Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

In 2016 VW a ajuns in premiera cel mai mare constructor auto mondial, depasind Toyota

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#775
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostTorquemada-666, on 23 martie 2017 - 15:08, said:

Eu cumpar. Am convins 4 pers.sa.si ia VW nou. Poate mai conving pe cineva. Caut.

Ai uitat sa zici nasoale de Talisman.

#776
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostHitmaker, on 23 martie 2017 - 12:25, said:

Iar minti? Vezi sa nu patesti ca data trecuta cand te-am rugat sa dai citate si ai disparut, te-ai facut ca nu mai cauti in urma si alte povesti. Asa ca mai usor cu termeni de genul penibil.
Eu nu am mintit nicaieri si nu-mi amintesc cand si ce m-ai rugat. Posibil sa te fi ignorat, la cate spui in fiecare zi...

#777
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Ai mintit si cand ai spus ca orice masina consuma ulei. Ai spus ca ai Ford . Cat ulei a consumat intre revizii ? Poti fi sincer ?

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 12:09, said:


Doar sa aveti grija ca nefericirea asta a voastra sa nu va impinga la altele mai nasoale.
Aveti grija la Balena Albastra

Care nefericire ? Noi nu avem VW.
Si ce-i cu balena aia ? Esti ruda cu Cernea ? Vezi ca ala era cu delfinii

#778
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postvalitudor, on 12 martie 2017 - 18:51, said:

Am ramas cu impresia ca ai contribuit si tu la acele exagerari legate de consumul de ulei. Daca nu este cazul si m-am inselat, imi cer scuze in avan ca te-am acuzat pe nedrept.
Nu prea mai am chef sa recitesc ultimele pagini aiurea, asa ca te rog sa le accepti asa cum sunt...

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 17:14, said:

Eu nu am mintit nicaieri si nu-mi amintesc cand si ce m-ai rugat. Posibil sa te fi ignorat, la cate spui in fiecare zi...

Eu cand zic ca minti... Acum zici ca nu iti amintesti sau ca ai ignorat. Postul de mai sus dovedeste ca minti!

#779
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfortzoso, on 23 martie 2017 - 17:23, said:

Ai mintit si cand ai spus ca orice masina consuma ulei. Ai spus ca ai Ford . Cat ulei a consumat intre revizii ? Poti fi sincer ?

Am mintit cand am spus ca orice motor consuma ulei?
Posted Image Evident ca orice motor care foloseste ulei pentru a unge pistoanele, carterul, etc il "consuma" intr-o masura mai mare sau mai mica prin ardere sau evaporare.
Dar tu care esti un atehnic desavarsit, in ignorant in ale mecanicii habar nu ai. cauta pe google ce inseamna PCV dupa care intreaba-te daca masina ta are ceva similar. Iar daca are, intreaba-te de ce are... Sper sa gasesti si ceva raspunsuri...

View PostHitmaker, on 23 martie 2017 - 17:27, said:

Eu cand zic ca minti... Acum zici ca nu iti amintesti sau ca ai ignorat. Postul de mai sus dovedeste ca minti!
Parca esti un copil, mai hitmaker
Am crezut ca ai participat la bascalia cu uleiul, pentru ca nu te vad sa te dai in laturi de la vreuna. Daca nu ai fost, mi-am cerut scuze ca te-am acuzat pe nedrept, dar nu-mi pretinde sa-ti citesc toate posturile, pentru ca sunt absolut neinteresante si a fost un chin sa le citesc de prima data.
So, imi mai cer o data scuze ca m-am inselat... Posted Image

View Postfortzoso, on 23 martie 2017 - 17:23, said:

Cat ulei a consumat intre revizii ? Poti fi sincer ?
Ahh, uitasem partea asta. Te referi la Ford cand ma intrebi cat consuma? Habar n-am. Acum cateva saptamani a facut prima revizie. presupun ca nu consuma, altfel m-ar fi intrebat cum verifica uleiul.

Dar nici la dieselul meu de sfert de milion de km nu completez, insa daca as merge mai nervos cu ea, sigur ar consuma ceva ulei

Edited by valitudor, 23 March 2017 - 17:37.


#780
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Eu la masinile diesel avute de la VW, nu am completat nici un gram de ulei. Nici la Passat-ul meu B7 nu completez ulei deloc. Chiar deloc. Pun Castrol Edge Long Life 5w30 si nu consuma. Il schimb pana ain 15 mii. Intre 12.000 si 15.000 schimb.
Depinde si de sofer si de modul de exploatare in totalitate. Am avut un coleg, sofer mesarias, care cand intra intr-o depasire baga a VI-a. Cand l-am intrebat de ce face asa ceva, spunea ca 6 e mai mare ca 3, deci e mai puternica. Nu m-am mai urcat cu el in masina vreodata. Nici nu mai stiu nimic de el, ca sa mutat din oras. Soferul poate face multe la o masina.

7 masini Passat noi, are un prieten pe firma, si din astea toate, doar unul singur consuma ulei, dar cat scrie in carte. Restul nu consuma deloc. Sunt B8, si consuma cel 4x4. Deci, nu mi se pare cine stie ce, cat timp este in consumul legal.

Edited by Torquemada-666, 23 March 2017 - 18:15.


#781
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 17:35, said:

Am mintit cand am spus ca orice motor consuma ulei?
Posted Image Evident ca orice motor care foloseste ulei pentru a unge pistoanele, carterul, etc il "consuma" intr-o masura mai mare sau mai mica prin ardere sau evaporare.
Dar tu care esti un atehnic desavarsit, in ignorant in ale mecanicii habar nu ai. cauta pe google ce inseamna PCV dupa care intreaba-te daca masina ta are ceva similar. Iar daca are, intreaba-te de ce are... Sper sa gasesti si ceva raspunsuri...

Stii foarte bine la ce ma refer cu consumul de ulei in conceptia unui 'atehnic' dupa cum stiai foarte bine diferenta dintre consumul de ulei si consumul de ulei acceptat de producator. Faptul ca esti evaziv si alunecos nu te scuteste de eticheta de mincinos.


Ahh, uitasem partea asta. Te referi la Ford cand ma intrebi cat consuma? Habar n-am. Acum cateva saptamani a facut prima revizie. presupun ca nu consuma, altfel m-ar fi intrebat cum verifica uleiul.

Ti-am subliniat cuvintele care te definesc atunci cand este vorba sa dai un raspuns direct. Intaresc doar ceea ce am spus mai sus.

Dar nici la dieselul meu de sfert de milion de km nu completez, insa daca as merge mai nervos cu ea, sigur ar consuma ceva ulei

Nu te-am intrebat de Passatul tau. E tot o metoda de a incerca sa maschezi un raspuns neconvenabil tie, mai ales ca stiam si din alte postari ale tale ca 'al tau' este fara de cusur.
Passatul iti zic cu siguranta ca are un consum destul de mare de ulei. Am avut la servici doua si chiar daca erau in leasing operational, completarile si reviziile le faceam noi. Erau singurele masini la care SIXT, firma de leasing ne asigura 1 l de ulei de masina pentru completari. E drept ca erau purtate de multa lume si fara menajamente, dar repet erau singurele masini unde firma de leasing ne dadea ulei pentru completari.

Edited by calinkgb, 23 March 2017 - 22:46.
fara culori!


#782
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Fartzoso, hai ca-ti dau o mana de ajutor, sa alung ceata. Scrie tu mai jos exact fraza de care ma feresc eu si iti voi confirma ca ai dreptate. Scrie exact ce vrei sa auzi de la mine :D
Cred ca ai o problema, prietene

Passat se fabrica de prin 73, ce fel de Passat aveati voi la serviciu?

Spoiler


#783
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Te rog sa ma citezi unde am mintit. Te-am mai rugat o data, insa ai citat altceva
De bagatelizat nu am cum s-o fac mai vanjos decat tine si celalalt flamer, care in doar 2 luni de forum a strans mai multe flame-uri decat altii intr-o viata.
Cum as putea sa va intrec?

Ce ai spus tu sau Fortzoso serios si am bagatelizat eu?

#784
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 21:02, said:

Te rog sa ma citezi unde am mintit.

In postul precedent fix asta citasem. Dovada ca minti.

#785
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Daca am crezut ca ai facut misto de consumul de ulei si tu n-ai facut, inseamna ca eu mint? Dar atat ai avut de spus, pentru asta m-ai facut mincinos?
Tu nu te poti insela niciodata? Asta te face mincinos, mai ales ca ti-am cerut scuze?
Tu ai dat-o pe corector cand ai gresit... Foarte convenabil

Ei bine, ai facut o bascalie ieftina in ultimele zile, asa ca scuzele alea ale mele nu-si mai au rostul.
Imi pare rau, dar nu am retinut nimic din posturile tale care sa merite sa fie mentionat, altceva diferit de flame si batjocura

Edited by valitudor, 23 March 2017 - 21:24.


#786
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 17:14, said:

Eu nu am mintit nicaieri si nu-mi amintesc cand si ce m-ai rugat. Posibil sa te fi ignorat, la cate spui in fiecare zi...

N-ai inteles. Abia aici ai mintit!

#787
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostHitmaker, on 23 martie 2017 - 21:44, said:


N-ai inteles. Abia aici ai mintit!
Dohhhh. Exact la discutia aia mi-a ramas mie capul.
Da, ai dreptate

#788
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ce convenabil sa zici ca exact la discutia aia ti-a ramas tie capul :)))


Foarte convenabil, nu?


Cam la fel de convenabil cum aruncai tu cu jigniri de genul : "convenabil sa o dai pe auto-correct".

#789
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 21:02, said:


De bagatelizat nu am cum s-o fac mai vanjos decat tine si celalalt flamer, care in doar 2 luni de forum a strans mai multe flame-uri decat altii intr-o viata.
Cum as putea sa va intrec?

Ce ai spus tu sau Fortzoso serios si am bagatelizat eu?

Stii unde nu ai dreptate ? In faptul ca noi putem bagateliza mai mult aceasta marca, decat o face ea insasi in ultimii ani.

View Postvalitudor, on 23 martie 2017 - 20:06, said:


Passat se fabrica de prin 73, ce fel de Passat aveati voi la serviciu?


B6 2.0 TDI (2008 sau 2009)

#790
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 23 martie 2017 - 18:10, said:

Eu la masinile diesel avute de la VW, nu am completat nici un gram de ulei. Nici la Passat-ul meu B7 nu completez ulei deloc. Chiar deloc. Pun Castrol Edge Long Life 5w30 si nu consuma. Il schimb pana ain 15 mii. Intre 12.000 si 15.000 schimb.

Hei, las-o mai moale. Pana si @valitudor te contrazice aici. Nu exista motor care nu consuma ulei.
Doar alea electrice nu "papa" ulei.
Altfel cum dracului se face ungerea? Pistonul ala urca in camera de ardere uscat?

#791
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
ericmario, cred ca glumesti la ultima fraza. Altfel zau ca si eu cand opresc dupa o cursa si ma uit imediat la joja ma gandesc ca am pierdut pe drum ulei, dupa 15min constat ca a reaparut miraculos uleiul...
Consumul de ulei nu e pe piston...

Edited by Hansolo, 23 March 2017 - 23:55.


#792
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Normal ca uleiul se consuma, dar poate fi in cantitate atat de mica incat sa nu fie nevoie sa completezi pana la revizie.
Motorul meu 2.0TDI care provine de la VAG nu a consumat de la ultima revizie o cantitate de ulei care sa necesite completarea. Iar urmatoarea revizie e in 3 aprilie, asa ca nu cred ca voi completa cu ceva.
Sa aiba Skoda un alt lot de motoare?
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate