Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#397
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Bendere, intelege ca demisolul a fost in plan/proiect inca de la inceput si ca s-a discutat de mai multe ori despre acest subiect cu constructorul, ma interesa partea de organizare de santier in special, sapatura, depozitare pamant. O sa ne inaltam cu terenul cam 20-30 cm  de la cota naturala iar stratul vegetal de 70 cm  a fost depozitat separat a.i. sa folosesc acel pamant, este foarte bun. Am vrut sa ii trimit proiectul inca de acum vreo 3 luni insa nu a dorit pe motiv ca nu are timp, i-am aratat doar niste schite acum vreo 2 luni cand ne-am intalnit fata in fata prima oara. I-am acceptat pretentiile financiare exact asa cum a solicitat, si nu era cel mai ieftin, te asigur de asta! Pentru ultima oara - acei 7-8% per total! provin din cresterea de pret pentru zona de demisol, acei mp erau inclusi de la inceput in calcul pret total insa a fost solicitata o suplimentare pe mp pentru partea de demisol. Inca un exemplu: la inceput a spus ca aduce el panouri pentru tot demisolul iar ulterior si-a schimbat optiunea, am acceptat insa sa le cumpar eu..
Am gasit oferte mai ieftine dpdv financiar si in ultimele 2-3 zile insa nu caut cel mai bun pret ci o echipa buna la pretul corect.
    Nu e vorba de nici o smecherie, nu vreau sa pacalesc pe nimeni insa nici invers nu acceptam. Incearca te rog sa citesti atent inainte de a scrie altfel o sa te ignor pentru ca nu are sens discutia...nu generaliza treaba cu beneficiarii pentru ca nu e corect, suntem din acelasi popor cu constructorii si padurea are multe uscaturi dupa cum cunoastem...insa nu toti suntem la fel!
     Ca idee generala topicuri de acest tip sunt pentru sfaturi care ar putea ajuta respectivul beneficiar, ceea ce faci tu nu are nici o valoare adaugata pentru mine ba chiar dimpotriva as spune...Incearca te rog sa ajuti cu un sfat daca poti si sa te concentrezi pe o calitate mai buna a lucrarilor pe care le faci (iti urmaresc topicul si stiu ca mai ai ceva de lucrat la partea asta) altfel de tepe/profitori si santajisti e lumea plina insa nu cred ca asta e strategia castigatoare pe termen lung...

#398
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Eu chiar nu inteleg discutia voastra .
Constructorul nu afacut o oferta pe cantitati de lucrari x preturi unitare ?
Adica atatia mp de cofraj x Eu/mp ?
Ca atunci nu mai exista nici o discutie .
Cat se executa fizic atat ii plateai .
Ce discutie e ca are demisol ?Tot din fier , beton si cofrag e facut .

Edited by motanul13, 25 August 2017 - 08:29.


#399
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Asta voiam sa zic si eu..oferta se face pe unitati de masura / cantitati/ dimensiuni / greutati / mp/mc..si ce-o mai fi..Atat costa sapatu (pe mp) / fasonatu (pe kg) / montatu (pe kg)/ cofratu (pe mp) si turnatu (pe mc), ziditul pe mp sau mc..lemnaria si tot asa.

Daca mai 'apar' 1 demisol si inca un etaj..atunci se refac calculele. Eu nu cred in ofertele facute pe casa per toatal, nici macar in alea pe etape..(atat costa infrastructura si atat supra = pret la rosu.)...pentru ca de aici apar neintelegerile pe parcurs. Ca unii pot aproxima in mare (constructori mai experimentati) asa la ochi..e altceva..

Ca-ti dau ei un pret estimativ..atata costa fundatia si placa sau zidaria si placa peste parter..etc..asta e altceva..Dar pretul exact il dau calculele in functie de operatiune: materiale + manopera (poate si transport / logistica / scule..depinde de fiecare).

Oricum discutiile astea nu mai ajuta acu..insa poate macar pe viitor ..discutiile si negocierea se vor face mai amanuntit..si se prind acolo toate chestiunile. Eu unu, am luat devizele detaliate si am negociat / calculat cu construtorul fiecare randulet de acolo tocmai pt a evita neintelegerile.

Edited by manghels, 25 August 2017 - 10:29.


#400
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 25 august 2017 - 10:05, said:

Asta voiam sa zic si eu..oferta se face pe unitati de masura / cantitati/ dimensiuni / greutati / mp/mc..si ce-o mai fi..Atat costa sapatu (pe mp) / fasonatu (pe kg) / montatu (pe kg)/ cofratu (pe mp) si turnatu (pe mc), ziditul pe mp sau mc..lemnaria si tot asa.

Daca mai 'apar' 1 demisol si inca un etaj..atunci se refac calculele. Eu nu cred in ofertele facute pe casa per toatal, nici macar in alea pe etape..(atat costa infrastructura si atat supra = pret la rosu.)...pentru ca de aici apar neintelegerile pe parcurs. Ca unii pot aproxima in mare (constructori mai experimentati) asa la ochi..e altceva..

Ca-ti dau ei un pret estimativ..atata costa fundatia si placa sau zidaria si placa peste parter..etc..asta e altceva..Dar pretul exact il dau calculele in functie de operatiune: materiale + manopera (poate si transport / logistica / scule..depinde de fiecare).

Oricum discutiile astea nu mai ajuta acu..insa poate macar pe viitor ..discutiile si negocierea se vor face mai amanuntit..si se prind acolo toate chestiunile. Eu unu, am luat devizele detaliate si am negociat / calculat cu construtorul fiecare randulet de acolo tocmai pt a evita neintelegerile.

Corect ce spui la calcul dar asta nu exclude impartitul in etape la care ajungi adunând ce intra pe bucata respectiva de lucrare. Eu mi-am împărțit lucrarea in 3 etape mari (subsol + elevație + tot ce intra cu turnare placa cota 0 -etapa 1 , zidărie parter + stilpi si grinzi + tot ce intra pina la placa peste etaj -etapa 2 si acoperiș + terase si tot ce intra înainte de învelitoare -etapa 3). Apoi fiecare etapa am împărțit-o in subetape la finalul cărora se plătea o anumită suma. Cred ca a fost ceva de genul 10k euro, 5,5 k si 2,5 k. Astfel nu am plătit decit subetapa finalizată si toată lumea știa cind se dau banii si cit. A fost foarte ok deoarece intre etapa 1 si 2 am avut 3 luni de iarna pauza.

#401
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Exista mai multe tipuri de oferte, pe langa cele mentionate de catre voi mai exista si clasicele Xeur/mp -  aici ramane de stabilit ce intelege fiecare meserias prin mp, unii calculeaza mp de placi, de pereti subsol iar altii mp construiti din proiect. Dar un deviz in adevaratul sens al cuvantului se face asa cum ati mentionat voi anterior.

In alta ordine de idei..astazi se incheie o saptamana deosebit de trista pentru noi (nu are sens detalierea..), speram sa fi fost cea mai urata din tot anul 2017 si poate pentru multa vreme de acum inainte... "Pierderea" echipei de constructie chiar nu este pana la urma un lucru atat de rau, pierderile sunt limitate deocamdata in plus am analizat putin si ne-am dat seama ca de fapt cea mai mare problema a lor era faptul ca nu erau prea pregatiti...sa explici 2 ore ca nu exista decat o singura cota 0 pentru toata casa sau ca exista o mare diferenta intre CTA si CTN nu este scuzabil pentru un mester si cred ca riscam sa greseasca grav la elementele mai greu de executat gen scari, acoperis, proiectul nu este cel mai simplu (dar nici cel mai greu).  Am cunoscut saptamana aceasta si 2-3 echipe care puneau intrebarile care trebuie in legatura cu proiectul si care aveau raspunsuri potrivite la intrebarile "capcana", multumesc pentru recomandari colegilor de pe aici, se stiu ei care si cum.  Chiar nu cred ca toti oamenii sunt la fel, am cunoscut si altfel de "dorei", oameni respectabili/decenti la o prima vedere. Stiu ca mai e mult pana departe dar..ajungem si acolo!  Mentionez ca responsabilitatea alegerii echipei ii revine 100% beneficiarului, eu sunt recunoscator celor care mi-au recomandat vechea echipa pentru ca m-au ajutat cu multe informatii si au avut cele mai bune intentii, probabil la ei colaborarea a fost in alte conditii si in alte timpuri. No hard feelings!

Am auzit recent o problema in legatura cu distrigaz si anume ca exista o lege sau un proiect de lege care nu le mai permite sa branseze pe un drum de servitute unde reteaua este a proprietarilor mai mult de un contribuabil, vecinii mei se lovesc de aceasta situatie in prezent. Evident doamnele de la call center sau de la ghiseu de info nu stiu/nu cunosc...daca a auzit cineva ceva despre acest subiect m-ar ajuta sa ma pregatesc in avans pe subiect.

#402
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006
Imi pare rau pentru problemele pe care le intampinati. Este o perioada destul de complicata, oamenii au de lucru si fac pe divele.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu bransarea aia la gaze. Adica, la o conducta trasa pe un drum de servitute se poate lega numai o casa, sau cum?
Solicita informatia la ANRE http://www.anre.ro/r...tare-informatii . Dureza ceva, dar iti raspund. Imi amintesc ca o data i-am rugat sa imi dea informatia mai repede ca ma grabeam (trebuia sa ma intalnesc cu directorul operatorului de retea) si chiar mi-au raspuns in 2 zile!

#403
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multumesc mult cumparator, le scriu astazi.  Inteleg ca daca teava de pe drumul de servitute nu e a lor ci proprietate privata atunci un singur bransament e posibil, chestia asta se intampla de facto de la inceputul anului, cel putin pentru servitutea noastra. Noi am contribuit la dezvoltarea retelei, am dat o gramada de bani, speram sa si obtinem ceva de ei..
Cat despre divele din constructii mentionate de tine..am intalnit si din astia dar le-am zis repede ca ii sunam noi...

#404
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Status si di(tri)leme..
   Speram sa (re)incepem sa lucram la casa saptamana viitoare candva in functie de cand termina echipa lucrarea curenta. Am mai bagat o fisa, speram de data asta sa fie cu noroc:). Mesterul sef stie ce spune, pare modest si preocupat de a intelege proiectul, a mai lucrat recent la case de acest gen, a identificat usor cele cateva puncte de cotitura din proiect si stie cum sa le abordeze. In plus a catalogat implicarea arhitectului/structuristului in punctele cheie ca fiind de ajutor si nu precum altii "de ce sa se bage dom'le peste mine, adica eu nu ma pricep?!" :)
   Ca fapt divers jumatate dintre cei cu care am discutat s-au pierdut in ceata dupa ce au inteles ca stim destul de bine ce/cat/cum le cerem (pretentiosi in opinia unora...), probabil sunt obisnuiti in alt mod cu beneficiarul obisnuit (neinformat/neimplicat) si cu proiecte gen "vazind si facind" sau cat mai simple gen fara termo/hidroizolare, 2 ape si ..tare si pe a doua... :)

    Am folosit aceste saptamani de "pauza" ca o oportunitate, ne-am dat seama ca nu avem raspuns pentru cateva intrebari gen instalarea HRV sau modul de termoizolare a  fundatiei, trecerile pentru electrice si termice, etc.
Am convins pana la urma pe cineva sa ne ajute cu proiectarea HRV, asteptam solutia cu oarecare emotii pentru ca se pare ca proiectantul este obisnuit cu instalare hrv in pod si coborat cu tubulatura pe placa de deasupra parterului prin colturile camerelor - ceea ce noi nu vrem din mai multe motive precum izolare pod, posibil zgomot, grupare echipamente in CT, impact aranjare mobila, design, etc. Fiecare solutie are avantaje/dezavantaje insa noi speram sa o gasim pe cea mai buna in contextul nostru.

La partea de izolare a fundatiilor avem urmatoarea dilema: peste nivelulul fundatiei vom avea intre 40-50 cm de umplutura pana la cota CTA. Elevatia va fi termoizolata pe ambele parti cu XPS 10 cm insa nu stiu daca a facut cineva vreun calcul in studiul termic in ceea ce priveste randamentul termoizolarii fundatia (talpa de fundare). In plus am avut si un deja-vu' cand a postat azi cineva acest url:  http://www.spatiulco...object_id=4   Mi-am amintit ca s-a mai discutat pe un topic ca acest model de termoizolare ar fi mai eficient si mai simplu de executat decat cel cu placarea pe ambele parti cu xps a talpii de fundare. E pe acelasi principiu cu cei 40 cm distanta de sursa de caldura dincolo de care eficienta termoizolarii scade abrupt.  
Nu am gasit nici un mod de calcul pentru un  astfle de scenariu in u-wert, daca stie cineva ceva pe subiect... help!

#405
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 08 septembrie 2017 - 14:53, said:

Status si di(tri)leme..
       Speram sa (re)incepem sa lucram la casa saptamana viitoare candva in functie de cand termina echipa lucrarea curenta. Am mai bagat o fisa, speram de data asta sa fie cu noroc:). Mesterul sef stie ce spune, pare modest si preocupat de a intelege proiectul, a mai lucrat recent la case de acest gen, a identificat usor cele cateva puncte de cotitura din proiect si stie cum sa le abordeze. In plus a catalogat implicarea arhitectului/structuristului in punctele cheie ca fiind de ajutor si nu precum altii "de ce sa se bage dom'le peste mine, adica eu nu ma pricep?!" :)
       Ca fapt divers jumatate dintre cei cu care am discutat s-au pierdut in ceata dupa ce au inteles ca stim destul de bine ce/cat/cum le cerem (pretentiosi in opinia unora...), probabil sunt obisnuiti in alt mod cu beneficiarul obisnuit (neinformat/neimplicat) si cu proiecte gen "vazind si facind" sau cat mai simple gen fara termo/hidroizolare, 2 ape si ..tare si pe a doua... :)

    Am folosit aceste saptamani de "pauza" ca o oportunitate, ne-am dat seama ca nu avem raspuns pentru cateva intrebari gen instalarea HRV sau modul de termoizolare a  fundatiei, trecerile pentru electrice si termice, etc.
     Am convins pana la urma pe cineva sa ne ajute cu proiectarea HRV, asteptam solutia cu oarecare emotii pentru ca se pare ca proiectantul este obisnuit cu instalare hrv in pod si coborat cu tubulatura pe placa de deasupra parterului prin colturile camerelor - ceea ce noi nu vrem din mai multe motive precum izolare pod, posibil zgomot, grupare echipamente in CT, impact aranjare mobila, design, etc. Fiecare solutie are avantaje/dezavantaje insa noi speram sa o gasim pe cea mai buna in contextul nostru.

La partea de izolare a fundatiilor avem urmatoarea dilema: peste nivelulul fundatiei vom avea intre 40-50 cm de umplutura pana la cota CTA. Elevatia va fi termoizolata pe ambele parti cu XPS 10 cm insa nu stiu daca a facut cineva vreun calcul in studiul termic in ceea ce priveste randamentul termoizolarii fundatia (talpa de fundare). In plus am avut si un deja-vu' cand a postat azi cineva acest url:  http://www.spatiulco...object_id=4   Mi-am amintit ca s-a mai discutat pe un topic ca acest model de termoizolare ar fi mai eficient si mai simplu de executat decat cel cu placarea pe ambele parti cu xps a talpii de fundare. E pe acelasi principiu cu cei 40 cm distanta de sursa de caldura dincolo de care eficienta termoizolarii scade abrupt.  
Nu am gasit nici un mod de calcul pentru un  astfle de scenariu in u-wert, daca stie cineva ceva pe subiect... help!

Vezi la dana o discuție interesantă privind izolarea fundației cu calcule cu tot. Am urmărit subiectul cu interes. Chiar dacă o sa fiu certat (iertare Andrei) eu nu sunt mare iubitor al izolației sub talpa fundației. Pe laterale , pe elevație, sub placa, peste placa izolație la greu ca face bine. Sub talpa prefer sol nederanjat . Dar ca si izolare ponderea tălpii fundației nu cred ca afectează mai mult de citeva procente din gradul de izolare total ( asta raportat la suprafața totala in contact cu mediul). Vezi ca in u-wert ai pentru podea varianta de calcul (evident nu cu formele fundației). Poți calcula transferul direct si cu izolație. Nu e farmacie dar îți faci o idee.

#406
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Este destul de greu de calculat "farmacie" impactul termoizolarii fundatiei (doar pentru talpa de fundare) in total calcul termic sau in pierderile de caldura ale "fundatiei"  (adica pana la cota 0 inclusiv podeaua parterului).  Totusi exista niste convergente: cu cat mai departe de sursa caldurii cu atat termoizolarea are un impact mai mic in pierderile termice. Daca ceea ce cred este corect atunci este mai importanta termoizolatia sub placa (podeaua) parter decat a talpii de fundare, deci o prioritizare in acest sens are niste beneficii.
      Pentru talpa de fundare mi se pare foarte interesant modul de termoizolare cu "fusta", are niste avantaje precum simplitatea in executie, costuri mai reduse datorate unei cantitati mai mici de XPS in comparatie cu termoizolarea pe ambele fete ale talpii de fundare iar eficienta este similara. Brawnie, daca citesti pe aici si stii mai multe despre "fusta" :) te rog sa ne ajuti cu un sfat.

    Am mai aflat recent ca exista un unghi activ de tasare de 45 de grade care se masoara de la talpa fundatiei in adancime si catre exteriorul constructiei iar pentru un P+1 adancimea maxima este de vreo 8m de la nivelul fundatiei  . Asta inseamna ca la o adancime a fundatiei de  2m (zona demisol) daca vrei sa construiesti un put absorbant de aproximativ 8m adancime trebuie sa incepi la minim 6 m de casa, cum in fata noi avem maxim vreo 4.5...avem o problema in plus. Ne-ar ajuta si aici o opinie calificata.
Vestea relativ ok este ca solul are proprietati de drenare ok la 2 m adancime deci un tunel de percolare poate fi o solutie.

#407
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
mai clar decat este explicat in acel link nu pot sa zic :) atentie insa ca prin acea fusta "se ridica" adancimea de inghet, nu se elimina puntile termice .....

#408
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpicomouse, on 24 mai 2017 - 19:17, said:

Nu am spus sa dai gaura acolo. Am zis ca acolo sa fie priza de extractie ( o teava care trade de acolo).
Revenind la subiectul aerisirii prin tiraj/ventilatie naturala a demisolului (presiune hidrodinamica datorata vitezelor diferite de deplasare a aerului din interior versus exterior)  - am inteles de la un instalator acum ceva vreme ca exista ceva teava speciala cu un tub fixat prin mijloc (pipe in pipe, cum privesti in sectiune sunt 2-3 cm intre cele 2 cercuri concentrice) cu ajutorul careia aerul intra prin teava din mijloc si iese prin spatiul dintre cele 2 tevi. Nu am gasit la vreun DD sau Leroi ceva de acest gen, stie cineva ceva?

In alta ordine de idei daca vrem ca aerul sa fie preincalzit/preracit la intrarea in demisol atunci acea teava de ventilatie trebuie sa treaca vreo 10 m prin pamant si sa evident sa intre tot sub nivelul CTA in demisol ceea ce inseamna ca va trebui sa ne asumam riscul unei noi gauri in demisol la 10 cm de nivelul radierului. Deci cordon bentonitic imprejurul tevii si atentie  maxima la montaj!

#409
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 12 septembrie 2017 - 13:55, said:


Revenind la subiectul aerisirii prin tiraj/ventilatie naturala a demisolului (presiune hidrodinamica datorata vitezelor diferite de deplasare a aerului din interior versus exterior)  - am inteles de la un instalator acum ceva vreme ca exista ceva teava speciala cu un tub fixat prin mijloc (pipe in pipe, cum privesti in sectiune sunt 2-3 cm intre cele 2 cercuri concentrice) cu ajutorul careia aerul intra prin teava din mijloc si iese prin spatiul dintre cele 2 tevi. Nu am gasit la vreun DD sau Leroi ceva de acest gen, stie cineva ceva?

In alta ordine de idei daca vrem ca aerul sa fie preincalzit/preracit la intrarea in demisol atunci acea teava de ventilatie trebuie sa treaca vreo 10 m prin pamant si sa evident sa intre tot sub nivelul CTA in demisol ceea ce inseamna ca va trebui sa ne asumam riscul unei noi gauri in demisol la 10 cm de nivelul radierului. Deci cordon bentonitic imprejurul tevii si atentie  maxima la montaj!

Chestia aia cu țeava in țeava probabil merge pe principiul tuburilor Venturi. Dar ca sa meargă trebuie sa pună ceva in mișcare aerul , un gradient de temperatura sau presiune diferită altfel spontan ma îndoiesc ca il convingi sa se plimbe singur pe tevi. Odată ce ai un fluid (gaz ) in mișcare poți face o grămada de nebunii cu el inclusiv sa creezi ventilație practic fără costuri.

#410
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbrawnie, on 11 septembrie 2017 - 16:21, said:

mai clar decat este explicat in acel link nu pot sa zic Posted Image atentie insa ca prin acea fusta "se ridica" adancimea de inghet, nu se elimina puntile termice .....
Asta inseamna de fapt ca temperatura de sub acea "fusta" se ridica dupa cum se poate observa in poza din url. Deci puntea termica la nivelul talpii de fundare va afecata mai putin pierderile termice pentru ca este direct proportionala cu delta dintre temperatura exterioara si cea interioara. Notiunea de punte termica cred ca este o conventie, schimbul termic se face si prin termoizolatie doar ca mult mai lent.

Altfel am cam definitivat in familie "proiectul HRV", proiectantul oficial insista insa in continuare cu podul desi i-a zis de 5 ori ca nu ma intereseaza solutia asta...
Am identificat astazi cu ajutorul lui OMarius (multam!) o posibila sursa pentru tubulatura PP antibactericid pentru admisia de aer pentru HRV, partea care va trece prin sol.  Preturile Romst@l/V@lrom par la 1/4 din cele practicate de [email protected] devizul total pentru ceea ce am solicitat noi, poate reusim sa ajutam ventilatia cu ceva aer racit/incalzit prin ceva zeci de m de sol pe principiul putului canadian si in felul asta poate scapam de necesitatea AC macar pentru parter :), ne-ar ajuta mult sa nu vedem unitatea aia exterioara cocotata pe fatada. Por que? Por que a beleza importa - recomandare:
[ https://player.vimeo.com/video/55784152 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#411
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcatalijns, on 13 septembrie 2017 - 21:22, said:

ne-ar ajuta mult sa nu vedem unitatea aia exterioara cocotata pe fatada.
Unitatea exterioara a unui A/C nu este nevoie sa stea neaparat pe fatada. Nici nu recomand, din motive de zgomot si vibratii induse in pereti.
Se poate pune si pe sol (pe niste boltari).
Distanta maxima de la unitatea interioara la cea exterioara pentru aparatele rezidentiale este in jur de 15 m (depinde de model), exista si modele care merg pana la 30 m.
Traseul de tevi de freon se poate masca sub polistiren.

Edited by kolfleading, 14 September 2017 - 08:46.


#412
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Asa este Kolf, insa sunt si niste dezavantaje aici, nu este neaparat solutia ideala.
- te incurca pe trotuarul din jurul casei, latimea UE este in jur de 50 cm iar trotuarul are cam 100 cm
- Cu cat este mai mare distanta dintre UE si UI cu atat scade eficienta (chiar daca termoizolezi conductele de freon)
-  UE este mai expusa dpdv precipitatii, ma gandesc ca asta nu este un avantaj dar nici asa mare dezavantaj..

Fain ar fi o integrare  AC cu tubulatura HRV, in felul asta aerul racit ajunge in toata casa, nu este nici foarte deranjant dar problema cu amplasarea UE ramane, daca amplasezi UE in pod trebuie sa asiguri ventilatie suficienta, daca asiguri ventilatie suficienta pierzi dpdv termo...si tot asa :)
Btw, stii ceva despre despre AC-urile fara UE?

Vecinii nostri sunt mutati de vreo 5 ani si spun ca nu isi pun problema de AC, nu este necesar "cu atata beton", culmea e ca nici termoizolatie nu prea au pe juma de casa.. Ceilalti (din stanga) insa au impanzit casa cu vreo 4-5 aparate de AC, arata ca un pom de Craciun.. :)

Noi speram sa beneficiem de inertia termica a demisolului de sub jumatate de casa, ceva grade mai putine la intrarea in HRV din schimbul aer/sol (put canadian). In plus ne bazam pe "common sense", daca iarna esti ok cu 22 in casa cred ca e ok si max 25 vara, mai trebuie sa lasi si organismul sa se adapteze, sa lucreze putin. Sunt multi oameni care iarna vor 25 de grade in casa iar vara 20 insa in felul asta se expun si socurilor termice la contactul cu exteriorul, isi pierd din adaptabilitate ba chiar unii doctori spun ca afecteaza inclusiv sistemul imunitar, scade rezistenta la anumite "intemperii".

#413
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcatalijns, on 14 septembrie 2017 - 09:24, said:

Cu cat este mai mare distanta dintre UE si UI cu atat scade eficienta (chiar daca termoizolezi conductele de freon)
Neglijabil.
Am vazut printr-o documentatie Daikin o scadere de ordinul a 5 % - 7 % daca este folosit un traseu de lungime maxima.

View Postcatalijns, on 14 septembrie 2017 - 09:24, said:

Fain ar fi o integrare  AC cu tubulatura HRV, in felul asta aerul racit ajunge in toata casa,
Ventilatia necesita un debit de ordinul a 20 m3/h pentru un dormitor.
Climatizarea (racire/incalzire) necesita un debit de ordinul a 200 m3/h.
De aceea, aceasta combinatie nu prea este buna. De cele mai multe ori, rezulta o instalatie potrivita pentru ventilatie, dar cu performante neglijabile in ceea ce priveste racirea.
Ideal ar fi tubulatura separata. Una pentru debit mic, pentru ventilatie, si alta separata pentru climatizare.

View Postcatalijns, on 14 septembrie 2017 - 09:24, said:

Btw, stii ceva despre despre AC-urile fara UE?
Sunt zgomotoase si cu performante slabe. Piesele aferente unitatii exterioare (compresorul, radiatorul, ventilatorul mare, valva de expansiune) sunt incorporate in unitatea interioara, exact ca si la unitatile AC mobile.
Unitatile AC mobile isi racesc condenserul folosind tubulatura flexibila. Unitatile AC "fara UE" au nevoie sa fie montate pe un perete exterior si de doua grile maricele care comunica cu exteriorul. Aceste grile suplinesc practic tubulatura flexibila a unitatilor AC mobile.

#414
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkolfleading, on 14 septembrie 2017 - 09:38, said:


Neglijabil.
Am vazut printr-o documentatie Daikin o scadere de ordinul a 5 % - 7 % daca este folosit un traseu de lungime maxima.


Ventilatia necesita un debit de ordinul a 20 m3/h pentru un dormitor.
Climatizarea (racire/incalzire) necesita un debit de ordinul a 200 m3/h.
De aceea, aceasta combinatie nu prea este buna. De cele mai multe ori, rezulta o instalatie potrivita pentru ventilatie, dar cu performante neglijabile in ceea ce priveste racirea.
Ideal ar fi tubulatura separata. Una pentru debit mic, pentru ventilatie, si alta separata pentru climatizare.


Sunt zgomotoase si cu performante slabe. Piesele aferente unitatii exterioare (compresorul, radiatorul, ventilatorul mare, valva de expansiune) sunt incorporate in unitatea interioara, exact ca si la unitatile AC mobile.
Unitatile AC mobile isi racesc condenserul folosind tubulatura flexibila. Unitatile AC "fara UE" au nevoie sa fie montate pe un perete exterior si de doua grile maricele care comunica cu exteriorul. Aceste grile suplinesc practic tubulatura flexibila a unitatilor AC mobile.

Singurele AC-URI fără UE care erau cit de cit interesante erau cele tip Westinghouse de fereastra ca la americani in anii 60. Erau zgomotoase, nu nemaipomenit de eficiente, urite ,  dar făceau o chestie pe care orice AC modern nu o face, puteai sa iei aer proaspăt de afara si sa il bage încălzit/răcit înăuntru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate