Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Estic Park - Soseaua Dobroesti - Pantelimon

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017
Salutare tuturor,

Am to cautat pe google respectiv softpedia un topic cu acest ansamblu rezidential, dar fara nici un fel de succes.
Imi puteti spune va rog, daca este cineva care s-a mai interesat despre acest ansamblu, a facut vizionari, a rezervat sau macar ce pareri are despre locatie, constructie, planuri de viitor samd?

Ca si idee este vorba de acest ansamblu rezidential: http://esticpark.ro/

Multumesc si astept parerile voastre.
O zi buna!

Edited by Ego206, 09 February 2017 - 15:27.


#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
http://esticpark.ro/...tul-estic-park/

#3
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 Axel2015, on 09 februarie 2017 - 15:21, said:


Nu stiu cum face altcineva, dar eu pot sa iti spun ca am citit intreg site-ul lor din scoarta in scoarta si stiu ce scrie acolo.
Pe mine ma intereseaza alte detalii ce pot si se discuta pe forumuri.
Multumesc oricum de site. Ar fi trebuie sa il adaug si eu in primul post.

#4
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

”Bucureștiul trece printr-o schimbare de infrastructură considerabilă iar zona Pantelimon va fi în viitor în topul preferințelor celor care doresc să achiziționeze o locuință nouă. Estic Park oferă un acces facil către nordul orașului iar infrastructura din zonă este într-o continuă îmbunătățire, de la finalizarea lucrărilor la rețeaua de transport public pana la finalizarea unor investiții private, precum MegaMall”, a declarat Alina Verdeață, managing partner în cadrul Coldwell Banker România.

Asta mi-a placut.Pe viitor toata lumea o sa doreasca sa se mute in Pantelimon.


#5
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 Groh, on 09 februarie 2017 - 15:36, said:

”Bucureștiul trece printr-o schimbare de infrastructură considerabilă iar zona Pantelimon va fi în viitor în topul preferințelor celor care doresc să achiziționeze o locuință nouă. Estic Park oferă un acces facil către nordul orașului iar infrastructura din zonă este într-o continuă îmbunătățire, de la finalizarea lucrărilor la rețeaua de transport public pana la finalizarea unor investiții private, precum MegaMall”, a declarat Alina Verdeață, managing partner în cadrul Coldwell Banker România.

Asta mi-a placut.Pe viitor toata lumea o sa doreasca sa se mute in Pantelimon.

Sunt lucruri pe care majoritatea constructorilor le promoveaza pe site-urile rezidentialelor. Nu ma mira nimic.
Totusi ceea ce ma mira este ca, mai multe detalii inafara de cele gasite pe site-ul de prezentare nu mai gasitesti nicaieri. Alte cateva site-uri dau cateva informatii despre faptul ca lucrarile au inceput, dar nu am vazut nici un post in care cineva sa specifice ca s-a dus si s-a interesat de acest ansamblu.

Edited by Ego206, 09 February 2017 - 15:42.


#6
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Da,eu nu am o problema cu zona sau cu acest ansamblu.Nu stiu cum va fi sau ce va fi.Ma enerveaza crunt hienele astea de agenti,care multi nu au pic de experienta,viziune,inteligenta sa promoveze corect o constructie.
De multe ori,chiar daca o cladire este ok din foarte multe puncte de vedere,atitudinea si modul de a vinde al agentilor,indeparteaza clientii.

Coldwell Banker este o firma mare.
Dar cand vine un asa zis Partner al companiei si spune ca Pantelimon va fi in topul preferintelor cumparatorilor...este clar ce fel de oameni au ei acolo.

#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca au clienti garla...de ce sa iti mai bati capul sa platesti oameni pro? Nu am studiat piata, cerere si oferta, dar bataia asta sa dai bani inainte sa vezi lucrul terminat, sa platesti avans ca nu cumva sa ramai fara, nu e un lucru normal din perspectiva mea, in contextul istoricului afaceristilor nostri, plin de tepe si neconcordante in contracte

Edited by Karogs, 09 February 2017 - 17:06.


#8
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 Ego206, on 09 februarie 2017 - 14:59, said:

Salutare tuturor,

Am to cautat pe google respectiv softpedia un topic cu acest ansamblu rezidential, dar fara nici un fel de succes.
Imi puteti spune va rog, daca este cineva care s-a mai interesat despre acest ansamblu, a facut vizionari, a rezervat sau macar ce pareri are despre locatie, constructie, planuri de viitor samd?

Ca si idee este vorba de acest ansamblu rezidential: http://esticpark.ro/

Multumesc si astept parerile voastre.
O zi buna!

E multa rromie in Dobroesti.  Administrativ tine de Pantelimon-Ilfov, nu de Bucuresti.

#9
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 Karogs, on 09 februarie 2017 - 17:03, said:

Daca au clienti garla...de ce sa iti mai bati capul sa platesti oameni pro? Nu am studiat piata, cerere si oferta, dar bataia asta sa dai bani inainte sa vezi lucrul terminat, sa platesti avans ca nu cumva sa ramai fara, nu e un lucru normal din perspectiva mea, in contextul istoricului afaceristilor nostri, plin de tepe si neconcordante in contracte

Din acest punct de vedere pot fi total de acord cu tine. Dar pentru o informare, daca te duci, vezi si chiar iti place, nu pentru ati asigura spatele, dar daca esti pur convins ca asta iti doresti, poti continua cu plata avansului si toate demersurile pe care ei le cer.
Stima!

 all41, on 09 februarie 2017 - 17:08, said:

E multa rromie in Dobroesti.  Administrativ tine de Pantelimon-Ilfov, nu de Bucuresti.

Nu stiu zona, tocmai de aceea am deschis si acet topic, pentru informare, cat despre Dobroesti, acest ansamblu este pe soseaua Dobroesti, nu efectiv in Dobroesti.

#10
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017
Sunt niste clanuri de tuciurii prin Dobroesti de nu stii cum sa fugi mai repede de acolo. Cauta altceva, sa nu-ti blestemi alegerea mai tarziu.

#11
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 all41, on 09 februarie 2017 - 17:23, said:

Sunt niste clanuri de tuciurii prin Dobroesti de nu stii cum sa fugi mai repede de acolo. Cauta altceva, sa nu-ti blestemi alegerea mai tarziu.

Ok, mersi frumos de informatie!

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ego206, on 09 februarie 2017 - 15:26, said:

Nu stiu cum face altcineva, dar eu pot sa iti spun ca am citit intreg site-ul lor din scoarta in scoarta si stiu ce scrie acolo.
Pe mine ma intereseaza alte detalii ce pot si se discuta pe forumuri.
Multumesc oricum de site. Ar fi trebuie sa il adaug si eu in primul post.
Adica vrei o "barfa" vizavi de compania imobiliara, aspecte despre locatie etc. ?

Pai, sa vedem:
asamblul rezidential va fi in Dobroesti situat in Bucuresti sector 2, nu in Ilfov precum casele din Pantelimon cu reclama falsa expusa in topicul de aici==>https://forum.softpe...-cernica-ilfov/ [Nu cumparati case in Pantelimon, Cernica - Ilfov].

Pe site-ul lor companiei Estic Park sunt niste poze ce par a lua ochii viitorilor clienti.
Dar asa cum a mentionat un coleg mai sus, orice comerciant face reclama pozitiva produsului sau pt. a il vinde mai repede si mai usor.
In mod normal oamenii ce planuiesc cumpararea unei locuinte in viitoarea zona rezidentiala trebuie sa astepte pana se ajunge macar la jumatatea lucrarii, daca nu pana la finalizarea ei pentru a vedea produsul finit.

Dar cred ca Estic Park planuieste sa vanda apartamentele pe hartie, ceea ce inseamna ca viitorii clienti vor cumpara apartamente inexistente si chiar sa nu le placa la finalizarea lucrarilor.
Asta, pt. mine, e cel mai "periculos" lucru ! adica mie nu imi convine sa dau banu' inainte pe un apartament cu 3-4 camere, sa astept 10-12 luni finalizarea asamblului rezidential si cand ma duc acolo sa vad o casa de prost gust si poate nesigura la seisme de magnitudine medie.
Ma rog, intelegi ce vreau sa spun !

Acum sa scriem motivele pro si contra achizitionarii unui partament in viitoarea zona rezidentiala Est Parck:
Pro

Viitoarea zona rezidentiala va fi in situata Soseaua Dobroesti, nr. 55-65, Sector 2 Bucuresti
[ https://i.imgur.com/wJr1tfP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din poza asta pare ca va fi un asamblu rezidential foarte mare...
[ https://i.imgur.com/5V4i1Sx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...parca aduce putin cu locatiile din jocul GTA San Andreas, nu ?
Iar aici==>https://www.google.r...1729184!6m1!1e1  poti sa vezi  -chipurile-  cum va arata viitorul asamblu rezidential !
Ca avantaje pare a fi lacul foarte aproape deoparte si de alta; probabil se vor face si locuri de joaca pt. copii.


Contra

Desi asamblul rezidential va fi la marginea Bucurestiului, transportul nu pare a fi OK.
Nu e decat o singura sosea principala + una secundara ce leaga cealalta sosea de locatie
Transportul in comun va fi doar pe Soseaua Fundeni, daca nu ma insel circula RATB 253 si ceva maxi-taxi.
Metrou nu exista in apropiere ! cea mai apropiata gura de Metrou e Pantelimon
[ https://i.imgur.com/b6b8fSu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si Piata Iancului
[ https://i.imgur.com/BH8gAq3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca zona nu va fi congestionata d.p.d.v. al traficului poate ca e o zona OK unde sa iti poti creste copiii.
Dar cum a spus si cineva mai sus:
agentii imobiliari vor face reclama pozitiva pt. a atrage cat mai multi clienti.
Scopul lor e sa faca rost de mai multi clienti decat pot locui in asamblul de locuinte pt. a creste pretul.
Vor ceva de genu:
"asta e pretu' ! iti convine, platesti, nu iti convine pretu' ramai afara, avem destui clienti".
Si posibil, cum s-a mentionat mai sus, sa fie implicate si niste clanuri mafiote in vederea construirii asamblului; cum a fost si in Pantelimon.


Personal, oricat de bine va arata zona, eu nu as cumpara o locuinta acolo !
Si asta din cauza existentei si implicarii clanurilor mafiote din apropiere.

#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Groh, on 09 februarie 2017 - 15:36, said:

”Bucureștiul trece printr-o schimbare...”, a declarat Alina Verdeață, managing prrr...
Asta mi-a placut.Pe viitor toata lumea o sa doreasca sa se mute in Pantelimon.
Eu credeam că toată lumea o să dorească verdeaţă

#14
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 super8, on 09 februarie 2017 - 17:48, said:

Adica vrei o "barfa" vizavi de compania imobiliara, aspecte despre locatie etc. ?

Pai, sa vedem:
asamblul rezidential va fi in Dobroesti situat in Bucuresti sector 2, nu in Ilfov precum casele din Pantelimon cu reclama falsa expusa in topicul de aici==>https://forum.softpe...-cernica-ilfov/ [Nu cumparati case in Pantelimon, Cernica - Ilfov].

Pe site-ul lor companiei Estic Park sunt niste poze ce par a lua ochii viitorilor clienti.
Dar asa cum a mentionat un coleg mai sus, orice comerciant face reclama pozitiva produsului sau pt. a il vinde mai repede si mai usor.
In mod normal oamenii ce planuiesc cumpararea unei locuinte in viitoarea zona rezidentiala trebuie sa astepte pana se ajunge macar la jumatatea lucrarii, daca nu pana la finalizarea ei pentru a vedea produsul finit.

Dar cred ca Estic Park planuieste sa vanda apartamentele pe hartie, ceea ce inseamna ca viitorii clienti vor cumpara apartamente inexistente si chiar sa nu le placa la finalizarea lucrarilor.
Asta, pt. mine, e cel mai "periculos" lucru ! adica mie nu imi convine sa dau banu' inainte pe un apartament cu 3-4 camere, sa astept 10-12 luni finalizarea asamblului rezidential si cand ma duc acolo sa vad o casa de prost gust si poate nesigura la seisme de magnitudine medie.
Ma rog, intelegi ce vreau sa spun !

Acum sa scriem motivele pro si contra achizitionarii unui partament in viitoarea zona rezidentiala Est Parck:
Pro

Viitoarea zona rezidentiala va fi in situata Soseaua Dobroesti, nr. 55-65, Sector 2 Bucuresti
[ https://i.imgur.com/wJr1tfP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din poza asta pare ca va fi un asamblu rezidential foarte mare...
[ https://i.imgur.com/5V4i1Sx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...parca aduce putin cu locatiile din jocul GTA San Andreas, nu ?
Iar aici==>https://www.google.r...1729184!6m1!1e1  poti sa vezi  -chipurile-  cum va arata viitorul asamblu rezidential !
Ca avantaje pare a fi lacul foarte aproape deoparte si de alta; probabil se vor face si locuri de joaca pt. copii.


Contra

Desi asamblul rezidential va fi la marginea Bucurestiului, transportul nu pare a fi OK.
Nu e decat o singura sosea principala + una secundara ce leaga cealalta sosea de locatie
Transportul in comun va fi doar pe Soseaua Fundeni, daca nu ma insel circula RATB 253 si ceva maxi-taxi.
Metrou nu exista in apropiere ! cea mai apropiata gura de Metrou e Pantelimon
[ https://i.imgur.com/b6b8fSu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si Piata Iancului
[ https://i.imgur.com/BH8gAq3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca zona nu va fi congestionata d.p.d.v. al traficului poate ca e o zona OK unde sa iti poti creste copiii.
Dar cum a spus si cineva mai sus:
agentii imobiliari vor face reclama pozitiva pt. a atrage cat mai multi clienti.
Scopul lor e sa faca rost de mai multi clienti decat pot locui in asamblul de locuinte pt. a creste pretul.
Vor ceva de genu:
"asta e pretu' ! iti convine, platesti, nu iti convine pretu' ramai afara, avem destui clienti".
Si posibil, cum s-a mentionat mai sus, sa fie implicate si niste clanuri mafiote in vederea construirii asamblului; cum a fost si in Pantelimon.


Personal, oricat de bine va arata zona, eu nu as cumpara o locuinta acolo !
Si asta din cauza existentei si implicarii clanurilor mafiote din apropiere.

Salut,

Foarte frumos prezentat si spus. Intradevar m-au interesat si cateva "barfe" ale altor persoane care ar fi in cautarea unui apartament.
Iti multumesc pentru parere dar in  acelasi timp as vrea sa vin cu cateva completari:
1.Stadiul lucrarilor la bloc pot fi vazute pe site-ul lor. Nu vreau sa spun ca nu isi doresc sa vanda pe hartie. Este problema lor, ceea ce vreau eu sa expun este ca pot face o vizionare a apartamentului care te intereseaza, ceea ce voi si face.
2. Cea mai apropiata statie de metrou este Costin Georgian (cel mai  probabil ai trecut cu vederea peste ea). SI eu am facut un research asupra acestui aspect si la concluzia asta am ajuns.

Cum nu am frecventat acea zona, nu ma pot pronunta despre acesti "indivizi" de care voi ati spus dar cel mai probabil voi face si un research pe acest punct.
Intradevar acest ansamblu nu se afla in cea mai grozava pozitie posibila dar dupa cum se prea poate vedea in ziua de azi ai cam trei optiuni pentru o familie cu planuri de extindere pe viitor (ceea ce ar necesita un trei camere):
1. Un apartament de 3 camere cu o suprafata satisfacatoare dar intr-o zona mai defavorizata, care sa se incadreze in plafonul de 100.000 euro (pentru a prinde 5% TVA)
2. Un apartament de 3 camere cu o suprafata satisfacatoare dar intr-o zona buna, dar aici vorbim de preturi ce sar bine de 120-130 mii euro (ceea ce trece la TVA 20%)
3. Sau un apartament de 2 camere, cu o suprafata decenta (sa zicem un 50-60 m2 maxim) tot asa intr-o zona buna, care iarasi sa nu sara de pragul de 100.000. In situatia asta intervine acel compromis pe care il faci daca apare un copil.

Inca o data multumesc celor cu pareri expuse pana in momentul de fata si astept si altele. In cazul in care aveti alte variante/oferte postati un link. Poate mie mi-a scapat ceva.

 Peter Blood, on 09 februarie 2017 - 20:13, said:

Eu credeam că toată lumea o să dorească verdeaţă

Multe se doresc, multe se promit, putine se indeplinesc!

#15
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

 all41, on 09 februarie 2017 - 17:08, said:

E multa rromie in Dobroesti.  Administrativ tine de Pantelimon-Ilfov, nu de Bucuresti.


Bati campii prietene. Dobroestiul este o comuna din Ilfov. Nu are nici o treaba cu Pantelimonul. Localitatea este de bulgari nicidecum de tuciurii. Este la fel ca Branestiul.
Blocurile care se construiesc sunt de fapt in sectorul 2.

#16
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 andrei76, on 09 februarie 2017 - 22:59, said:



Bati campii prietene. Dobroestiul este o comuna din Ilfov. Nu are nici o treaba cu Pantelimonul. Localitatea este de bulgari nicidecum de tuciurii. Este la fel ca Branestiul.
Blocurile care se construiesc sunt de fapt in sectorul 2.

Ceea ce ai specificat tu este total corect. Se vede chiar si pe Google Maps delimitarea punctata intre Bucuresti si Judeul Ilfov. Blocurile fac parte din Sectorul 2. Cat despre ce persoane locuiesc pe Soseaua Dobroiestiului, nu ma pot pronunta pentru ca nu cunosc zona. Tocmai de aceea cer parerea altor persoane care cunosc zona mai bine decat mine.
Stima.

#17
all41

all41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2017

 andrei76, on 09 februarie 2017 - 22:59, said:



Bati campii prietene. Dobroestiul este o comuna din Ilfov. Nu are nici o treaba cu Pantelimonul. Localitatea este de bulgari nicidecum de tuciurii. Este la fel ca Branestiul.
Blocurile care se construiesc sunt de fapt in sectorul 2.

Nu bat campii, ca nu am nici un interes. Prezenta interlopilor este o realitate. Pentru a-ti satisface o eventuala curiozitate, fa o plimbare cu masina pe acolo si sa-mi spui ce vezi pe la porti! Nu ti-ai dori asemenea vecinatati.

#18
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 all41, on 10 februarie 2017 - 11:48, said:

Nu bat campii, ca nu am nici un interes. Prezenta interlopilor este o realitate. Pentru a-ti satisface o eventuala curiozitate, fa o plimbare cu masina pe acolo si sa-mi spui ce vezi pe la porti! Nu ti-ai dori asemenea vecinatati.

Eu am pus o intrebare la care nu am primit inca raspuns. Tu vorbesti de acesti interlopi pe care ii gasesti in Dobroesti sau pe soseaua Dobroesti?
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate