Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Estic Park - Soseaua Dobroesti - Pantelimon

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View PostSeptimus, on 29 ianuarie 2019 - 12:53, said:

Buna ziua, din ce am vazut exista mai multe cladiri planificate in cadrul complexului, pe langa cele doua cladiri Solis (una finalizata, cealalata in constructie).

Exista o planificare clara in acest sens pentru evolutia lucrarilor?
Buna ziua,
Graficul este pentru 4-5 ani, dar asa cum stiti, depinde si de conditiile macroeconomice.

#110
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Conditiile macroeconomice miros urat, criza a venit deja (neoficial), instabilitatea economica infloreste... cu alte cuvinte, dubleaza perioada :))))

#111
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View Postleusteanul, on 30 ianuarie 2019 - 09:37, said:

Conditiile macroeconomice miros urat, criza a venit deja (neoficial), instabilitatea economica infloreste... cu alte cuvinte, dubleaza perioada Posted Image)))
De 5-6 ani aud pe toate posturile tv prognoze fonfaite, doar doar s-o potrivi ceva (cam ca la Margineanu si cutremurele - trebuie sa fie unul major anul asta, iar daca nu e, sunt de vina alea mici). Asta e Romania, toata lumea se pricepe la fotbal, politica si economie. De constructii nu mai vorbesc... le avem in sange de cand s-a inventat LEGO.
Dar strict despre criza: iti recomand sa vezi istoricul de la Google Earth si sa compari imaginile unui cartier din 2007 cu cele din perioada urmatoare si vorbim dupa aceea. Mie personal nu mi se pare ca nu s-a construit sau nu s-a vandut.
Ps:
nu doresc o polemica pe tema viitorului economiei, deoarece ne dam prea mult cu presupusul.

#112
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 31.07.2017
estic park este unul din multele jigniri si parazitari imobiliare ale Capitalei. el practic nu este in bucuresti si are puz de dobroesti. toti locuitorii se duc gramada in bucuresti pe o straduta cu o banda pe sens care se opreste intr-o strada ultra aglomerata. iata exemplul faradelegii in capitala noastra. nu vad nimic legal in aceasta cladire.

Oare in orice tara din lumea asta, chiar si in coruptul orient mijlociu se puteau construi 10 etaje pe o strada asa ingusta, intr-o zona deja inghesuita.. nu mai intreb ca n-are rost, spor cui cumpara si sa se bucure pana la demolarea totala a constructie!

Edited by kopac, 30 January 2019 - 10:49.


#113
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ma cam indoiesc ca o sa se ingramadeasca oamenii sa cumpere cash la estic parc. In conditiile in care accesul la credite o sa fie mai greu din cauza politicilor luate de bnr, respectiv guvern, coroborat cu cresterea euro, mult success cu vanzarea de iluzii :D

Edited by Afroditu, 30 January 2019 - 10:58.


#114
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View Postkopac, on 30 ianuarie 2019 - 10:49, said:

estic park este unul din multele jigniri si parazitari imobiliare ale Capitalei. el practic nu este in bucuresti si are puz de dobroesti. toti locuitorii se duc gramada in bucuresti pe o straduta cu o banda pe sens care se opreste intr-o strada ultra aglomerata. iata exemplul faradelegii in capitala noastra. nu vad nimic legal in aceasta cladire.

Oare in orice tara din lumea asta, chiar si in coruptul orient mijlociu se puteau construi 10 etaje pe o strada asa ingusta, intr-o zona deja inghesuita.. nu mai intreb ca n-are rost, spor cui cumpara si sa se bucure pana la demolarea totala a constructie!
Adresa Estic Park: Sos. Dobroesti (nu strada), nr. 55-65, Sector 2, Bucuresti.
Proiectul are iesire/intrare si in Sos. Fundeni care are doua benzi pe sens.
Restul comentariilor dle Copac, le consider puerile: cine pe lumea asta poate demola o constructie intabulata, proprietatea privata mai multor persoane? Iti recomand pentru lectura Art.44 din Constitutie!

View PostAfroditu, on 30 ianuarie 2019 - 10:57, said:

Ma cam indoiesc ca o sa se ingramadeasca oamenii sa cumpere cash la estic parc. In conditiile in care accesul la credite o sa fie mai greu din cauza politicilor luate de bnr, respectiv guvern, coroborat cu cresterea euro, mult success cu vanzarea de iluzii Posted Image
Ti se par cunoscute comentariile urmatoare?

Posted 11 December 2017 - 10:11
Salut!
Vineri semnez antecontractul pentru un apartament din acest ansamblu.
Am deschis acest topic pentru a vedea daca mai am vecini pe aici.
Stie cineva despre acest dezvoltator? Am vazut ca mai are un ansamblu la Giurgiului.


#13  Hamutovski Posted 27 March 2018 - 08:58
Cam nasol amplasat .. departe de poete, magazine, trnsport si cam in camp.
Daca estei junior ,merge - peste 15 ani poa op sa fie bine
Insa om gn;.. dezvoltatorii cica prefera materialele ieftine si dupa 10-15 ani instaltia de apa e mai terminata decat a unui bloc "creusist" vechi de 40 de ani
A da. belityi bine ochii cand angajati un administrator!  Si bagati la cap ca mai trebuie si voi sa fiti de folos blocului..


Posted 27 March 2018 - 08:27
Welcome!
In antecontract se specifica 30 iunie ca data finala de predare. Am fost ultima data acum 3 saptamani si nu aveam toate geamurile puse (eu sunt la etajul 2). Sper ca le-au pus inainte sa vina zapada.
Nu ar trebui sa mai dureze mult, deoarece au terminat primul bloc si se pot concentra pe acesta.
Sper ca ti-ai luat orientarea spre sud. Nu de alta, dar in nord bate un vand de numa :)
Iti recomand si loc de parcare afara. E ieftin :)


#13  Hamutovski Posted 27 March 2018 - 08:58
Codrea Residence Titan - niste alte blocuri construite pe camp


#23  Adrexx Posted 10 September 2018 - 13:47
Despre  Codrea  am  auzit  si eu ca este  cam  '' petarda '' la  capitolul  calitate  constructie...
Iar  onor  proprietarul de la  Eka  este  plecat  din tara ( de fapt  fugit.... ) , am auzit  ca a  tocat  banii si   acum nu poate  vinde  nimic,,,,nu are acte in regula.


#25  Afroditu Posted 25 October 2018 - 08:15
Ca viitor proprietar, va recomand sa evitati acest bloc. Ultima gaselnita, dupa receptionarea blocului: apartamentele de 3 camera le transforma in 2 camere si o garsoniera :))

Afroditu Posted 26 October 2018 - 14:00
Singurele chestii bune sunt legate de constructia pana la rosu si de compartimentarea la 3 camera. Finisajele praf, mana de lucru praf, singurele lucruri cat de cat ok sunt centralele (Immergas) si caloriferul din living (ferroli) :))


#28  MihaiF16 Posted 21 January 2019 - 14:53
Va las asta aici, macar cu atat sa va ajut. Despre condrea residence e vorba.
Apartamentul săptămânii: Marea Schismă a unei case de 3 camere din București


Adrexx Posted 21 January 2019 - 16:48
Alea  iacta est.
Mai  conteaza ?
Sper  ca nu s-a  ars  nimeni cumparand  de la  nea  Fane ( Codrea  Stefan )


27 January 2018 - 21:31
Salut!
Am creat acest topic pentru a va cere cateva sfaturi in ceea ce priveste amenajarea bucatariei mele (sfaturi care pot fi utile si pentru altii in situatia mea).
Dupa cum am scris si in titlu, bucataria este lunga si ingusta (3.5 x 2 m). Nu sunt singurul care poseda o astfel de bucatarie si probabil sunt sute de recomandari de amenajare a unui astfel de tip de spatiu, dar a mea este mai "deosebita". De ce zic asta?
1. Pentru ca in loc de geam este o usa de acces catre loggie-balcon.
2. Din primul aspect rezulta faptul ca pozitia caloriferului este pe un perete important. Mai jos aveti cateva poze.
3. Pozitia usii dinspre hol ma incurca.
http://prntscr.com/i6g1qr (scuzati scafarlia)
http://prntscr.com/i6g221
http://prntscr.com/i6g2ec
http://prntscr.com/i6g2tw
E clar ca "bucataria" o sa fie pe peretele opus caloriferului, singura mea necunoscuta e pozitia mesei.
O solutie ar fi o masa rabatabila deasupra caloriferului, iar scaunele sa fie puse in cui deasupra (am vazut ceva asemanator in ikea).
Eu as vrea sa fructific cat mai bine coltul de langa usa, fortand chiar un mini-coltar. Precizez faptul ca frigiderul o sa stea pe hol.
Cateva sfaturi utile, pls?
Multumesc!


Mai are rost sa comentam? = client cel putin dezamagit sau frustrat de alegerea facuta, antecontract semnat in ianuarie 2017 cu termen de predare iunie 2017, livrat ianuarie 2018, bloc construit pe camp (zona aerisita), dezvoltator/constructor dubios (nea Fane Codrea). In rest toate cele bune si sa-l stapanesti sanatos!
Vezi? Asa imi place, cand se poate vedea cine este "priceputul":)))
Scuze Afroditu, dar ai fost la indemana:)

#115
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 31.07.2017

View Postesticpark, on 30 ianuarie 2019 - 13:21, said:

Adresa Estic Park: Sos. Dobroesti (nu strada), nr. 55-65, Sector 2, Bucuresti.
Proiectul are iesire/intrare si in Sos. Fundeni care are doua benzi pe sens.
Restul comentariilor dle Copac, le consider puerile: cine pe lumea asta poate demola o constructie intabulata, proprietatea privata mai multor persoane? Iti recomand pentru lectura Art.44 din Constitutie!

asa au zis si cei de la cathedral plaza: asteapta dulcea intalnire cu buldozerele. nimeni nu este mai presus de lege - Art. 16 - aliniatul 2. soseaua fundeni este tare tare departe, in fine, eu fac propaganda proasta, viitorii cumparatori vor vedea cu ochii lor daca zona aerisita numita camp este ce-s doresc sa plateasca pana la pensie!

#116
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
kopac - Parcă stăteai prin Tei, acum te incomodează și ăsta ? Cred că tu nici nu stai în București și vrei să cumperi ceva dar sunt mari prețurile la cele noi și te deranjează toate rezidențialele noi care se construiesc în București.

Dă tu un exemplu de rezidențial nou care este construit bine după părerea ta. Așteaptă criza că poate iei și tu preșul de la intrare de la un apartament nou.

Edited by cenzuratul, 30 January 2019 - 15:15.


#117
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Vaai, mi-ai urmarit toate postarile :)) N-ai fost pe faza cand m-am mutat de la 2 la 3 camere. Chiar daca stau in camp, sunt mai in oras decat voi. Faza e ca fac pana la oricare dintre cele doua hipermarketuri din zona cam cat v-ar lua voua sa faceti stanga pe soseaua fundeni, intr-o zi obisnuita :))
Cunosc zona foarte bine, inclusiv tantarii si mirosurile specifice lacului.

#118
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
afroditu - Tu parcă ai luat unde țineau unii caii legați la parterul blocului. Ești prin spate la Auchan-ul din 1 decembrie, Sălăjan. Dacă nu știai, uite pe unde erau caii parcați la parter și privește ce doamnă elegantă este pe stradă pe acolo.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Astea sunt blocurile pe lângă care erau caii parcați și legați

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by cenzuratul, 30 January 2019 - 15:29.


#119
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
@cenzuratul: n-am treaba cu postasului/bratarii

#120
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 31.07.2017

View Postcenzuratul, on 30 ianuarie 2019 - 15:10, said:

kopac - Parcă stăteai prin Tei, acum te incomodează și ăsta ? Cred că tu nici nu stai în București și vrei să cumperi ceva dar sunt mari prețurile la cele noi și te deranjează toate rezidențialele noi care se construiesc în București.

Dă tu un exemplu de rezidențial nou care este construit bine după părerea ta. Așteaptă criza că poate iei și tu preșul de la intrare de la un apartament nou.
habar nu am care e bine construit, dar ilegale stiu ca sunt majoritatea. nu ma grabesc cu imobiliarele, stau la 4 camere, mi-e greu sa ma mut la alt apartament acum mai mare.

tin foarte mult sa nu ma aglomereze nimeni, imi plac strazile cu cladiri bine croite, specifice acestora. deci, este legal sa contruiesti 10 etaje ca niste putze intre niste case?

#121
cenzuratul

cenzuratul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.01.2019
afroditu - Ai treabă cu astea sau pe undeva prin zonă dar sunt mai departe de ce am pus eu ca zonă proastă

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Nu mai criticați pe alții dacă sunteți în cam aceiași situație.

kopak - și unde să vină provincialii, că ei tot vin în București indiferent că se construiesc sau nu blocuri noi ? Problema este că nu se pot demola unele prin centru și apar situații ca asta.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Te asigur că era o împuțiciune și mizerie casa unde s-a făcut blocul ăsta. Dacă s-ar putea demola ușor casele astea s-ar construi și în centru mai multe blocuri noi, așa singura alternativă este unde sunt terenuri goale.

Edited by cenzuratul, 30 January 2019 - 15:44.


#122
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu nu ii critic pe altii, doar incerc sa demontez bullshituri de genul ca faci 15 min pana la unirii si ca e totul roz pe piata creditelor.

#123
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View Postkopac, on 30 ianuarie 2019 - 13:49, said:

asa au zis si cei de la cathedral plaza: asteapta dulcea intalnire cu buldozerele. nimeni nu este mai presus de lege - Art. 16 - aliniatul 2. soseaua fundeni este tare tare departe, in fine, eu fac propaganda proasta, viitorii cumparatori vor vedea cu ochii lor daca zona aerisita numita camp este ce-s doresc sa plateasca pana la pensie!
Sos. Fundeni este la fix 122 metri de extremitatea vestica a terenului, pe o strada. Cat despre comparatia cu Cathedral Plaza, ai obtinut ceva zambete de la cititori...

#124
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAfroditu, on 30 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Eu nu ii critic pe altii, doar incerc sa demontez bullshituri de genul ca faci 15 min pana la unirii si ca e totul roz pe piata creditelor.
Nu am zis 15 minute pana la Unirii, ca de obicei exageram in loc sa testam macar cu un G maps sau Waze. Am zis 15 minute Pta Iancului si am demonstrat asta.
In ceea ce priveste piata creditelor este loc de normalizare daca o sa le mai sparga monopolul sau o sa-si dea oamenii seama ca asta ar fi ceva pentru care ar merita sa iesi in strada. Trebuie doar sa ne uitam ce inseamna normal si asta nu in Germania, unde bancile fac profit de 7% fata de Romania unde au 21%, o sa fim modesti si o sa ne "meritam soarta", pentru ca Romania nu e Germania.
Poate fi insa interesanta comparatia cu asta:
https://financialobs...czech-republic/
Grav, foarte grav, a crescut la 2,28%!!!! Inacceptabil!!!
Ar fi logic, daca ar fi o piata europeana libera, sa vina maine finantatorii in Romania creand ceva concurenta reala si sa se bata pe clienti, rezultatul fiind o scadere. Dar nu se inghesuie, oare de ce, pentru ca romanii nu isi platesc creditele ipotecare? Nu, din contra, intai plateste rata si dupa aceea isi ia de mancare!
Uite ca suntem si primii in selectia asta:
https://www.statista...st-rate-europe/

#125
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Asta pentru că românii sunt foarte dornici de a fi proprietari (ar fi interesantă o statistică în această privință). Și cum foarte mulți n-ai bani, aici ies în câștig băncile.
Dacă ai fi dealer de cocaină, unde ai face mai mulți bani, în zona Dorobanțu-Primăverii sau în Ferentari?

#126
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,342
  • Înscris: 31.07.2017

View Postesticpark, on 31 ianuarie 2019 - 20:44, said:

Sos. Fundeni este la fix 122 metri de extremitatea vestica a terenului, pe o strada. Cat despre comparatia cu Cathedral Plaza, ai obtinut ceva zambete de la cititori...
promit ca revin cu poze. Voi merge pe jos cu pasul piticului, sa vad daca obtin 122 de metri. e posibil ca terenul ala asa sa fie, dar mie mi se pare ca sunt cel putin 700 de metri intre constructia din dobroiesti si limita cu municipiul bucuresti numita sos fundeni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate