Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Păreri cafenea

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alecs287

Alecs287

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.02.2017
Salutare tuturor,
Vreau sa ma întorc in România si să-mi deschid o cafenea.
As vrea sa stiu ce anume v-ar plăcea si ce nu cand mergeți intr-o cafenea?
( ambient, chelneri, locație, parcare, meniu, servire, orar, etc...)


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit si ai intarziat cca 15 ani.

1. Locatie, locatie, locatie (asta e o mare problema)
2. Chirie + costuri amenajare
3. De cand cu legea anti-fumat, cafenelele sunt cam goale.

Eu in continuare cred ca in Romania sunt prea putine localuri tip "family" sau "all U can eat".

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ne-ar placea ca macar a ta sa fie una in care sa putem fuma ca omul la  masa nu afara in ger si ninsoare , comme la habitude .S-a ajuns departe cu legea asta  .Interzis peste tot . Una pe oras,  si tot era bine .Una fumatoare , restul  nu . Parcare sa ai cat mai mare , e o alta problema mare la  noi .Ambient , daca nu pui la magaoaie Guta si Salam e numa bine , zic .Posted Image

Edited by GingisHan2015, 12 February 2017 - 12:08.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003
Nu te lasi tu mai bine de fumat?
Inteleg ca nu vrei sau nu ai vointa/dorinta de a te lasa, dar asta e alegerea ta.
Eu, ca nefumator, nu vreau sa inhalez fum si sa put ca o drogherie => fumezi afara sau la "patratel".
Libertatea ta se termina acolo unde ma afecteaza pe mine.

Daca lasi portite, atunci toate cafenelele defind e fumatori, sa nu ne amagim...

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cu alte cuvinte,să nu fie singura afacere pe care o ai.
Să mai ai una din care să scoți bani,în caz că nu merge "cafeneaua".

On:
Ce nu prea mi-a plăcut mie(când frecventam),faptul că ceream o cafea,și primeam un degetar,din care jumătate era cu zaț.
Să nu mai vorbesc de preț.

Edited by ASCENDED, 12 February 2017 - 12:16.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Numai una cerem . E un drog pacatos . M-am lasat de trei ori in 40 de ani . Tot fumez . Una singura intr-un oras mic , doua in Bucuresti  .In total .Economic as zice ca nu e afacere mai cu profit decat sa fii patronul singurei  cafenele de fumatori din oras , zic .Posted Image

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View PostAdm, on 12 februarie 2017 - 12:14, said:

Nu te lasi tu mai bine de fumat?
Inteleg ca nu vrei sau nu ai vointa/dorinta de a te lasa, dar asta e alegerea ta.
Eu, ca nefumator, nu vreau sa inhalez fum si sa put ca o drogherie => fumezi afara sau la "patratel".
Libertatea ta se termina acolo unde ma afecteaza pe mine.

Daca lasi portite, atunci toate cafenelele defind e fumatori, sa nu ne amagim...
  Si eu sunt nefumator. Pe mine nu ma deranjeaza aia ce fumeaza in local. Daca e local de fumatori nu intru si gata. E alegerea mea. Pe mine ma deranjeaza aia care fumeaza pe strada si daca am ghinion sa nimeresc in spatele lor cam inhalez fumul lor. In cafenea pot alege daca intru sau nu, e un bun privat si consider ca cel care il administreaza poate sa permita si fumatul in el daca asa considera. Drumul e un bun public deci nu sunt de acord sa inhalez fumul unui fumator intr-un loc public.

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
sa fie si sortimente din categoria wellness (n-am vazut cafenea cu asa ceva desi companiile de vanzari directe ruleaza multi bani cu asemenea produse si trendul este in crestere), gen cafea cu ciuperci medicinale si cand cer un latte machiato sa fie fierbinte nu caldut.

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
daca faci cafenea pui chelnerite ca la hooters si nu mai trebuie sa-ti faci griji unde fumeaza lumea, ca oricum va fi fum inauntru :))))

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlecs287, on 12 februarie 2017 - 11:58, said:

Salutare tuturor,
Vreau sa ma întorc in România si să-mi deschid o cafenea.

E greu. Sunt multe, cam bate vantul prin ele si locatiile bune sunt deja luate.  Dar, daca poti sa aduci un concept de cafenea autentica italiana, unde sa poti bea un espresso, asa cum se bea in Italia (exclus zeama lunga), sa ai si niste chestii de patiserie.. posibil sa mearga. Sa stii insa ca investitia e mare. Cafenele isi fac, de regula, oamenii cu bani (sau amantele acestora) dintr-un surplus de cash (bani de aruncat pe fereastra) de care se pot dispensa - adica nu o fac strict din motive de business (ca iti recuperezi in 100 de ani investitia tot vanzand cafele la taraba).

Cunosc mai multe "femei independente", proprietare de cafenea, la care le plateste boierul pe care il au in spate, toata distractia, ca sa creada si ele ca au o afacere si sa nu fie stresate daca raman fara bani, pentru continuarea activitatii.  

Sunt multe locatii care incearca 3-6 luni, apoi pun lacatul. Pana la urma ii apreciez pe acesti patroni ca au curajul sa incerce, numai ca incercarea in HORECA costa bani.

Edited by rosix, 12 February 2017 - 12:40.


#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cafenelele merg bine .Intrai o data la una Costa Rica sau de genul , ceva exotic oricum . Bine , am intrat si am si  iesit apoi afara la umbrela  pacatosilor . Nu merge una fara alta . Cu adevarat cafe buna . M-a cam durut putin  ceva la  plata , da cafeaua era peste baremurile cunoscute .Ceva Ecuador sau Columbia sau de prin zona oricum . Luam vo dooo pachete de banii aia din Carrefour ,da era buna .O data pe  an merge .
Iti trebuie furnizor de cafea ca lumea , si personal atent la detalii . Nu oricine cred ca stie cum sa faca o cafe buna .Eu a mai buna in viata o beam la Eforie acum mii de ani , facuta de ceva turc sau tatar de al  meu ,  la  nisip si ibric de arama.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu prea merg in cafenele . Trebuie sa existe o anumita cultura pentru asa ceva . In filme , cafeneaua este locul aproape de gasca , locul unde se strang pretenii ....dar acum acele locuri se numesc Mall . Doar o cafea nu mai atrage pe nimeni . Nu conteaza cum arata chelneritele ...doar nu le-o tragi pe sub mese , sunt doar niste persoane care te contacteaza de trei ori intr-un timp cat mai scurt . Prima data sa ia comanda , a doua oara sa aduca produsul ...si a treia sa iti ia banii . Ma doare in basca cum arata chelnerita daca daca patronul o foloseste doar pentru cele trei motive. In plus , apare o problema destul de serioasa legat de veniturile celor care merg sa bea o cafea . Sunt destul de mici . Asta inseamna ca iti vor ocupa masa pentru o lunga perioada de timp ca sa consume un singur produs si ala ieftin , ca daca ceri 10 lei pe o cafea o sa ai cafeneaua goala . Cu 12 lei , cumpara la oferta 600 grame de cafea si bea o luna acasa . Deci , ajungem la concluzia ca produsul " cafea " in sine ...nu intereseaza . Azi trebuie sa ai si un WiFi mocaciune. Sa vezi tu cat vor sta adolescentii pe internet cu o singura cafea in nas !!!!
Afacerea poate sa existe daca o plasezi intr-un loc de interes , unde sa fie deja vadul format de alte afaceri cu produse interesante . Vara va fi nevoie de terasa . Tot vor sa se vada pe terasa cu telefonul in mana , parand extrem de interesati de ce "like-uri" mai primesc ineptiile lor de pe Facebook . Iarna , trebuie caldura , interior ...adica alte conditii.
Am vazut zilele acestea o emisiune la TV cu niste tineri frumosi intorsi din state UE , care au venit in tara cu sume intre 20.000 si 50.000 euro ca sa faca afaceri in Romania asa cum au vazut ei " afara " . Toti au pierdut banii integral . Sa faci ( aduni ) o suma ca si angajat la unul care stie sa faca afaceri este una ....iar sa faci tu afaceri este cu totul altceva . .

Edited by JurasikMan, 12 February 2017 - 12:53.


#13
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 25.12.2016

View Postrosix, on 12 februarie 2017 - 12:36, said:

Cunosc mai multe "femei independente", proprietare de cafenea, la care le plateste boierul pe care il au in spate, toata distractia, ca sa creada si ele ca au o afacere si sa nu fie stresate daca raman fara bani, pentru continuarea activitatii.  
Da' parca numai cafenele deschid ele pe banii boierului? Multe isi deschid buticuri cu haine de firma, saloane de coafura, magazine de incaltaminte... problema lor e ca boierul plateste ce plateste apoi ori se satura sa tina in spate "afacerea" respectiva, ori isi gaseste alta pitzi si directioneaza banii spre aia.


View PostGingisHan2015, on 12 februarie 2017 - 12:38, said:

Iti trebuie furnizor de cafea ca lumea , si personal atent la detalii . Nu oricine cred ca stie cum sa faca o cafe buna .Eu a mai buna in viata o beam la Eforie acum mii de ani , facuta de ceva turc sau tatar de al  meu ,  la  nisip si ibric de arama.
Cafeneaua zilelor noastre inseamna in primul rand atmosfera... daca locul e culeanu si isi dezvolta o faima hipstereasca, poti sa vinzi si zat indoit cu apa.
Ca aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8KDqPioj4rU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Manasu, 12 February 2017 - 13:03.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am avut o prietena care a deschis un bar de coctailuri . Locatie , pe undeva prin centrul Brasovului . S-a ales praful instant . Nu intelegea de ce nu se imbulzeste lumea pe usa . Credea ca o sa fie ca in "Friends" . Acum merg chestile cu mancare , bautura , loc de dans si muzica la formatie , in care dezvoltatorii imobilari de carton isi dau dedicatii unii altora peste mese . De obicei se imbata si a doua zi discuta de cat de mult au cheltuit ei intr-o singura noapte . Sunt locatii galagioase , rau famate ( doar lume proasta ) , in care grotescul este la el acasa iar cheii cu camasi slim ,care pleznesc pe burtile lor inestetice , sunt stapanii absoluti . Mancarurile trebuie sa fie cat mai gretoase  , fripturile cat mai mari ( burtosii au o capacitate impresionanta de ingurgitat ) si bautura varsata , daca se poate ( la vrac ).

Edited by JurasikMan, 12 February 2017 - 13:28.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
@Alecs, eu te sfatuiesc sa stai in banca ta si sa iti tii banii in buzunarul tau, altfel ii vei tine in buzunarul altora si vei pleca din Ro cu coada intre picioare si buzunarele goale. Nu vei fi primul si nici ultimul.
Mai ales acum cand se lauda Grindeanu ca va mari foarte mult taxele care si asa au depasit de mult limita suportabilului.

Edited by Friskey, 12 February 2017 - 13:36.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Depinde acu, de fiecare pentru ce se duce intr-o cafenea. Eu, in rarele cazuri cand merg, vreau sa fie cafeaua decenta si sa am un loc linistit unde sa pot citi ceva sa dau cateva telefoane sau sa raspund la mailuri.
De aceea nu beau niciodata cafea in mall-uri unde e vanzoleala maxima si zgomot.  Iar daca merg cu cineva, la fel, vreau sa fie liniste, sa te intelegi om cu om, un pic de atmosfera boema si cafea decenta.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPoeOvidiu, on 12 februarie 2017 - 12:29, said:

In cafenea pot alege daca intru sau nu, e un bun privat si consider ca cel care il administreaza poate sa permita si fumatul in el daca asa considera.

Daca ar fi dupa proprietari nu ai mai avea in ce sa intrii - s-ar fuma in toate cafenelele.
De ce crezi ca s-a facut legea ? Si nu e doar la noi, ba la noi inca e aplicata prost ca n-am auzit de nimeni amendat.

Afara te-au ars instant.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se uita majoritatea persoanelor la cat de buna e cafeaua, ci mai degraba la pret. In special cand e vorba de studenti/tineri. Banii se sparg (daca-i ai) in cluburi, unde se face poza cu DSLR-ul si apari a doua zi pe pagina oficiala de facebook.

View PostGingisHan2015, on 12 februarie 2017 - 12:38, said:

Luam vo dooo pachete de banii aia din Carrefour ,da era buna .

Da' ce pisici, a fost 60 de lei cafeaua? Posted Image

Edited by Ann0nyym0us, 12 February 2017 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate