpg   56.51K   58 downloads

#668
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pot aparea probleme dupa turnare daca cofrajul din scandura este prea flexibil , si este pre flexibil din cauza a scandurilor cum sunt asezate formant un cofraj.

in legatura cu casa pe lemn : Romania nu are potentialul forestier ca sa castige teren in constructia caselor pe structura de lemn si fara cunostiinte in a intretine o casa pe structura totala de lemn.

Momentan are loc un proces de desăpadurire si export masiv a masei lemnoase de calitate .In schimb imi plac structurile industriale sau garaje  pe structura cu stalpi si grinzi stratificate din lemn.

Edited by Benderbut, 03 January 2018 - 21:29.


#669
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcrisbud, on 03 ianuarie 2018 - 21:11, said:

Trebuie protejat (lacuit), daca e expus climei.
Protejat - da! Lacuit - NU! Asta era ideea. Mie mi se face rau cand vad frumusete de lemn mal-tratat Posted Image  cu lac ... eventual, cat mai lucios posibil Posted Image

View PostBenderbut, on 03 ianuarie 2018 - 21:26, said:

[...]in legatura cu casa pe lemn : Romania nu are potentialul forestier ca sa castige teren in constructia caselor pe structura de lemn si fara cunostiinte in a intretine o casa pe structura totala de lemn.

Momentan are loc un proces de desăpadurire si export masiv a masei lemnoase de calitate .In schimb imi plac structurile industriale sau garaje  pe structura cu stalpi si grinzi stratificate din lemn.

Nu cred ca ti-ai aranjat bine ideile si nu se intelege ce vrei sa spui

#670
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostSean_John, on 03 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Cred ca negresa se referea la folosirea cofrajelor profi, nu la cherestea noua.

Cred ca prin  "resturile alea de scandura" brawnie se referea in primul rand la calitatea cherestelei.
Am avut in plan la un moment dat si vreo 140 mp panouri (pt pereti demisol in primul rand) dar cand i-am pus pe baieti sa povesteasca ce plan de lucru au m-am razgandit, abordarea era similara cu cheresteaua (taiat, batut cuie, etc) iar cum panourile costa gen 15-20 eur/mp insemna cost suplimentar substantial de vreo 2k eur. Eu trebuia sa le cumpar pt ca ei nu au iar la inchiriat calitatea e slaba si tepele ..dese. Daca stiau sa lucreze cu ele probabil le luam si re-vindeam ulterior la 1/2 dn pret dar asa...

    Prin case de lemn eu nu  ma refer la "cabane" lacuite ci la pereti cu structura de lemn de sandwich  acoperiti cu osb si rigips. Dar casele pe care le-am vazut eu sunt lucrate destul de slab, am observat ca in general proprietarii nu isi pun prea multe intrebari, multe din subiectele pe care le discutam noi aici sunt "SF-uri", utopii..
Probabil daca as fi avut o optiune de a construi la modul cum face DYI acolo alta era alegerea noastra.

Daca tot nu stie nimeni daca se poate face receptie inainte de bransarea la distrigaz - stie cineva cum se hidro/termoizoleaza exterior peretii demisolului? Ne intereseaza in primul rand pozitionarea straturilor, daca XPS-ul e inainte de hidroizolatie sau peste ea, lipit cu adeziv peste aceasta.

#671
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 13:15, said:


Daca tot nu stie nimeni daca se poate face receptie inainte de bransarea la distrigaz
Nu are nici o treaba Receptia cu Bransamentele

#672
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 13:15, said:

Daca tot nu stie nimeni daca se poate face receptie inainte de bransarea la distrigaz - stie cineva cum se hidro/termoizoleaza exterior peretii demisolului? Ne intereseaza in primul rand pozitionarea straturilor, daca XPS-ul e inainte de hidroizolatie sau peste ea, lipit cu adeziv peste aceasta.
Depinde cum vrei sa faci hidroizolatia..Se curata bine elevatia..se dau 2 straturi de pensulabila perpendiculare unu pe altu (sunt o gramada de branduri de hidro)..apoi se lipeste membrana bituminoasa la cald (cu flacara)..peste care se lipeste XPS-ul cu spuma ..apoi membrana cu crampoane..pt partea de sub CTA.
Eu am facut hidro si pe partea de sus a talpii..coborand un pic pe talpa..(am avut saparuta generala..deci a fost mai 'usor').

Edited by manghels, 04 January 2018 - 16:28.


#673
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Adi, multam pentru raspuns dar permite-mi te rog sa nu fiu de acord!
Stiu 2 vecini/consateni care au facut sau incearca sa faca receptia de cateva luni si li se solicita de la ISC proiectele complete de instalatii care includ si partea de bransament (electric, gaze, apa) pentru ca aceasta exista in acele situatii. Semnate si parafate de diriginte de santier si verificator.

Intrebarea este daca nu ai unul dintre aceste bransamente o fi suficient doar proiectul de instalatii precum si semnatura unui diriginte de instalatii pentru efectuarea lucrarii din interiorul casei?
Intreb dintr-un motiv bine intemeiat, e posibil sa nu rezolvam cu distrigaz-ul pana la momentul receptiei.  E clar ca daca ai instalatie termica pe gaze dar nu esti bransat nu prea are cum sa fie gata casa.. chiar daca le zici ca esti vreun nordic obisnuit cu 10 grade in casa si mai faci doar din cand in cand cate un foc in semineu.. Posted Image


multam manghe, pensulabila aia presupun ca e amorsa altfel daca e tot hidroizolatie este redundanta cu acel carton cu ardezie.
Vreau ceva decent si corect executat, atat. Altfel am pus destul hyseal insa exista intotdeauna riscul unor mici segregari si una este suficienta pt infiltrarea apei. Si noi avem sapatura generala pe partea cu demisol si o sa coboram 20 cm pe talpa - doar pe demisol facem hidro, pentru restul casei este destul ca am pus hyseal pana la cota 0.

P.S: desi a plouat in ultimele saptamani demisolul este perfect uscat, am fost recent. Doar ca nah..nu e inca imbracat cu pamant pana la CTA si apa nu sta acolo ci doar jos, pe langa talpa lui. Macar nu se infiltreaza de jos in sus, tot e ceva pana acum.

Edited by catalijns, 04 January 2018 - 16:40.


#674
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 16:28, said:

Adi, multam pentru raspuns dar permite-mi te rog sa nu fiu de acord!
Stiu 2 vecini/consateni care au facut sau incearca sa faca receptia de cateva luni si li se solicita de la ISC proiectele complete de instalatii care includ si partea de bransament (electric, gaze, apa) pentru ca aceasta exista in acele situatii. Semnate si parafate de diriginte de santier si verificator.
poate cu noua legislatie ii mai dificil..Si mie mi-au cerut proiectul complet..inclusiv instalatiile..insa nu m-au intrebat nimic de bransamente..Nici macar ala de-a venit in vizita..nu a intrebat daca am lumina..curent..sau apa..

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 16:28, said:

multam manghe, pensulabila aia presupun ca e amorsa altfel daca e tot hdroizolatie e redundanta cu acel carton cu ardezie.
da..amorsa bituminoasa..care inchide ceva pori..iar la incalzire cu flacara..se topeste si face contact 'beton' cu cartonul..Eu am folosit de la Apla..se poate dilua..primul strat mai mult..al doilea mai putin sau deloc..Scrie indicatiile de punere in practica pe galetile alea..dar si 'mesterii' ar trebui sa stie..

Edited by manghels, 04 January 2018 - 16:36.


#675
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
@catalijns ai folosit ceva aditivi de impermeabilizare la fundatie si/sau soclu si/sau placa cota 0?
Daca da, nu mai trebuie hidroizolat, eventual doar XPS lipit si membrana sa protejezi XPS-ul.
Eu cel putin doar asa doar XPS perimetral nici macar mebrana cu crampoane nu intentionez sa hidroizolez din moment ce am bagat Hyseal in fundatie (partea armata ca mai am si nearmata de 40 cm grosime)+elevatie+ cota 0.

#676
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Mirel, da, am scris si mai sus ca am pus hyseal in tot betonul pana la cota 0 insa nu ma bazez 100% pentru ca mai pot fi mici segregari in beton iar cu timpul apa se poate infiltra. Peretii arata bine dar in interiorul lor nu stii niciodata ...plus ca in zona respectiva o interventie ulterioara nu este de dorit, inseamna deranj mare si costuri pe masura. Acum cred ca scap cu cateva sute de eur (doar partea hidro , fara XPS!), sunt doar vreo 40-50 mp de hidroizolat.
Am gandit abordarea asta inca de la inceput, am convenit cu sotia ca facem demisol doar daca il facem cum trebuie...uscat si curat :)

Mebrana cu crampoane este o protectie mecanica si cred ca ajuta daca e pusa peste XPS, ma gandesc ca niste radacini de plante pot deranja in timp acel XPS iar membrana inteleg ca preintampina aceste situatii. E adevarat ca aceasta membrana dreneaza si apa insa o mica parte se poate infiltra linistit la imbinarile acesteia, nu asta e scopul ei (hidroizolarea).

Lucram de ceva vreme la niste schite cu amplasarea pe teren pentru instalatiile exterioare, utilitati, put canadian, put(uri) absorbante, bazin colector apa ploaie, cismea, amenajari exterioare, etc. Cand avem o versiune care merita atentia si opiniile voastre o sa o postam aici pentru dezbateri. Va zic doar asa de teaser, ca sa fiti pregatiti :)

Edited by catalijns, 04 January 2018 - 17:49.


#677
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 16:28, said:

Adi, multam pentru raspuns dar permite-mi te rog sa nu fiu de acord!
Reformulez...mie pentru Receptie nu mi-au cerut nimic legat de Bransamente

#678
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 13:15, said:

[...]stie cineva cum se hidro/termoizoleaza exterior peretii demisolului?[...]

Noi nu vom avea demisol dar toata fundatia va fi umpluta cu nisip; viitorul nostrul "vas" de acumulare a caldurii. Se subintelege ca totul trebuie foarte bine izolat.
La exterior, am procedat astfel:
- am curatat betonul cu perie de sarma
- am dat o mana de amorsa beton - hidroizolatie
- au urmat doua maini de hidroizolatie pensulabila
- doua straturi de XPS, 5cm + 5cm
- ultimul strat, pentru protectie - membrana cu bumbi Posted Image

Nu am fixat XPS-u de fundatie decat extrem de superficial  Posted Image, atat cat sa tina pana ce s-a umplut cu pamant, de jur imprejur. Pamantul a fost batut cu maiul mecanic. Asa stiu eu ca se face, asa am procedat Posted Image
Spor!

#679
emilgreus

emilgreus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.09.2007

View PostDIY, on 04 ianuarie 2018 - 19:34, said:

La exterior, am procedat astfel:


Te referi la exteriorul elevatiei?

E posibil sa aplicam aceasta procedura dupa decofrarea, sau la cateva zile, inainte de a acoperi zona cu pamant? Care ar fi recomandarea voastra?

Edited by emilgreus, 05 January 2018 - 07:25.


#680
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Da, la exteriorul elevatiei.

Poate ca trebuia sa mentionez faptul ca noi avem si drenuri de fundatie. Nu afecteaza modul in care am gandit hidro si termo izolarea, dar ajuta in exploatare.

#681
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@catalin nu da bani aiurea in tramvai pe hidroizolatii suplimentare pentru ca ajunge hysealul din beton...daca erau zone cu segregari care sa iti ataraga atentia la o eventuala inspectie vizuala as fi zis asa eu zic ca dai banii aiurea. Ca fapt divers la colegul @marcel_ausan (casa din baloti de paie din Dezmir) am turnat demisolul cu Hyseal apoi termoizolat si peste termoizolatie am pus membrana cramponata (Tefond) pentru protectie termoziolatie.
@emilgreus sanatos pentru acel beton ar fi sa aplici gidroizolatia dupa cel putin 28 zile.
@DIY + @catalin la panouri doka ma refeream...exista tot felul de sisteme si pentru stalpi cu ajutorul carora nu mai ai emotii la vibrat ca se rup cofrajele. Si nu tu trebuie sa ai panouri ci constructorul, trebuia sa ii ceri expres lucrul acesta ca sa oferteze corespunzator....un set de cofraje (daca au grija de ele) merge lejer la 10 turnari deci nu ar trebui sa te taxeze 20euro/mp * total mp de cofraj din deviz. Evident ca nu poti cofra tot cu doka si trebuie si unele completari cu cherestea...

#682
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 04 ianuarie 2018 - 17:48, said:

Mirel, da, am scris si mai sus ca am pus hyseal in tot betonul pana la cota 0 insa nu ma bazez 100% pentru ca mai pot fi mici segregari in beton iar cu timpul apa se poate infiltra. Peretii arata bine dar in interiorul lor nu stii niciodata ...plus ca in zona respectiva o interventie ulterioara nu este de dorit, inseamna deranj mare si costuri pe masura. Acum cred ca scap cu cateva sute de eur (doar partea hidro , fara XPS!), sunt doar vreo 40-50 mp de hidroizolat.
Am gandit abordarea asta inca de la inceput, am convenit cu sotia ca facem demisol doar daca il facem cum trebuie...uscat si curat :)

Mebrana cu crampoane este o protectie mecanica si cred ca ajuta daca e pusa peste XPS, ma gandesc ca niste radacini de plante pot deranja in timp acel XPS iar membrana inteleg ca preintampina aceste situatii. E adevarat ca aceasta membrana dreneaza si apa insa o mica parte se poate infiltra linistit la imbinarile acesteia, nu asta e scopul ei (hidroizolarea).

Lucram de ceva vreme la niste schite cu amplasarea pe teren pentru instalatiile exterioare, utilitati, put canadian, put(uri) absorbante, bazin colector apa ploaie, cismea, amenajari exterioare, etc. Cand avem o versiune care merita atentia si opiniile voastre o sa o postam aici pentru dezbateri. Va zic doar asa de teaser, ca sa fiti pregatiti :)

La elevație pe care am aditivat-o si eu am dat de la sika o amorsa in 2 miini ( una diluată si a doua care a lipit si XPS -ul) apoi membrana antiradacini si pămînt. Susțin in continuare ca un trotuar sănătos îndepărtează apa de fundatie si previne surprize neplăcute. Poți considera amorsa bituminoasă adeziv de XPS si aia e.

#683
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpicomouse, on 05 ianuarie 2018 - 23:15, said:

[...]Susțin in continuare ca un trotuar sănătos îndepărtează apa de fundatie si previne surprize neplăcute. [...]

Ca de obicei, intervin cand vad chestia asta. Trotuarul nu te apara de apa infiltrata din panza freatica; apa aia, perversa, care stagneaza pe langa fundatie si cand afara e soare ... Ori asta este cea care duce la infiltratii. Apa de ploaie, daca are pe unde se scurge, se duce si gata. Cu sau fara trotuar.

#684
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 06 ianuarie 2018 - 01:55, said:



Ca de obicei, intervin cand vad chestia asta. Trotuarul nu te apara de apa infiltrata din panza freatica; apa aia, perversa, care stagneaza pe langa fundatie si cand afara e soare ... Ori asta este cea care duce la infiltratii. Apa de ploaie, daca are pe unde se scurge, se duce si gata. Cu sau fara trotuar.

Acum nu as da vina integral pe apa din pinza freatica. Cind am lăsat liber in jurul fundației tot ce venea de pe acoperiș se strângea exact lingă fundatie.
Si perversa sau nu a găsit o trecere pe lingă o țeava etansata prost si a trebuit sa scot jumătate de metru de apa din subsol. Eu am pinza freatica mai jos de 7-8 m așa ca a fost foarte clar de unde a venit. Cind am făcut izolatia hidro/termo la elevație si am pus pamintul si turnat trotuarul chiar dacă torni apa cu furtunul nu se poate infiltra in sol mai aproape de 1 m de casa. Dacă ai pinza freatica sus ce spui este perfect adevărat trotuarul nu ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate