Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#1369
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 21 noiembrie 2018 - 15:20, said:

Plus ca insusi Hristos nu a fost ucis in cetatea Ierusalimului, dupa cum marturiseste Scriptura, aratandu-te astfel pe dumneata drept mincinos:

11 În adevăr, trupurile dobitoacelor al* căror sânge este adus de marele preot în Locul Preasfânt, pentru păcat, „sunt arse de tot afară din tabără”.
12 De aceea şi Isus, ca să sfinţească norodul cu însuşi sângele Său, a* pătimit dincolo de poartă.
13 Să ieşim dar afară din tabără la El şi să suferim ocara* Lui. (Evrei, 13)

ca nu cunosti Scripturile e clar.
ca le siluiesti dupa imaginatia ta, iarasi e clar.
dar macar la scrierile lui Pavel ar fi indicat sa unu te bagi, caci "In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor. (2Pet.3:16)" Posted Image

Pavel NU vorbeste despre Cetatea Ierusalimului, ci despre tabara sfintilor pe care a parasit-o, ca sa sufere alaturi de cei faradelege, pentru cei faradelege.
"Impreuna cu El au fost rastigniti doi talhari: unul la dreapta, si celalalt la stanga Lui. (Mat.27:38)"
Pe cel putin unul, l-a si mantuit.
"Adevarat iti spui astazi ca vei fi cu Mine in Rai". Posted Image

View PostDorel666, on 24 noiembrie 2018 - 09:34, said:

Si chiar apostolii dau marturie ca Hristos a fost ucis in afara taberei:

Evrei 13:13 Să ieşim dar afară din tabără la El şi să suferim ocara Lui.
PAvel NU vorbeste despre Cetatea Ierusalimului, ci despre "Tabara". Nu e totuna.

Am explicat mai sus despre ce e vorba. Posted Image
Tabara sfintilor, si tabara lumii=afara din tabara, suferind ocara lumii pentru predicarea Evangheliei Imparatiei. Posted Image

pe cand, Apostolii dau marturie ca in Ierusalim a fost rastignit Domnul. Posted Image

"pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege. (Fapt.2:23)"..."Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine!"Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 November 2018 - 09:44.


#1370
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 24 noiembrie 2018 - 09:38, said:

ca nu cunosti Scripturile e clar.
ca le siluiesti dupa imaginatia ta, iarasi e clar.
dar macar la scrierile lui Pavel ar fi indicat sa unu te bagi, caci "In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor. (2Pet.3:16)" Posted Image

Pavel NU vorbeste despre Cetatea Ierusalimului, ci despre tabara sfintilor pe care a parasit-o, ca sa sufere alaturi de cei faradelege, pentru cei faradelege.
"Impreuna cu El au fost rastigniti doi talhari: unul la dreapta, si celalalt la stanga Lui. (Mat.27:38)"
Pe cel putin unul, l-a si mantuit.
"Adevarat iti spui astazi ca vei fi cu Mine in Rai". Posted Image


PAvel NU vorbeste despre Cetatea Ierusalimului, ci despre "Tabara". Nu e totuna.

Am explicat mai sus despre ce e vorba. Posted Image
Tabara sfintilor, si tabara lumii=afara din tabara, suferind ocara lumii pentru predicarea Evangheliei Imparatiei. Posted Image

pe cand, Apostolii dau marturie ca in Ierusalim a fost rastignit Domnul. Posted Image

"pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege. (Fapt.2:23)"..."Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine!"Posted Image

Oare nu vezi ca dumneata esti cel care te crezi intelept si vrei sa ne bagi fortat pe gat ”intelepciunea” dumitale? La orice zicem noi, dumneata nu vii cu un verset clar, pe care sa-l lasi sa vorbeasca singur, ci vii cu versetul, apoi ne ”traduci” ce inseamna! Adica noi suntem toti prosti si dumneata esti singurul destept dar, daca te intrebam, zici ca esti la fel ca noi! Deci, stii ceva, ia nu te mai crede Mesia si Invatatorul nostru! Iar daca te crezi, macar spune-o pe față! Si ce-i tot dai cu ”voi nu intelegeti pentru ca unele lucruri sunt greu de inteles dar eu, dude, le inteleg si va fac favoarea sa vi le explic si voua”?!

#1371
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Care... ăsta?! :)

#1372
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
asta,da.

#1373
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 06 iulie 2019 - 18:24, said:

asta,da.

Așa și... ce noutăți ne mai aduci legat de Babilonul cel Mare aka USA dacă nu mă înșel, parcă așa ziceai, nu?! :)

Edited by heart_of_ice, 06 July 2019 - 19:36.


#1374
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 06 iulie 2019 - 19:36, said:

Așa și... ce noutăți ne mai aduci legat de Babilonul cel Mare aka USA
"Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei,ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Preainalt."(Isa.14:31-14)
vestea buna e ca:
"Chiar daca Babilonul s-ar inalta pana la ceruri, chiar daca ar face cu neputinta de ajuns cetatuile lui cele inalte, tot voi trimite pe pustiitori impotriva lui, zice Domnul… (Ier.51:53)"

ce zici?

#1375
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 07 iulie 2019 - 11:46, said:

"Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei,ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Preainalt."(Isa.14:31-14)
vestea buna e ca:
"Chiar daca Babilonul s-ar inalta pana la ceruri, chiar daca ar face cu neputinta de ajuns cetatuile lui cele inalte, tot voi trimite pe pustiitori impotriva lui, zice Domnul
 (Ier.51:53)"

ce zici?

Păi cred că asta este o profeție dublă, pe de-o parte se referă la cel din spatele Babilonului, pe de altă parte se referă la Babilon ca sistem lumesc corupt și anti-Dumnezeu!
Însă în Apocalipsa 16, se spune că în el (Babilon) a fost găsit sângele tuturor sfinților, de la neprihănitul Abel... deci n-are cum să fie USA!
Ci probabil, Babilonul este întregul sistem lumesc anti-Dumnezeu de la Cain încoace!

#1376
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 heart_of_ice, on 07 iulie 2019 - 12:23, said:

Însă în Apocalipsa 16, se spune că în el (Babilon) a fost găsit sângele tuturor sfinților, de la neprihănitul Abel... deci n-are cum să fie USA!
Ci probabil, Babilonul este întregul sistem lumesc anti-Dumnezeu de la Cain încoace!
"ca sa vina asupra voastra tot sangele nevinovat care a fost varsat pe pamant, de la sangele neprihanitului Abel pana la sangele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ati omorat intre Templu si altar. (Mat.23:35)"

Caci dupa cum avem sablonul, Prostituata ordona iar Fiara(Imparatul) executa. :)

Edited by Dude_2nd, 23 July 2019 - 07:04.


#1377
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dude_2nd, on 23 iulie 2019 - 07:04, said:

"ca sa vina asupra voastra tot sangele nevinovat care a fost varsat pe pamant, de la sangele neprihanitului Abel pana la sangele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ati omorat intre Templu si altar. (Mat.23:35)"

Caci dupa cum avem sablonul, Prostituata ordona iar Fiara(Imparatul) executa. :)

Asupra cui să vină sângele nevinovat, asupra evreilor?! Păi aici avem de-a face cu o nedreptate și un non-sens! De ce să vină asupra lor sângele nevinovat, dacă ei nu l-au vărsat?! Și a doua chestie, Zaharia, fiul lui Barachia a fost într-adevăr omorât de ei, însă se subînțelege că ei sunt vinovați de sângele lui, nu mai trebuie specificat așa ca la copii mici!

Chestia cu șablonul se poate aplica mai multor interpretări, nu doar interpretării tale! :)

#1378
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 heart_of_ice, on 23 iulie 2019 - 07:27, said:

Asupra cui să vină sângele nevinovat, asupra evreilor?!
tu ce intelegi(eronat) cand cetesti ce scrie(negru pe alb) acolo? :)

Edited by Dude_2nd, 23 July 2019 - 07:43.


#1379
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"Ea s-a grabit sa vina indata la imparat si i-a facut urmatoarea cerere: "Vreau sa-mi dai indata, intr-o farfurie, capul lui Ioan Botezatorul." (Marc.6:25)"

#1380
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Dude_2nd, on 21 ianuarie 2017 - 11:35, said:

Asadar, cine e?Posted Image

Am auzit mai multe interpretari cu privire la ceea ce ar fi in spatele etichetei apocaliptice de "Babilonul, cetatea cea mare".Unii spun ca ar fi suma religiilor false de pe intreg pamantul. Altii ca ar fi Crestinismul apostaziat. Altii ca ar fi Biserica catolica. Altii, spun ca e papalitatea in ansamblul ei. Altii, ca e papalitatea- felia religioasa. Altii, papalitatea-  felia politica. Altii, papalitatea - felia economica.Am auzit si o alta explicatie, cum ca ar fi Israelul fizic, decazut din pozitia de popor al lui Dumnezeu.
Eu unul consider ca in afara de interpretarea conform careia Babilonul cel Mare reprezinta Israelul decazut din pozitia sa, toate celelalte sunt atrocitati spiritual crestine.
Astept insa si alte pareri argumentate biblic, in special ale celor ce misuna pe Tarlaua de Spiritualitate si Religie, dar desigur, nu sunt exclusi nici ceilalti, habarnistii. Posted Image
Crestinismul apostaziat, exact.  
Citez:  Pentru ca zice in inima ei: Sed ca imparateasa, nu sunt vaduva si nu voi sti ce este tanguirea!"Tocmai pentru aceea, intr-o singura zi vor veni urgiile ei: moartea, tanguirea si foametea.

Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria tasi pentru ca acolo a fost gasit sangele prorocilor, si al sfintilor, si al tuturor celor ce au fost injunghiati pe pamant.""

Isaia 25:2 Căci ai prefăcut cetatea într-un morman de pietre, cetăţuia cea tare într-o grămadă de dărâmături; cetatea cea mare a străinilor este nimicită şi niciodată nu va mai fi zidită

Edited by Elihu_66, 19 November 2022 - 01:42.


#1381
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Adică tu te referi la creștinism aici?! 🤔

#1382
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 19 noiembrie 2022 - 01:34, said:

Adică tu te referi la creștinism aici?! ��
Sunt destul de alambicate prorociile. Eu sunt de parere ca, mai intai, ar trebui sa deschid un topic nou privind idolatria si politeismul in bisericile crestine.
Daca crestinismul este Babilonul, in inteles duhovnicesc, atunci acest ”Luceafarul stralucitor, fiu al zorilor„ din Isaia 14:12, este nimeni altul decat Isus. Posted Image
Sper sa gresesc, pentru ca nu-mi place ideea asta. Insa adevarul este adevar, si nu este intotdeauna dulce la gust, este chiar amar si greu de suportat.

Edited by Elihu_66, 19 November 2022 - 16:07.


#1383
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Elihu_66, on 19 noiembrie 2022 - 16:04, said:

Sunt destul de alambicate prorociile. Eu sunt de parere ca, mai intai, ar trebui sa deschid un topic nou privind idolatria si politeismul in bisericile crestine.
Daca crestinismul este Babilonul, in inteles duhovnicesc, atunci acest ”Luceafarul stralucitor, fiu al zorilor„ din Isaia 14:12, este nimeni altul decat Isus. Posted Image
Sper sa gresesc, pentru ca nu-mi place ideea asta. Insa adevarul este adevar, si nu este intotdeauna dulce la gust, este chiar amar si greu de suportat.

Eu sunt de părere că aici este vorba despre o confuzie, de fapt există doi luceferi, primul îl regăsești în Isaia 14:12 și al doilea în Apocalipsa, sunt diferiți, unul se referă la Helel benShahar (Satan/Lucifer) și al doilea la Arhanghelul Mihail/Yeshu haNotzri... frați de altfel! Probabil că primul a fost întâiul născut, al doilea luându-i locul... avem destule exemple în VT, Cain-Abel, Ismael-Isaac, Esau-Iacov/Israel etc... toate astea sunt indicii! :)


#1384
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 19 noiembrie 2022 - 16:26, said:



Eu sunt de părere că aici este vorba despre o confuzie, de fapt există doi luceferi, primul îl regăsești în Isaia 14:12 și al doilea în Apocalipsa, sunt diferiți, unul se referă la Helel benShahar (Satan/Lucifer) și al doilea la Arhanghelul Mihail/Yeshu haNotzri... frați de altfel! Probabil că primul a fost întâiul născut, al doilea luându-i locul... avem destule exemple în VT, Cain-Abel, Ismael-Isaac, Esau-Iacov/Israel etc... toate astea sunt indicii! :)
Esti cam primul om care spune asta, ca sunt doi luciferi.
Isus spune "Eu sunt Luceafărul"; daca ar fi spus Eu sunt Luceafarul al doilea sau primul, atunci era alta mâncare de peste...
De asemenea Isaia proroceste despre un singur luceafar.
Si nici pe cer nu sunt diferite lucrurile. 🤭

#1385
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 19 noiembrie 2022 - 16:26, said:



Eu sunt de părere că aici este vorba despre o confuzie, de fapt există doi luceferi, primul îl regăsești în Isaia 14:12 și al doilea în Apocalipsa, sunt diferiți, unul se referă la Helel benShahar (Satan/Lucifer) și al doilea la Arhanghelul Mihail/Yeshu haNotzri... frați de altfel! Probabil că primul a fost întâiul născut, al doilea luându-i locul... avem destule exemple în VT, Cain-Abel, Ismael-Isaac, Esau-Iacov/Israel etc... toate astea sunt indicii! :)
Ai ideie care a fost samanta si radacina holocaustului?
Iata ce spune Isaia 14:

20 Tu nu ești unit cu ei în mormânt, căci ți-ai nimicit țara și ți-ai prăpădit poporul. Nu se va mai vorbi niciodată de neamul celor răi.

21 Pregătiți măcelărirea fiilor din* pricina nelegiuirii părinților lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul și să umple lumea cu cetăți!”

De-a lungul Evului Mediu european, evreii au fost supuși antisemitismului bazat pe teologia creștină, care îi blama pentru respingerea și uciderea lui Isus. Chiar și după Reformă, catolicismul și lutheranismul au continuat să-i persecute pe evrei, acuzându-i de omoruri rituale și supunându-i pogromurilor și expulzărilor.

Acum iata mai departe si pedeapsa ''crestinilor''

22„Eu mă voi ridica împotriva lor”, zice Domnul oștirilor, „și voi șterge numele și urma Babilonului, pe fiu și nepot”, zice Domnul.

23„Voi face din el un culcuș de arici și o mlaștină și îl voi mătura cu mătura nimicirii”, zice Domnul oștirilor.

Edited by Elihu_66, 21 November 2022 - 15:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate