Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine sunt și ce caut în Poiana lui Iocan

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

#1
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Bună seara, tuturor colegilor.

Doamnelor, domnișoarelor și domnilor, observăm cum de la o zi la alte ”luptele” pe această arie, cu blagoslovenia moderatorilor și încuviințarea
staffului acestei platforme de dezbateri libere, devin tot mai crâncene. Aproape că nu mai contează subiectele de discuție și importanța
social politică a acestora când pasiunea ajunge să ia locul rațiunii și a moderației, iar noi userii uităm că suntem oameni obișnuiți și că
voința și putința noastră este aproape insignifiantă, în sensul că oricât am lupta pentru o idee, sunt șanse minime ca să putem influența cu ceva
opiniile și atitudinile unor grupuri mari de persoane. Se poate lesne observa că nici măcar opiniile și ideile partenerilor (și îmi place să cred că
trebuie să fim mai mult parteneri decât opozanți, mai ales că mulți dintre noi ne cunoaștem sub aceste identități virtuale de ani de zile) nu le putem schimba.

Și atunci apare legitimă întrebarea: pentru ce atâta patimă, pentru ce atât aplomb? De ce să persuadăm până în pânzele albe ”adversarii”.
Foarte mulți colegi de ai noștri, ale căror mesaje le citeam cu plăcere, au ales să scrie foarte rar sau deloc tocmai pentru că am ajuns într-o situație
aproape imposibilă în ce privește duelurile verbale duse la extrem. Și nu e bine deloc că se întâmplă așa; politicienii și vedetele vin și pleacă, iar noi
rămânem aici să ne purtăm ură unul altuia fără vreun motiv întemeiat.

Din aceste considerente am deschis acest thread de discuție în care, oricine dintre noi, dacă dorește, după ce-și face introspecția,
să împărtășească celorlalți motivele, cauzele și eventual, dacă consideră necesar, scopul pentru care alege să scrie pe aria de social-politic.

Încep eu. Am început să scriu în Poiană din 2009, dacă nu mă înșală memoria odată cu evenimentele de la Chișinău din primăvara acelui an. De citit și urmărit această arie am făcut-o înainte de a avea cont pe forum. Am găsit aici comentarii și analize interesante, pe care le citeam cu plăcere deoarece sunt pasionat de fenomenul politic sub toate avatarurile sale, atât de partea sa teoretică (păcat că nu mai scrie @moftware) cât și partea de praxis și fenomenologie. Cum talk-show-urile și dezbaterile politice s-au degradat dpdv epistemic de-a lungul anilor ( sau poate m-a maturizat eu - naiba știe?) am considerat dezbaterile de pe această arie, cu bune și cu rele ca fiind mult mai utile de urmărit și cu învățăminte de tras decât spectacolul uneori grotesc chiar al televiziunilor.
Cu timpul am ajuns să ignor complet emisiunile TV cu și despre politică rezumându-mă la a viziona doar calupurile de știri, iar în ultima vreme doar cele din online.
Deși nu sunt 100% mulțumit de calitatea dezbaterilor și chiar de modul cum înțeleg să combată unii colegi, consider că per total, aria este una interesantă, utilă
și cu mult mai decentă decât alternativele din media sau online. Consider că apelându-se la bunul-simț al userilor și la instrumentele regulamentului starea de fapt
poate fi îmbunătățită.

Acestea fiind spuse, vă mulțumesc că ați avut răbdarea să citiți mesajul acesta(cu toate greșelile ortografice și ortoepice pe care le conține) și vă urez toate cele bune, sănătate, curaj și înțelepciune.

Cu sinceritate, al vostru coleg și prieten @spider.

Edited by spider_zero_sapte, 21 January 2017 - 23:38.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Scriu in Poiana deoarece e singurul loc in care s-au strans toti internautii romani care respira democratie si libera exprimare. Atitudinea pozitiva incepe de sus, de la moderatori, care au creat mediul propice. La naiba, poti chiar si sa contrazici un mod, si acesta tot nu te va pedepsi.

Edited by OriginalCopy, 21 January 2017 - 23:25.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
scriu pt ca nu-mi place sa vad cum incurajeaza unii coruptii

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate , si aici, cei care conduc tara de peste 70 de ani , isi baga nasul. Incepe sa nu mai fie "funny".

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
OC, nu te vad bine ca-i iei la misteaux :D

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postserginho74, on 21 ianuarie 2017 - 23:32, said:

OC, nu te vad bine ca-i iei la misteaux Posted Image
Sunt sincer, si nu imi imaginez ca cineva minte pe aici.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
scriu pentru ca este posibil sa ma insel
rareori ma contrazic cand vorbesc singur

#8
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostOriginalCopy, on 21 ianuarie 2017 - 23:23, said:

Atitudinea pozitiva incepe de sus, de la moderatori, care au creat mediul propice. La naiba, poti chiar si sa contrazici un mod, si acesta tot nu te va pedepsi.

Posted Image De sus? De la moderatori?
..........
Completez:
Eu multumesc celor de foarte sus: patronilor, adminilor si super-moderatorilor care au facut posibila intruparea acestei minunate e-Agora.

In cele din urma multumesc chiar Celui de Sus...pentru un Multivers in care acest Univers ne-a oferit SP-ul.

(am urcat de am obosit...)

........
Nu mai stiu de cand scriu in Poiana.
Cred ca sunt senil ca vad ca si tabara politica am schimbat-o. Posted Image

#9
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Scriu pentru ca imi place sa scriu.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Scriu in Poiana pentru ca nu am cont de Facebook.- cea mai imbecila inventie a omenirii si pentru ca sunt cateva persoane cu care rezonez in idei.
De fapt asa si vreau sa aflu, daca ceea ce exprim are sens pentru cineva, daca gandeste cineva la fel... sau pe aproape. Nu se intampla intotdeauna dar de multe ori, da.
Si pentru ca urasc iluzia in care traiesc muti dintre semenii nostri... iluzia aia cu "hai la vot sa schimbam ceva..." iar, dupa ce n-am schimbat nimic "hai sa stam ca prostii sa ne ploua in gura...."

Edited by rosix, 22 January 2017 - 00:00.


#11
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Scriu aici pentru ca nu am televizor.
De craciun am ajuns in tara si am butonat putin canalele TV.
Soc si groaza, cat de jos a putut ajunge nivelul discutiilor de la TV

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAstute, on 21 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Soc si groaza, cat de jos a putut ajunge nivelul discutiilor de la TV
te-ai molipsit

#13
seeker_of_truth

seeker_of_truth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 27.11.2016
eu de cand mi am facut primul cont in 2012 pana prin vara lui 2014
nici nu prea scriam pe Poiana , ( cel putin asa imi amintesc )
apoi a venit ziua fatidica in care a fost condamnat Voiculescu
pfoai , ce am vazut atunci... o gramada de oameni ii urau la multi ani
deschideau sampanii , se plangeau ca nu mai au likeuri, nici nu puteam
urmari nimic ca postam si deja se schimba si pagina asa multi scriau.
Era parca asa o frenezie impotriva unui sigur om, de parca toata rautatea
sa concentrat intr un singur om. Asta ma revoltat profund.
Degeaba era clar ca a fost condamnat politic ca tot se bucurau si erau foarte fericiti.
Atunci am inceput sa am indoieli ca aia care se dau de dreapta si mari democrati pe deasupra sunt si asa in mod real.
Mi am dat seama ca multi nu au nici o tangenta in ceea ce cred ca cred, si sunt doar niste
oameni care doresc sa fie supusi de un stapan cu mana tare Posted Image

Edited by seeker_of_truth, 22 January 2017 - 00:02.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai bre, ca stim tot de ce scriem . Ca sa ne simtim importanti . Sa primim " like-uri " , sa ne mai aprobe unul-altul ....ca ma gandesc la mine ....cum ma contrazice unul mai vartos li si trec pe lista de ignore Posted Image . Ca sa nu va zic ce eforturi fac, ca m-a lasat tastatura si orice text mai stufos este o tortura, ca li tot reeditez . Da ma simt bine. Printre doua "ignoruri " la giboni mai dau cate un like la venerabli ....ma simt asa , ca intr-o familie de dementi nevorbiti , de cele mai multe ori ciufuti ....da asa-s toate familile . Laif'iz'a'bici ...char si-n poiana  .Posted Image

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sint curios.... oare citi din cei care se impiedica pe-aici stiu ce este Poiana lui Iocan....

(((Of course, persoanele de fata se exclud din retorica asta, nu sariti, ma n-auzi...)))

Edited by viotl, 22 January 2017 - 00:14.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu sunt curiosi cati stiu diferenta intre Parlament si Guvern.

Edit: corectat link

Edited by gumball3000, 22 January 2017 - 00:21.


#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgumball3000, on 22 ianuarie 2017 - 00:14, said:

Posted Image Posted Image
Cred ca e quotele serii.

Edited by viotl, 22 January 2017 - 00:19.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postviotl, on 22 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Sint curios.... oare citi din cei care se impiedica pe-aici stiu ce este Poiana lui Iocan....
poate facem o Miscare si taiem Curentul de Dimineata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate