Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#361
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@tatalaiepure : noi am vb si pe privat, ramane stabilita data stelara 16.08.
Pana atunci avem lectura de dimineata PTH...citim si strangem lista cu neclaritati si puncte vulnerabile unde trebuie mare atentie. E destul de interesant subiectul, merge cu cafeaua si ciripitoarele de dimineata. :)

@Marius: cred ca trebuie vorbit cu geologul asa de principiu, probabil poate sa iti zica o medie de absorbtie a unui astfel de put cu acele dimensiuni. Eu cred ca totusi e posibil sa aiba probleme la volume mari pe termen scurt pentru ca nu poate stoca prea mult datorita volumului limitat si prin ca i-ar trebui un buffer ceva sa il ajute.
Apropo de geolog, am vorbit cu vreo 2 recent si ambii au recomandat cu tarie sa NU facem drenaj la talpa demisolului pe teren plat. Cica nu e prea smart sa atragi apa chiar in zona respectiva, "catre ciorapii casei", daca o sa aiba vreodata probleme drenajul ramai cu problema in zona respectiva. Ei recomanda drenaj la 1 m de casa si aprox 1 m adancime. Mai citim pe subiect...


Si la finalul emisiunii problema saptamanii pentru olimpici, rog toti inginerii sa apeleze la mine :))
Ipoteza:  vom avea mult soare in partea dreapta a casei (cum ne uitam la dansa) , soarele "vine" din spatele casei (rasarit) catre fata (apus). Ma rog, nu soarele vine ci noi catre el si din sens invers dar ati inteles ideea. Parcarea va fi chiar acolo in dreapta, 2 locuri, 6 m latime poarta.  De la casa pana la poarta vor fi tot vreo 6 m, deci carportul va avea vreo 35-40 mp. Distanta intre casa si gard = 3m

Cerinta: Ne dorim ceva umbra in zona de parcare, in special pentru confortul personal. Nu putem sa construim o pergola pe tot carportul pentru ca vom inoportuna fatada principala si suparam nevasta si arhitectul. Am schitat in paint ceva model la care ne gandim acum, va fi din lemn si acoperita cu plante (vita de vie sa fie in ton cu toata treaba...).

In principiu dilemele sunt urmatoarele:

1. Cum o prindem de casa, am vazut pe topicul lui HDI un fel de grinda prinsa in structura dar nu prea mai intra pe aici sa vorbesc cu el iar astrul (care cunostea subiectul) e prins cu mutatul Tamisei...
2. Sa intram putin pe langa casa gen 1-2 m catre spatele casei?
3. Sa intram putin cu prinderea si pe fata casei pe acel colt (max 60 cm pana in dreptul primului geam de la parter) ?
4. Nu am vrea vreun stalp in mijloc, tine structura asta 6 ml lungime fara stalp? Putem sa facem pe un rectangular mai serios sprijinit intr-un capat pe o grinda prinsa cumva de structura casei si la celalat capat pe un frame construit special deasupa portii rulante.

Daca aveti ceva idei pe subiect..much obliged!

C.

Attached Files



#362
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
Parca strici feng-shui-iul daca mai lipești ceva de casa in zona aia..



#363
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Aceeasi problema o avem si noi, am vrea un carport dublu in fata casei, dar imi e teama ca va strica aspectul casei. Om gasi noi o varianta pana la urma, nu mai facem gard, facem ca la americani :)

#364
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 12 iulie 2017 - 07:14, said:

Aceeasi problema o avem si noi, am vrea un carport dublu in fata casei, dar imi e teama ca va strica aspectul casei. Om gasi noi o varianta pana la urma, nu mai facem gard, facem ca la americani :)

Dacă nu faci gard Ciobănescul Mioritic intra in depresie cit fugărește trecătorii !

#365
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Billy, la voi e spatiu suficient...ai destule optiuni decente in opinia mea.

Pico, ce inaltime de gard recomanzi pt domnu; din imagine? Crezi ca se potriveste cu stilul casei? :)))

Attached Files



#366
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@cataline....mai da-o in suparare ca e prea frumusel catelusul....hai gata...nu mai scrieti nimic sa ramana poza cu catelul Posted Image

Edited by brawnie, 12 July 2017 - 22:20.


#367
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Zi ca nu-i de pluș! Pe cuvant ca nu cred ca ai o asemenea minune cu adevarat! Doamne ,ce frumos e! Posted Image Sa va traiasca si sa fie sanatos! Amu' pot durmi ,ca vazui un îngeraș!

Attached Files


Edited by lenny13, 13 July 2017 - 00:35.


#368
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006
Du-te de aici! Ce e ala?!Posted Image

#369
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@cumparator: ceva carpaticus ciobanus Posted Image, creste mare de tot, nu te lasa inselata de aparente...o sa haleasca hotu' cazut in admiratie pe motiv de frumusata..cam asta e ideea...hipnoza.. Posted Image

Inteleg ca va place mai mult decat chestia aia a lu' Denache? Posted Image Sper sa nu citeasca pe aici ca mi-o fur rau de tot...Oricum e chestie de gust pana la urma. Sau de cat de repede intri in panica la cand vezi cate o chestie din asta.... Posted Image)))))

P.S: si uite asa s-a dus naibii focusul pe sfaturile cu solutia de pergola...:)

Edited by catalijns, 13 July 2017 - 08:50.


#370
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006
Daca e ciobanesc de-al nostru nu poate fi decat un soi de Corb cu blana mai maronie. Daca da, sunt caini extraordinari, dar aveti grija cu ierarhia.
Asa e, nu prea ne mai pasa de pergola...

#371
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 12 iulie 2017 - 21:56, said:

Billy, la voi e spatiu suficient...ai destule optiuni decente in opinia mea.

Pico, ce inaltime de gard recomanzi pt domnu; din imagine? Crezi ca se potriveste cu stilul casei? :)))

Pai 1 m parte opacă (beton, lemn, ce vrei tu) sa nu vadă cit de mare este "fiara". Si Ăźncă 1 m ceva sa nu zică ca a picat accidental la tine in curte.cind  admira luna plină. Eventual si un sant de 1 m adincime unde sa arunci rămășițele 🤗

Edited by picomouse, 13 July 2017 - 20:18.


#372
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pico, nu e nevoie de sant ca o sa fie in crestere vreo 2 ani si papa tot.... Posted Image)

Daca tot nu am vreun mare succes cu ceva sfat pentru pergola...macar sa stiti ca mai exista un fratior si o surioara disponibili, au 14 saptamani, in 2-3 saptamani o sa primeasca ultimul vaccin imunitar si pot fi scosi in lume Posted Image. Pentru doritori rog mesaj asap, duminica va fi "livrarea noastra", daca va decideti asap imi ziceti va pot ajuta cu ceva livrare prin/pe langa Bucuresti (domnisorii sunt cazati acum pe langa Brasov).
Ma gandesc ca o casa fara un caine sau cocos nu e chiar terminata Posted Image. Plus ca astia fac si servicii de paza...au PIR, contact magnetic si camere cu motion detection incorporate si de ultima generatie...testate de natura in cateva milioane de ani...fail safe cum ar zice maestru Pico Posted Image Plus ca sunt rezistenti la boli, la frig, nu trebuie tinuti in casa si se inteleg foarte bine cu copii, sunt ff loiali.

Daca totusi mai aveti chef si de o discutie despre constructii ceva (pe langa catelusi si rosii...) avem (si) urmatoarea dilema:

De ce soclul casei se face in general mai retras decat termoizolatia zidului, dpdv estetic credem ca arata mai ok daca ar fi pe la acelasi nivel. Intelegem ca termoizolatia de pe perete este de obicei mai groasa decat cea de pe soclu (mai ales daca ai minim 15 cm) insa nu sunt totusi ceva posibilitati sa nu ai un soclul mai retras care sa "ajute" casa sa arate ca o ciuperca ceea ce noua nu ne e tocmai pe plac.. Piatra de pe soclu (acolo unde exista) are probabil 2-3 cm grosime max, termoizolatia socului are probabil si ea 8-10 cm...Aveti ceva idei sa ajungi catre 15 cu grosimea totala a imbracamintei soclului, este posibil dpdv tehnic/fizic sa stea piatra acolo in astfel de scenariu?

Attached Files


Edited by catalijns, 14 July 2017 - 09:22.


#373
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
ori torni elevatia mai groasa Posted Image  ori suplimentezi cu XPS pe soclu.. Mie nu mi se pare asa urat cu soclul asta retras..mai ales ca are si picurator..si cade apa la macar 5 cm in exteriorul soclului..

Faini cutzii...asa era si pufoasa mea (Senia) cand era mica...parca era un ghem...Cand cresc..se mai dezvolta..Acu..e pana la brau..

Edited by manghels, 14 July 2017 - 09:41.


#374
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Soclul se face retras ca sa se scurga apa de pe fatada direct pe trotuar, sa nu aiba sansa de a ramane pe soclu si de a se inflitra mai departe in structura. Estetic este discutabil, nici eu nu sunt un fan al acestei solutii. Daca vrei totul la acelasi nivel nu te opreste nimeni, ai 15 cm izolatie pe pereti, pui si pe soclu tot 15 si iesi la fel (mai gros un pic daca plachezi cu ceva soclul). Depinde ce fel de piatra pui, daca sunt placute subtiri stau fara probleme, daca pui piatra de munte adevarata, groasa.... trebuie cautate alte solutii, nu cred ca rezista prea mult.

#375
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multam Billy, cred ca o sa o conving pe sotie ca e ok si cu vreo 3 cm diferenta de nivel la soclu, adica sa fie ceva mai retras. Noi intentionat sa prestam o vata bazaltica de 15 cm pentru termosistem (daca o sa avem cu ce... :) ) iar pe soclu un xps de 10 cm, daca punem mai mult apoi nu tine piatra naturala care ne place. Nu e din aia mare  de munte dar nici klinker - are vreo 2 cm grosime din cate am observat.

Altfel, pregateste-te de inspectie tehnica, maine dimineata sa fie totul aranjat, stalpii lustruiti, placa fara burta sau riduri, aspersoare functionale, etc. Orice neconformitate se va nota si aplica sanctiune conform regulamentelor in vigoare! :)

#376
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Haoleu, ce ma fac?! Eu ca eu, dar constructorul a incurcat-o, ca a facut niste riduri de numa-numa. Daca treci pe acolo zi de-acum, sa stiu sa nu mai pun aspersorul :)) si sa te las fara obiectul muncii.

#377
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcatalijns, on 14 iulie 2017 - 09:14, said:

Pico, nu e nevoie de sant ca o sa fie in crestere vreo 2 ani si papa tot.... Posted Image)

Daca tot nu am vreun mare succes cu ceva sfat pentru pergola...macar sa stiti ca mai exista un fratior si o surioara disponibili, au 14 saptamani, in 2-3 saptamani o sa primeasca ultimul vaccin imunitar si pot fi scosi in lume Posted Image. Pentru doritori rog mesaj asap, duminica va fi "livrarea noastra", daca va decideti asap imi ziceti va pot ajuta cu ceva livrare prin/pe langa Bucuresti (domnisorii sunt cazati acum pe langa Brasov).
Ma gandesc ca o casa fara un caine sau cocos nu e chiar terminata Posted Image. Plus ca astia fac si servicii de paza...au PIR, contact magnetic si camere cu motion detection incorporate si de ultima generatie...testate de natura in cateva milioane de ani...fail safe cum ar zice maestru Pico Posted Image Plus ca sunt rezistenti la boli, la frig, nu trebuie tinuti in casa si se inteleg foarte bine cu copii, sunt ff loiali.

Daca totusi mai aveti chef si de o discutie despre constructii ceva (pe langa catelusi si rosii...) avem (si) urmatoarea dilema:

De ce soclul casei se face in general mai retras decat termoizolatia zidului, dpdv estetic credem ca arata mai ok daca ar fi pe la acelasi nivel. Intelegem ca termoizolatia de pe perete este de obicei mai groasa decat cea de pe soclu (mai ales daca ai minim 15 cm) insa nu sunt totusi ceva posibilitati sa nu ai un soclul mai retras care sa "ajute" casa sa arate ca o ciuperca ceea ce noua nu ne e tocmai pe plac.. Piatra de pe soclu (acolo unde exista) are probabil 2-3 cm grosime max, termoizolatia socului are probabil si ea 8-10 cm...Aveti ceva idei sa ajungi catre 15 cu grosimea totala a imbracamintei soclului, este posibil dpdv tehnic/fizic sa stea piatra acolo in astfel de scenariu?


Si eu cred ca este ok sa fie facut soclul la acelasi nivel cu casa.
Daca ai 3cm intre soclu si casa ce relevanta are??? Un vant bun si se rezolva.

#378
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Motivele mele pt care nu as face soclul in acelasi plan:
- Daca pui materiale diferite trebuie pricepere si migala sa iasa piatra in acelasi plan cu decorativa; plus ca acolo vei avea o linie fina de imbinare unde trebuie sa ai mare grija la executie sa o inchizi bine ( sa nu se infiltreze cumva apa sa ajunga in spatele pietrei)
- Soclul in acelasi plan e frumos daca ai acelasi material si aceeasi nuanta de sus pana jos, dar la materiale diferite chiar e mai frumos retras zic eu
- Cu pergola si eu ma muncesc, am fix aceeasi problema insa eu nu vreau nicicum sa o lipesc de casa pentru ca as strica aapectul; vreau sa am trotuarul de 1m pe tot conturul casei si apoi pergola inalta de aprox 2.2m, dar care nici eu inca nu stiu cum o sa fie si din ce

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate