Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#1333
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 08 noiembrie 2018 - 12:40, said:

Adica, pentru dumneata, USA este atat fiara, cat si femeia, precum si curva. Nu crezi ca le cam amesteci?
Femeia este deconspirata fara dubii in Ez.16

Fiara este Imperiul care o sprijina. Posted Image

Cele doo Entitati apocaliptice sunt net deosebite/diferite. :)

Edited by Dude_2nd, 08 November 2018 - 19:40.


#1334
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 08 noiembrie 2018 - 19:38, said:

Femeia este deconspirata fara dubii in Ez.16

Fiara este Imperiul care o sprijina. Posted Image

Cele doo Entitati apocaliptice sunt net deosebite/diferite. Posted Image

Deci, cine-i ”fiara” si cine-i ”imperiul”, după parerea domniei tale?

#1335
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 09 noiembrie 2018 - 11:35, said:

Deci, cine-i ”fiara” si cine-i ”imperiul”, după parerea domniei tale?
Prima data, mananci felu intai ca sa poti sa te bucuri de felu 2 si 3. Regula unu a exegezei gastronomice adventiste. Posted Image
Asadar:
"Iti voi spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta si care are cele sapte capete si cele zece coarne. (Apoc.17:7)"
In primu rand tre sa deconspirezi Femeia-Cetate, ca pentru aia nu ai nevoie de Istorie, ci doar de Biblie. Posted Image Ei? Posted Image Ring a bell?
Uite, iti dau inca un hint de nerefuzat:
"Biserica aleasa cu voi, care este in Babilon, va trimite sanatate. Tot asa si Marcu, fiul meu. (1Pet.5:13)"

Deci, ce Biserica pastorea Petru, Dorele? In ce Cetate? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 10 November 2018 - 08:18.


#1336
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 10 noiembrie 2018 - 08:17, said:

Prima data, mananci felu intai ca sa poti sa te bucuri de felu 2 si 3. Regula unu a exegezei gastronomice adventiste. Posted Image
Asadar:
"Iti voi spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta si care are cele sapte capete si cele zece coarne. (Apoc.17:7)"
In primu rand tre sa deconspirezi Femeia-Cetate, ca pentru aia nu ai nevoie de Istorie, ci doar de Biblie. Posted Image Ei? Posted Image Ring a bell?
Uite, iti dau inca un hint de nerefuzat:
"Biserica aleasa cu voi, care este in Babilon, va trimite sanatate. Tot asa si Marcu, fiul meu. (1Pet.5:13)"

Deci, ce Biserica pastorea Petru, Dorele? In ce Cetate? Posted Image

Eu, pana acum, am ajuns la concluzia ca ”Babilonul cel mare” nu este nicidecum o metafora, ci este chiar vechiul Babilon, ajuns iarasi la puterea de odinioara. Atat ca tara si natie, cat si ca religie. Deci, ”fiara” este natia vechilor babilonieni (Irakul si Iranul de azi), iar ”femeia” si ”curva” este vechea preotime a Babilonului, adica magii.

#1337
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 10 noiembrie 2018 - 10:04, said:

Eu, pana acum, am ajuns la concluzia ca ”Babilonul cel mare” nu este nicidecum o metafora, ci este chiar vechiul Babilon, ajuns iarasi la puterea de odinioara. Atat ca tara si natie, cat si ca religie. Deci, ”fiara” este natia vechilor babilonieni (Irakul si Iranul de azi), iar ”femeia” si ”curva” este vechea preotime a Babilonului, adica magii.
o mare prostie asadar. Posted Image poti sa te chinui cat vrei sa strambi dreptatea lui Dumnezeu ca ea tot dreapta ramane. Deci iti dedic si tie Fabula "Esente tari" de Arcadie Chirşbaum. Posted Image

Petru trimitea salutari din "Babilon". Unde se afla el? Posted Image
Isus a fost rastignit in aceeasi Cetate unde sunt ucisi ultimii doi Proroci ai Sai. Unde? Posted Image
samd X 100 ... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 10 November 2018 - 14:28.


#1338
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 10 noiembrie 2018 - 14:26, said:

o mare prostie asadar. Posted Image poti sa te chinui cat vrei sa strambi dreptatea lui Dumnezeu ca ea tot dreapta ramane. Deci iti dedic si tie Fabula "Esente tari" de Arcadie Chirşbaum. Posted Image

Petru trimitea salutari din "Babilon". Unde se afla el? Posted Image
Isus a fost rastignit in aceeasi Cetate unde sunt ucisi ultimii doi Proroci ai Sai. Unde? Posted Image
samd X 100 ... Posted Image

M-ai facut curios. Unde?

#1339
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 10 noiembrie 2018 - 22:43, said:


M-ai facut curios. Unde?
iti dau un hint: Babilonu ala fizic despre care zici tu ca este FemeiaCetate, era pe vremea aia o daramatura, o ruina. Ca si astazi, de la daramarea lui in vremea cuceririi persane. :)

Pentru era Sefu Bisericii din Ierusalim. In timp ce Pavel era trimis in lume, la neamuri, fiind un om mai mestesugit in cele ale cuvintelor.

#1340
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 11 noiembrie 2018 - 08:19, said:

iti dau un hint: Babilonu ala fizic despre care zici tu ca este FemeiaCetate, era pe vremea aia o daramatura, o ruina. Ca si astazi, de la daramarea lui in vremea cuceririi persane. Posted Image

Pentru era Sefu Bisericii din Ierusalim. In timp ce Pavel era trimis in lume, la neamuri, fiind un om mai mestesugit in cele ale cuvintelor.

Tot nu pricep. Dar de ce esti asa secretos? Daca ai ceva de spus, spune direct!

#1341
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 11 noiembrie 2018 - 12:36, said:


Tot nu pricep. Dar de ce esti asa secretos? Daca ai ceva de spus, spune direct!
pe vremea Apostolilor respectiv a Bisericii Primare, Ierusalimu era "Babilonu". :)

#1342
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 11 noiembrie 2018 - 17:59, said:

pe vremea Apostolilor respectiv a Bisericii Primare, Ierusalimu era "Babilonu". Posted Image

Adica daca eu sunt din Focsani si ma duc la o biserica din Pitesti si zic ”va salut din biserica din Pitesti”, inseamna ca Focsaniul este Pitesti?! Incurcata judecata mai ai, d-le Dude!

Edited by Dorel666, 11 November 2018 - 19:41.


#1343
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 11 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Adica daca eu sunt din Focsani si ma duc la o biserica din Pitesti si zic ”va salut din biserica din Pitesti”, inseamna ca Focsaniul este Pitesti?! Incurcata judecata mai ai, d-le Dude!
nu. :)

daca tu esti Sefu Bisericii din Focsani , si mergi in Pitesti si le spui alora: "biserica si fratii din Babilon va transmit de asemenea salutari", atunci fratii din Pitesti ar trebui sa inteleaga ce le-ai scris. :D

#1344
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 11 noiembrie 2018 - 21:51, said:

nu. Posted Image

daca tu esti Sefu Bisericii din Focsani , si mergi in Pitesti si le spui alora: "biserica si fratii din Babilon va transmit de asemenea salutari", atunci fratii din Pitesti ar trebui sa inteleaga ce le-ai scris. Posted Image

12 V-am scris* aceste puţine rânduri prin Silvan**, care cred că este un frate credincios, ca să vă sfătuiesc şi să vă adeveresc că adevăratul har al lui Dumnezeu este harul acesta de care v-aţi alipit.
13 Biserica aleasă cu voi, care este în Babilon, vă trimite sănătate. Tot aşa şi Marcu*, fiul meu.
14 Spuneţi-vă sănătate* unii altora cu o sărutare de dragoste!Pacea** să fie cu voi, cu toţi, care sunteţi în Hristos Isus! Amin. (1 Petru, 5)


Nu stiu cum poti sa studiezi Scriptura ani de zile si totusi sa ramai atat de copil la minte! Poate din ingamfarea de a crede ca esti cineva sau stii ceva...
D-le draga, ca ”simti” dumneata ca Petru numeste, Ierusalimul, Babilon n-ai decat. Dar ”simtul” nu  poate inlocui judecata logica! Pentru ca exista si judecata fara logica, pe care vad ca iti place sa o folosesti. Eu vad ca Petru era in Babilon si, de acolo, il roaga pe Silvan, despre care doar ”crede ca este un frate credinicios” (si doar ”crede”  pentru ca, fiind dintr-o biserica diferita nu stateau tot timplu impreuna, ca sa-l cunoasca bine si sa afirme cu siguranta ca este credincios), sa scrie o scrisoare catre alti frati. Si, tocmai pentru ca era in alta parte decat in Biserica din Ierusalim, transmite si salutarile bisericii din care scria aceasta scrisoare, impreuna cu salutarile de la Marcu.

Iar, despre Marcu, Scriptura  marturiseste ca  nu mai era in Ierusalim:

Faptele apostolilor 12:25 Barnaba şi Saul, după ce şi-au împlinit însărcinarea, s-au întors din Ierusalim, luând cu ei pe Ioan, zis şi Marcu.

Edited by Dorel666, 12 November 2018 - 13:52.


#1345
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 12 noiembrie 2018 - 13:52, said:

Nu stiu cum poti sa studiezi Scriptura ani de zile si totusi sa ramai atat de copil la minte! Poate din ingamfarea de a crede ca esti cineva sau stii ceva...
D-le draga, ca ”simti” dumneata ca Petru numeste, Ierusalimul, Babilon n-ai decat.
nu doar PEtru, care era Sefu Bisericii din Ierusalim.
ci si Ioan Apocalipticu, Policarp- ucenicu lui.
Prorocii din vechime, Isus. etc

tu n-ai decat sa bati campii din diverse considerente teologice sau pur absurde lumesti. Posted Image

concluzie:"fiindca nu se poate ca un proroc sa piara afara din Ierusalim. (Luc.13:33)...Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor. (Apoc.11:8)"

pa. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 November 2018 - 09:02.


#1346
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 14 noiembrie 2018 - 08:38, said:

nu doar PEtru, care era Sefu Bisericii din Ierusalim.

Șeful Bisericii din Ierusalim era Iacov, fratele lui Isus, nu Petru!

Edited by heart_of_ice, 14 November 2018 - 14:11.


#1347
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 09 noiembrie 2018 - 11:35, said:


Deci, cine-i ”fiara” si cine-i ”imperiul”, după parerea domniei tale?
Nu este alb si negru, este amestecat.

#1348
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 14 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Șeful Bisericii din Ierusalim era Iacov, fratele lui Isus, nu Petru!
"Eu iti spun: tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea (Mat.16:18)"

despre ce Babilon vorbeste acolo Petru? :)

View PostSigned_on_ice, on 14 noiembrie 2018 - 18:04, said:

Nu este alb si negru, este amestecat.
Este o singura Fiara cu (G)7 capete, si un singur Conducator al acesteia: Cornu Mic. :)

https://www.presstv....OA-US-sanctions


desi latra ca ei sunt suverani, cele 10 coarne sunt in lesa Cornului Mic. De aia in Apoc. Cornu Mic este prezentat ca o fiara ce ARE 10 coarne. Posted Image

#1349
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 16 noiembrie 2018 - 08:58, said:


Este o singura Fiara cu (G)7 capete, si un singur Conducator al acesteia: Cornu Mic. Posted Image

https://www.presstv....OA-US-sanctions


desi latra ca ei sunt suverani, cele 10 coarne sunt in lesa Cornului Mic. De aia in Apoc. Cornu Mic este prezentat ca o fiara ce ARE 10 coarne. Posted Image
Este amestecat, Dude, oameni cu fiare.

View PostDude_2nd, on 16 noiembrie 2018 - 08:58, said:

"Eu iti spun: tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea (Mat.16:18)"

despre ce Babilon vorbeste acolo Petru? Posted Image
Lasa ca a mentionat bine, au exista 2 curente, cel iudaizant si cel pavelian, cu fanii de rigoare.

#1350
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 16 noiembrie 2018 - 09:05, said:

Este amestecat, Dude, oameni cu fiare.
de fapt, Fiarele sunt formate de si din oameni. Asta ai gandit, dar alta ai spus. Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 16 noiembrie 2018 - 09:05, said:

Lasa ca a mentionat bine, au exista 2 curente, cel iudaizant si cel pavelian, cu fanii de rigoare.
Seful ambelor curente este PEtru.
Nu eu l-am pus, nici tu, nici Heart. Ci Cel care are aceasta autoritate. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 November 2018 - 09:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate