Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Service de mana 2-a, telefon distrus in urma schimbarii acumulatorului, Note 5

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017
Va salut!
Am achizitonat de curand un Note 5(N920C) la mana a 2-a, impecabil atat ca avea bateria cam slaba. M-am decis sa-l duc intr-un service de mana a-2-a de pe Timonierului 15(Veteranilor) Bucuresti urmand sa achit 140 RON cu tot cu manopera. Astazi, dupa ce a dat capacul jos, am primit urmatorul mesaj de la respectivul: " Vezi ca ti s.a luat din vopseaua de la display la desprindere" si telefonul arata astfel:( vezi poze). Continuare: "Bucatica aia... As incerca cu un marker permanent. O sa iti fac ala din marker ca n.ai ce .."
Telefonul arata impecabil, va jur iar acum arata execrabil, deplorabil. A ramas sa-mi trimita poze cu produsul final dar cu siguranta nu va arata ca la inceput. Cum ar trebui sa procedez in continuare? Luni dimineata, grabit fiind, i-am lasat telefonul si nu am mai apucat sa facem vreun act in care sa fie stipulat ca isi asuma raspunderea in caz de situatii neprevazute. Deci nu am nimic la mana.

Finalul conversatiei:

"Partea care lipseste este ramasa pe rama iar partea care duce spre sageata de inapoi este exfoliata.daca apesi se lipeste putin...Stiu,dar la samsung costa 1500 lei ca se schimba cu tot cu display .. iar la alte service.uri cu 350 lei este cei ieftin ..Fac tot ce pot si iti trimit poza".
Din cate observ, tipul s-a cam spalat pe maini si propune sa achit eu costurile pe care le-ar implica schimbarea fetzei. Ce pot face?? Sunt disperat!! Eu nu pun mana pe un astfel de telefon si nici pe cale amiabila nu prea vrea sa o rezolvam!! Va multumesc anticipat!!

Attached Files



#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ii ceri sa-ti inlocuiasca fata aia, cat costa e problema lui. Daca refuza va trebui sa faci scandal in speranta c-o sa-l intimidezi si-o sa cedeze.

Edited by DjMx, 24 January 2017 - 15:35.


#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Ce marker frate...chiar că arată deplorabil.

#4
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
esti sigur ca nu ti-a inlocuit telefonul?  Sa iti fie invatatura de minte sa mai lasi ceva in orice service. Posted Image  
Nasol ce ai patit.

ps: stiu caz cand a lasat la un service o tableta de 10inch ptr mufa miniusb care avea joc si trebuia inlocuita, cand sa ajunga s-o ia, display-ul era crapat bine.

Edited by sctnicu, 24 January 2017 - 15:36.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
de asta nu imi plac telefoanele cu baterie nedetasabila.

#6
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View PostDjMx, on 24 ianuarie 2017 - 15:31, said:

Ii ceri sa-ti inlocuiasca fata aia, cat costa e problema lui. Daca refuza ve trebui sa faci scandal in speranta c-o sa-l intimidezi si-o sa cedeze.
Nu as putea sa-l intimidez decat daca-l amenint ca o sa-i fac reclama proasta cu proxima ocazie. Alte arme nu am :| Ma gandeam sa-i cer o despagubire si sa o rezolvam pe cale amiabila. Adica sa-mi dea telefonul asa distrus cum este si 1000 ron! Vi se pare exagerat?

View Postsctnicu, on 24 ianuarie 2017 - 15:34, said:

esti sigur ca nu ti-a inlocuit telefonul?  Sa iti fie invatatura de minte sa mai lasi ceva in orice service. Posted Image  
Nasol ce ai patit.
MErsi pentru solidaritate. Nu a inlocuit telefonul, pur si simplu omul este incompetent. Cand a vazut ca nu se desprindea desi a aplicat destul de multa caldura, trebuia sa-l lase asa. Sa lipeasca restul la loc si sa se lase pagubas...aici este doar greseala lui, incompetenta!!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 15:23, said:

Din cate observ, tipul s-a cam spalat pe maini si propune sa achit eu costurile pe care le-ar implica schimbarea fetzei. Ce pot face?? Sunt disperat!! Eu nu pun mana pe un astfel de telefon si nici pe cale amiabila nu prea vrea sa o rezolvam!! Va multumesc anticipat!!

Te duci seara, cand pleaca de la job, vezi ce masina are si unde o parcheaza, apoi iei un tub de Super glue si ii dai in zig-zag pe parbriz, apoi arunci arunci o mana de nisip...

#8
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 28.11.2001
200-300 LEI inlocuirea parbrizului. Până la 1000 de lei ce altă idee îi mai propui?Posted Image

Edited by badmania98, 24 January 2017 - 15:43.


#9
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View Postrosix, on 24 ianuarie 2017 - 15:37, said:

Te duci seara, cand pleaca de la job, vezi ce masina are si unde o parcheaza, apoi iei un tub de Super glue si ii dai in zig-zag pe parbriz, apoi arunci arunci o mana de nisip...
Trebuie sa recunosc ca asa ar merita dar as prefera sa merg pe cale amiabila sau mai departe pe cale legala doar ca nu ma pricep deloc. Nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata. Eu stiu doar un lucru: i-am dat un telefon impecabil si mi l-a adus intr-o stare de chici. Infantil dar totusi, OPC-ul se baga in asa ceva! chiar daca nu am niciun act la mana? Sau cum pot sa-l intimidez intr-atat de puternic incat sa-l fac sa creada ca daca nu colaboreaza in maxim 2 luni va fi nevoit sa-si inchida pravalia? Am nevoie de sfaturi multe :)

#10
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Eu nu as mai fi ridicat telefonul din service.

#11
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View Postk0r3k7, on 24 ianuarie 2017 - 15:43, said:

Eu nu as mai fi ridicat telefonul din service.
Pai nu l-am ridicat. Pozele sunt din atelier(pravalie). Mi le-a trimis pe facebook. La ora actuala sunt phoneless!! Dar o sa-i propun urmatoarea chestie: Te las o luna sa aduci telefonul la starea initiala sau sa-mi dai despagubire, timp in care o sa folosesc un telefon vechi! Daca nici asa nu vrea, ma gandesc la varianta cu parbrizul doar ca nu prea am timp de chestii din astea...si nici nu sunt genul!!

#12
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 28.11.2001
OP: tu ești clientul lui nenea astă? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MelmE-iSOJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dacă da, asta e.

Edited by badmania98, 24 January 2017 - 15:48.


#13
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 15:46, said:

Pai nu l-am ridicat. Pozele sunt din atelier(pravalie). Mi le-a trimis pe facebook. La ora actuala sunt phoneless!! Dar o sa-i propun urmatoarea chestie: Te las o luna sa aduci telefonul la starea initiala sau sa-mi dai despagubire, timp in care o sa folosesc un telefon vechi! Daca nici asa nu vrea, ma gandesc la varianta cu parbrizul doar ca nu prea am timp de chestii din astea...si nici nu sunt genul!!
Nu-l ridica. II spui frumos ca doresti sa ridici telefonul in aceiasi stare in care l-ai predat. Daca nu faci frumos reclamatie la ANPC

#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Ati semnat hartii, ceva, ..cum ca produsul a venit fara urme de uzura? Daca n-ai semnat nimic nicaieri, atunci nu rezolvi nimic. E ca si cum te duci la un prieten si ala iti scapa telefonul. Chemi OPC-ul pe el?
De ce te-ar crede cineva daca ii faci reclama proasta, fara sa-I dovedesti?

Edited by red46, 24 January 2017 - 15:53.


#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postlast1left911, on 24 ianuarie 2017 - 15:46, said:

Pai nu l-am ridicat. Pozele sunt din atelier(pravalie).

ANPC daca ai vreun proces verbal de predare...bon...ceva.
Daca n-ai...ghinion :(
Service de mana a-2-a ai cautat...asta ai gasit. Daca ai vrut la negru fara factura trebuia sa stii ca-ti asumi niste riscuri.

#16
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View Postalexa32, on 24 ianuarie 2017 - 15:53, said:

ANPC daca ai vreun proces verbal de predare...bon...ceva.
Daca n-ai...ghinion Posted Image
Service de mana a-2-a ai cautat...asta ai gasit. Daca ai vrut la negru fara factura trebuia sa stii ca-ti asumi niste riscuri.
Si daca il trimiteam la Iasi, cum semnam acte? N-am semnat pentru ca eram grabit dar el mi-a zis pe facebook ca-si asuma orice raspundere in caz de ceva...doar ca nu am semnat un act in sensul asta. As putea folosi conversatia initiala de pe facebook, in favoarea mea? :)

View Postalexa32, on 24 ianuarie 2017 - 15:53, said:

ANPC daca ai vreun proces verbal de predare...bon...ceva.
Daca n-ai...ghinion Posted Image
Service de mana a-2-a ai cautat...asta ai gasit. Daca ai vrut la negru fara factura trebuia sa stii ca-ti asumi niste riscuri.
Pai pot sa-l pun sa-mi faca bon acum cand o sa ma duc la el. M-ar ajuta cu ceva?

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postk0r3k7, on 24 ianuarie 2017 - 15:43, said:

Eu nu as mai fi ridicat telefonul din service.
Da, si sa-i lase respectivului un profit de minim 1200-1500 lei, asa-i?

#18
last1left911

last1left911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.01.2017

View PostHider141, on 24 ianuarie 2017 - 16:00, said:

Da, si sa-i lase respectivului un profit de minim 1200-1500 lei, asa-i?
Stiu ca exista niste skinuri de la SkinBrand menite sa protejeze telefonul. As putea folosi asa ceva?

Attached Files


Edited by last1left911, 24 January 2017 - 16:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate