Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Estic Park - Soseaua Dobroesti - Pantelimon

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#73
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNairaM87, on 14 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Esti prea limitat pentru a vedea si altceva. Si nu, nu sunt agent de vanzari, sunt chiar viitor proprietar,  dar tu, da, esti limitat.
Astept si raspunsul domnului Valentin, singurul care conteaza pentru mine.

Zi buna!
Buna seara,
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, insa nemaiprimind notificari pe email, am considerat ca nu a mai fost nimeni interesat de aceasta cale de comunicare (al carei fan nu sunt).
Asa cum ati putut vedea, cladirea este finalizata deja de o luna, iar colegii mei v-au transmis ca receptia cu autoritatile locale va avea loc pana pe 15 decembrie. Din pacate, birocratia ne obliga sa ne mai uitam lung inca luna la o cladire goala, deoarece mai urmeaza doua intabulari care numai repede nu se vor face. Asta dupa atingerea plina de "profesionalism" a politiei locale din primavara acestui an.
Ne cerem scuze pentru intarziere, insa va asigur ca incercam sa gasim toate solutiile pentru a o scurta cat de mult posibil.
Multumesc,
Valentin Zaharia

Edited by esticpark, 02 December 2017 - 17:50.


#74
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

View PostGroh, on 14 noiembrie 2017 - 13:32, said:

-)))
Sa curga complimentele.
Stai linistit/linistita.
Nu am cum sa ma supar pe agentii de vanzari.
Multi dintre ei doar atata pot,nu e vina lor.
Ma rog,sunt si agenti de vanzari pregatiti cu adevarat pentru a face aceasta meserie..dar sunt destui de rari acei oameni.
Si cu siguranta nu aici.

Salut,
Am mai precizat ca nu folosim "laudatori" pentru a ridica in slavi proiectul sau pentru a face recomandari altora din "propria experienta". Mi se par oricum puerile la modul general si nu cred ca strict in cazul acestui produs, care necesita un efort financiar semnificativ, pot induce in eroare pe cineva. Celor care doresc sa achizitioneze o locuinta, le recomand sa viziteze personal proiectul si zona (de preferat mai multe) si sa nu ia foarte mult in considerare parerile altora, fie ca sunt sau nu favorabile, decat poate, daca ii cunosc personal. Asa, oricine poate scrie vrute si nevrute din spatele unui monitor, despre cum a auzit ca isi facea bunicul lui casa, sau cam ce "fier" trebuie folosit. Mi-as dori sa existe un forum specializat unde sa fie publice informatii despre pregatirea si experienta celui care posteaza, din pacate, nivelul de amatorism si superficialitate spre care tindem, nu va duce la aparitia lui prea curand.
Cat despre agentii de vanzari, nu au nicio vina ca nu exista invatamant superior cu specializarea asta (sau nu am aflat eu sa existe). De aceea multi o fac "dupa ureche", in speranta unui castig mai bun decat cel de inginer. Cand se va creea si la noi macar o disciplina care sa puna la un loc ceva economie micro si macro, putin juridic, multa comunicare si extrem de bine definite tehnici de vanzari, bazate in primul rand pe inteligenta emotionala, atunci mai vorbim.

Edited by esticpark, 02 December 2017 - 18:41.


#75
Dracula30

Dracula30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.01.2018
Buna ziua, numele meu este Lucian si sunt client al acestui proiect si inainte de toate tin sa precizez ca am folosit destul de mult acest forum dar fara sa imi fac cont dar aceste postari m-au determinat sa ma inscriu. Nu zic ca cei ce au comentat negativ sunt rauvoitori sau concureta sau orice altceva ci vreau sa le multumesc pentru ca au avut curajul de a posta parerile lor , aceste pareri chiar si negative pot fi constructive si apreciez faptul ca domnul Valentin a raspuns fiecaruia chiar si arogant , cred ca cine a citit cap-coada si-a putut face o parere despre acest proiect si as vrea sa imi exprim si eu parerea cu privire la el nu pentru a convinge pe cineva sa cumpere aici ci pentru al ajuta in luarea unei decizii oricare ar fi ea. Sa o iau pe rand , Locatia , eu sunt nascut si crescut in Pantelimon la capatul lui 14 intre rromi , da , si sunt roman , unii au spus colorati sau mai stiu eu cum , acestia nu sunt prezenti in acest cartier mai mult decat in altele ba pot spune ca unde este amplast proiectul este o zona foarte linistita de case , eu unul trec aproape zilnic pe acolo si nu i-am vazut ,chiar este liniste , de chinezi ce pot spune este ca sunt prin zona dar nu stiu de ce faptul ca in zona locuiesc si familii dw chinezi ar fi o problema chiar credeti ca toti chinezi prind romani si ii indeasa in geamantane ? Noi romanii ne basicam cand cei din vest ne pun anumite etichete dar la randul nostru eticheta , acum chinezi si bineinteles rromii dar va intreb , unde stati acum sunt chinezi sau rromi ? Dar vecinii romani sunt civilizati asa cum va doriti dumneavoastra ? Stiti ca si rromii au o expresie " romani spurcati " oare de ce ? Pentru ca unii romani chiar sunt mai rau decat rromii , deci in concluzie ,nu sunt mai multi rromi decat in orice alt loc din Bucuresti . Aglomeratia de la orele diminetii si cea de seara este o realitate ca de altfel in tot Bucurestiul , spuneti-mi va rog cei ce au pus ca un minus al locatiei aglomeratia , unde in Bucuresti se circula fluent la 8-9 dimineata ? Astea sunt carcoteli pentru ca pot spune de bine de rau aici poti merge pe jos pana la gradinita sau la scoala , da , sunt si scoli si gradinite si asta pe o raza de pana la 1km , vi se pare mult 1 km ? Dar sa cumparati apartamente sau case in  popesti, cernica, branesti, bragadiru, sau mai stiu eu ce alte comune limitrofe si sa faceti naveta in oras nu este mult ? Eu fac naveta in Bucuresti dar invers, lucrez afara si vin acasa in oras si atunci cand vin prind aglomeratia de care vorbeti mai sus de dimineata si ma uit cu uimire cum oameni cu bani ce conduc masini de zeci de mi de euro stau blocati in trafic la intrare in oras avnd fiecare in masina cate 1-2 copii de gradinita sau gimnaziu .Metroul cel mai apropiat este la Costin Georgian , nu stiu pe google maps cat este dar de la proiect pana la intersectia morarilor sunt 800m apoi de acolo cred ca tot asa dar hai sa rotunjesc la 2km ,nu inteleg unele persoane ba vor ceva mai aerisit cu verdeata ba vor metrou , ambele cam greu dar aici exista acest compromis. Sunt sigur ca daca sunteti in cautarea unui apartament stiti preturile apartamentelor din vecinatatea metroului si aici ma refer la apartamentele comuniste de cele noi nici nu te lipesti .Cineva spunea ca va trece nu stiu ce autostrada , pai asta ar fi un lucru bun dar nu va trece nici o autostrada dar pot banui ca se referea la autostrada Brasov- Bucuresti ce ajunge in Doamna Ghica apoi Socului-Titan-Salajan si pe Th Pallady spre autostrada soarelui deci nu pe sub geamurile noastre.Cineva spunea de tantari :))) chiar am ajuns sa nu ne cumparam un apartament din cauza tantarilor ? Pai oriunde este verdeata si mai ales in preajma lacurilor sunt tantari dar in parcurile Morarilor , ior, cismigiu, herastrau nu sunt tantari ? Va mai duceti seara in parc ? Sunt plase de tantari fel de fel de solutii dar daca suntem carcotasi ... Cineva a spus de o problema grava zic eu referitoare la fundatie , ca au avut probleme cu solul ai au modificat fundatia , cand am citi acel comentariu m-au trecut sudori reci pe sira spinarii pentru ca omul avea dreptate chiar au modificat proiectul DAR pentru ca exista un dar , faptul ca de lucrare sa ocupat Synergi o companie cu renume ce nu este la prima lucrare in domeniul constructiilor mi-a dat incredere, ganditiva doar la faptul ca proiectul initial a fost intocmit in urma unui studiu al solului dar la excavare au mai aparut informatii cu privire la acest sol ,informatii ce la facut pe constructor sa nu mai fie de acord cu vechiul proiect si sa adopte o solutie mai costisitoare dar care se impunea pentru solul respectiv , acum va intreb , oare daca nu recurgea la solutia cu piloti foratisi mergea pe fundatia clasica era mai in regula ? Cineva spunea sa ne gandim la blocul acesta ca la "o persoana grasa pe picioare de trestie " ce va ceda sub propria greutate . Nu sunt din domeniu dar daca dai o cautare pe google gasesti ceva ce te va minuna si anume , Celebrul Dubai are cate dintre cele mai luxuase, scumpe si cea mai inalta cladire din lume Burj Kalifa , . Acolo este o zona la fel nisipoasa pe malul marii nu mai zic ca eu au construit si pe mare dar sa revin , Burj Kalifa are peste 800 m in comparatie cu estic park ce are cu marja mare aproximativ 50m , acest colos are fundatia pe piloni 192 la numar cu diametrul de 1.5m , estic park are 120 piloni la 0.8 m forati la 16m adancime , si celalalt burj tot pe piloni se afla , daca nu ma insel si la noi in eforie sunt constructii pe piloni , pilonii nu-i un lucru rau ba din contra , eu sper ca cei de la estic chiar sa fi facut fundatia asa cum au spus sa existe acei 120 piloni cu diametrul de 80 cm . Viteza de ridicare iar un subiect dezbatut , pai rau este ca dureaza mult ridicarea ca vine iarna si ingheata si rugineste " fierul" ba este rau ca se ridica repede, vin tot cu exemplu lui Burj Kalifa ridicat de coreeni de la samsung pai primele 50 de etaje au fost ridicate intr- un an asa ca... Carcoteli , nu mai zic de o cladire de 52 etaje ridicata in 19 zile . Da 19 zile. As dori daca nu se supara cei ce nu au ales acest proiect sa ne spuna si noua ce au ales , tare mult as vrea, sigur nici acest proiect nui perfect dar fiecare face un compromis , eu l-am facut sper sa nu-mi para rau

#76
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Felicitari cui a reusit sa citeasca cap-coada! Posted Image

#77
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca am ajuns sa bagam  constructiile din Dubai cu ce este in Pantelimon...e clar-)))

#78
Dracula30

Dracula30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.01.2018
Ce carcotasi , daca respectam proportiile de ce sa nu le comparam , cumva Synergy este o firma obscura ? Nu este greu sa dai cautare pe google si sa vezi ca au construit si in alte tari , georgia, polonia, germania , in Romania nu mai zic , au facut atat constructii civile , blocuri , fabrici , parcari subterane , hidrocentrale , mall-uri, etc. Daca cineva iti spunea in urma cu cateva decenii ca in desert se va construi un oras ce va concura cu orice oras din america radeai asa cum razi acum de pantelimon , nu zic ca pantelimonul va devenii cine stie ce pentru ca nu faci primavara cu o floare dar este o schimbare , zic eu in bine , daca iti zicea ca samsung va construi cea mai inalta cladire din lume in desert ,iar radeai. Ce nu inteleg este de ce nu le acordati asa cum este normal prezumtia de nevinovatie celor ce dezvolta acest proiect ci ii puneti la zid. Aveti ceva informatii ? Ar fi bine ca atunci cand sustii ceva sa si argumentezi . Groh nu poti compara cladirile din Dubai cu pantelimonul dar poti compara oamenii cu hienele ? Mai spunea cineva ca la cutremur Pantelimonul este in zona rosie si va fi prapad, pai in '77 din cate am citit pantelimonul tot in zona rosie se afla si nu a cazut nici un bloc din pantelimon cu toate ca au fost construite fara a fi respectate cele mai elementare norme , din cate stiu a cazut doar 2 blocuri , nu pun la socoteala cladirile vechi fara structuri de rezistenta , cele 2 blocuri unul pe stefan cel mare parca , a cazut doar o scara si aia pentru ca cineva destept a eliminat un stalp de rezistenta de la parterul blocului , al doilea bloc cred ca a fost prin militari sau drumul taberei nu mai stiu dar ce stiu este ca datorita blocul a fost gresit proiectat din dorinta de a arata scumpului nostru conducator Ceausescu cat de bine o duc oamenii, au facut pe fatada blocului superbalcoane adica pe langa ca blocul a fost prevazut cu logii au mai adaugat si balcoane si asta doar pe fata astfel dezechilibrand fortele ce apar pe fundatie si pe elementele de rezistenta . Ce imi place la Estic park este ca nu doar aerisirea de la hota este facuta de ei ci si gaurile de AC sunt facute tocmai pentru a se evita sectionarea " fierului" si slabirea rezistentei constructiei in momentul in care fiecare face cate o gaura unde-l taie capul. Cui ii este frica de cutremur sa cumpere teren si sa construiasca o casa dar daca vine in vizita la mine si cade blocul cu ei ? P.S Groh unde locuiesti de curiozitate

#79
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Pune si tu alineate ca e greu de urmarit ditamai textul!!

#80
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pa eu stau in Popesti,ma rog,stateam ca sunt mutat din tara.
Dar am apartamentul la Dimitrie Leonida,la 3 minute de metrou.Ca tot ai mentionat  si Popesti ca este o zona limitrofa,ceea ce este adevarat,dar eu de acolo din apartament ma urcam in metrou si in 15 minute eram la Unirii.
Poti face lucrul asta din Estic Park la ora de varf?
Ma indoiesc.
Am rudele in acea zona.Crede-ma,stiu cum este traficul,in ambele sensuri de mers si in special marea intersectie Morarilor cu Pantelimon care este dezastru,ca peste tot de altfel in Bucuresti la ore de varf si cand ploua.
In rest,nu m-am legat de constructie,nu stiu cum este ci doar de modul in care tot felul de agenti stiu sa faca reclama sau antireclama ar fi cuvantul potrivit.
Am spus-o si o repet:agentii de vanzari sunt praf in Romania.Oricine poate sa se angajeze la o agentie imobiliara si sa plimbe clientii sa vada blocuri.
Tu evident esti un cumparator serios care ai vrut doar sa ne expui punctele forte ale acestui complex.
In rest,sa stapanesti sanatos apartamentul sau spor la vanzare -)


#81
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Stau in zona si am cateva mentiuni in ceea ce priveste traficul. Daca vii dinspre soseaua de centura - selgros pantelimon, pana la semaforul de la petrom circulatia e crunta. De acolo, insa, s-a imbunatatit circulatia de cand s-a eliberat prima banda de masinile parcate (cel putin pana la rondul de la socului).
In ceea ce priveste complexul respectiv, tinand cont de distanta fata de mijloacele de transport, preturile mi se par mari.

#82
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostDracula30, on 28 ianuarie 2018 - 21:57, said:

Ce imi place la Estic park este ca nu doar aerisirea de la hota este facuta de ei ci si gaurile de AC sunt facute tocmai pentru a se evita sectionarea " fierului" si slabirea rezistentei constructiei in momentul in care fiecare face cate o gaura unde-l taie capul.

Nu se poate... e prea mult Posted Image

#83
Dracula30

Dracula30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.01.2018
Da este prea mult poate chiar exagerez dar de obicei detaliile fac diferenta , lucrurile marunte pot avea un impact major , banalele guri de aerisire , ventilatie pe care fiecare apartament ar trebui sa le aibe in blocurile comuniste au disparut din dorinta propietarilor de a nu patrunde poate mirosurile sau gandacii de pe coloana sau gandit ca daca au geam acele guri nu mai au nici un rost , tare mult as vrea sa vad pe unde scot camasa atunci cand cei de la ISU le fac un control dar nu o amenda sau un dosar penal este important ci sanatatea sau chiar viata in unele cazuri . Spunem ca-i prea mult vorbind de lucruri marunte dar in cautarea unui apartament am gasit un apartament cu 3 camere in zona Delfinului pentru ca asa cum am mai spus stau in zona si tot aici as vrea sa ma mut , acest apartament pe anunt figura cu 3 camere dar doar atat pe anunt pentru ca in realitate era un spatiu larg deschis fara nici un perete doar baia era inchisa pereti dintre camere lipseau , peretii dintre camere si balcoane lipseau , peretii dintre camere si hol la fel , probabil sa gandit ca acei pereti nu erau de rezistenta si nu decat rol de delimitare al camerelor , GRESIT ,poate ca nici voi nu l-ati fi cumparat dar poate il cumparati pe cel de la etajul superior sau de ce nu inferior si va simteati in siguranta nu-i asa ?Alegerea unei locuinte este destul de grea mai ales pentru cineva ca mine care nu imi permit sa cumpar azi si sa vand maine mai ales daca am credit prima casa pe 20 de ani . Cum am mai spus daca nu spun acum la Estic am facut un compromis , de ce zic asta este simplu ,nici estic nu este perfect si el are minusurile lui dar cantarind oferta a fost cea mai im regula PENTRU MINE, poate pentru cineva care a locuit sau lucreaza intr-o alta zona a orasului nu este la fel de ok dar totusi poate veni sa vada proiectul pentru ca la vizionare nu costa nimic , macar sa isi faca o idee . Eu inainte sa semnez aici am fost la CITTA , dupa ce am semnat am fost la ATLANTIS .

#84
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Am stat si am urmarit acest topic cu interes, in special pentru ca in perioada in care a aparut, cautam sa cumpar doua garsoniere in acelasi bloc si voiam ca blocul sa fie nou. Sunt prezent cu lucrari de izolare si de tamplarie pvc/aluminiu in multe blocuri nou construite, e adevarat nu si in acesta, pentru ca e greu sa ajungi la factorii de decizie, in proiectele cu investitori evrei.
Parerea mea e ca da intradevar zona nu e chiar ok, dar calitatea lucrarii va fi ok. Am vazut de-a lungul timpului multe blocuri facute de evrei (ma rog nu de ei, de cei angajati de ei), toate au fost construite foarte bine, singura problema constanta a fost dimensiunea mica a multor apartamente, dar pana la urma asta cerem. Cam atat, daca acceptati zona, cumparati cu incredere, pt ca legat de constructie nu o sa aveti probleme majore, eventual mici chestii legate de finisaje.
Nu mai atacati aiurea oamenii si lasatii in pace daca nu cumparati aici, pe bune, am vazut foarte multa rautate aici si nu mi se pare deloc ok.

Edited by Fastless, 06 March 2018 - 15:22.


#85
davidraducu80

davidraducu80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2018

View PostFastless, on 06 martie 2018 - 15:19, said:

Parerea mea e ca da intradevar zona nu e chiar ok, dar calitatea lucrarii va fi ok. Am vazut de-a lungul timpului multe blocuri facute de evrei (ma rog nu de ei, de cei angajati de ei), toate au fost construite foarte bine, singura problema constanta a fost dimensiunea mica a multor apartamente, dar pana la urma asta cerem. Cam atat, daca acceptati zona, cumparati cu incredere, pt ca legat de constructie nu o sa aveti probleme majore, eventual mici chestii legate de finisaje.
Nu mai atacati aiurea oamenii si lasatii in pace daca nu cumparati aici, pe bune, am vazut foarte multa rautate aici si nu mi se pare deloc ok.

Ca locatar pot sa iti confirm "calitatea" Posted Image
Attached File  2018..06.jpg   157.81K   147 downloads Attached File  2018.06.jpg   155.25K   139 downloads

[ http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://oi65.tinypic.com/24zx3sl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg
http://oi65.tinypic.com/24zx3sl.jpg

#86
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Asta nu se vede in pozele de prezentare si nici in zambetul robotic al duduii din josul paginii: http://esticpark.ro/...gory=interioare

O fi plouat prea tare zilele astea si a zburat tencuiala...

#87
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostDracula30, on 28 ianuarie 2018 - 12:06, said:

Buna ziua, numele meu este Lucian si sunt client al acestui proiect si inainte de toate tin sa precizez ca am folosit destul de mult acest forum dar fara sa imi fac cont dar aceste postari m-au determinat sa ma inscriu. Nu zic ca cei ce au comentat negativ sunt rauvoitori sau concureta sau orice altceva ci vreau sa le multumesc pentru ca au avut curajul de a posta parerile lor , aceste pareri chiar si negative pot fi constructive si apreciez faptul ca domnul Valentin a raspuns fiecaruia chiar si arogant , cred ca cine a citit cap-coada si-a putut face o parere despre acest proiect si as vrea sa imi exprim si eu parerea cu privire la el nu pentru a convinge pe cineva sa cumpere aici ci pentru al ajuta in luarea unei decizii oricare ar fi ea. Sa o iau pe rand , Locatia , eu sunt nascut si crescut in Pantelimon la capatul lui 14 intre rromi , da , si sunt roman , unii au spus colorati sau mai stiu eu cum , acestia nu sunt prezenti in acest cartier mai mult decat in altele ba pot spune ca unde este amplast proiectul este o zona foarte linistita de case , eu unul trec aproape zilnic pe acolo si nu i-am vazut ,chiar este liniste , de chinezi ce pot spune este ca sunt prin zona dar nu stiu de ce faptul ca in zona locuiesc si familii dw chinezi ar fi o problema chiar credeti ca toti chinezi prind romani si ii indeasa in geamantane ? Noi romanii ne basicam cand cei din vest ne pun anumite etichete dar la randul nostru eticheta , acum chinezi si bineinteles rromii dar va intreb , unde stati acum sunt chinezi sau rromi ? Dar vecinii romani sunt civilizati asa cum va doriti dumneavoastra ? Stiti ca si rromii au o expresie " romani spurcati " oare de ce ? Pentru ca unii romani chiar sunt mai rau decat rromii , deci in concluzie ,nu sunt mai multi rromi decat in orice alt loc din Bucuresti . Aglomeratia de la orele diminetii si cea de seara este o realitate ca de altfel in tot Bucurestiul , spuneti-mi va rog cei ce au pus ca un minus al locatiei aglomeratia , unde in Bucuresti se circula fluent la 8-9 dimineata ? Astea sunt carcoteli pentru ca pot spune de bine de rau aici poti merge pe jos pana la gradinita sau la scoala , da , sunt si scoli si gradinite si asta pe o raza de pana la 1km , vi se pare mult 1 km ? Dar sa cumparati apartamente sau case in  popesti, cernica, branesti, bragadiru, sau mai stiu eu ce alte comune limitrofe si sa faceti naveta in oras nu este mult ? Eu fac naveta in Bucuresti dar invers, lucrez afara si vin acasa in oras si atunci cand vin prind aglomeratia de care vorbeti mai sus de dimineata si ma uit cu uimire cum oameni cu bani ce conduc masini de zeci de mi de euro stau blocati in trafic la intrare in oras avnd fiecare in masina cate 1-2 copii de gradinita sau gimnaziu .Metroul cel mai apropiat este la Costin Georgian , nu stiu pe google maps cat este dar de la proiect pana la intersectia morarilor sunt 800m apoi de acolo cred ca tot asa dar hai sa rotunjesc la 2km ,nu inteleg unele persoane ba vor ceva mai aerisit cu verdeata ba vor metrou , ambele cam greu dar aici exista acest compromis. Sunt sigur ca daca sunteti in cautarea unui apartament stiti preturile apartamentelor din vecinatatea metroului si aici ma refer la apartamentele comuniste de cele noi nici nu te lipesti .Cineva spunea ca va trece nu stiu ce autostrada , pai asta ar fi un lucru bun dar nu va trece nici o autostrada dar pot banui ca se referea la autostrada Brasov- Bucuresti ce ajunge in Doamna Ghica apoi Socului-Titan-Salajan si pe Th Pallady spre autostrada soarelui deci nu pe sub geamurile noastre.Cineva spunea de tantari Posted Image)) chiar am ajuns sa nu ne cumparam un apartament din cauza tantarilor ? Pai oriunde este verdeata si mai ales in preajma lacurilor sunt tantari dar in parcurile Morarilor , ior, cismigiu, herastrau nu sunt tantari ? Va mai duceti seara in parc ? Sunt plase de tantari fel de fel de solutii dar daca suntem carcotasi ... Cineva a spus de o problema grava zic eu referitoare la fundatie , ca au avut probleme cu solul ai au modificat fundatia , cand am citi acel comentariu m-au trecut sudori reci pe sira spinarii pentru ca omul avea dreptate chiar au modificat proiectul DAR pentru ca exista un dar , faptul ca de lucrare sa ocupat Synergi o companie cu renume ce nu este la prima lucrare in domeniul constructiilor mi-a dat incredere, ganditiva doar la faptul ca proiectul initial a fost intocmit in urma unui studiu al solului dar la excavare au mai aparut informatii cu privire la acest sol ,informatii ce la facut pe constructor sa nu mai fie de acord cu vechiul proiect si sa adopte o solutie mai costisitoare dar care se impunea pentru solul respectiv , acum va intreb , oare daca nu recurgea la solutia cu piloti foratisi mergea pe fundatia clasica era mai in regula ? Cineva spunea sa ne gandim la blocul acesta ca la "o persoana grasa pe picioare de trestie " ce va ceda sub propria greutate . Nu sunt din domeniu dar daca dai o cautare pe google gasesti ceva ce te va minuna si anume , Celebrul Dubai are cate dintre cele mai luxuase, scumpe si cea mai inalta cladire din lume Burj Kalifa , . Acolo este o zona la fel nisipoasa pe malul marii nu mai zic ca eu au construit si pe mare dar sa revin , Burj Kalifa are peste 800 m in comparatie cu estic park ce are cu marja mare aproximativ 50m , acest colos are fundatia pe piloni 192 la numar cu diametrul de 1.5m , estic park are 120 piloni la 0.8 m forati la 16m adancime , si celalalt burj tot pe piloni se afla , daca nu ma insel si la noi in eforie sunt constructii pe piloni , pilonii nu-i un lucru rau ba din contra , eu sper ca cei de la estic chiar sa fi facut fundatia asa cum au spus sa existe acei 120 piloni cu diametrul de 80 cm . Viteza de ridicare iar un subiect dezbatut , pai rau este ca dureaza mult ridicarea ca vine iarna si ingheata si rugineste " fierul" ba este rau ca se ridica repede, vin tot cu exemplu lui Burj Kalifa ridicat de coreeni de la samsung pai primele 50 de etaje au fost ridicate intr- un an asa ca... Carcoteli , nu mai zic de o cladire de 52 etaje ridicata in 19 zile . Da 19 zile. As dori daca nu se supara cei ce nu au ales acest proiect sa ne spuna si noua ce au ales , tare mult as vrea, sigur nici acest proiect nui perfect dar fiecare face un compromis , eu l-am facut sper sa nu-mi para rau
Jur, nu am avut rabdare sa citesc, dar am inteles clar ca esti un cumparator foarte bine intentionat, iar interventia ta va echilibra cumva toate rautatile insirate pe aici. Eu te sustin, pt ca am impresia ca o multime din haterii de aici sunt de la concurenta.

#88
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 31.07.2017
sa va mai dau un pont: pentru a iesi dimineata in civilizatie trebuie sa va intepati in sos fundeni. nu vreua sa fiu rau, dar nimeni nu te lasa sa te bagi(eu nici atat), deci practiic poti sta si 20 de minute doar sa intri in mega aglomerata sosea fundeni. iata un alt exemplu de parazitare al bucurestiului..

#89
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postkopac, on 18 iulie 2018 - 15:42, said:

sa va mai dau un pont: pentru a iesi dimineata in civilizatie trebuie sa va intepati in sos fundeni. nu vreua sa fiu rau, dar nimeni nu te lasa sa te bagi(eu nici atat), deci practiic poti sta si 20 de minute doar sa intri in mega aglomerata sosea fundeni. iata un alt exemplu de parazitare al bucurestiului..

Nu reusesti doar daca esti pensionar sau blonda :)

View Postdavidraducu80, on 01 iulie 2018 - 12:34, said:

Ca locatar pot sa iti confirm "calitatea" Posted Image
Attachment 2018..06.jpg Attachment 2018.06.jpg

[ http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://oi65.tinypic.com/24zx3sl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://oi64.tinypic.com/15clfo5.jpg
http://oi65.tinypic.com/24zx3sl.jpg

Cum demonstrezi ca esti locatar? cu doua poze din strada, sau de la tine din curte? Daca esti locatar fa o poza din balconul tau de locatar...

#90
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sau poti sa iesi direct in soseaua Pantelimon pe strada de langa parc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate