Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Cine sunt și ce caut în Poiana lui Iocan

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#127
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostZorbaGrecu, on 27 ianuarie 2017 - 16:17, said:

Condamnat in armata? Cazier de 82 de zile ai zis?
BP.

Edited by motanul13, 27 January 2017 - 16:19.


#128
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View Postmotanul13, on 27 ianuarie 2017 - 16:16, said:

Ce an , soldat ?
[...]

'84-'86, raportez

#129
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
K. Ai scapat, deci.
De aia avem niste nelamuriri.
daca tot suntem la confidente, sa zic ca am trecut si eu prin armata... la securitate :D . '89-90.
Am fost in 2 unitati, care au avut misiuni in Bucuresti si Timisoara.
(cred ca era misto un topic separat pentru "batranii" ariei. Unul de povestit, fara controverse)

#130
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View PostZorbaGrecu, on 27 ianuarie 2017 - 16:23, said:

[...]
daca tot suntem la confidente, sa zic ca am trecut si eu prin armata... la securitate Posted Image . '89-90.
[...]
am sa te rog macar sa ma minti si sa-mi zici ca nu ai fost la sala dalles in '89, nu de alta dar am ceva sensibilitati fata de locatia aia, daca ma intelegi

#131
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mi-a placut  si  ai dreptate nexusm   . Tanchistii nu aveau  ciclul 1 si ciclul 2 la militariii in termen . Impreuna se inrolau , impreuna treceau in rezerva . Asa era cutuma , echipajele de tancuri trebuiau sa fie unite si ca si la marina erau o echipa comuna  . Nu am auzit de frecusurile care la celelalte arme erau inerente . Insa in alte structuri se mai  obisnuia  , in regimentele mecanizate  cel putin unde erau mai multe categorii de  specialitati in aceiasi unitate .Nu am fost de acord niciodata cu asa ceva  si se stia asta , cine cadea in labele Hanului cand era la servicii , OSR sau Continuitate dupa aia , blestema ziua in care s-a nascut daca  se trezea Rambo  in el si facea bazagonii cu cei de alt ciclu . Trageau snapanii cu ochiul pe tabla de la  comandament  sa vada zilnic cine intra  la ora 15 in servicii . Se stia intre ei treaba si comentau in soapta  : De la 3 intra Hanul OSR , belirea matzei,  stam calmi in subunitati  ca iar  ne baga ture de stadion toata noaptea si ne pune inregistrari  cu simfonii .Posted Image

#132
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postnexusm, on 27 ianuarie 2017 - 16:27, said:

am sa te rog macar sa ma minti si sa-mi zici ca nu ai fost la sala dalles in '89, nu de alta dar am ceva sensibilitati fata de locatia aia, daca ma intelegi

Nu, au ajuns insa cei din unitatea noastra, insa eu "trolam" si pe vremea aia si eram bagat la arest. Asa ca, n-am avut norocul sa ies din unitate in zilele revolutiei. Ulterior am mers la vreun km distanta sa aparam nu stiu ce drum de teroristi, apoi nu stiu ce rahat ca ar veni elicoptere s.a.
Au fost pana-n 200 de insi de la noi (doua companii).

Edited by ZorbaGrecu, 27 January 2017 - 16:31.


#133
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View PostZorbaGrecu, on 27 ianuarie 2017 - 16:30, said:

Nu, au ajuns insa cei din unitatea noastra, insa eu "trolam" si pe vremea aia si eram bagat la arest. Asa ca, n-am avut norocul sa ies din unitate in zilele revolutiei. Ulterior am mers la vreun km distanta sa aparam nu stiu ce drum de teroristi, apoi nu stiu ce rahat ca ar veni elicoptere s.a.
Au fost pana-n 200 de insi de la noi (doua companii).
prefer sa te cred pe cuvant, pentru ca asa cum ti-am spus as prefera sa ma si minti, dar trebui sa recunosc ca fix pix in acest moment am "o aplecare" mai ceva ca johhanis in ceea ce te priveste

#134
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostGingisHan2015, on 27 ianuarie 2017 - 16:28, said:

Mi-a placut  si  ai dreptate nexusm   . Tanchistii nu aveau  ciclul 1 si ciclul 2 la militariii in termen . Impreuna se inrolau , impreuna treceau in rezerva . Asa era cutuma , echipajele de tancuri trebuiau sa fie unite si ca si la marina erau o echipa comuna  . Nu am auzit de frecusurile care la celelalte arme erau inerente . Insa in alte structuri se mai  obisnuia  , in regimentele mecanizate  cel putin unde erau mai multe categorii de  specialitati in aceiasi unitate .Nu am fost de acord niciodata cu asa ceva  si se stia asta , cine cadea in labele Hanului cand era la servicii , OSR sau Continuitate dupa aia , blestema ziua in care s-a nascut daca  se trezea Rambo  in el si facea bazagonii cu cei de alt ciclu . Trageau snapanii cu ochiul pe tabla de la  comandament  sa vada zilnic cine intra  la ora 15 in servicii . Se stia intre ei treaba si comentau in soapta  : De la 3 intra Hanul OSR , belirea matzei,  stam calmi in subunitati  ca iar  ne baga ture de stadion toata noaptea si ne pune inregistrari  cu simfonii .Posted Image

Era un roman dupa care s-a facut un film, "Fata morgana", ce spunea o poveste de iubire dintre un soldat la tanchisti.

#135
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
cred ca astazi voi lua o mica pauza.
chestia asta cu zorba si securitatea m-a dat un pic peste cap
scuze

#136
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postnexusm, on 27 ianuarie 2017 - 16:34, said:

prefer sa te cred pe cuvant, pentru ca asa cum ti-am spus as prefera sa ma si minti, dar trebui sa recunosc ca fix pix in acest moment am "o aplecare" mai ceva ca johhanis in ceea ce te priveste

De ce ai crede ca m-as feri sau mi-ar fi frica sa recunosc ce am facut?!
Atunci am ramas in unitate. Unii dintre colegii mei au murit atunci in Bucuresti, la Otopeni.

Trebuie sa intelegi ca pentru unii dintre noi au ales altii unde sa fim in acea perioada.
Asculta, ca sa ofer un raspuns mai complet intrebarii tale referitoare la Sala Dalles.
Eu nu sunt din Bucuresti si nu cunosteam Bucurestiul la vremea aia. Mi-au povestit colegii mei unde si pe unde au fost, insa necunoscand Bucurestiul nu am retinut decat sediul CC si cam atat. Ulterior, dupa 22, au fost relocati la Otopeni (unde au murit 32 din vreo 80 (72 soldati si restul cadre, soferi civili) si 17 raniti) si Boteni, unde a fost un singur ranit.
Noi eram din Campina, acolo aveam unitatea.
Acum cativa ani, pe langa relatarile colegilor mei, am citit o carte publicata despre unitatea noastra si cei ucisi, insa iarasi n-as putea sa spun unde au fost initial in Bucuresti.
Oricum este clar, au fost niste soldati de la securitate acolo si ai amintiri neplacute. Astazi nu schimba cu nimic situatia. Posibil sa fi fost si de la noi din unitate (noi avem tinute verzi si nu albastre, ne deosebeam de MAN prin insemnele, petlitele, albastre)

Daca banuiam ca ia aceasta turnura discutia, ma abtineam.

Edited by ZorbaGrecu, 27 January 2017 - 17:10.


#137
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cu Dinu Manolache in rol principal .Daca promiteti ca nu spuneti nimanui , acel fim s-a turnat in Regimentala de Tancuri de la Roman  ,Si daca va tineti si mai mult gura , locotenentul comandant de pluton care ii face morala lui Dinu  era chiar ofiter activ , comandant de pluton tancuri , iar tehnica si  scenele cu blindate erau de acolo si din tancodromul de la Gadinti  . In caz ca va scapati si spuneti nu-i bai , e cunoscut asta si apare si in cronica filmului .Regizorul a vrut ca scenele sa fie cat mai veridice si cu aprobarea MAPN  a realizat pe real fimarile acelea .Din pacate Dinu a murit foarte tanar saracul de cancer pulmonar .

#138
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postmotanul13, on 27 ianuarie 2017 - 16:16, said:

Ce an , soldat ?
ian '89 - martie '90.
raportez ca pe 24, la revolutie, am iesit toata unitatea de la poarta 3 port constanta si in acea noapte am tras dupa teroristii din macaralele de la dana de containere.
le-am facut praf, pe macarale.
nu mai stiu cat le-a luat sa le repare, dar se vaitau mereu muncitorii ca "ce le-ati facut tata? ca nu le mai dam de cap. ce-ati avut cu ele?"

Edited by casuta_papusilor, 27 January 2017 - 17:09.


#139
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcasuta_papusilor, on 27 ianuarie 2017 - 17:07, said:

ian '89 - martie '90.
raportez ca pe 24, la revolutie, am iesit toata unitatea de la poarta 3 port constanta si in acea noapte am tras dupa teroristii din macaralele de la dana de containere.
le-am facut praf, pe macarale.
nu mai stiu cat le-a luat sa le repare, dar se vaitau mereu muncitorii ca "ce le-ati facut tata? ca nu le mai dam de cap. ce-ati avut cu ele?"

Prima serie care n-ati prins 1 an si 4 luni. Un an si 2 ati prins voi, ulterior noi numai un an.

Edited by ZorbaGrecu, 27 January 2017 - 17:11.


#140
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcasuta_papusilor, on 27 ianuarie 2017 - 17:07, said:

ian '89 - martie '90.
raportez ca pe 24, la revolutie, am iesit toata unitatea de la poarta 3 port constanta si in acea noapte am tras dupa teroristii din macaralele de la dana de containere.
le-am facut praf, pe macarale.
nu mai stiu cat le-a luat sa le repare, dar se vaitau mereu muncitorii ca "ce le-ati facut tata? ca nu le mai dam de cap. ce-ati avut cu ele?"
Esti tinerel !Posted Image
Trebuie sa imi spui "nene" !Posted Image

#141
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostZorbaGrecu, on 27 ianuarie 2017 - 17:11, said:

Prima serie care n-ati prins 1 an si 4 luni. Un an si 2 ati prins voi, ulterior noi numai un an.

Primul contingent care a efectuat stagiul militar de 1 an a fost cel incorporat in luna mai 1989 , trecuti in rezerva in mai 90 .

#142
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostZorbaGrecu, on 27 ianuarie 2017 - 17:11, said:

Prima serie care n-ati prins 1 an si 4 luni. Un an si 2 ati prins voi, ulterior noi numai un an.

da.
se daduse decretul ca s-a redus armata la un an, dar din cauza evenimentelor de la targu-mures, nu ne-au dat drumul, ca nu stiau ce se va mai intampla.
din cauza ca ungurii maghiari, adica secuii, au facut scandal.
am iesit cu totii in curte la raport/scandal/protest, ca se purta pe vremea aia, nu ca acum ies 3 ametiti pentru gratiere, si am cerut sa mergem jumatate din batalion sa ii batem la fund/cur pe maghiari si dup-aia sa-i omoram, ca tare mare ura aveam ca nu puteam noi pleca acasa la femei din cauza ca-i manca in fund de scandal pe toti pe acolo.
ne-a zis comandantul unitatii ca sa stam cuminti, ca are cine sa-i omoare pe unguri la targu mures.
stia el mai bine, ca fusese CI-stul unitatii.
si n-am mai plecat la vanatoare de unguri.
ne-au dat drumu dupa 2 saptamani si ne-a trecut supararea pe ei, pe unguri si pe cadre.
ca am dat de femeie acasa.
cui ii mai pasa de maghiari sau de secui sau de celelalte nationalitati conlocuitoare acum? Posted Image

#143
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostGingisHan2015, on 27 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Primul contingent care a efectuat stagiul militar de 1 an a fost cel incorporat in luna mai 1989 , trecuti in rezerva in mai 90 .

Nu mai stiu, exact; stiu ca veteranii nostri au prins un an si 2 lui. Tot ce-i posibil sa fi fost si cei din mai cu un an.
Eu in sept am fost incoporat si tot in sept liberat.

View Postcasuta_papusilor, on 27 ianuarie 2017 - 17:20, said:


da.
se daduse decretul ca s-a redus armata la un an, dar din cauza evenimentelor de la targu-mures, nu ne-au dat drumul, ca nu stiau ce se va mai intampla.
din cauza ca ungurii maghiari, adica secuii, au facut scandal.
am iesit cu totii in curte la raport/scandal/protest, ca se purta pe vremea aia, nu ca acum ies 3 ametiti pentru gratiere, si am cerut sa mergem jumatate din batalion sa ii batem la fund/cur pe maghiari si dup-aia sa-i omoram, ca tare mare ura aveam ca nu puteam noi pleca acasa la femei din cauza ca-i manca in fund de scandal pe toti pe acolo.
ne-a zis comandantul unitatii ca sa stam cuminti, ca are cine sa-i omoare pe unguri la targu mures.
stia el mai bine, ca fusese CI-stul unitatii.
si n-am mai plecat la vanatoare de unguri.
ne-au dat drumu dupa 2 saptamani si ne-a trecut supararea pe ei, pe unguri si pe cadre.
ca am dat de femeie acasa.
cui ii mai pasa de maghiari sau de secui sau de celelalte nationalitati conlocuitoare acum? Posted Image

Cred ca de aia stiam eu ceva ca noi am fost primii care am  prins fix un an.
(nu-mi iese din cap faza cu @nexusm. Ce draci, n-am ales noi unde sa fim... imi pare rau de el si de situatia asta)

#144
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cei incorporati in mai '89 au fost primii care au facut fix 1 an.
aveam pica pe ei.
cum adica? sa traga armata-n .... cu 4 luni?
adica mai putin ca noi, care am scapat doar cu 2 luni mai putin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate