Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Estic Park - Soseaua Dobroesti - Pantelimon

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ego206, on 09 februarie 2017 - 21:07, said:

Salut,

Foarte frumos prezentat si spus. Intradevar m-au interesat si cateva "barfe" ale altor persoane care ar fi in cautarea unui apartament.
Iti multumesc pentru parere dar in  acelasi timp as vrea sa vin cu cateva completari:
Ai dreptate, am omis cateva aspecte importante din "barfa" mea.
M-am uitat la preturi pe site-ul lor si mi se par acceptabile;
dar trebuie sa fi constient de faptul ca nu exista locuinta/locatie buna la preturi bune ! ceva e suspect.

De asta mai multi colegi suspectam ca pot fi implicati si interlopi in aceasta afacere.
Adica interlopii au pus capital [sau jumatate din capital] pt. constructia asamblului rezidential si vor sa scoata un profit de cel putin trei-patru ori cat au investit initial.
Pericolul e ca la acele blocuri nu se vor respecta normele de constructie;
vor folosi materiale de calitate slaba, munca va fi facuta in bataie de joc [cum s-a facut si la locuintele din Pantelimon !] etc.

Asta e motivul pt. care ai fost sfatuit sa cantaresti decizia achizitiei acolo caci in orasul Doboroesti sunt oameni de "afaceri" ce au legaturi cu interlopii din Pantelimon.
Chiar daca locatia asamblului rezidential Est Park este in Soseaua Dobroesti, Bucuresti sector 2 la limita hotarului dintre Bucuresti si Jud. Ilfov  -eu tot cred ca pot fi implicati interlopi care doresc sa construiasca ieftin si sa vanda scump  Posted Image


l.e.:
daca intr-un final se va dovedi o zona linistita si locuintele de calitate buna, atunci merita achizitionarea unui apartament cu 3 camere;
ba mai mult, cred ca merita sa cumperi doua apartamente cu 3 camere cu Sut= 71,87 m2 la 148.200 euro !

Edited by super8, 10 February 2017 - 14:37.


#20
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 super8, on 10 februarie 2017 - 14:36, said:

Ai dreptate, am omis cateva aspecte importante din "barfa" mea.
M-am uitat la preturi pe site-ul lor si mi se par acceptabile;
dar trebuie sa fi constient de faptul ca nu exista locuinta/locatie buna la preturi bune ! ceva e suspect.

De asta mai multi colegi suspectam ca pot fi implicati si interlopi in aceasta afacere.
Adica interlopii au pus capital [sau jumatate din capital] pt. constructia asamblului rezidential si vor sa scoata un profit de cel putin trei-patru ori cat au investit initial.
Pericolul e ca la acele blocuri nu se vor respecta normele de constructie;
vor folosi materiale de calitate slaba, munca va fi facuta in bataie de joc [cum s-a facut si la locuintele din Pantelimon !] etc.

Asta e motivul pt. care ai fost sfatuit sa cantaresti decizia achizitiei acolo caci in orasul Doboroesti sunt oameni de "afaceri" ce au legaturi cu interlopii din Pantelimon.
Chiar daca locatia asamblului rezidential Est Park este in Soseaua Dobroesti, Bucuresti sector 2 la limita hotarului dintre Bucuresti si Jud. Ilfov  -eu tot cred ca pot fi implicati interlopi care doresc sa construiasca ieftin si sa vanda scump  Posted Image


l.e.:
daca intr-un final se va dovedi o zona linistita si locuintele de calitate buna, atunci merita achizitionarea unui apartament cu 3 camere;
ba mai mult, cred ca merita sa cumperi doua apartamente cu 3 camere cu Sut= 71,87 m2 la 148.200 euro !

Salut,

Prea bine spus, dar totusi la o gandire logica ... crezi ca s-ar baga o ditamai compania ca si Coldwell Bankers in colaborare cu acesti "afaceristi"? Spun asta pentru ca din ce am vazut au parteneri destul de puternici cum i-am amintit pe cei de la Coldwell si Synergy. Din ce stiu eu aceste doua companii dau dovada de profesionalism.

Ca un raspuns la afirmatia ta cu constructia, intradevar un minus care mi-a sarit in ochi fata de alta ansambluri a fost faptul ca, peretii despartitori din interior sunt facuti din rigips. Majoritatea celorlalte ansambluri vizitate, au acesti pereti facuti din caramida porotherm.
In cazul in care, sa zic ca, lucrurile discutate pana acum nu au un impact negativ si ne gandim sa mergem mai departe cu procesul de achizitie, voi consulta pe cineva in domeniu care poate "citi" planurile constructiei.

Am pus un link mai jos din Capital in care specifica cine ar fi in spatele acestor constructii:

http://www.capital.r...pantelimon.html

Ca o alta informatie inainte de a se numi Estic Park, acest complex purta numbele de Jakob Park, cum se poate vedea si pe Google maps in walk view. Din ce se specifica, acest teren a fost achizitionat in anulk 2007, dar din cauza crizei, israelienii nu au mai demarat si constructia propriuzisa decat anul trecut.

Cu toate astea, astept in continuare parerile voastre!
Stima!

Edited by Ego206, 10 February 2017 - 15:01.


#21
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Apartamentul de 3 camere...cum sa dai 80k pe asa ceva? Pe cuvant daca nu in Ro se fac cele mai tari afaceri. Sa platesti atatia bani pt pereti de rigips?!? Plus ca valoarea de revanzare scade dramatic. Nu pot decat sa sper ca daca intr.o zi am destui.bani, sa ma apuc de imobiliare

La 80k te incadrezi la teren si casa de minim 100 mp utili. Sau daca vrei apartament, iei mai spre centrul orasului, macar sa ai avantajul locatiei si facilitatilor. Nu o sa pot/vreau sa inteleg de ce ai cumpara apartament in afara orasului

Edited by Karogs, 10 February 2017 - 15:18.


#22
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 Karogs, on 10 februarie 2017 - 15:16, said:

Apartamentul de 3 camere...cum sa dai 80k pe asa ceva? Pe cuvant daca nu in Ro se fac cele mai tari afaceri. Sa platesti atatia bani pt pereti de rigips?!? Plus ca valoarea de revanzare scade dramatic. Nu pot decat sa sper ca daca intr.o zi am destui.bani, sa ma apuc de imobiliare

La 80k te incadrezi la teren si casa de minim 100 mp utili. Sau daca vrei apartament, iei mai spre centrul orasului, macar sa ai avantajul locatiei si facilitatilor. Nu o sa pot/vreau sa inteleg de ce ai cumpara apartament in afara orasului

Salut.
Nu m-am interesat inca pe problema casei, este drept!

Cat despre apartament de 3 camere cu o suprafata mai mare de 65 m2 mai in centru, bloc nou, care sa fie in jurul acestei sume chiar nu am gasit.
Daca ai tu cateva sugetii te rog expune-le.
Multumesc!

PS. App de apartament de 3 camere cu 80k. Arunca un ochi prin alte locuri unde se construieste si vezi cam ce preturi sunt. Dau un indiciu ... incepe cu 1... :)

Edited by Ego206, 10 February 2017 - 15:37.


#23
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
O sa ma retrag din discutie cu acest ultim post. Am impresia ca incerci sa faci ceva reclama mascata, dar poate ma insel, cu toate ca daca erai interesat de o achizitie, puneai in balanta mai multe oferte, nu te poticneai la una singura.

In plan secund, am incredere mai mare in constructiile mai vechi. Am vazut cum s.a construit pentru vanzare si cum s.a construit pentru uz personal. Am trecut prin procesul de constructie al unei case, la gata am iesit in jur de 500E pe mp, calitate peste medie.

Daca as fi construit pentru vanzare, probabil puteam economisi chiar mai mult de 35%. Eu sau tu, in cautare de profit, cum ai fi construit? Nu se omoara nimeni sa verifice calitatea constructiei in sine, a instalatiilor si a materialelor folosite. Evident, in ziua de azi, se lucreaza mult la ambalaj, ba o baterie grohe, o usa pinum, un tripan si cu asta iau ochii necunoscatorilor grabiti de credit sa cumpere.

In fine, cine are ochi si urechi, vede si aude. Cine nu, asta e. Spor la achizitie

Edited by Karogs, 10 February 2017 - 16:39.


#24
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017

 Karogs, on 10 februarie 2017 - 16:22, said:

O sa ma retrag din discutie cu acest ultim post. Am impresia ca incerci sa faci ceva reclama mascata, dar poate ma insel, cu toate ca daca erai interesat de o achizitie, puneai in balanta mai multe oferte, nu te poticneai la una singura.

In plan secund, am incredere mai mare in constructiile mai vechi. Am vazut cum s.a construit pentru vanzare si cum s.a construit pentru uz personal. Am trecut prin procesul de constructie al unei case, la gata am iesit in jur de 500E pe mp, calitate peste medie.

Daca as fi construit pentru vanzare, probabil puteam economisi chiar mai mult de 35%. Eu sau tu, in cautare de profit, cum ai fi construit? Nu se omoara nimeni sa verifice calitatea constructiei in sine, a instalatiilor si a materialelor folosite. Evident, in ziua de azi, se lucreaza mult la ambalaj, ba o baterie grohe, o usa pinum, un tripan si cu asta iau ochii necunoscatorilor grabiti de credit sa cumpere.

In fine, cine are ochi si urechi, vede si aude. Cine nu, asta e. Spor la achizitie

Chiar mi-ar placea sa ramai pe post in cazul in care argumentele spuse sunt cu baza.
Ma bucur foarte mult pentru tine ca ai reusit sa iti construiesti propria casa. Acesta este si visul meu/nostru. Dar momentan nu vrem sa ne aruncam asa departe. Pe langa asta, planurile de casa nu sunt facute pentru orasul Bucuresti sau imprejurimi.

Ca sa te lamuresc, nu fac nici o reclama. Acest ansamblu l-am gasit aceasta saptamana, inaintea lui am vizitat atat Exigent 1 si 2 cat si Novum, Granvia si multe altele.
Pentru fiecare locatie am gasit lucruri bune/proaste. Ca exemplu pentru fiecare in parte vizitate: Exigent 1: O namila de cladire cu spatiu lipsa de jur imprejur, pot sa ciocnesc un pahar de vin cu cei din Novum daca vreau, plus ca pentru pretul cerut pentru un ap de 2 camere (NEFINISAT) mi se pare exagerat de mult. Acelasi lucru si cu Exigent 2 pe partea de pret, dar acolo lucrand in domeniu stiu foarte bine efectele antenei STS. Nu e vorba de inghesuiala, dar e vorba de unde/radiatii. Novum, apartamente frumoase, dar acelasi lucru, spatii mici intre blocuri, si pretul destul de mare.Granvia, cand am ajuns eu la ei, deja majoritatea apartamentelor erau date. Apartamentele arata bine, dar pentru un doua camere de 71m2 sa dai 86500 euro + TVA, iarasi mi se pare exagerat de mult. Asta ca o mica idee.

Nu stiu daca ai cunostinte despre preturile practicate acum prin Bucuresti dar iti pot spune ca nu sunt deloc mici. Si partea proasta este ca vor mai creste cu cei putin 10% anul acesta. Si app. sa nu mai zic de locuri de parcare. Care incep de pe la 6000 supra si 8-9 mii subteran cel mai mic pret, sa nu zic ca ajung si pe 12k+TVA in alte zone. Daca este nevoie de exemple spune-mi si atasez linkuri.

Nu sunt la primul ansamblu/apartament pentru care incerc sa gasesc anumite discutii pro/contra. In schimb era singurul ansamblu de care m-am interesat si nu avea topic pe forumul acesta.

Nu contest sau aprob ca apartamentele vechi ar fi mai bune sau mai proaste. Am stat/stau si nu mai vreau. Stii cum se spune in gustul omului nu ...

Cat despre aceste verificari, corect nu se uita nimeni pe gratis si nu iti face o analiza detaliata. Dar in cazul in care apelezi la serviciile platite ale cuiva, consider ca isi va face treaba cum trebuie. 100 euro la o achizitie de 80k nu cred ca ingroapa pe cineva.
Cat despre aceste amanunte cu usi Pinum, Geamuri nu stiu de care samd, intradevar asa este. Incearca sa iti fure ochii. Pe mine in primul rand structura si materialele folosite in apartamen ma intereseaza. Dupa care vin si detaliile, pe care la o adica, in viitor poti sa ti le schimbi si tu. Nu ma imbata bateriile Grohe sau mai stiu eu ce.l r

Sper ca m-am facut inteles. Si nu mai ofer ocazia de a se crea impresii gresite despre motivul meu pe acest topic.

PS. Nu vreau sa aduc doar avantaje pentru acest proiect. In primul rand ma intereseaza sa aflu dezavantajele concrete ale acestuia. Unul din ele l-am mentionat eu. Structura interioara din rigips.

Edited by Ego206, 10 February 2017 - 17:09.


#25
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017
Ma ocup de managementul proiectului Estic Park si doresc sa vin in intampinarea celor care au postat aici si sa incerc a clarifica unele aspecte:
1. Bucurestiul se afla in Romania iar acest lucru nu poate fi schimbat;
2. Adresa postala este Sos. Dobroesti, Nr. 55-65, Sector 2, Bucuresti, la 5,80 km de Piata Universitatii (Google maps);
3. Limita orasului fata de aceeasi piata este de 7,59 km pe Sos. Pantelimon, si de 7,32 km pe Sos. Colentina;
4. Mijloacele de transport in comun se gasesc pe Sos. Fundeni si Pantelimon, iar cea mai apropiata statie de metru este Costin Georgian (15-20 minute daca se merge pe jos);
5. A mentionat cineva concetatenii de etnie rroma sau „tuciurii” – toti stim ca sunt oriunde in Bucuresti, sau mai precis acolo unde vor ei sa fie. Pentru cei care au pretentia ca locuiesc sau vor locui intr-o zona selecta fara minoritati (nu acuz ca ar fi rasisti ci doar cel mult selectivi), ii admir pentru puterea de autosugestie pe care o au. Le doresc sa nu afle niciodata ce se afla in spatele restaurantelor selecte de pe Decebal sau din Centrul Vechi. Si sa nu trebuiasca sa-si parcheze niciodata masina in spatele blocului in care locuiesc pe Bdul Unirii.
6. Nu s-au vandut apartamente in faza „pe hartie” (mai precis – proiect autorizat) ci doar in momentul in care structura cladirii si peretii exteriori au fost realizati in intregime (octombrie 2016). Proiectul are finantare si nu este nevoie a se finanta din avansurile de la clienti;
7. Proiectul este dezvoltat de compania Israel Land Development Company http://ildc.co.il/en iar cateva din proiectele reprezentative ce dovedesc seriozitatea companiei sunt in Varsovia si Gdansk, dintre care cel mai mare, de 1.129 de apartamente este finalizat si vandut aproape in totalitate;
8. Compania este publica (societate pe actiuni), cotata la bursa din Tel Aviv, fiind condusa in trecut de Yakoov Nimrodi, fost ofiter de informatii in cadrul Mossad, apartenenta la acesta fiind tratata cu respect si mandrie de catre concetatenii sai. Din dorinta de „senzational”, articolele din presa de la noi de genul „firma controlata de un fost ofiter Mossad” pot fi catalogate cel putin rautacioase, deoarece uita sa mentioneze ca acest ofiter s-a nascut in urma cu aproape un secol si are varsta de 91 de ani. Mi-as dori si eu sa ajung la aceasta varsta si sa reusesc sa-mi controlez macar toate partile corpului, daramite un holding international;
9. Compania este auditata de catre Ernst & Young, iar la nivel local de catre KPMG, ultimul control fiscal din partea ANAF avand loc in septembrie 2016 pentru rambursare TVA;
10. Compania locala nu are datorii restante la bugetul de stat sau asigurari sociale si nici la furnizori;
11. In ceea ce priveste „interlopii” va las pe voi sa decideti daca o firma de acest calibru s-ar asocia cu un neica nimeni, doar pentru ca are doua „kile” de „haur” la gat si stie de unde sa cumpere „fer”;
12. Proiectul ansamblului a fost realizat de catre o firma de arhitectura autorizata, are toate avizele necesare, autorizatie de construire valabila, indeplinind toate cerintele legii privind calitatea in constructii, precum si normele referitoare la rezistenta seismica pentru zona Bucuresti (fundatia este alcatuita din 120 de piloni forati la 16 metri adancime, cu diametrul de 80 cm);
13. Pentru executia lucrarii, a fost organizata o licitatie la care au participat 16 companii cu experienta, desemnarea constructorului Synergy Construct SRL nefacandu-se luand in calcul doar cel mai mic pret. Unul dintre proiectele la care aceasta a participat este complexul Mega Mall din apropiere. Contractul de construire este de tipul „Lump sum” punand la dispozitie garantii bancare de buna executie, precum si asigurare incheiata pentru intreaga perioada, acoperitoare pentru toata cladirea si eventuale daune cauzate tertilor. Aceste conditii au fost puse si de catre banca finantatoare Libra Bank, care efectueaza periodic evaluari ale stadiului lucrarilor;
14. Lucrarile de executie sunt supravegheate conform legii de diriginti de santier pentru fiecare specialitate, iar din partea dezvoltatorului de catre Managerul de Proiect, acestia impreuna cu arhitectii si constructorul intocmind Cartea Constructiei. De asemenea, Inspectoratul de Stat in Constructii efectueaza periodic controale pe santier;
15. Banca finantatoare detine ipoteca de rang 1 pe teren si pe constructie, eliberand de sub aceasta fiecare apartament in momentul achitarii integrale a acestuia;
16. Referitor la preturi, nu suntem nici mai buni, nici mai frumosi nici mai destepti decat altii. Acestea se apropie vizibil de piata „veche” unde gasim in zona Pantelimon apartamente cu 3 camere la 65-80k euro, cu suprafete similare pretului, la care apare intrebarea cat peste 5000 euro trebuie sa pun ca sa ii dau aer de „nou”. Pentru fanii acestora, fostul meu „prof de romana” spunea intr-un interviu: stăteam pe strada Nada Florilor, la Teiul Doamnei, pe Colentina. Acolo am locuit 19 ani, nici nu-mi vine să cred! Am stat într-un bloc în care, realmente, nu era niciun unghi drept. Puteai măsura cu un echer de şcoală: toate zidurile erau strâmbe. Nici locuinte sociale nu construim, asta este treaba autoritatilor, insa avantajul este ca obtinerea unei finantari este mai facila in prezent, spre deosebire de povestea aceluiasi OM care locuia in apartamentul de mai sus, iar la 49 de ani detinea un apartament cu 3 camere si spera sa isi cumpere unul mai spatios.
In speranta ca nu v-am plictisit cu toate aceste date tehnice, pentru mai multe informatii o puteti contacta pe colega noastra de la Coldwell, care nu seamana deloc cu o hiena asa cum isi imagina cineva mai devreme, ci este o blonda ochelarista draguta si amabila, care a facut carari prin santier conducand clientii spre cladire indiferent de vreme. Ne cerem scuze pentru accesul prin santier unde se executa lucrarile de infrastructura, insa pentru cei doritori sa vizioneze apartamentele finalizate avem echipament de protectie obligatoriu, conform legii. Nu facem niciun comentariu legat de numarul apartamentelor contractate, deoarece indiferent de numarul acestora nimeni nu ne va crede. Cine are „pile” la Libra Bank, poate afla deoarece avem obligatia sa declaram fiecare contract nou incheiat.
Va urez google placut si succes in gasirea locuintei ideale sau cu cele mai putine compromisuri.

#26
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am folosit apelativul "hiena".Poate a fost dur cuvantul dar aceasta este parerea mea despre agentii imobiliari.Si mi-o sustin.Si am spus hiena referindu-ma strict la profesie.
In rest nu contest ca este o persoana draguta,amabila,politicoasa,etc,etc.
Dar cand spui ca Pantelimonul va fi in curand in topul preferintelor cumparatorilor de locuinte din Bucuresti...atunci ori nu esti din oras si nu cunosti zonele,ori esti din oras dar habar nu ai ce preferinte au cumparatorii ori pur si simplu cunosti orasul,cunosti zonele si totusi incerci sa prostesti lumea cu un marketing de doi lei.
Poate cei care vin din provincie si nu stiu orasul,e posibil sa creada acest lucru sau cei neinformati.
Dar la cei nascuti in oras,este cu totul alta poveste.
Oricare din cele 3 variante expuse mai sus este adevarata,nu face cinste unei firme cum este Coldwell.


#27
georgebb2016

georgebb2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.10.2016
Uite ce nu iti va spune niciodata "o hiena" si rog agentul imobiliar @esticpark sa ma contrazica, daca poate...
- Inainte se numea Jackob Park, ca pe unul dintre antreprenori, pardon fosti agenti, nu discutam aici despre follow the money, dar toti intuim provenienta fondurilor de zeci de milioane $

- Terenul pe care se constuieste si care a fost achizitionat de la fam. Negoescu via Ontanu (primarul S2) este o fosta mlastina peste care au fost depozitate deseurile de la cutremurul din 1977, iar imediat dupa achizitie s-au apucat de treaba au vrut sa faca fundatii insa surpriza!!! timp de multe luni s-au excavat si incarcat mii de basculante cu deseuri, zi si noapte, iar firma Apolodaor a lui Ontanu poate confirma, costurile de curatare si asanare i-au costat cateva milioane bune, cat 2-3 blocuri (vorbind in costul real construit de max $500/m2, nu cel de retail de $1500)
Se poate vedea simplu in google maps + street view folosind imaginile comparative istorice pe ani pentru a observa evolutia zonei.

- Jackob Park a fost trecut in standby pana s-a obtinut PUZ-ul de la Ontanu nu inainte ca sistemul sa fie uns bine de tot, ca deh cum altfel sa faci blocuri de P+10 etaje intr-o zona cu regim de inaltime maxima de P+2+M ?
E doar o singura exceptie in zona invecinata, niste blocuri chinezesti cu P+5+mansarda, ca si chinezii l-au uns bine de tot pe Ontanu si pe tanti de la avize...nu dam nume, deci nu criza a fost de vina mai ales ca in criza s-a construit super ieftin (vezi chinezii), evreii aveau cash suficient de acasa.

- Deci daca nu stiati viitori propitari vor fi vecini de China Town cu toate personajele din Europa si Dragonul Rosu, baieti de isprava, linistiti, nu-i problema...

- Acum oare de ce dupa rebrandingul in Estic Park si inceperea fundatiei primului bloc a fost sistata constructia timp de cateva luni pentru refacerea proiectului?

Pai sa vedem...de bine ce a fost facut proiectul?!
Exact, studiul geodezic de pe hartie nu corespundea cu ce era in realitate, si anume zona nisipoasa instabila, terenul fiind inainte de '77 o mlastina pe malul salbei de lacuri a raului Colentina. S-a rezolvat prin realizarea de piloni cu injectie din beton armat, imagineaza-ti blocul ca fiind un tip gras la 120kg in viu pe picioroange din treistie...

- Timpul de constructie: in 6 luni e deja gata primul bloc de 10 etaje? Singuri si-au pus pozele pe site cu etapele constructiei, Wow nici nu are timp betonul sa se “usuce”, sa lucreze structura, cine activeaza in constructii stie ce insemna un "bloc" facut (nu construit) in doar 6 luni, nu e motiv de lauda, no comment!
Sper doar ca fierul nu era turcesc?!, din acela "elastic" cu mult carbon de il indoi pe genunchi...macar bulgaresc sa fie.

- Traficul infernal in zona, desi congestionat mereu, in curand se leaga autostrada cu legatura prin Sos. Fundeni, va fi noua Pipera sau centura a Burestiului...

- Avand in vedere cele de mai sus, pe langa corptie, lacomia profiturilor rapide, as mai adauga doar faptul ca potrivit hartii seismice intocmite de Institul de Fizica a Pamantului, in Bucuresti, una dintre zonele marcata cu rosu pe harta seismica este si cartierul Pantelimon, inclusiv zona unde se construieste Estic Park.

In cazul unui cutremur de 7,5 grade pe scara Richter, conform dinamicii seismice se estimeaza o acceleratie maxima in zona Dobroesti-Pantelimon de 300 centimetri pe secunda la patrat si o perioada de vibratie (T) de 1,56 secunde, fata de una "normala" pentru alte zone din Bucuresti intre 0,5 secunde si 0,83 secunde, faceti voi calculele...

Eu personal fac pariu ca blocul se va scufunda, asta daca nu se rupe de la mijloc unde au fost ceva probleme la turnare iar stabilizarea plafoanelor s-a facut aditional cu stalpi temporari de sustinere, nu mai zic de modul si calitatea materialelor ori arhitectura, practic blocul e format din doua corpuri unite de o scara comuna, sper din suflet sa ma insel, vom afla insa la primul cutremur peste 7 grade, atunci cand se va alege graul de neghina, dar pana atunci sa fiti macar asigurati, ca antreprenorii sgur nu vor mai fi prin preajma...

#28
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

 Groh, on 24 februarie 2017 - 13:45, said:

Eu am folosit apelativul "hiena".Poate a fost dur cuvantul dar aceasta este parerea mea despre agentii imobiliari.Si mi-o sustin.Si am spus hiena referindu-ma strict la profesie.
In rest nu contest ca este o persoana draguta,amabila,politicoasa,etc,etc.
Dar cand spui ca Pantelimonul va fi in curand in topul preferintelor cumparatorilor de locuinte din Bucuresti...atunci ori nu esti din oras si nu cunosti zonele,ori esti din oras dar habar nu ai ce preferinte au cumparatorii ori pur si simplu cunosti orasul,cunosti zonele si totusi incerci sa prostesti lumea cu un marketing de doi lei.
Poate cei care vin din provincie si nu stiu orasul,e posibil sa creada acest lucru sau cei neinformati.
Dar la cei nascuti in oras,este cu totul alta poveste.
Oricare din cele 3 variante expuse mai sus este adevarata,nu face cinste unei firme cum este Coldwell.
Agentii imobiliari nu sunt cu mult (sau deloc) diferiti de alti vanzatori care impacheteaza produsul intr-un ambalaj viu colorat, cu imaginea unui iepuras fericit, in speranta ca va fi ales dintre alte zece produse asemanatoare. Sau ne vand un abonament iar contractul este scris atat de mic incat renuntam sa-l citim si ne trezim casatoriti cu firma respectiva timp de doi ani fara drept de apel. Daca v-a deranjat afirmatia celor de la compania de marketing, o sa ma ocup personal ca acel text sa fie inlocuit cu "este posibil sa devina".
Nu dorim sa inducem in eroare tinerele familii care intentioneaza sa se mute in Bucuresti, insa discutia despre zone bune sau rele este cel putin hilara. "Produsele" cainilor de companie printre care facem slalom dimineata sunt la fel de proaspete in Pantelimon precum cele din cartierul Primaverii (difera poate doar consistenta - cei din Primaverii mananca mai sanatos iar produsul lor este mai eco si biodegradabil). Tine pana la urma de civilizatie, iar faptul ca o persoana a avut bani pentru un penthouse in Baneasa, dar a avut toata viata un caracter neglijent (nu spun taran pentru ca bunicii mei au fost tarani harnici si respectati), va ramane la fel de neglijent indiferent de zona. Banii nu schimba oamenii decat in rau (regula exceptiei se aplica). In ceea ce priveste clientii, va asigur ca acestia studiaza foarte bine toate aspectele produsului, in special zonele, cu mult inainte de a lua o decizie. Parerea mea este ca din punct de vedere psihologic, zona in care locuiesti de o lunga perioada de timp sau in care te-ai nascut, este zona perfecta. Majoritatea celor care au contractat deja un apartament sunt din zonele invecinate (intr-adevar, afla primii despre proiect si ii urmaresc evolutia) sau aceasta este zona lor de interes din punctul de vedere al locului de munca. Este greu sau aproape imposibil sa convingem o persoana care locuieste in Ferentari sau Rahova sa cumpere o locuinta pe malul opus al Dambovitei.
Dupa parerea mea este de ajuns cu polemica despre zone, deoarece amandoi putem deveni oricand avocatii sau criticii oricareia dintre ele.
Va invit insa sa apreciati imagini din zona cladirii, capturate de la unul din etajele superioare. Probabil acestea au oferit atata siguranta in afirmatii celor de la marketing.
Daca doriti mai multe informatii, am vorbit deja cu "hiena" si mi-a transmis ca va asteapta la o vizionare. Strict in cazul dumneavoastra, obligatoriu cu o ciocolata:)

Ps
"Hienelor" noastre nu le datorati comision pentru achizitie. "Turcul plateste"

http://photos.google...LBpxVQPwnuD7v1a
http://photos.google...BX676RrSJSaKGVK

#29
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017
Domnule georgebb2016,
In primul rand dorim sa ne cerem scuze pentru disconfortul creat de existenta santierului din apropierea locuintei dumneavoastra. Am tras concluzia ca aveti o proprietate in aceasta zona, deoarece cunoasteti foarte multe detalii legate de proprietarii initiali ai terenului, vecinatati, precum si despre invartelile primarului sectorului 2. Va multumesc de asemenea ca ati iesit din domeniul dumneavoastra de interes si anume viteza de download, dar stati linistit, cu totii descarcam filme piratate desi este infractiune.
Pentru acei putini cititori ai acestui topic care nu doresc sa piarda timpul cu acest post, tin sa precizez ca toate informatiile legate de obtinerea autorizarilor acestui proiect sunt publice si se pot consulta cu usurinta online. Cateva link-uri o sa gasiti mai jos. De asemenea, cu parare de rau trebuie sa o spun, d-le georgebb2016 sunteti sau prost informat sau rauvoitor iar pretentia de a va pricepe la toate domeniile, poate atrage interesul unor specialisti. Eu nu am aceasta pretentie, iar cand nu mi-e clar ceva, intreb sau angajez o persoana calificata inainte sa improsc cu noroi.
Va sfatuiesc insa, daca detineti informatii referitoare la fapte de natura penala sa contactati:
• Adresă de e-mail [email protected]
• telefonul anticorupției (004)021.312.73.99, care funcționează permanent.
• formular on-line pentru comunicare de date despre acte de corupție
In ceea ce priveste calitatea constructiei, Inspectoratul de Stat in Constructii va poate ajuta daca apelati:
021. 331.03.30
021.330.10.01
021.330.13.28
Sincer sa fiu sunt bucuros ca am scapat de acei oameni care pareau alesi sau angajati „pe viata”, Ontanu si secretarul Toma Sutru. Din cate am citit s-au mancat intre ei precum... (va spune Groh). Acum nici nu mai stiu cine este primar sau secretar. Slava Domnului! Faptul ca a durat mai mult de doi ani sa obtinem toate avizele si autorizatia, poate sa spuna ceva... . Doar acordarea autorizatiei a necesitat un an de „analiza” desi legea 50/1991 spune ca Autorizatia de construire se emite pentru executarea lucrarilor de baza si a celor aferente organizarii executarii lucrarilor, in cel mult 30 de zile de la data depunerii documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Daca "ungi" un mecanism, ai pretentia sa se intample macar in termenul legal, daca nu mai repede!
Nu au existat contestatii in acest timp, nu s-au sesizat erori ale documentatei depuse, nimic. Oricum, la primarie doar verifica existenta avizelor, a stampilelor verificatorilor etc. Nu sunt in masura si nici nu au obligatia sa verifice detaliile unui proiect. Doar stai si astepti ca prostu’, iar cand intrebi la ghiseu „nu stim, mai dureaza, va anuntam noi”... –Pai stiti, legea, 30 zile? –A, aia nu se aplica, suntem supraincarcati, puteti face o sesizare, dar nu obtineti nimic...

Dar sa revenim punctual.

 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

Uite ce nu iti va spune niciodata "o hiena" si rog agentul imobiliar @esticpark sa ma contrazica, daca poate...
- Inainte se numea Jackob Park, ca pe unul dintre antreprenori, pardon fosti agenti, nu discutam aici despre follow the money, dar toti intuim provenienta fondurilor de zeci de milioane $

Dupa parerea mea, cu cateva exceptii, orice suma mai mare de 1 milion de euro "facuta" in decursul unei vieti de om, poate avea o provenienta oarecum controversata sau macar imorala. Cu siguranta insa, acest fost ofiter nu a facut acesti bani din bugetul statului Israel. Mossad-ul, din cate am citit, intai te executa, iar apoi intreaba... mai ales pe ai lor. Iar despre follow, nu ne deranjeaza sa folosim un sistem de operare care a crescut pe valize cu bani si in trecut si acum. Poti vedea dosarul romanesc care incepe cu Micro.
Numele proiectului a fost schimbat deoarece nu era adaptat pietei romanesti. Suntem in Romania, in estul Bucurestiului, ne numim Estic Park (cu "k" nu am fost de acord, insa tendinta generala este sa "englezim" putin).

 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Terenul pe care se constuieste si care a fost achizitionat de la fam. Negoescu via Ontanu (primarul S2) este o fosta mlastina peste care au fost depozitate deseurile de la cutremurul din 1977, iar imediat dupa achizitie s-au apucat de treaba au vrut sa faca fundatii insa surpriza!!! timp de multe luni s-au excavat si incarcat mii de basculante cu deseuri, zi si noapte, iar firma Apolodaor a lui Ontanu poate confirma, costurile de curatare si asanare i-au costat cateva milioane bune, cat 2-3 blocuri (vorbind in costul real construit de max $500/m2, nu cel de retail de $1500)
Se poate vedea simplu in google maps + street view folosind imaginile comparative istorice pe ani pentru a observa evolutia zonei.

Din documente rezulta ca familia Negoescu a fost mostenitoarea acestui imobil confiscat de comunisti. Implicarea lui Ontanu nu o cunosc, nu stiu si nici nu ma intereseaza daca era primar in perioada in care a fost retrocedat terenul. Compania a cumparat terenul de la un proprietar intermediar, deci buna credinta cred ca se poate aplica.
Mlastina si asanarea acesteia nu este cazul, deoarece luciul apei este la mai mult de 10 metri fata de cota terenului excavat. Orice copil iti poate explica ca apa nu balteste la 10 metri diferenta de nivel fata de lac. Acea apa existenta in straturile de argila, pietris, nisip, se numeste panza freatica, nu mlastina.
Excavarea acelor depozite de deseuri in 2008 nu a fost efectuata de firma Apolodor.
A existat studiu geologic in momentul achizitiei (este o cerinta a "due diligence"), iar compania si-a asumat costurile suplimentare. Aceste costuri (va multumim pentru grija), daca este sa le calculam "in blocuri", va pot demonstra cu contract ca nu au depasit "doua etaje".
In cazul in care doriti sa declarati ca ati aruncat resturi materiale pe terenul de langa locuinta dumneavoastra, va asteptam sa ridicati o factura de cativa cm2 de la sediul nostru.


 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Jackob Park a fost trecut in standby pana s-a obtinut PUZ-ul de la Ontanu nu inainte ca sistemul sa fie uns bine de tot, ca deh cum altfel sa faci blocuri de P+10 etaje intr-o zona cu regim de inaltime maxima de P+2+M ?
E doar o singura exceptie in zona invecinata, niste blocuri chinezesti cu P+5+mansarda, ca si chinezii l-au uns bine de tot pe Ontanu si pe tanti de la avize...nu dam nume, deci nu criza a fost de vina mai ales ca in criza s-a construit super ieftin (vezi chinezii), evreii aveau cash suficient de acasa.

- Deci daca nu stiati viitori propitari vor fi vecini de China Town cu toate personajele din Europa si Dragonul Rosu, baieti de isprava, linistiti, nu-i problema...

Eroare dupa eroare!
PUZ = Plan Urbanistic Zonal - a fost aprobat inainte ca dezvoltatorul sa intre in posesia acestui teren in anul 2006 - document public ce se regaseste la adresa de mai jos.

http://www.pmb.ro/se..._dobroiesti.pdf

Primarul unei localitati nu aproba un PUZ sau PUD (Plan Urbanistic de Detaliu). Aceste hotarari se iau in sedintele de consiliu din care fac parte consilieri (nu Consiglieri) din diferite formatiuni politice sau ONG-uri. Premergator acestei hotarari, trebuie obtinute avize pe baza unor documentatii:
Comisia Tehnici de Urbanism si Amenajarea Teritoriului CTUAT - DUAT a PME3 :
Aviz de urbanism nr. 611 7/01 -03.2006;
- Comisia de Urbanism si Arnenajarea Teritoriului a Consiliului General a1 municipiului Bucuresti;
- Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului : Aviz nr. 14012006;
- Agentia pentru protectia mediului Bucuresti: Aviz N. 42461157112006;
- Comisia de precoordonare retele a PME3: Aviz N. 52013412006;
- Comisia de circulatie : Aviz nr. 35 1512006;
Acest PUZ defineste regimul de inaltime care va preocupa atat de mult la P+14 etaje. Asa cum ati constatat, cladirea are mai putin decat regimul maxim admis in urma deciziei companiei.
In ceea ce priveste blocurile invecinate, intr-adevar, au regim de inaltime mai mic, insa si terenurile pe care se afla sunt mai inguste si nu permit inaltimi prea mari.
Cat despre ura de rasa, nu comentez. Europa si Dragonul Rosu = Gheara, Niro etc. - Chinezi get beget:)))))


 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Acum oare de ce dupa rebrandingul in Estic Park si inceperea fundatiei primului bloc a fost sistata constructia timp de cateva luni pentru refacerea proiectului?

Pai sa vedem...de bine ce a fost facut proiectul?!
Exact, studiul geodezic de pe hartie nu corespundea cu ce era in realitate, si anume zona nisipoasa instabila, terenul fiind inainte de '77 o mlastina pe malul salbei de lacuri a raului Colentina. S-a rezolvat prin realizarea de piloni cu injectie din beton armat, imagineaza-ti blocul ca fiind un tip gras la 120kg in viu pe picioroange din treistie...

Schimbarea denumirii am motivat-o mai sus.
Geodezia este o ramură a matematicii aplicate și a științelor pământului care stabilește prin observații și măsurători poziția exactă a punctelor, figurilor și ariilor unor porțiuni mari din suprafața terestră...
Daca va referiti la Studiul Geotehnic, exista probele de sol si fotografii, care dovedesc ca acesta a fost executat nu doar "pe hartie". Ca orice analiza de acest gen, nu impune niste obligatii, ci doar face recomandari pentru solutia de fundare. Nici nu poate obliga in alegerea unei solutii, deoarece nu cer si nici nu li se transmit detalii legate de constructia ce urmeaza a fi proiectata. Pe baza datelor furnizate de acest studiu, inginerul structurist face calcule si alege o solutie, intocmeste proiectul iar un verificator autorizat il... verifica. Exista insa, asa cum bine ati remarcat o etapa, dupa excavarea zonei respective, pe care nimeni nu o poate evita fara sa eludeze legea, si anume "Receptia terenului de fundare" facuta de o comisie care include printre altii inginerul geolog care a efectuat studiul si este invitat un inspector din cadrul ISC. In urma acestei analize, s-a intocmit un proces verbal care a stabilit ca nu este bun pentru fundare iar solutia aleasa nu este optima. Inca o dovada a corectitudinii companiei este ca s-a respectat aceasta decizie si s-a pus in practica proiectul care includea piloni forati. Constructia nu a fost sistata decat pentru doua saptamani, timp in care a fost modificat proiectul si negociat contractul cu o firma specializata in fundatii speciale.
Pe scurt, studiul geotehnic este obligatoriu, dar se realizeaza pentru a evita supradimensionarea sau subdimensionarea fundatiei.


 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Timpul de constructie: in 6 luni e deja gata primul bloc de 10 etaje? Singuri si-au pus pozele pe site cu etapele constructiei, Wow nici nu are timp betonul sa se “usuce”, sa lucreze structura, cine activeaza in constructii stie ce insemna un "bloc" facut (nu construit) in doar 6 luni, nu e motiv de lauda, no comment!
Sper doar ca fierul nu era turcesc?!, din acela "elastic" cu mult carbon de il indoi pe genunchi...macar bulgaresc sa fie.

Cine activeaza in constructii stie ca se pot realiza un nivel la douazeci de zile. Betonul a avut timp de uscare normal, iar structura "lucreaza" in momentul adaugarii nivelelor urmatoare. Invitam si specialisti si mai putin avizati sa admire calitatea elementelor de structura, lipsa golurilor in turnare si a fisurilor. Toate elementele sunt "beton".
Materialele utilizate, in special  beton si fier au certificate de calitate, iar fierul are si pentru manopera (fasonare), deoarece nu este fasonat pe santier, ci in uzina.
Nu esti pregatit deloc: fierul este utilizat doar in aliaj, unul dintre ele numindu-se otel. Ceea ce ai afirmat tu este tocmai invers: un continut scazut de carbon, otelul este elastic, pe cand un continut crescut dar nu mai mult de 2,11% il face mai dur si mai rezistent. Peste 2,11% se numeste fonta si devine chiar casant.
Esti invitatul meu sa indoi cateva bare de Ø20 pe genunchi sau pe ce vrei tu.

 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Traficul infernal in zona, desi congestionat mereu, in curand se leaga autostrada cu legatura prin Sos. Fundeni, va fi noua Pipera sau centura a Burestiului...

In caz ca nu se observa, traficul din Bucuresti este congestionat.
Acea autostrada nu este si nu va fi Route 66, iar in primul plan al legaturii se afla Sos. Petricani si Sos. Colentina.
Rautati peste rautati, eu in locul tau as fi mentionat si autostrada Bucuresti-Constanta care este si ea aproape.

 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

- Avand in vedere cele de mai sus, pe langa corptie, lacomia profiturilor rapide, as mai adauga doar faptul ca potrivit hartii seismice intocmite de Institul de Fizica a Pamantului, in Bucuresti, una dintre zonele marcata cu rosu pe harta seismica este si cartierul Pantelimon, inclusiv zona unde se construieste Estic Park.

Zona rosie este jumatate din Bucuresti, iar in 77 nu am cunostinta de cladiri prabusite in Pantelimon.
http://mistere-roman...remur-puternic/
Stire senzationala: Bucurestiul este intr-o zona seismica!!!! Interzis a se construi!!


 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

In cazul unui cutremur de 7,5 grade pe scara Richter, conform dinamicii seismice se estimeaza o acceleratie maxima in zona Dobroesti-Pantelimon de 300 centimetri pe secunda la patrat si o perioada de vibratie (T) de 1,56 secunde, fata de una "normala" pentru alte zone din Bucuresti intre 0,5 secunde si 0,83 secunde, faceti voi calculele...

Stai linistit, calculele au fost facute si verificate de persoane autorizate si cu experienta, nu de specialisti in viteza de upload.

 georgebb2016, on 24 februarie 2017 - 23:51, said:

Eu personal fac pariu ca blocul se va scufunda, asta daca nu se rupe de la mijloc unde au fost ceva probleme la turnare iar stabilizarea plafoanelor s-a facut aditional cu stalpi temporari de sustinere, nu mai zic de modul si calitatea materialelor ori arhitectura, practic blocul e format din doua corpuri unite de o scara comuna, sper din suflet sa ma insel, vom afla insa la primul cutremur peste 7 grade, atunci cand se va alege graul de neghina, dar pana atunci sa fiti macar asigurati, ca antreprenorii sgur nu vor mai fi prin preajma...

In momentul turnarii, cofrajele plafoanelor, se sprijina, nu se "stabilizeaza" cu "popi" metalici. In acest fel, pot exista simultan doua sau trei nivele sprijinite in acest mod.
Cladirea are doua corpuri total separate si nu se unesc nici macar in zona casei scarii. Acolo exista un rost seismic care permite miscarea independenta a celor doua si care va fi acoperit cu elemente speciale. Cine isi imagineaza ca o cladire este o structura rigida care infrunta orice unda seismica sau viitura, se inseala. Din contra, sunt structuri cu un coeficient de elasticitate, iar tocmai acest lucru previne forfecarea sau prabusirea lor. In ceea ce priveste scufundarea, nimic din Bucuresti nu sta pe vre-o stanca, iar un fenomen de lichefiere in orice zona poate duce la scufundarea oricarei cladiri, deoarece panza freatica exista peste tot.
Ca sa fie expuse toate motivele pentru care sa nu cumparati o locuinta in zona Pantelimon (desi el locuieste deja aici, in blocul de langa proiect banuiesc), georgebb2016 a mai omis:
- posibilitatea ciocnirii cu un asteroid, zona de impact va las pe voi s-o ghiciti;
- valurile de refugiati sirieni care vor avea ca punct de destinatie ...;
- aparitia unei rupturi tectonice fix pe Sos. Dobroesti;
- incalzirea globala care va afecta in special un punct cu coordonatele gps...

Ii rog pe ceilalti cititori sa mai enumere cateva posibile riscuri catastrofale.

George, imi cer scuze in numele companiei ca dezvoltam acest proiect riscand in Romania banii unui fost ofiter de 91 de ani, care puteau foarte bine sa stea linistiti intr-o banca sigura.
Imi mai cer scuze pentru ca am angajat o firma de constructii romaneasca (desi proprietarii sunt de origine turca au cetatenie romana - le-am vazut buletinele cand am incheiat contractul), care are preponderent angajati romani, exceptand 3-4 ingineri de instalatii turci.
De asemenea, trebuie sa ma ierti ca firmele care ne asigura urmatoarele servicii: protectia muncii, dirigentie de santier, management de proiect, vanzari, contabilitate, avocatura, audit, arhitectura, studii geologice etc. sunt toate persoane juridice romane iar angajatii sunt romani.
Iar acestia sunt doar varful icebergului. Iti poti imagina vre-un moment piramida de sub noi? Pentru ca nu totul se importa, mai produce si tara asta ceva, macar beton, otel, sticla, gips-carton, instalatii. Iti recomand sa studiezi putin istoria Germaniei dupa cel de-al doilea razboi mondial, in special planul Marshall, cand a fost revitalizata economia investind doar in constructii.
Astia suntem noi, asta facem si incercam sa facem bine. Trebuie sa ne fie rusine ca facem ceva in Romania?
Apropo, tu ce faci?

ps
Nu am angajat "postaci (ca mine)" pentru campanii pe forumuri. Pentru mai multe detalii sau prezentarea documentelor pe baza carora fac afirmatiile de mai sus, va stau la dispozitie.

ps2
George:
propitari=proprietari
treistie=trestie
corptie=coruptie

#30
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Salut Esticpark. Ce mai  e nou pe frontul de est ?

#31
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

 cataspo, on 27 februarie 2017 - 09:45, said:

Salut Esticpark. Ce mai  e nou pe frontul de est ?
Buna dimineata,

Erich Maria Remarque era blocat in transee, noi am reusit sa iesim demult din ele.
Acum montam termosistemul si finisam interioarele. Deocamdata suntem in grafic.
In alta ordine de idei, incercam sa tinem capra in viata:)

#32
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 Karogs, on 10 februarie 2017 - 16:22, said:

O sa ma retrag din discutie cu acest ultim post. Am impresia ca incerci sa faci ceva reclama mascata, dar poate ma insel, cu toate ca daca erai interesat de o achizitie, puneai in balanta mai multe oferte, nu te poticneai la una singura.

In plan secund, am incredere mai mare in constructiile mai vechi. Am vazut cum s.a construit pentru vanzare si cum s.a construit pentru uz personal. Am trecut prin procesul de constructie al unei case, la gata am iesit in jur de 500E pe mp, calitate peste medie.

Daca as fi construit pentru vanzare, probabil puteam economisi chiar mai mult de 35%. Eu sau tu, in cautare de profit, cum ai fi construit? Nu se omoara nimeni sa verifice calitatea constructiei in sine, a instalatiilor si a materialelor folosite. Evident, in ziua de azi, se lucreaza mult la ambalaj, ba o baterie grohe, o usa pinum, un tripan si cu asta iau ochii necunoscatorilor grabiti de credit sa cumpere.

In fine, cine are ochi si urechi, vede si aude. Cine nu, asta e. Spor la achizitie

Lucrurile nu sunt asa de simple cum par.Ai construit cu 500 E/mp suprafata construita sau utila?Ca diferenta e de vreo 30%.In plus, una e sa construiesti o casa si cu totul atlceva un P+10.Pretul pe mp nu prea e acelasi.Apoi depinde unde asezi casa sau blocul,daca vrei casa in oras (si nu vorbesc de centru) terenul poate sa coste dublu cat casa.Cat despre increderea in constructii mai vechi,e dreptul tau sa crezi in mituri si povesti.Nici un dezvoltator nu e vreun ong,toti vor profit si,asa cum e omenesc,cat mai mare posibil,dar daca crezi ca mai exista profituri astronomice pe piata asta te inseli.

#33
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Buna ziua,

A fost cineva la vizionare in acest complex?
Cum arata in realitate apartamentele?
Toti peretii sunt din rigips?

#34
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

 adi_fox07, on 06 martie 2017 - 10:38, said:

Buna ziua,

A fost cineva la vizionare in acest complex?
Cum arata in realitate apartamentele?
Toti peretii sunt din rigips?

Buna ziua,

Inchiderea perimetrala a fiecarui apartament este realizata din caramizi similar "BCA", placati cu gips-carton similar "rigips" pe structura metalica, iar compartimentarile interioare din gips-carton dublu placat (patru placi), rezistent la umiditate in zona bailor, pe structura metalica cu izolatie din vata minerala.
Ambele metode/materiale de finisaj al peretilor, atat tencuiala umeda (gips, ciment, var), cat si tencuiala uscata (placi prefabricate din gips-carton), prezinta avantaje si dezavantaje, fiecare dintre noi putand deveni avocatul sau criticul fiecareia dintre ele, deci nu doresc o polemica pe acest subiect. Cine este interesat poate gasi destule informatii pe internet, unele pertinente, altele folclor.
Trebuie trecute insa prin prisma unei exploatari corecte si anume: aerisire, curatenie, intretinere (zugraveala), umiditate si temperatura normale (in cazul extrem in care am 15 grade in camera, umiditate ridicata, aerisesc odata la doua luni, sigur am ciupercarie in casa, indiferent de tencuiala).
Pentru cei a caror singura temere este rezistenta peretilor placati cu gips-carton in cazul corpurilor suspendate de mobilier (in orice proiect sau locuinta in care s-a folosit acest material), va recomand o solutie ceva mai noua, sina metalica, care distribuie greutatea in mai multe puncte.
Exemplu:
http://www.darel.ro/...suspendate.html
Explicatii tehnice:
http://jurnalul.ro/t...rton-14086.html

#35
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Buna dimineața,
Ne puteți prezenta, va rog, câteva poze și din interiorul blocurilor? Sa vedem închiderea perimetrala a apartamentelor și cum este făcută compartimentate din gips carton

Multumeac

#36
esticpark

esticpark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.02.2017

 adi_fox07, on 07 martie 2017 - 08:13, said:

Buna dimineața,
Ne puteți prezenta, va rog, câteva poze și din interiorul blocurilor? Sa vedem închiderea perimetrala a apartamentelor și cum este făcută compartimentate din gips carton

Multumeac

https://photos.googl...jdlLWRfdlE4S0xR
https://photos.googl...jdlLWRfdlE4S0xR
https://photos.googl...jdlLWRfdlE4S0xR

Precizez ca nu doresc promovez un anumit tip de material pentru a influenta potentialii clienti.
Consider ca acestia vor lua o decizie in primul rand pe baza experientei personale, iar dintre informatiile nou primite le selecteza doar pe cele pertinente.
Raspund in continuare, dar pe teme ce implica mai multa ratiunea si mai putin simturile, exclus folclor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate