Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Service de mana 2-a, telefon distrus in urma schimbarii acumulatorului, Note 5

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View PostHider141, on 24 ianuarie 2017 - 16:00, said:

Da, si sa-i lase respectivului un profit de minim 1200-1500 lei, asa-i?
E clar ca n-ai inteles de ce i-am recomandat asta.

#20
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 15:42, said:

Trebuie sa recunosc ca asa ar merita dar as prefera sa merg pe cale amiabila sau mai departe pe cale legala doar ca nu ma pricep deloc. Nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata. Eu stiu doar un lucru: i-am dat un telefon impecabil si mi l-a adus intr-o stare de chici. Infantil dar totusi, OPC-ul se baga in asa ceva! chiar daca nu am niciun act la mana? Sau cum pot sa-l intimidez intr-atat de puternic incat sa-l fac sa creada ca daca nu colaboreaza in maxim 2 luni va fi nevoit sa-si inchida pravalia? Am nevoie de sfaturi multe :)
Cum sa se bage daca nu ai nici un fel de document ? Pe ce baza sa se lege de service-ul ala ?
Eu nu inteleg mentalitatea de a da o droaie de bani pe un telefon si il duci oriunde cand ai nevoie de o reparatie.
De ce nu l-ai dus la Esd Rom sa iti schimbe bateria ? Era mai scump dar daca era vre-o problema o rezolvau.

Edited by TheOne06, 24 January 2017 - 16:13.


#21
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Adica te-ai resemnat?
Eu zic ca merita sa ii faci scandal

#22
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View PostTheOne06, on 24 ianuarie 2017 - 16:12, said:

Cum sa se bage daca nu ai nici un fel de document ? Pe ce baza sa se lege de service-ul ala ?
Eu nu inteleg mentalitatea de a da o droaie de bani pe un telefon si il duci oriunde cand ai nevoie de o reparatie.
De ce nu l-ai dus la Esd Rom sa iti schimbe bateria ? Era mai scump dar daca era vre-o problema o rezolvau.
As avea bonul fiscal!!

#23
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 15:37, said:

Nu as putea sa-l intimidez decat daca-l amenint ca o sa-i fac reclama proasta cu proxima ocazie. Alte arme nu am Posted Image Ma gandeam sa-i cer o despagubire si sa o rezolvam pe cale amiabila. Adica sa-mi dea telefonul asa distrus cum este si 1000 ron! Vi se pare exagerat?



Pai te apuci de urlat la el si incepi sa-l ameninti cu ANAF-ul si OPC-ul.

#24
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Esd nu face service la note 5 deoarece nu a fost importat in europa. Eu te-aş sfătui măcar în ceasul al 15-lea să mergi la ,, serviceul gsm" ăla şi să faci hârtia de intrare în service. Că eu il plesneam de cap în momentul ăla. Dacă nu ceri bon şi mergi la OPC pentru distrugere produsului. Dacă o laşi de la tine eşti un fraier.

#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Calm, du-te ia-ti hartia pe telefon. Daca face urat chemi politia, distrugere de bunuri. Ai dovezi suficiente. Fa ceva print screen pe chat

Edited by mofone, 24 January 2017 - 16:32.


#26
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ai achizitionat un telefon la mana a doua , te-ai decis sa ii faci reparatie de mana a doua si l-ai dus intr-un service de mana a doua.

Nu ai nici o dovada despre stare in care ai lasat telefonul la el.

Acum sicner , de ce sa te credem noi ca asa sa intamplat si nu ca defapt telefonul era busit din prima si tu incerci sa il inseli pe ala de la service?
Pentru ca asa isi va pune si politia(?wtf) sau ANPC-ul problema!

#27
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 24 ianuarie 2017 - 16:36, said:

Pentru ca asa isi va pune si politia(?wtf) sau ANPC-ul problema!

Ca sa isi puna asa politia problema trebuie ca cel care a stricat telefonul in service sa nege ca el a stricat, iar clientul are discutia pe facebook si pozele cu ce a facut cel din service. Adica cel din service sa nege ca e discutia lui si ca el a trimis pozele cu telefonul distrus. Nu cred ca va merge service-ul pe calea asta. Va incerca sa il prosteasca pe client da, dar nu cred ca in fata politiei va nega.

#28
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 24 ianuarie 2017 - 16:36, said:

Ai achizitionat un telefon la mana a doua , te-ai decis sa ii faci reparatie de mana a doua si l-ai dus intr-un service de mana a doua.

Nu ai nici o dovada despre stare in care ai lasat telefonul la el.

Acum sicner , de ce sa te credem noi ca asa sa intamplat si nu ca defapt telefonul era busit din prima si tu incerci sa il inseli pe ala de la service?
Pentru ca asa isi va pune si politia(?wtf) sau ANPC-ul problema!
Asa arata telefonul pana sa i-l bag in service-ul asta de 2 parale..ca nou!!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   92.72K   155 downloads
  • Attached File  2.jpg   246.55K   148 downloads
  • Attached File  3.jpg   63.57K   149 downloads


#29
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Tu realizezi ca el e la mana service-ului acum?

Da , are discutia despre display , desi si aia dupa cum a scris el poate fi contestata.

Dar , daca vine cu scandal si ala din service e pus pe fape mari poate sa ii dea telefonul facut numai din bucati stricate ca el nu are nici o dovada ca telefonul functiona inainte.
Pot sa ii ceara aia si banii pe display , pot sa zica ca a venit cu el spart si ca l-au inlocuit o data.

Dovezi 0.

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 16:47, said:

Asa arata telefonul pana sa i-l bag in service-ul asta de 2 parale..ca nou!!

Eu te cred , numai ca niste poze nu tin loc de dovezi.
Eu si pufi avem telefone identice de exemplu. Cum garantezi tu ca ala din poza e telefonul tau?

ANPCul nu se pronunta decat pe acte.

Incearca sa vorbesti cu ei si cumva sa negociezi inainte sa ameninti cu anpc-ul.
Ca daca iti joci singura carte din prima s-ar putea sa nu rezolvi nimic.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 January 2017 - 16:53.


#30
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017
Ultimul update!
Ce se mai poate face?
Zicea ca-mi da 150 ron :)))

Attached Files



#31
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 19:15, said:

Ultimul update!
Ce se mai poate face?
Zicea ca-mi da 150 ron Posted Image))
Ce ti-a pus acolo? Ca arata in ultimul hal. Macar pune un skin ceva de la dBrand pe el, ca daca merge asta e, sa fie invatatura de minte, dar eu nu am bagat nici un telefon vre-o data in service. Si nici nu o sa bag vre-unul. Macar functioneaza cum trebuie? Sau altfel, de ce a trebuit sa scoata fata, pentru ca in teardown-ul celor de la iFixit https://www.ifixit.c... Teardown/51083 terbuie incalzit spatele sa se dezlipeasca, vre-o douaj de suruburi si gata. A, ba nu, stai, ceva interesant. Pe la pasu' 6 zice ca sunt niste mici petice de adeziv la colturi. Huaa Samsung.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrosix, on 24 ianuarie 2017 - 15:37, said:

Te duci seara, cand pleaca de la job, vezi ce masina are si unde o parcheaza, apoi iei un tub de Super glue si ii dai in zig-zag pe parbriz, apoi arunci arunci o mana de nisip...
Il dizolva imediat acetona.

#33
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 30.07.2009
Parca a fost sudat, asa de urat arata. Na bucurie, telefon de 3k lei, il duci la service de 0.15k lei.
Cum au recomandat si colegii, dbrand e solutia ta.
https://dbrand.com/shop/galaxy-note-5

Din ce oras e? Din Iasi?

Edited by WarpS, 24 January 2017 - 22:24.


#34
rioachim

rioachim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 07.07.2003
Omul ti-a explicat care sunt riscurile, ca se poate zgaria/coji la desfacere si tu ai fost de acord. Ce e vina lui ca nu-ti mai place acum? ... cam asta poate fi pozitia lui in fata autoritatilor

#35
ZiDan

ZiDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.06.2007
Din punctul meu de vedere ca și proprietar de Service GSM îți recomand si procedezi astfel: mergi și spune-i că vrei să îți schimbe sticla într-un service specializat. Și când o dă la întors cel mult acceptă o ofertă 50/50 la costuri. Sticla de schimbat nu este mai mult de 400 lei.
Dar trebuia să știe el în primul rând cum se desface telefonul ăla înainte să îți dea prețul ăla... De ce zic asta? O baterie originală de s6 (nu depozitele noastre cu marfă de China) este 150 lei fără manoperă. Nu întotdeauna ieftin înseamnă și bun.
Întreabăl cum a lipit displayul la loc, pentru că mulți pun super glue și cine va încerca să schimbe sticla îl va strica definitiv.

În fișa semnată (dacă ar fi existat) scria că nu își asumă răspunderea pentru defectele ascunse, NU că și le asumă. Eu unu prefer să anunț clientul, chiar dacă poate nu mai face reparția. Inclusiv la samsung cînd predai telefonul în service scrie asta și așa sunt tipizatele peste tot din ce știu.
Nu ai bon cel mult la Anaf poți face plângere dacă nu te înțelegi cu el că îl va ustura grav. Anpc fără fișă este zero.
Iar la poliție iar este complicat.

Îți urez succes și îmi pare rău că ai avut de suferit din cauza unui amator. Din cauza lor toată lumea vrea să stea lângă „tehnician“ cînd se execută o reparație deși este cam imposibil uneori.
Dacă te încălzește cu ceva și samsung cam la fel. Am văzut destule telefoane duse la ei pentru mufe și apoi dădeau negație (na nu scot banii din buzunarul lor direct).

#36
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View PostZiDan, on 24 ianuarie 2017 - 23:56, said:

Din punctul meu de vedere ca și proprietar de Service GSM îți recomand si procedezi astfel: mergi și spune-i că vrei să îți schimbe sticla într-un service specializat. Și când o dă la întors cel mult acceptă o ofertă 50/50 la costuri. Sticla de schimbat nu este mai mult de 400 lei.
Dar trebuia să știe el în primul rând cum se desface telefonul ăla înainte să îți dea prețul ăla... De ce zic asta? O baterie originală de s6 (nu depozitele noastre cu marfă de China) este 150 lei fără manoperă. Nu întotdeauna ieftin înseamnă și bun.
Întreabăl cum a lipit displayul la loc, pentru că mulți pun super glue și cine va încerca să schimbe sticla îl va strica definitiv.

În fișa semnată (dacă ar fi existat) scria că nu își asumă răspunderea pentru defectele ascunse, NU că și le asumă. Eu unu prefer să anunț clientul, chiar dacă poate nu mai face reparția. Inclusiv la samsung cînd predai telefonul în service scrie asta și așa sunt tipizatele peste tot din ce știu.
Nu ai bon cel mult la Anaf poți face plângere dacă nu te înțelegi cu el că îl va ustura grav. Anpc fără fișă este zero.
Iar la poliție iar este complicat.

Îți urez succes și îmi pare rău că ai avut de suferit din cauza unui amator. Din cauza lor toată lumea vrea să stea lângă „tehnician“ cînd se execută o reparație deși este cam imposibil uneori.
Dacă te încălzește cu ceva și samsung cam la fel. Am văzut destule telefoane duse la ei pentru mufe și apoi dădeau negație (na nu scot banii din buzunarul lor direct).
Esti magnific. Exact cu propunerea asta a venit aseara. Ca a vorbit si o sa-mi schimbe ei sticla la un service specializat si ca ar costa 500 RON. Eu nu-i dau nimic in plus fata de cei 200 RON(140 era toata afacerea) dar am zis sa-i las acei 60 ron pentru deranj. Daca ma pune sa achit sticla, nu ma voi conforma. Nu mi se pare normal, el a facut o boacana, sa si-o repare. Nu l-am pus eu sa traga de spatele ala daca era constient ca nu-l incalzise destul...aa, oare sa nu fi stiut de cele 4 bucati de adeziv marca Samsung din colturi? Atunci e tot vina lui...singura mea culpa este ca am apelat la unul ca el si nu l-am trimis la glassgsm pt 180 ron. Dar mi-a fost frica ca o sa fiu nevoit sa astept foarte mult, GlassGsm sunt din Suceava...asta e din Bucuresti, Timonierului 15, Gorjului deci...
Last edit: Mi-a zis ca a lipit cu adezivul original, nu a folosit superglue. Daca o sa-mi ceara 250 ron sa zicem, cum ma sfatuiesti sa procedez? Mersi frumos pentru interventie, in sfarsit o parere avizata!!

Edited by last1left911, 25 January 2017 - 14:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate